Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 вересня 2009 р. Справа № 2а-2704/09/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - М.М.Шаповала М.М.
за участю секретаря судового засідання- Ілляшенко О.Г.,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника Івідповідача - А.К.Циганенка,
ІІ відповідача - ОСОБА_7,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумський обласний благодійний фонд "Християнська ініціатива" ОСОБА_5 до Державної податкової інспекція в місті Суми, ОСОБА_6, ОСОБА_7 про визнання рішення протиправним та його скасування, зобовязання вчинити певні дії та вішкодування моральної шкоди ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою в якій просить визнати рішення Державної податкової інспекції в м.Суми № 38/35742267 15-122/33195 вд 06.05.2008 року про відмову включення Сумського обласного благодійного фонду "Християнст=ька ініціатива" до реєстру неприбуткових організацій - протиправним та нечинним. Визначити дії виконуючої обовязки заступника начальника Державної податкової інспекції в м.Суми ОСОБА_6 щодо підписання рішення Державної податкової інспекції в м.Суми № 38/35742267 15-122/33195 від 06.05.2008 року, а також інспектора відділу адміністрування податку на прибуток Державної податкової інспекції в м.Суми ОСОБА_7 щодо виконання та підготовки проекту рішення Державної податкової інспекції в м.Суми № 38/35742267 15-122/33195 від 06.05.2008 року - неправомірними. Зобовязати Держану податкову інспекцію в м.Суми та виконуючу обовязки заступника начальника Державної податкової інспекції в м.Суми ОСОБА_6 зареєструвати Сумській обласний благодійний фонд "Християнська ініціатива" як неприбуткову організацію, внести його до Реєстру неприбуткових організацій та установ, прийняти рішенняпро внесення Сумського обласного благодійного фонду "Християнська ініціатива" до Реєстру неприбуткових організацій та установ, видати Сумському обласному благодійному фонду "Християнська ініціатива" рішення про внесення Сумського обласного благодійного фонду "Християнська ініціатива" до Реєстру неприбуткових організацій та установ у трьохдений строк з дня набрання законної сили відповідним рішенням адміністративного суду. Свої вимоги мотивує тим, що позивачем, як єдиним засновником та керівником Сумського обласного благодійного фонду "Християнська ініціативи" було подано до ДПІ в м.Суми реєстраційну заяву платника податку про реєстрацію та включення Сумського обласного благодійного фонду «Християнська ініціатива» до реєстру неприбуткових організацій. До вказаної заяви було додано копію статуту Сумського обласного благодійного фонду «Християнська ініціатива», зареєстрованого Головним управлінням юстиції в Сумській області 19.03.2008 року.
У відповідь на зазначене звернення мною було отримано рішення Державної податкової інспекції в м. Суми № 38/35742267 15-122/33195 від 06.05.2008 року про відмову включення Сумського обласного благодійного фонду «Християнська ініціатива» до реєстру неприбуткових організацій та лист Державної податкової адміністрації в м. Суми № 33048/10/15 - 108 від 06.05.2008 року, підготовлені інспектором відділу адміністрування податку на прибуток ОСОБА_7 та підписані виконуючою обов'язки заступника начальника Державної податкової інспекції в м. Суми ОСОБА_6.
