
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 травня 2018 р. Справа № 818/1193/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Соколова В.М., розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення платежів, що підлягають капіталізації,-
В С Т А Н О В И В:
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області (далі по тексту - позивач, Управління ВДФССУ України у Сумській області) звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 (далі по тексту - відповідач, ОСОБА_1Г.) про стягнення платежів, що підлягають капіталізації, в сумі 87227,45 грн.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що Фонд проводить страхові виплати ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - дітям ОСОБА_4, який загинув під час роботи у ФОП ОСОБА_1. Тому, із внесенням до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності у ОСОБА_1 виникають зобов’язання перед Фондом щодо сплати капіталізованих платежів, розрахованих відносно дітей - утриманців ОСОБА_4
Відповідач, заперечуючи проти позову у відзиві зазначила, що жодна з форм вини в загибелі гр-на ОСОБА_2 за нею не встановлена. Під час здійснення підприємницької діяльності вона сплачувала єдині внески, у тому числі по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню до Фонду за кожного працюючого працівника. У Фонду на протязі 6-ти років не було претензій до неї (а.с.27).
Позивач подав відповідь на відзив, в якому зазначив, що на відповідача поширюються вимоги ст. 11 Закону №1105 (а.с.30-31).
У судове засідання сторони не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на викладені вище обставини, суд розглядає справу без участі сторін на підставі наданих матеріалів справи, звукозапис судового засідання не здійснюється.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 здійснювала підприємницьку діяльність за основним видом "Надання допоміжних послуг у лісовому господарстві".
13.12.2012 з одним із робітників відповідача - ОСОБА_4 стався нещасний випадок на виробництві, в результаті чого останній помер, про що свідчить Акт №1 від 11.01.2013 (а.с.8-9). У потерпілого було двоє неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с.10-11).
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі по тексту - Єдиний державний реєстр) 30.12.2016 до Єдиного державного реєстру внесено запис №26220060004000291 про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за її рішенням (а.с.13).
13.03.2018 Ямпільським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області була прийняття постанова №1810/397/397/26 про призначення перерахованої щомісячної страхової виплати станом на 1 березня 2018 року особам, які мають на це право у разі смерті потерпілого, якою відповідно до ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" призначено перераховану суму щомісячної страхової виплати дітям загиблого ОСОБА_4 (а.с.12).
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Процедура припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця регулюється Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV.
Відповідно до ст. 18 вказаного Закону, запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця вноситься до Єдиного державного реєстру на підставі відповідної заяви від фізичної особи-підприємця.
При цьому, положеннями ч. 4 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VІ передбачено, що у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця така фізична особа користується правами, виконує обов’язки та несе відповідальність, що передбачені для платника єдиного внеску, в частині діяльності, яка здійснювалася нею як фізичною особою-підприємцем.
Поряд з цим, приписами Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-ХІV (далі по тексту - Закон №1105) та постанови Кабінету Міністрів України № 765 від 06.05.2000 про затвердження Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю (далі по тексту - Порядок капіталізації) передбачено, що у разі ліквідації суб’єкта підприємницької діяльності - страхувальника (фізичної особи-підприємця або юридичної особи) у останнього виникає зобов’язання перед Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України щодо сплати капіталізованих платежів, які Фонд соціального страхування сплачує у вигляді страхових виплат потерпілим від нещасного випадку або професійного захворювання, отриманих під час перебування потерпілих осіб у трудових відносинах з цим страхувальником.
Відповідно до пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону №1105, Фонд соціального страхування України та його робочі органи є правонаступниками Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, його виконавчої дирекції та управлінь виконавчої дирекції цього Фонду в АРК, областях, містах Києві та Севастополі.
Положеннями ст. 11 Закону №1105 визначено, що одним із джерел фінансування Фонду соціального страхування України є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Ямпільське відділення Фонду здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги потерпілим від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання на підставі Закону № 1105.
Як було зазначено вище, Фонд проводить страхові виплати ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - дітям ОСОБА_4, який загинув під час роботи у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1. Факт здійснення дітям страхових виплат підтверджується актом форми Н-1 про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом №1 від 11.01.2013 та відповідною постановою Фонду (а.с.8-12).
Таким чином, із внесенням до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності у ОСОБА_1 виникають зобов’язання перед Фондом щодо сплати капіталізованих платежів, розрахованих відносно дітей - утриманців ОСОБА_4
Тобто, на ОСОБА_1 поширюються вимоги Закону №1105 та положення Порядку капіталізації платежів.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду України від 26.06.2012 у справі № 21-156а12 та підтверджується практикою розгляду даної категорії справ, а саме ухвалою Вищого адміністративного суду України від 03.11.2015 №К/800/18049/15.
Відповідно до положень Порядку капіталізації капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів.
Згідно із п. 3 вказаного Порядку капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
Відповідно до розрахунку сума платежів, які підлягають капіталізації для розрахунку з дітьми померлого становить 87227 грн. 45 коп. (а.с.7).
Згідно із положеннями п. 5 ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб’єкту законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону № 1105 спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Частиною 2 ст. 17 Закону № 1105 передбачено, що строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.
З огляду на викладені вище обставини, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення платежів, що підлягають капіталізації – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (Сумська область, Середино-Будський район, смт. Зноб-Новгородське, вул. Привокзальна, 19, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Сумській області (р/р № 37179000012573 в ГУДКСУ у Сумській області, МФО 837013, код ЄДРПОУ 41312573) суму платежів, що підлягають капіталізації, у розмірі 87227 грн. 45 коп.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.М. Соколов