
Справа № 822/1619/18
РІШЕННЯ
іменем України
25 травня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області щодо відмови у затвердженні Висновку про призначення ОСОБА_1, інваліду II групи, майору поліції, старшому інспектору-черговому сектору реагування патрульної поліції №2 Дунаєвецького відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області від 16 лютого 2018 року.
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області затвердити Висновок про призначення ОСОБА_1, інваліду II групи, майору поліції, старшому інспектору-черговому сектору реагування патрульної поліції №2 Дунаєвецького відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області - одноразової грошової допомоги та призначити ОГД у порядку та розмірі, визначеному відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого Наказом МВС України №4 від 11.01.2016 року, відповідно до п.4 частини 1 ст.97, ст. 99 Закону України «Про Національну поліцію».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до Закону України "Про національну поліцію" має право на отримання одноразової грошової допомоги, у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності, що настала в результаті захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції.
Вказує, що 08.02.2018 року звернувся до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області із заявою про отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням II групи інвалідності від захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції. 16.02.2018 року начальником Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області було відмовлено в затвердженні Висновку про призначення позивачу одноразової грошової допомоги. Також, 26.02.2018 року листом відповідача позивача повідомлено, що у виплаті одноразової грошової допомоги йому відмовлено, у зв'язку з тим, що дата одержання позивачем групи інвалідності 27.11.2017 року передує даті звільнення з поліції 02.01.2018 року.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його права, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 травня 2018 року у справі відкрито провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у відповідності до ст. 263 КАС України.
У встановлений судом строк відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому вказує на те, що 08.02.2018 року позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою для призначення і виплати одноразової грошової допомоги, до якої долучив необхідний пакет документів, визначений Порядком №4. 16.02.2018 року відповідачем прийнято рішення про відмову у призначенні та виплаті ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги, та 26.02.2018 року позивачу було направлено лист з обгрунтуванням підстав відмови у затвердженні висновку останньому, а саме оскільки визначення у позивача відсотків ступеня втрати працездатності та встановлення II групи інвалідності відбулось до звільнення, а не протягом шести місяців після звільнення, керівництвом ГУНП в Хмельницькій області 16.02.2018 року прийнято висновок про відмову в затверджені матеріалів на виплату позивачу одноразової грошової допомоги.
Крім цього, відповідач звертає увагу на те, що в разі задоволення позовних вимог суд фактично підмінить державний орган, в даному випадку Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області, до повноважень якого відноситься розгляд даних питань.
З урахуванням зазначеного, проти заявленого позову відповідач заперечує, просить відмовити в задоволенні позовних вимог, а справу просить розглянути у судовому засіданні з викликом сторін.
Враховуючи те, що адміністративна справа, яка розглядається, є справою незначної складності (малозначна справа), тобто такою, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин, розгляд даної справи проводиться за правилами спрощеного позовного провадження, а тому підстав для розгляду даної справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін немає.
Відповідно до п.2 ч.1 статті 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх в сукупності, суд зазначає наступне.
Суд встановив, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ у період з 2006 року по 02 січня 2017 року, та в органах Національної поліції на посаді старшого інспектора-чергового сектору реагування патрульної поліції № 2 Дунаєвецького відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області.
Наказом начальника Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області № 436о/с від 28.12.2017 року, майора поліції ОСОБА_1, старшого інспектора-чергового сектору реагування патрульної поліції №2 Дунаєвецького відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області, з 02.01.2018 року звільнено зі служби в поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу).
Хмельницькою обласною МСЕК 27.11.2017 року позивачу призначено ІІ групу інвалідності, що настала в результаті захворювання, так, що пов'язане з проходженням служби в поліції.
Відповідно до свідоцтва про хворобу №336 від 20.11.2017 року ВЛК ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області" за розпорядженням начальника УКЗ ГУНП в Хмельницькій області здійснила медичний огляд ОСОБА_1, в якому зазначено, що захворювання позивача, так, пов'язане з проходженням служби в поліції.
08.02.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою та доданими до неї документами про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням інвалідності від захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції.
16.02.2018 року начальником Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області відмовлено в затвердженні висновку про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1.
Листом від 26.02.2018 року № 235/121/29/04-2018 Головне Управління Національної поліції в Хмельницькій області повідомило позивача про відмову у нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги, посилаючись на ст.97 Закону України "Про національну поліцію", а саме дата одержання позивачем групи інвалідності 27.11.2017 року передує даті звільнення з поліції 02.01.2018 року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, за своїм внутрішнім переконанням, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає наступне.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Закон України "Про Національну поліцію" № 580-ІV.