Виходячи із змісту листа Державної податкової адміністрації в м. Суми № 33048/10/15 - 108 від 06.05.2008 року підставами відмови у здійсненні відповідачами реєстрації та включення Сумського обласного благодійного фонду «Християнська ініціатива» до реєстру неприбуткових організацій (установ) є:
1)невідповідність п.6.1.4 та п.6.1.5 ст.6 статуту Сумського обласного благодійного фонду «Християнська ініціатива» вимогам п.п.7.11.3 «б», п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.1997 року № 283; 2)відсутність у змісті статуту Сумського обласного благодійного фонду «Християнська ініціатива» вимоги передбаченої п.п.7.11.11 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» стосовно того, що у разі ліквідації неприбуткової організації її активи повинні бути передані іншій неприбутковій організації відповідного виду або зараховані до доходу бюджету; 3)у змісті абз.7 п.2.3. ст.2 статуту Сумського обласного благодійного фонду «Християнська ініціатива» передбачено що фонд може займатися видавничою діяльністю, але не зазначено, що вказана діяльність може здійснюватися тільки для виконання статутних завдань. З огляду на вищевказане, оскаржуване рішення про відмову у внесенні Сумського обласного благодійного фонду «Християнська ініціатива» до Реєстру неприбуткових організацій прийнято не на підставах, що передбачені законами України, недобросовісно, нерозсудливо є необгрунтованою та протиправним, оскільки обмежує право фонду користуватися передбаченими діючим законодавством України податковими пільгами та преференціями. В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві. Заперечуючи проти позову в судовому засіданні, представник відповідача посилаючись на заперечення проти адміністративного позову (а.с.30-32) пояснив що, дійсно 07.04.2008р. СОБФ «Християнська ініціатива» звернувся до ДПІ в м. Суми з реєстраційною заявою форми № 1-РН про реєстрацію та включення СОБФ «Християнська ініціатива» до реєстру неприбуткових організацій (установ). ДПІ в м. Суми Рішенням № 38/35742267 15-122/33195 від 06 травня 2008р. відмовила СОБФ «Християнська ініціатива» у включенні організації до реєстру неприбуткових організацій (установ) з підстав невідповідності Статуту фонду вимогам ст. 7.11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». Статут СОБФ «Християнська ініціатива» передбачає одержання прибутку, який є об'єктом оподаткування відповідно до ст. З Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств". Зокрема в статуті позивача зазначені джерела надходження коштів та іншого майна: п.п. 6.1.4 п.6 Статуту - «Доходи від депозитних вкладів та від цінних паперів, надходження від підприємств, організацій, що перебувають у власності благодійної організації» п.п. 6.1.5 п. 6 Статуту - «Кошти та інше майно, майнові та немайнові права, право власності на які набуте на підставах, не заборонених діючим законодавством України».
При формуванні Статуту Позивачем були вказані види доходів, крім доходів, що звільнені від оподаткування, відповідно до п. 7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", доходи які підлягають оподаткуванню на
загальних підставах. Зазначивши дані доходи, Позивач самостійно визначив, що він має право отримувати доходи, які підлягають оподаткуванню, що робить неможливим включення даної організації до Реєстру.
Таким чином, у СОБФ «Християнська ініціатива» є правові підстави для перебування у Реєстрі за умови відповідності Статуту вимогам п. 7.11 ст. 7 Закону Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".
Виходячи з вищевикладеного, рішення ДПІ в м. Суми № 38/35742267 15-122/33195 від 06.05.2008р. прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства України, а тому позовні вимоги в частині визнання нечинним та протиправним рішення ДІЛ в м. Суми № 38/35742267 15-122/33195 від 06.05.2008р. про відмову включення СОБФ «Християнська ініціатива» до реєстру неприбуткових організацій (установ) є безпідставними
Щодо позовних вимог про визнання дій в.о. заступника начальника ДПІ в м. Суми ОСОБА_6 щодо підписання Рішення ДПІ в м. Суми №38/35742267 15-122/33195 від 06.05.2008р., а також інспектора відділу адміністрування податку на прибуток ДПІ в м. Суми ОСОБА_7 щодо виконання та підготовки проекту рішення ДПІ в м. Суми №38/35742267 15-122/33195 від 06.05.2008р. неправомірними, ДПІ в м. Суми обґрунтовує свою позицію наступним.
Відповідно до наказу Державної податкової адміністрації у Сумській області від 08.10.2007р. №308-о на начальника управління оподаткування юридичних осіб ДПІ в м. Суми ОСОБА_6 було покладено виконання обов'язків заступника начальника ДПІ в м. Суми. ОСОБА_6 займала посаду в.о. заступника начальника ДПІ в м. Суми до 04.06.2008р.
Отже, починаючи з 09.10.2007р. по 04.06.2008р. ОСОБА_6 виконувала обов'язки заступника начальника ДПІ в м. Суми та була уповноважена підписати рішення ДПІ в м. Суми № 38/3574226715-122/33195 від 06 травня 2008р.Щодо визнання неправомірними дій ОСОБА_7 щодо виконання та підготовки проекту рішення №38/35742267 2008р., то Посадовою інструкцією головного державного податкового ревізора -інспектора відділу адміністрування податку на прибуток управління оподаткування юридичних осіб передбачені його обов'язки, в т. числі і забезпечення розгляду Про внесення неприбуткової організації або установи до Реєстру неприбуткових організацій, прийняття рішень про внесення (про відмову внесення) неприбуткової організації або установи до зазначеного Реєстру, скасування ознаки неприбуткової організації або установи, передача відповідних документів до підрозділів обліку платників податків для включення (виключення) до (з) Реєстру неприбуткових організацій та установ.
