Рішення № 74265263, 02.05.2018, Бориспільський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
02.05.2018
Номер справи
359/9465/17
Номер документу
74265263
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 359/9465/17

Провадження № 2-а/359/51/2018

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 травня 2018 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді - Муранової-Лесів І.В.,

при секретарі - Степаненко А.О.,

з участю позивача - ОСОБА_1,,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Бориспільської міської ради Київської області про визнання дії протиправними та зобов’язання вчинити дії,-

встановив:

28.11.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з даним адміністративним позовом, у якому просив суд: - визнати протиправними дії Бориспільської міської ради Київської області по невидачі йому, ОСОБА_1 довідок про роботу у виконавчому комітеті Бориспільської міської ради із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати, необхідних для призначення пенсії та вимозі надати документи, що підтверджують стаж державної служби (крім стажу роботи в органах місцевого самоврядування) не менше як 20 років й довідки з управління Пенсійного фонду України в м. Борисполі та Бориспільському районі; - зобов'язати Бориспільську міську раду Київської області видати йому, ОСОБА_1, довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби( а.с.2-5).

Обґрунтовуючи позов, позивач посилається на те, що він з 08.02.85р. по 15.05.06р. працював у виконавчому комітеті Бориспільської міської ради на посадах державного службовця та посадової особи органу місцевого самоврядування( його останнє місце роботи на держаній службі).На даний час перебуває на обліку Бориспільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію за віком. У зв’язку з тим, що з 01 травня 2016 року набрав чинності ЗУ «Про державну службу» та з метою реалізації свого права на пенсію, оскільки він, станом на 01.05.16 р. має 21 рік 3 місяці 7 днів стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 ЗУ «Про державну службу», 01.06.2017 р. звернувся до відповідача із заявою про видачу форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії згідно з п.п.10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ від 10.12.2015 року № 889-УІІ «Про державну службу» відповідно до статті 36 ЗУ від 16.12.1993 р. № 3723-ХІІ «Про державну службу», які затверджені постановою Правління Пенсійного фонду України № 1-3 від 17.01.17р, як особі, яка на час звернення за призначенням пенсії не є державним службовцем та досягла пенсійного віку. На його заяву від 31.05.2017 виконавчий комітет Бориспільської міської ради Київської області, листом від 06.06.2017 за № Ч-3349 офіційно повідомило про неможливість видачі довідок без надання документів, що підтверджують стаж державної служби(крім стажу роботи в органах місцевого самоврядування) не менше як 20 років, та довідки управління Пенсійного фонду України в м.Борисполі та Бориспільському районі про те, що раніше не призначалася пенсія державного службовця(у зв’язку з тим,що не передбачено механізму перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям).

Такі дії відповідача вважає протиправними, оскільки відповідач діяв не в межах наданих йому повноважень, та не навів доводів правомірності своїх дій по невидачі зазначених вище довідок та вимоги про надання документів, на підтвердження стажу державної служби, оскільки не наділений повноваженнями пенсійного забезпечення громадян. Крім того, його заява не містила клопотання щодо проведення перерахунку пенсії чи визнання такого права, а лише клопотання про видачу довідок встановленої форми , що і стало підставою звернення до суду за захистом своїх прав.

14 лютого 2018 року ухвалою Бориспільського міськрайонного суду Київської області за згодою позивача замінено у справі неналежного відповідача на належного- виконавчий комітет Бориспільської міської ради Київської області(а.с.28).

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити. Також підтримав відповідь на відзив.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову та просив відмовити задоволенні позовних вимог. Підтримав поданий до суду відзив (а.с. 39-41), відповідно до якого зазначив, що позивач на момент подачі заяви про видачу довідок не надав жодної інформації на підтвердження стажу роботи на посаді державного службовця і виконавчий комітет своєю відповіддю не відмовляв у видачі довідок. Також зазначив, що позивач з 2001 року не працював на посаді віднесеній до категорії посад державної служби. Зазначають, що твердження позивача, про те, що його останнє місце роботи була державна служба, є хибним, оскільки посадова особа місцевого самоврядування не є державним службовцем і не відноситься до категорій посад державної служби відповідно до ЗУ «Про державну службу». Враховуючи примітки до довідки, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3, для отримання всіх форм довідок для призначення пенсії державного службовця потрібно надавати документи, що підтверджують стаж державної служби, а не стаж роботи в органах місцевого самоврядування. Окрім того, вважають, що такі довідки не можуть бути видані позивачу так як у нього не має 20 років стажу на посадах віднесених до відповідних категорій посад державної служби визначених ст. 25 ЗУ «Про державну службу» та актами КМУ. З цих підстав, вважають позовні вимоги безпідставними та необґрунтованими.

Суд, заслухавши учасників справи, дослідивши та оцінивши докази по справі, дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 08 лютого 1985 року по 15 травня 2006 року працював у виконавчому комітеті Бориспільської міської ради на посадах державного службовця та посадової особи органу місцевого самоврядування, що підтверджується відповідними записами трудової книжки (а.с.6-9).

З 2014 року позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку у Бориспільському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням (а.с.13).

01 травня 2016 року набрав чинності Закон України №889-УІІ від 10.12.15р. “Про державну службу” та постанова Кабінету Міністрів України №229 від 25.03.16р. «Про затвердження Порядку обчислення стажу державної служби» відповідно до ч.3 ст. 46 цього Закону.

