Рішення № 74225737, 22.05.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2018
Номер справи
417/4990/17
Номер документу
74225737
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

22 травня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 417/4990/17

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Чиркіна С.М.,

за участю

секретаря судового засідання Моспанюк Є.С.,

без участі представників сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу № 417/4990/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області в особі ліквідаційної комісії про зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

29 січня 2018 року з Марківського районного суду Луганської області на адресу Луганського окружного адміністративного суду за підсудністю надійшли матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області в особі ліквідаційної комісії

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 23.12.2015, пенсію призначено відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 07.11.2015 набрав чинності Закон України від 02.07.2015 № 580 «Про Національну поліцію», нормами якого не були поширені гарантії соціального захисту на колишніх працівників міліції та членів їх сімей. З метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей 23.12.2015 Верховною Радою України було прийнято Закон України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», яким доповнено та змінено статтю 43 Закону № 2262.

Закон від 23.12.2015 № 900-VIII набрав чинності з 29.12.2015, і з цієї дати пенсіонери МВС набувають права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах, встановлених для поліцейських.

23.03.2017 МВС України повідомило Пенсійному фонду України про наявні підстави для проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які одержували пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

28.03.2017 Пенсійний фонд України на підставі повідомлення з МВС України повідомив Головним управлінням Пенсійного фонду України в областях про проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції).

07.07.2017 до ГУПФУ в Луганській області від ліквідаційної комісії надійшла довідка про новий розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії з 01.01.2016, проте у довідці відсутня щомісячна надбавка за виконання особливо важливих завдань в розмірі 47 %, надбавка за інформаційне аналітичне забезпечення в розмірі 10%, премія в розмірі 48%, які були встановлені раніше на підставі постанови КМУ від 07.11.2007 № 1294, що видно з протоколу за пенсійною справою № А-15384 (МВС) від 20.09.2017.

Бездіяльність Відповідача Позивач вважає неправомірною, адже управління не вчинило щодо Позивача жодних, передбачених законодавством дій на перерахунок, встановлення і виплату позивачу з 01.01.2016 нового розміру пенсії згідно із частиною вісімнадцятою статті 43, та частинами третьою, четвертою статті 63 Закону № 2262-12, а також безпідставно погодився з виключенням ліквідаційною комісією з довідки надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 47 %, надбавка за інформаційне аналітичне забезпечення в розмірі 10%, премія в розмірі 48%.

З посиланням на статті 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положення Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, Позивач просить суд:

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_2 з 01.01.2016 невідкладний перерахунок пенсії, з урахуванням, до неї нового посадового окладу в розмірі 3250,00 грн, окладу за спеціальним званням в розмірі 2200,00 грн, надбавки за вислугу років - 50% в розмірі 2725,00 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% в розмірі 487,50 грн, та згідно із приміткою до додатка 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію, що були встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою ОСОБА_3 на момент перерахунку його пенсії, які враховуються згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» для обчислення розміру пенсії, а саме надбавку за особливо важливі завдання в розмірі 47%, надбавку за інформаційне аналітичне забезпечення в розмірі - 10% та премію в розмірі 18%, і встановити йому з цієї дати новий розмір пенсії та нарахувати і виплатити йому з цієї дати заборгованість по пенсії, що виникла не з його видом.

Відповідач адміністративний позов не визнав, про що подав відзив на адміністративний позов (а.с. 89-93), в якому зазначив таке.

