Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"22" грудня 2009 р. № 2а- 40557/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді-Самойлової В.В.
при секретарі-Скляр С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові справу за адміністративним позовом
Головного Одеського обласного управління захисту прав споживачів до фізичної особи- підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до належного суду з адміністративним позовом, в якому просить про стягнення з відповідача суми штрафних санкцій в розмірі 2750,00 грн., посилаючись на те що, на підставі скарги споживача від 04.04.2008 року фахівцями управління були встановлені ознаки порушення відповідачем вимог Закону України «Про рекламу», а саме: при розміщенні рекламної інформації на розповсюджуваних дисконтних картках про зменшення вартості картки, придбаної в конкретний день у представника компанії з поверненням власнику картки різниці в ціні та щодо надання в подарунок додатково 100 грн., що суперечить основним принципам реклами в частині її точності, достовірності та як такої, що вводить в оману необмежене коло споживачів, у зв"язку з чим , до відповідача застосовано було штрафну санкцію у розмірі 2750,00 грн. на підставі рішення № 57 від 16.07.2008 року, яке відповідачем не оскаржено в установленому порядку та сума штрафу не сплачена до теперішнього часу.
У судовому засіданні представник позивача за довіреністю Сухоставська Т.М. підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити в повному обсязі.
Належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, відповідно до вимог ст. 35 КАСУ, відповідач в судове засідання повторно не прибув, не повідомивши про причини неприбуття, при цьому від нього не надійшло заперечень на позов та заяви про розгляд справи за його відсутності.
Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів, відповідно до положення ст. 128 КАСУ.
Заслухавши представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку про задоволення позову, як законного та обґрунтованого, виходячи з наступного.
Встановлено, що по факту скарги певного споживача від 04 квітня 2008 року, фахівцями управління виявлені з боку відповідача ознаки порушення законодавства України «Про рекламу» щодо її змісту, визначених ст. 7 Закону України «Про рекламу», так, при розміщені рекламної інформації на розповсюджуваних дисконтних картках про зменшення вартості картки, придбаної в конкретний день у представника компанії з поверненням власнику картки різниці в ціні та щодо надання в подарунок додатково 100 грн., тим самим порушено основні принципи реклами в частині її точності, достовірності та як такої, що вводить в оману необмежене коло споживачів. У зв'язку з чим, управлінням був відправлений лист № 1998/8 від 07 травня 2008 року керівнику компанії «Зеніт» з вимогою прибути до управління до 14 травня 2008 року.
27 травня 2008 року управлінням був складений протокол № 55 про порушення законодавства про рекламу фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, а саме: при розповсюдженні на вулицях м. Одеси друкованої рекламної інформації, на дисконтних картках мережі МТС, щодо послуг, пов'язаних із підключенням до мережі мобільного зв'язку та отриманя в подарунок 100 грн., що вводить в оману необмежене коло споживачів реклами, тягне за собою низку скарг споживачів реклами, чим порушені вимоги ст.7, 10 Закону України «Про рекламу».
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 був належним чином повідомлений про необхідність прибути до управління для з'ясування всіх обставин.
Рішенням № 55 від 13 червня 2008 року було розпочато розгляд справи стосовно порушення законодавства про рекламу згідно вимог п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок накладання штрафів за порушення законодавства України про рекламу» від 26 травня 2004 року № 693.
Управлінням було направлено телефонограму ФОП ОСОБА_1 з повідомленням про розгляд справи щодо порушення законодавства про рекламу та з вимогою прибути до управління.
Рішенням № 57 від 16 липня 2008 року управлінням було накладено на ФОП ОСОБА_1 штраф у розмірі 2750, 00 грн. за порушення законодавства про рекламу, а саме: за порушення вимог щодо змісту реклами, заначених у ст.ст.7, 8, 10 Закону України «Про рекламу», так, при розповсюджуванні на вулицях м. Одеси дисконтних карток з рекламною інформацією щодо отримання подарунку в 100 грн. при підключенні до мережі МТС, що є неточною, двозначною інформацією із замовчуванням, що вводить в оману необмежене коло споживачів реклами та відсутня інформація щодо інформаційного джерела, з якого можна дізнатися про умови та місце проведення акції, що заборонено законом. Порушення підтверджено скаргами споживачів: від 14 березня 2008 року № 0-295 та від 22 квітня 2008 року № 457.
24 липня 2008 року позивачем було направлено лист до відповідача з повідомленням про вручення № 3489/8, яким було направлено для виконання у встановленому порядку рішення № 57 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 16 липня 2008 року. Факт отримання листа № 3498/8 відповідачем підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення за № 533174 від 17 жовтня 2008 року.
Згідно з Положенням про Державний комітет України з питань технічного регулювання та споживчої політики, затвердженим Указом Президента України від 18.03.2003р. № 225, Держспоживстандарт є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів, стандартизації, метрології, підтвердження відповідності.
Головне Одеське обласне управління у справах захисту прав споживачів підпорядковується Державному комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики і є його територіальним органом.
Основними завданнями Територіальних органів є: здійснення у межах своєї компетенції контролю за дотриманням рекламодавцями, захист споживачів від порушень рекламодавцями, виробниками та розповсюджувачами реклами законодавства про рекламу, ужиття до суб'єктів господарювання, які порушують права споживачів, а також до рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами, які порушують законодавство про рекламу, передбачених законодавством заходів впливу.
Згідно зі ст. 26 Закону України «Про рекламу» державний контроль за дотриманням законодавства про рекламу у сфері прав споживачів на території м. Одеса і Одеської області здійснює Головне Одеське обласне управління у справах захисту прав споживачів.
Відповідно до п. 20 постанови Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004р. № 693 сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується у судовому порядку відповідно до законодавства.
Таким чином, у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 утворилась заборгованість перед бюджетом у вигляді несплаченої суми штрафних санкцій в розмірі 2750,00 грн., що є правовою підставою для задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 128, 159 КАСУ, Законом України "Про рекламу", Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року № 693 "Про затвердження порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу", суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (юридична адреса: 61120, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до державного бюджету суму штрафних санкцій у розмірі 2750.00 (дві тисячі сімсот п"ятдесят) грн. 00 коп. на р/р31115106700134, МФО 828011, УДК, код ОКП 23214726, банк ГУДКУ в Одеській області, код бюджетної класифікації 2108100, код виду сплати (105).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня її проголошення, шляхом подання заяви про апеляційне оскарження, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАСУ з дня складання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 25.12.09р.
Суддя Самойлова В.В.