Таким чином, головний державний податковий ревізор-інспектор ОСОБА_7 діяла у межах повноважень визначених Посадовою інструкцією, а тому вимоги позивача, щодо визнання дій щодо виконання та підготовки проекту рішення № 38/35742267 15-122/33195, від 06 травня 2008р. незаконними є безпідставними.
Щодо визнання неправомірними дій ОСОБА_7 щодо виконання та підготовки проекту рішення №38/35742267 2008р., то Посадовою інструкцією головного державного податкового ревізора -інспектора відділу адміністрування податку на прибуток управління оподаткування юридичних осіб передбачені його обов'язки, в т. числі і забезпечення розгляду Про внесення неприбуткової організації або установи до Реєстру неприбуткових організацій, прийняття рішень про внесення (про відмову внесення) неприбуткової організації або установи до зазначеного Реєстру, скасування ознаки неприбуткової організації або установи, передача відповідних документів до підрозділів обліку платників податків для включення (виключення) до (з) Реєстру неприбуткових організацій та установ.
Таким чином, головний державний податковий ревізор-інспектор ОСОБА_7 діяла у межах повноважень визначених Посадовою інструкцією, а тому вимоги позивача, щодо визнання дій щодо виконання та підготовки проекту рішення № 38/35742267 15-122/33195, від 06 травня 2008р. незаконними є безпідставними.
Позовні вимоги про стягнення з ДПІ в м. Суми на користь ОСОБА_5 однієї гривні в рахунок відшкодування завданої моральної шкоди, ДПІ в м. Суми обґрунтовує наступним чином.
До ДПІ в м. Суми звертався СОБФ «Християнська ініціатива», як юридична особа і рішення, яке було прийнято ДПІ в м. Суми стосується СОБФ «Християнська ініціатива» як юридичної особи.
Відповідно до ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Сатеттю 23 ЦК України чітко визначає в чому проявляється завдана моральна шкода і у випадку відсутності її проявів, передбачених у законі, то неможливо говорити про завдану моральну шкоду. Оскільки до ДПІ в м. Суми звернувся СОБФ «Християнська ініціатива», як юридична особа і рішення, яке було прийнято ДПІ в м. Суми стосується СОБФ «Християнська ініціатива» як юридичної особи, то відшкодування моральної шкоди можливо лише СОБФ «Християнська ініціатива», за умови приниження ділової репутації СОБФ «Християнська ініціатива», як юридичної особи. Тому, позовні вимоги в частині стягнення з ДПІ в м. Суми на користь ОСОБА_5 1 грн. в рахунок відшкодування завданої шкоди є безпідставними.
Представник ІІ відповідача в судовому засіданні заперечувала проти позовних вимог в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_6 в судове засідання не зявилася, про день, час і місце розгляду справи була повідомлена належним чином. Надала до суду письмове заперечення про адмінстративного позову (а.с.62) відповідно до якого з позовнимим вимога не погоджується та вважає їх необгрунтованими, відповідно до п.п. 7.11.10 п. 7.11 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», центральний податковий орган веде реєстр всіх неприбуткових організацій, які звільняються від оподаткування податком на прибуток згідно з положеннями цієї статті.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 11 липня 1997 року N 232 затверджено Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ (далі -Положення), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.08.1997р. за №291/2095.
Відповідно до п. 2.4 Положення орган державної податкової служби може прийняти рішення про внесення неприбуткової організації до Реєстру або рішення про відмову внесенні неприбуткової організації до реєстру.
Відповідно до наказу Державної податкової адміністрації у Сумській області (далі ДПА в Сумській області» від 08.10.2007р. №308-о на мене, як начальника управління оподаткування юридичних осіб ДПІ в м. Суми було покладено виконання обов'язків заступника начальника ДПІ в м. Суми (копія наказу знаходиться в матеріалах справи). Відповідно до наказу ДПА в Сумській області № 168-0 від 04.06.2008р. на посаду заступника начальника ДПІ в м. Суми було призначено Фадєєву О.В. (наказ №168-о від 04.06.2008р. знаходиться в матеріалах справи).
