
Справа № 822/1172/18
РІШЕННЯ
іменем України
15 травня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В.
за участі:секретаря судового засідання Вересняк А.А. позивача: ОСОБА_1 представника позивача: ОСОБА_2 представника відповідача: ОСОБА_3 свідка:ОСОБА_4 розглянувши адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_6 ОСОБА_7 СТОРІН.
Позивач звернувся до суду із позовом до Головного управління ДФС України про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 04.10.2017 року №002/22-01-40-01/НОМЕР_1 в розмірі 85000 грн. за виробництво алкогольних напоїв без ліцензії.
Позивач в обґрунтування своїх вимог посилається на те, що оскаржуване рішення було прийнято на підставі матеріалів правоохоронних органів "Щодо виготовлення без дозвільних документів підакцизних товарів (пива). Позивач вказує, що на даний час продовжується кримінальне провадження щодо нього за ч.1,2 ст. 204 КК України.
На думку позивача, відповідачем спірне рішення прийнято передчасно. Відповідач без врахування наслідків розгляду кримінальної справи, які б підтвердили чи спростували факт незаконного виготовлення пива шляхом використанням обладнання, що забезпечує масове його виробництво, прийняло вказане рішення.
Позивач зауважує, що спірне рішення ним було оскаржено в адміністративному порядку, однак скаргу залишено без задоволення.
В поданому відзиві Головне управління ДФС у Хмельницькій області просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Зазначає, що позивач в порушення Закону України від 19.12.1995 №481 "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового і плодового , алкогольних напоїв та тютюнових виробів", здійснював виробництво алкогольних напоїв - пива без наявності ліцензії та реалізував пиво власного виробництва у магазині - кафе "Мрія".
За матеріалами перевірки, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №790 до п.5, ГУ ДФС у Хмельницькій області було винесено рішення про застосування фінансових санкцій. Оскаржуване рішення винесено за порушення ч.3 ст.22 закону №481. Порушення стосуються щодо недотримання суб'єктом господарювання вимог законодавчих та нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Тому підстави для задоволення позову позивача відсутні.
Позивач та його представник в судовому засіданні підтримали позовні вимоги та просили задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача 18.04.2018 направив суду відзив на позовну заяву. В своїх поясненнях зазначив, що 05.04.2017 від Департаменту податків і зборів з юридичних осіб ДФС України надійшли матеріали перевірки суб'єкта господарювання ОСОБА_5 (ідентифікаційний код НОМЕР_1), щодо виготовлення ним алкогольних напоїв (пиво) без дозвільних документів. Надані матеріали містять підтверджені факти виробництва та реалізації алкогольного напою - пива (висновок експерта ХНДЕКЦ МВС України від 29.09.2016 №884, висновок експерта ХВ КНДІСЕ Міністерства юстиції України від 25.11.2016 №5176/16-26, висновок ЛНДІСЕ Міністерства юстиції України від 23.12.2016 №5040/5041, протоколи, фототаблиці). Встановлено, що суб'єкт господарювання ОСОБА_8 в порушення вимог частини 3 ст.2 Закону України від 19.12.95р. №481 "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" здійснював виробництво алкогольних напоїв - пива без наявності ліцензії та реалізовував пиво власного виробництва за адресою: Кам'янець- Подільський р-н, с.Жванець, вул. Тернопільське шосе 6 (магазин-кафе "Мрія"). з врахуванням всіх матеріалів, відповідно до п.5 Постанови № 790, ГУ ДФС у Хмельницькій області винесено рішення про застосування фінансових санкцій №002/22-01-40-01/НОМЕР_1 від 04.10.2017 року. Вважає його правомірним та просив в задоволені позову відмовити.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.03.2018 позовну заяву було залишено без руху для усунення недоліків.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.04.2018 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження. Справу до судового розгляду призначено на 23.04.2018 року о 12 год.
13.04.2018 від позивача поступило клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішення у кримінальній справі № 676/19/17 за його обвинуваченням у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2,ч.3 ст.204 КК України.