29.03.2017 на адресу Відповідача надійшов лист від 28.03.2017 вих.№9493/02-23, в якому повідомлялося про надходження повідомлення Міністерства внутрішніх справ про перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліція) у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 з 01.01.2016 №988 на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУ МВС (УМВС) в областях та м. Києві. У зв'язку із цим, на виконання даного листа 10.04.2017 головним управлінням було направлено до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Луганської області список осіб на перерахунок пенсії, у складі якого була надана інформація про Позивача. 22.05.2017 на адресу головного управління від Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Луганської області надійшла Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій від 28.04.2017 вих.№810-ЛК стосовно ОСОБА_3. 07.07.2017 на адресу Відповідача від Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Луганської області надійшла перероблена Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій від 30.06.2017 вих.№5782-ЛК стосовно ОСОБА_3. Згідно тексту супровідного листа від 03.07.2017 вих.№ВДЗ/122 раніше надані довідки про розмір грошового забезпечення у відношенні цих же осіб вважаються недійсними. 30.10.2017 на адресу головного управління надійшло звернення (заява) Позивача від 27.10.2017 про перерахунок пенсі. На дане звернення Позивачеві була надана відповідь Відповідача від 14.11.2017 вих.№ 13311/03-01. 20.12.2017 на адресу головного управління надійшло ще одне звернення (заява) Позивача від 13.12.2017 про перерахунок пенсії. На дане звернення Позивачеві була надана відповідь Відповідача від 03.01.2018 вих.№ 726/Б-11. Згідно наданих відповідей Відповідачем було зазначено, що перерахунок раніше призначеної пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Щодо перерахунку пенсії за видами грошового забезпечення, що не передбачені Довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій від 30.06.2017 вих.№5782-ЛК, але вимагаються Позивачем до використання при перерахунку, саме: надбавка за особливо важливі завдання в розмірі 47%, надбавка за інформаційне аналітичне забезпечення в розмірі - 10% та премія в розмірі 18%, Відповідач зазначив таке.

Пунктом 3 Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Відтак, перерахунок пенсії Позивача в суворій відповідності із відомостями Довідки № 5782 є вимогою Порядку №45.

Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

06.04.2018 від Відповідача надійшли доповнення до відзиву на позовну заяву (а.с. 136-137), в яких Відповідач зазначив, що 22.03.2018 на адресу відповідача від ліквідаційної комісії ГУМВС України в Луганській області надійшла довідка від 21.03.2018 № 1564-ЛК для проведення перерахунку пенсій на підставі постанови КМУ «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 та постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Обов’язок відповідача виплатити перераховану пенсію у новому розмірі виникає з 01.01.2018 (п.3 постанови КМУ № 103), а обов’язок виплатити перераховану пенсію за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 – з 01.01.2019.

За довідкою від 21.03.2018 № 1564-ЛК, отриманою 22.03.2018, Відповідачем здійснено в добровільному порядку перерахунок пенсії Позивача. Враховуючи перерахунок, в квітні 2018 року Позивачу виплачена доплата у зв’язку з перерахунком до пенсії січня 2018 року – 2264,96 грн, доплата у зв’язку з перерахунком до пенсії лютого 2018 року – 2264,96 грн, доплата у зв’язку з перерахунком до пенсії березня 2018 року – 2264,96 грн. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде виплачена з 01.01.2019 після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в порядку, визначеному постановою КМУ від 21.02.2018 № 103.

Тому, позовні вимоги позивача щодо проведення перерахунку пенсії виконано Відповідачем в добровільному порядку в повному обсязі.

На підставі викладеного, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

25.04.2018 Відповідач надав додаткові пояснення (а.с. 121-122).

Ухвалою Марківського районного суду Луганської області від 13.12.2017 відкрито провадження та призначено справу до судового розгляду (а.с. 1).

Ухвалою Марківського районного суду Луганської області від 20.12.2017 справу передано за підсудністю до Луганського окружного адміністративного суду (а.с. 64-65).

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 31.01.2018 прийнято справу до провадження (а.с. 83).

Ухвалою суду від 28.02.2018 провадження у справі № 417/4990/17 зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 820/6514/17 (а.с. 118).

Ухвалою суду від 27.03.2018 поновлено провадження у даній справі (а.с. 126).

Ухвалою суду від 28.03.2018 вирішено перейти із розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у справі до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін (а.с. 127).

Ухвалою суду від 12.04.2018 витребувано додаткові докази від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області та від Головного управління Національної поліції в Луганській області (а.с. 109-110).

Позивач у судове засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи без його участі (а.с. 144).

Представник відповідача у судове засідання не прибув, просив розглядати справу без його участі (а.с. 147).

Представник третьої особи у судове засідання не прибув, просив розглядати справу без його участі (а.с. 146).

З урахуванням вимог статей 194, 205 КАС України, наданих сторонами доказів та пояснень, приймаючи до уваги відповідні заяви, суд вважає за необхідне розглянути справу за відсутності сторін.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази у відповідності до вимог статті 90 КАС України, суд дійшов такого.

Судом установлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому з 01.01.2007 призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (а.с. 10-11, 109-110).