Таким чином, починаючи з 09.10.2007р. по 04.06.2008р. на мене було покладено обов' язки заступника начальника ДПІ в м. Суми.
Крім того, рішення про відмову у включенні організації до реєстру неприбуткових було прийнято від імені ДПІ в м. Суми, а тому саме ДПІ в м. Суми, як суб'єкт владних повноважень, може бути відповідачем по даній справі. Також, я хочу зазначити, що на даний час я займаю посаду начальника управі оподаткування юридичних осіб ДПІ в м. Суми, а не виконуючого обов'язки заступник начальника ДПІ в м. Суми.
Таким чином, на підставі вищевикладеного я вважаю, що позовні вимоги в частині визнання моїх дій, як в.о. заступника начальника ДПІ в м. Суми та зобов'язання мене як в.о.заступника начальника ДПІ в м. Суми зареєструвати СОБФ «Християнська ініціативамі
неприбуткову організацію є безпідставними і за доволенню не підлягають, оскільки я діяла в
межах наданих повноважень та від імені ДПІ в м. Суми, як суб'єкта владних повноважень та рішення було прийнято від імені ДПІ в м. Суми, а також, на даний час я не виконував обов'язки заступника начальника ДПІ в м. Суми.
Вислухавши сторони, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд визнає, що позов не підлягає задоволеню, виходячи з насупного.
Із копії свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія А01 № 102333 від 20.03.2008 року виданої Виконавчим комітетом Сумської міської ради ( а.с.22) вбачається, що Сумський обласний благодійний фонд "Християнська ініціатива" зареєстрований як юридична особа та включений до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, відповідно до копії довідки АА№ 144498 від 25.03.2008 року з ЄДРПОУ (а.с.23).
Згідно копії рішення № 38/35742267 15-122/33195 від 06.05.2008 року (а.с.9) вбачається, що ДПІ в м.Суми відмовило у внесенні, включенні до реєстру неприбуткових організацій (установ) Сумському обласному благодійному фонду "Християнська ініціатива" на підставі пунку 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".
Згідно копії листа від 06.05.2008р. № 33048/10/15-108 (а.с.10,11) вбачається, що підставами відмови у здійсненні відповідачем реєстрації та включення позивача до реєстру неприбуткових організацій є невідповідність п.6.1.4 та п.6.1.5 ст.6 статуту Сумського обласного благодійного фонду «Християнська ініціатива» вимогам п.п.7.11.3 «б», п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 22.05.1997 року № 283, відсутність у змісті статуту Сумського обласного благодійного фонду «Християнська ініціатива» вимоги передбаченої п.п.7.11.11 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» стосовно того, що у разі ліквідації неприбуткової організації її активи повинні бути передані іншій неприбутковій організації відповідного виду або зараховані до доходу бюджету і у змісті абз.7 п.2.3. ст.2 статуту Сумського обласного благодійного фонду «Християнська ініціатива» передбачено що фонд може займатися видавничою діяльністю, але не зазначено, що вказана діяльність може здійснюватися тільки для виконання статутних завдань. Згідно копії статуту Сумського обласного благодійного фонду "Християнська ініціатива" (а.с.12-20) вбачається, що у змісті статуту відсутні вимоги передбаченої п.п.7.11.11, п.7.11 ст.7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", а саме, що у разі ліквідації неприбуткової організації її активи повинні бути передані іншій неприбутковій організації відповідного виду або зараховані до доходу бюджету. Із п.6.1.4, п.6.1.5 статуту джерелами надходження коштів та іншого майна Фонду є: - доходи від депозитних вкладів та від цінних паперів, надходження від підприємств, організацій, що перебувають у власності благодійної організації (зміст зазначеного пункту кореспондується з абз.7 п.2.3, який передбачає право фонду засновувати підприємства, установи та організації);
- кошти на інше майно, майнові та немайнові права, право власності на які набуте на підставах не заборонених діючим законодавством України;
В абз.2 п.22 Статуту зазначено, що Фонд реалізує також інші напрями діяльності відповідно з метою виконання статутних завдань у відповідності до діючого законодавства.
Відповідно до ст.3 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (далі - Закону) об'єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з пунктом 4.3 цього Закону на суму валових витрат платника податку визначених статтею 5 цього Закону та суму амортизаційних відрахувань, нарахованих згідно із статтями 8 і 9 цього Закону.