18.04.2018 від відповідача на адресу надійшов відзив на адміністративний позов з додатками.
В судовому засіданні 15.05.2018 був допитаний свідок ОСОБА_4, підполковник податкової міліції, старший слідчий з ОВС слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Хмельницькій області.
ІІІ.ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікацій код НОМЕР_1) зареєстрований 23.06.1999 як фізична особа - підприємець та перебуває на обліку Кам'янець -Подільській ОДПІ Хмельницької області. Зареєстровані види діяльності: Код КВЕД 10.61 Виробництво продуктів борошномельно-круп'яної промисловості;Код КВЕД 11.05 Виробництво пива; Код КВЕД 79.90 Надання інших послуг бронювання та пов'язана з цим діяльність; Код КВЕД 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (основний); Код КВЕД 56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування; Код КВЕД 56.30 Обслуговування напоями; Код КВЕД 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна
Згідно витягу з ІС позивач здійснював господарську діяльність в магазині за адресою : Кам'янець - Подільський район , с. Жванець, вул. Тернопільське шосе,6 у період вчинення порушення передбаченого частиною 3 ст.2 Закону №481.Про що свідчить період реєстрації РРО з 06.07.2010 року по 05.07.2017 року ( витяг з ІС "Податковий блок").
05.04.2017 від Департаменту податків і зборів з юридичних осіб ДФС України надійшли матеріали перевірки суб'єкта господарювання ОСОБА_5 щодо виготовлення ним алкогольних напоїв ( пива) без дозвільних документів в кафе "Мрія" за адресою : Кам'янець - Подільський район , с. Жванець, вул. Тернопільське шосе,6.
По результатам проведених експертиз підтверджено факти виробництва та реалізації алкогольного напою - пива .
Встановлено, що позивач в порушення вимог частини 3 ст.2 Закону України від 19.12.1995 року №481 "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі Закон №481), здійснював виробництво алкогольних напоїв - пива без наявності ліцензії та реалізовував пиво власного виробництва в кафе за вказаною вище адресою.
Відповідачем на підставі отриманих матеріалів було винесено рішення про застосування фінансових санкцій від 04.10.2017 року в розмірі 85000 грн.
ІV.ОЦІНКА СУДУ.
Суд заслухавши вступні пояснення сторін, свідка, ознайомившись із матеріалами справи, з'ясувавши обставини на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року № 481-95-ВР (далі-Закон № 481-95-ВР).
Статтею 17 вказаного Закону № 481-95-ВР визначено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: виробництва спирту етилового, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, дистиляту виноградного спиртового, спирту-сирцю плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності ліцензії - 200 відсотків вартості виробленої продукції (за оптово-відпускними цінами), але не менше 85000 гривень.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року № 790 затверджений Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", пунктом 3 якого визначено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, винних у вчиненні порушень, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Згідно пункту 5 Порядку підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб’єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Пунктом 6 Порядку передбачено, що рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.
За приписами пункту 8 Порядку, рішення про застосування фінансових санкцій до суб'єкта господарювання за порушення норм Закону складається за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Суд встановив, що 05.04.2017 від Департаменту податків і зборів з юридичних осіб ДФС України до відповідача надійшли матеріали перевірки суб'єкта господарювання ОСОБА_5 (ідентифікаційний код НОМЕР_1), щодо виготовлення ним алкогольних напоїв (пиво) без дозвільних документів.
В матеріалах справи міститься висновок експерта ХНДЕКЦ МВС України від 29.09.2016 №884, в якому встановлено, що надані на дослідження непрозорі пінисті рідини (обєкти 1,2,4,6,7) з наявністю дріжджового осаду (пивних дріжджів) з збродженим дріжджовим осадом містять алкоголь (спирт етиловий) та відповідають ДСТУ 3888:2015. Надані рідини виготовлені шляхом збродження пивними дріждями цукрововмісної сировини.