З метою сприяння реалізації закріпленого Конституцією та чинним пенсійним законодавством права на пенсію, позивач 01 червня 2017 року звернувся до відповідача з заявою від 31.05.2017 р. про видачу йому форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії згідно з пунктами 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ від 10.12.2015 року №889-УІІІ «Про державну службу» відповідно до ст.37 ЗУ від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», які затверджені постановою Правління Пенсійного фонду України №1-3 від 17.01.2017 р., як особі, яка на час звернення за призначенням пенсії не є державним службовцем та досягла пенсійного віку (а.с.10).

Як вбачається зі змісту листа від 06.06.2017 за № Ч-3349, виконавчий комітет Бориспільської міської ради повідомив позивача, що на одержання пенсії державного службовця, відповідно до п.12 «Прикінцевих та перехідних положень» ЗУ «Про державну службу», мають право особи, які на день набрання чинності цим законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби (ст.25), та за ними зберігається право на призначення пенсії (ст.37). Тому, для надання форм довідок для призначення пенсії державного службовця необхідно надати документи, що підтверджують стаж роботи державної служби (крім стажу роботи в органах місцевого самоврядування) не менш як 20 років та довідки з управління Пенсійного фонду України в м.Борисполі та Бориспільському районі про те, що раніше не призначалася пенсія державного службовця, у зв’язку з тим, що не передбачено механізму перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям (а.с.11).

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Так, пунктом 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 889-УІІ від 10.12.2015р. «Про державну службу» встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право, зокрема, також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

До досягнення віку, встановленого першим реченням частини першої цієї статті, право на пенсію за віком мають державні службовці - чоловіки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними такого віку, зокрема, 61 рік - які народилися з 1 січня 1954 року по 31 грудня 1954 року.

Пунктом 6 Порядку «Про обчислення стажу державної служби», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №229 від 25.03.2016р. встановлено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України №889-УІІІ від 10.12.15р. «Про державну службу» обчислюється відповідно до пункту 8 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону.

Згідно пункту 8 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №889-УІІІ від 10.12.15р. «Про державну службу», стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Як встановлено, до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України №229 від 25.03.20116р., чинним був Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету міністрів України №283 від 03.05.94р., який визначав посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби (п. 1 Порядку).

Згідно п. 2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету міністрів України №283 від 03.05.1994р., було визначено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (2493-14), а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Частиною 6 ст.21 Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування» в редакції чинній, на момент виходу позивача на пенсію було передбачено, що пенсійне забезпечення осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років здійснюється в порядку, визначеному законодавством про державну службу.

З урахуванням викладеного, твердження відповідача, що позивач, починаючи з 2001р. не працював на посаді віднесеної до категорій посад державної служби, так як служба в органах місцевого самоврядування не відноситься до категорій посад державної служби, слід визнати таким, що не ґрунтується на законі, та спростовується вищенаведеним.

Одночасно з наведеного слідує, що позивач ОСОБА_1 є особою, яка станом на 01.05.2016 р. мала 21 рік 3 місяці 7 днів стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.

24.03.17р. набрала чинності постанова Правління Пенсійного фонду України №1-3 від 17.01.17р., “Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям”, зареєстрована у Міністерстві юстиції України 08.02.17р. За №180/30048, якою затверджені форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії згідно з пунктами 10 і 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України ” пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.93р. №3723-ХІІ “Про державну службу”, а саме: -форма довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);- форма довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); - форма довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами регулює Кодекс законів про працю України.

Так, згідно ст. 49 Кодексу законів про працю України, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Відповідно до положень ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч цьому, відповідач не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій щодо невидачі довідок за заявою позивача.

З огляду на викладене, суд вважає, що відповідач вийшов за межі своєї компетенції, при цьому порушив право позивача на отримання інформації про розмір заробітної плати, вдаючись до оцінки права на перерахунок пенсії. Невидача відповідних форм довідок про заробітну плату безпосередньо порушує право людини на належний та гарантований державою рівень пенсійного та соціального забезпечення, а тому з метою повного та всебічного захисту інтересів позивача позовні вимоги підлягають задоволенню, такі дії відповідача слід визнати протиправними і слід зобов'язати відповідача видати : - довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), -довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звернення за пенсією), -довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 640 гривень(а.с.1) підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Бориспільської міської ради.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 5, 74-77, 139, 241-246,250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Виконавчого комітету Бориспільської міської ради Київської області щодо невидачі ОСОБА_1 довідок про роботу у виконавчому комітеті Бориспільської міської ради із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати, необхідних для призначення пенсії та щодо вимоги надати документи, що підтверджують стаж державної служби (крім стажу роботи в органах місцевого самоврядування) не менше як 20 років й довідки з управління Пенсійного фонду України в м.Борисполі та Бориспільському районі,

Зобов’язати Виконавчий комітет Бориспільської міської ради Київської області видати ОСОБА_1:

-довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років),

-довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звернення за пенсією),

-довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Стягнути з Виконавчого комітету Бориспільської міської ради (код ЄДРПОУ 33003375, адреса місцезнаходження: Київська область, м.Бориспіль, вул.Київський шлях, 72) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3) понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 640 гривень.

Повний текст рішення виготовлено 21.05.2018.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано, та у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.В. Муранова-Лесів