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області.

Пенсійний фонд України листом від 28.03.2017 № 9493/02-23 зобов’язав Головні управління ПФУ на місцях підготувати та надати ліквідаційним комісіям списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії (а.с. 96).

На виконання вказаного листа Пенсійного фонду України відповідачем направлено до ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Луганській області список осіб на перерахунок пенсії (а.с. 97).

11.05.2017 листом № ВДЗ/72, Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області надіслала до Відповідача довідку від 28.04.2018 № 80-ЛК про розмір грошового забезпечення Позивача для перерахунку пенсії (а.с. 98, 99).

03.07.2017 листом № ВДЗ/122, Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області надіслала до Відповідача, у зв’язку із надходженням уточненої інформації про середні розміри премій окремим працівникам Національної поліції України станом на грудень 2015 року, довідку від 30.06.2018 № 5782-ЛК про розмір грошового забезпечення Позивача для перерахунку пенсії. Раніше надані довідки у відношенні цих же осіб вважати недійсними (а.с. 100).

Згідно з довідкою ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області від 30.06.2017 № 5782-ЛК, виданою ОСОБА_3, відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 15.11.2015 № 988, наказу МВС від 06.04.2016 № 260, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 за посадою «заст. начальника» становить 8931,90 грн, в тому числі: посадовий оклад – 3250,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням «підполковник міліції» - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років 50% - 2725,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 % - 487,50 грн, премія 3,11% - 269,40 грн (а.с. 101).

14.11.2017 та 03.01.2017 Відповідачем надано відповіді №№ 13311/03-01, 726/Б-11 на звернення Позивача з питання перерахунку пенсії, у якій зазначено, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 30.06.2017 № 5782-ЛК, надана ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області, надійшла до ГУ ПФУ в Луганській області 07.07.2017. Перерахунок пенсії можливо провести за умови наявності фінансування з Державного бюджету України (а.с. 102-105).

У зв’язку з отриманням вказаних відповіді Позивач звернувся до суду з даним позовом, оскільки вважає такі відповіді проявом бездіяльності щодо проведення передбаченого чинним законодавством перерахунку його пенсії.

В ході судового розгляду справи судом встановлено, що ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Луганській області 21.03.2018 складено нову довідку № 1564-ЛК про розмір грошового забезпечення Позивача з 01.01.2016, що враховується для перерахунку пенсії, згідно з якою розмір грошового забезпечення складає 9159,73 грн (а.с. 138), тобто визначено більший розмір забезпечення, ніж у довідці від 30.06.2017 № 5782-ЛК (а.с. 101).

Після одержання довідки від 21.03.2018 № 1564-ЛК ГУ ПФУ в Луганській області 01.04.2018 проведено перерахунок пенсії Позивачу, що підтверджується копією протоколу за пенсійною справою № N/А15384 - МВС від 01.01.2016 (а.с. 139), і 23.03.2018 виплачено доплату у зв’язку з перерахунком до пенсії січня 2018 року – 2264,96 грн, до пенсії лютого 2018 року – 2264,96 грн, до пенсії березня 2018 року – 2264,96 грн, що підтверджується довідкою ГУ ПФУ в Луганській області від 10.04.2018 № 4651/07 (а.с. 146).

Вирішуючи питання щодо обґрунтованості вимог позивача, суд виходить з такого.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто законодавством передбачено обов’язок перерахунку пенсій у випадку зміни грошового забезпечення поліцейських.

Внаслідок набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII втратив чинність Закон України «Про міліцію» та розпочато ліквідацію органів міліції.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII), яким, зокрема, статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Також Законом № 900-VIII внесено зміни до пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» - за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268»встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Рішенням Верховного Суду від 15.02.2018 у справі № 820/6514/17, яке набрало законної сили 17.03.2018, позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити певні дії задоволено; визнано протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Харківській області щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення від 19.06.2017 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов’язано ГУ ПФУ в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про грошове забезпечення від 19.06.2017 для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Відповідно до частини третьої статті 291 КАС України та п.56 рішення у справі №820/6514/17 висновки Верховного Суду в цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на обліку яких стоять позивачі та які здійснюють виплату пенсій позивачам, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача (відмови вчинити дії) щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських; зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01 січня 2016 року як пенсіонерам органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що після звернення позивача до суду з даним позовом та після ухвалення рішення Верховним Судом 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 відбулась зміна правового регулювання спірних правовідносин шляхом прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі – постанова КМУ № 103), якою встановлено порядок перерахування та виплати раніше призначених пенсій працівникам міліції.