Підпунктом 7.11.1, 7.11 ст.7 Закону застосовується до неприбуткових організацій, які є благодійними фондами і благодійними організаціями, створеними у порядку, визначеному законом для проведення благодійної діяльності, в тому числі громадськими організаціями, створеними з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності, а також творчими спілками та політичними партіями, громадськими організаціями інвалідів та їх місцевими осередками, створеними згідно з Законом України "Про об'єднання громадян", науково-дослідними установами та вищими навчальними закладами III - IV рівнів акредитації, внесеними до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, заповідниками, музеями-заповідниками; порядку, визначеному законом;
Згідно п.п. 7.11.3, 7.11, ст.7 Закону від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці "б" підпункту 7.11.1, отримані у вигляді коштів або майна, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань; пасивних доходів; коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям, від проведення їх основної діяльності, з урахуванням положень підпункту 7.11.11 цієї статті; дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги чи технічної допомоги, що надаються таким неприбутковим організаціям відповідно до умов міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх отримувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.
Згідно п.п.7.11.10, п.7.11, ст.7 Закону, з метою оподаткування центральний податковий орган веде реєстр всіх неприбуткових організацій, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цієї статті.
Відповідно до п.п.7.11.11, п.7.11, ст.7 Закону, у разі ліквідації неприбуткової організації її активи повинні бути передані іншій неприбутковій організації відповідного виду або зараховані до доходу бюджету.
Відповідно до п.1.1., 2.1-2.4 Положення "Про реєстр неприбуткових організацій та установ" реєстр неприбуткових організацій та установ - це автоматизована система збору, накопичення та обробки даних про неприбуткові організації та установи, які згідно із пунктом 7.11 статті 7 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" звільняються від сплати податку на прибуток.
До Реєстру заносяться неприбуткові організації та установи, які згідно із пунктом 7.11 статті 7 Закону звільняються від сплати податку на прибуток.
Для внесення до Реєстру неприбуткова організація або установа повинні подати (надіслати) до податкового органу за її місцезнаходженням реєстраційну заяву за формою 1-РН, а також копію статутних і установчих документів.
Органи державної податкової служби можуть проводити перевірку відомостей, що містяться в поданих документах.
За результатами розгляду заяви можуть бути прийняті рішення про внесення неприбуткової організації (установи) до Реєстру або відмови внесення неприбуткової організації (установи) до Реєстру.
З вище викладеного вбачається, що позивачем при формуванні Статуту визначено, що він має право отримувати доходи, які підлягають оподаткуванню, що робить неможливим включення даної організації до реєстру неприбуткових організацій так, як порушує норми Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств.
Таким, чином прийняте рішення ДПІ в м. Суми про відмову включення Сумського обласного благодійного фонду «Християнська ініціатива» до реєстру неприбуткових організацій є законним.
Щодо позовних вимог про визнання дій в.о. заступника начальника ДПІ в м. Суми ОСОБА_6 та головного державного податкового ревізора-інспектора ОСОБА_7 неправомірними є необґрунтованими так, як вони діяли у межах покладених обовязків та повноважень визначених посадовою інструкцією.
Позовні вимоги, щодо стягнення моральної шкоди в розмірі однієї гривні, завданої внаслідок душевних страждань ОСОБА_5 ( п.3 ч.2 ст.23 ЦК України) є необґрунтованими так, як до ДПІ в м. Суми звернувся СОБФ «Християнська ініціатива», як юридична особа і рішення було прийнято відносно юридичної особи, тому відшкодування моральної шкоди не може бути до фізичної особи.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_5, Сумського обласного благодійного фонду "Християнська ініціатива" до Державної податкової інспекція в місті Суми про визнання рішення протиправним та його скасування, зобовязання вчинити певні дії та відшкодування моральної шкоди є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 158-163, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_5, Сумського обласного благодійного фонду "Християнська ініціатива" до Державної податкової інспекції в місті Суми, ОСОБА_6, ОСОБА_7 про визнання рішення протиправним та його скасування, зобовязання вчинити певні дії та відшкодування оральної шкоди відмовити в звязку з їх безпідставністю.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя ( підпис) М.М. Шаповал
З оригіналом згідно:
Суддя М.М. Шаповал