Відповідно до ч.1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:
1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;
2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;
3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;
5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;
6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.
Згідно з ч. 2 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 4 від 11.01.2016 року затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 року за № 163/28293, який набрав чинності 29.02.2016 року (далі - Порядок №4).
Підпунктом 4 пункту 5 розділу 1 Порядку № 4, зі змінами та доповненнями внесеними наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.09.2016 року № 916, передбачено, що одноразова грошова допомога призначається у випадку пов'язаному з проходженням служби в органах внутрішніх справ-обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.
Згідно з п. 1 р. ІІ Порядку №4 днем виникнення права на отримання ОГД у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Відповідно до пунктів 2, 3, 5 Розділу ІІІ цього Порядку посадові особи поліції у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання одноразової грошової допомоги відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги.
Разом з цим, передумовою виплати позивачу одноразової грошової допомоги є дотримання певної процедури та послідовності.
Так, пунктом 3 розділу ІІІ Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського передбачено, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.
Відповідно до п. 5 розділу ІІІ зазначеного Порядку для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу:1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: 1) довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 2) постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 3) акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; 4) сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; 5) документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
Згідно з п. 1 розділу IV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2.
Висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.
Зазначений висновок про призначення одноразової грошової допомоги затверджує/відмовляє: в апараті Національної поліції - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у міжрегіональних органах Національної поліції - начальник органу або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у головних управліннях Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві - начальник Головного управління Національної поліції або особа, на яку покладено виконання таких функцій.
Пунктом 2 розділу IV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлено, що керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.
Отже, позивач 02.01.2018 року звільнився зі служби в поліції через хворобу, 27.11.2017 року йому вперше встановлено ІІ групу інвалідності у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з проходженням служби. Позивач відповідно до Порядку №4 звернувся до відповідача із заявою про виплату ОГД.
16.02.2018 року відповідач за результатом розгляду вказаної заяви відмовив в затвердженні Висновку про призначення одноразової грошової допомоги позивачу.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що звільнення позивача через хворобу не позбавляє його права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності, що пов'язана з проходженням служби в органах поліції. Днем виникнення права позивача на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
А тому, з 27.11.2017 року у позивача виникло право на отримання одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності і відповідач не мав законних підстав відмовляти у затвердженні Висновку про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1.
Крім цього, суд критично оцінює доводи відповідача, про те, що у разі задоволення позовної вимоги про зобов'язання затвердити Висновок про призначення позивачу одноразової грошової допомоги та призначити одноразову грошову допомогу, суд фактично підмінить державний орган, до повноважень якого відноситься розгляд даних питань з огляду на таке.
Проаналізувавши зміст листа Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області №235/121/29/04-2018 від 26.02.2018 року суд встановив, що незважаючи на те, що позивач під час звернення до відповідача надав весь необхідний пакет документів, які передбачені пунктом 5 розділу ІІІ Порядку №4, відповідач відмовив позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги.
За змістом п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Отже зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача, на думку суду призведе до чергової відмови у виплаті одноразової грошової допомоги та як наслідок потягне за собою необхідність повторного звернення позивача до суду з метою захисту порушених прав.
Таким чином, при розгляді даної адміністративної справи суд прийшов до висновку, що з метою ефективного захисту прав позивача, слід прийняти рішення, яким зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області затвердити Висновок про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та призначити одноразову грошову допомогу позивачу, як інваліду ІІ групи, інвалідність якого настала внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи зазначене, оскільки відповідач протиправно відмовив позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги на яку, як встановлено вище позивач має право, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають до задоволення в повному обсязі.
Оскільки позивач на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, відповідно до вимог ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, Дунаївці, Дунаєвецький район, Хмельницька область, 32400, код НОМЕР_1) до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29017, код 40108824) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області щодо відмови у затвердженні Висновку про призначення ОСОБА_1, інваліду II групи, майору поліції, старшому інспектору-черговому сектору реагування патрульної поліції №2 Дунаєвецького відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області від 16 лютого 2018 року.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області затвердити Висновок про призначення ОСОБА_1, інваліду II групи, майору поліції, старшому інспектору-черговому сектору реагування патрульної поліції №2 Дунаєвецького відділу поліції ГУНП в Хмельницькій області одноразової грошової допомоги та призначити одноразову грошову допомогу у порядку та розмірі, визначеному відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого Наказом МВС України №4 від 11.01.2016 року, відповідно до п.4 частини 1 ст.97, ст. 99 Закону України «Про Національну поліцію».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.
Головуючий суддя ОСОБА_3