З листа Хмельницької торгово - промислової палати вбачається, що згідно висновку експерта за результатами проведеної товарознавчої експертизи, вказані у запиті обєкти відповідають коду: пиво із солоду.
Згідно висновку експерта ХВ КНДІСЕ Міністерства юстиції України від 25.11.2016 №5176/16-26 непрозорі пінисті рідини в 1,0 л ПЕТ пляшці та вилучені в ході проведення обшуку приміщення магазину - кафе "Мрія" за адресою : Кам'янець - Подільський район , с. Жванець, вул. Тернопільське шосе,6, відповідають наступним характеристикам: алкогольні і безалкогольні напої та оцет: пиво із солоду (солодове).
У наявному в матеріалах справи висновку ЛНДІСЕ Міністерства юстиції України від 23.12.2016 №5040/5041 експертом встановлено, що на виявленому комплексі обладнання, яке знаходиться у приміщенні магазину - кафе "Мрія" за адресою : Кам'янець - Подільський район , с. Жванець, вул. Тернопільське шосе,6 виробництво пива можливе.
Крім того, суд дослідив надані представником відповідача протоколи та фототаблиці, які свідчать про наявність обладнання, виробництво та продаж пива у магазині - кафе "Мрія" за адресою : Кам'янець - Подільський район , с. Жванець, вул. Тернопільське шосе,6, що належить ФОП ОСОБА_1
Враховуючи зазначені обставини, суд вважає, що Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області правомірно було прийнято рішення про застосування фінансових санкцій №002/22-01-40-01/НОМЕР_1 від 04.10.2017 року.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_4, підполковник податкової міліції, старший слідчий з ОВС слідчого управління фінансових розслідувань ГУ ДФС у Хмельницькій області, у своїх поясненнях зазначив, що дійсно, 22.09.2016 на підставі ухвали слідчого судді ним було проведено обшук у приміщенні магазину, який належить фізичній особі-підприємцю ОСОБА_5. Під час обшуку були виявлені пластикові пляшки обємом 1 літр, які зі слів власника магазину ОСОБА_1, були заповнені пивом власного виробництва, а саме 14 ПЕТ пляшок, закоркованих корком червоного кольору та обклеєні етикетками з написами "нефільтроване живе пиво пастерізоване преміум", зазначено обєм 1 літр, виробник: ОСОБА_1 Крім того, в приміщенні магазину було виявлено обладнання для виробництва пива, в якому зі слів ОСОБА_1, здійснюється бродіння пива. Зазначені обставини підтверджуються протоколом обшуку від 22.09.2016, який підписаний понятими, зауважень до протоколу у власника магазину не було.
Суд бере до уваги, що ОСОБА_1 під час допиту 23.09.2016, у своїх показах зазначив, що займається виробництвом пива у приміщені магазині - кафе "Мрія" за адресою: Кам'янець - Подільський район , с. Жванець, вул. Тернопільське шосе,6. Крім того, позивач був попереджений про зміст статті 63 Конституції України.
Відповідно до статті 63 Конституції України особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом.
Стосовно посилання позивача на сттаттю 62 Конституції України, суд зазначає, що ГУ ДФС у Хмельницькій області не встановлює наявність складу злочину передбаченого частиної 2 статті 204 Кримінального кодексу України та не застосовує санкцію за порушення даної статті, натомість, оскаржуване рішення №002/22-01-40-01/НОМЕР_1 від 04.10.2017 винесене ГУ ДФС у Хмельницькій області за порушення вимог частини 3 ст.2 Закону №481, а тому суд не приймає його до уваги.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Згідно із частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову ОСОБА_5 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області рішення про застосування фінансових санкцій від 04.10.2017 року №002/22-01-40-01/НОМЕР_1 в розмірі 85000 грн. слід відмовити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволені адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_5 (вул. Гастелло, 2,Кам''Янець-Подільський,Хмельницька область,32300) до Головного управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя ОСОБА_9