Згідно із частиною третьою статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

З огляду на вказану норму КАС України, суд має враховувати при вирішенні даного спору положення постанови КМУ № 103 та внесені нею зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Порядок № 45).

Пунктом 5 Порядку № 45 (зі змінами, внесеними постановою КМУ № 103) передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Пунктом 3 постанови КМУ № 103 визначено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;

з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

При цьому, у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі №820/6514/17 наведено обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.

Так, у пункті 57 рішення зазначено, що при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45. Ці довідки повинні бути чинними.

Суди повинні встановити, чи дотримано всіх вимог, передбачених Порядком № 45, для проведення перерахунку та виплати пенсії позивачам (пункт 58 рішення).

На виконання вимог ухвали суду від 28.03.2018 про витребування доказів ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області надано інформацію, викладену в листі від 04.04.2018 № 166ЛК, згідно з якою після набрання чинності постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» довідка від 30.06.2017 № 5782-ЛК на ім’я ОСОБА_3, яка була направлена до ГУПФУ в Луганській області у 2017 році, є недійсною, оскільки при її складанні враховувався розмір премії у середніх розмірах по МВС України, що фактично виплачені за відповідною посадою поліцейського за грудень 2015 року за відповідною посадою в Національній поліції, згідно з Інформацією про середні розміри надбавок та премій, що фактично сплачені за грудень 2015 року, яка є додатком 3 до листа МВС України від 20.04.2017 № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій». Але відповідно до вимог пункту 3 постанови КМУ №103 розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Тому ліквідаційною комісією після надходження з МВС України інформації про середні розміри премії, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року була виготовлена нова довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу ОВС (міліції) на ім’я ОСОБА_3 від 21.03.2018 № 1564-ЛК, яка 21.03.2018 за вих. № 119-ЛК була направлена до ГУПФУ в Луганській області для проведення перерахунку пенсії та долучення до його пенсійної справи (а.с. 132-133).

Згідно з довідкою ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Луганській області від 21.03.2018 № 1564-ЛК, виданою на ім’я ОСОБА_3, відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов КМУ від 21.02.2018 № 103, від 11.11.2015 № 988, наказу МВС від 06.04.2016 № 260, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 за прирівняною посадою «заступника начальника відділу поліції управління, відділи (відділення) поліції» до посади на день звільнення із служби «заст. начальника Марківського РО УМВС Укр. в Луг. обл.» становить 9159,73 грн, в тому числі: посадовий оклад – 3250,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням «підполковник міліції» - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років 50% - 2725,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень – 15% - 487,50 грн, премія 5,74 % - 497,23 грн (а.с. 134).

ГУ ПФУ в Луганській області на виконання вимог ухвали суду від 27.03.2018 надано докази здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 у відповідності до Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та від 21.02.2018 № 103, а саме – належним чином засвідчену копію протоколу за пенсійною справою № N/А15384 - МВС від 01.01.2016, згідно з якої пенсія перерахована з 01.04.2018, основний розмір пенсії становить 6411,81 грн (70% грошового забезпечення), перерахунок здійснено із сум грошового забезпечення 9159,73 грн, в тому числі: посадовий оклад – 3250,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням «підполковник міліції» - 2200,00 грн, надбавка за вислугу років 50% - 2725,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень – 15% - 487,50 грн, премія 5,74 % - 497,23 грн; різниця між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого пункту 3 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 – 54359,04 грн, з 01.01.2019 по 31.12.2019 – 1132,48 грн щомісячно, з 01.01.2020 до повної виплати розрахованої суми 2264,96 грн (а.с. 139,140).

Тобто перерахунок пенсії Позивачу відповідачем здійснено з 01.01.2016 у відповідності з довідкою ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганській області від 21.03.2018 № 1564-ЛК та у відповідності до вимог діючих нормативно – правових актів – Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 та від 21.02.2018 № 103.

Також відповідачем надано докази того, що у березні 2018 року здійснено виплату перерахованої пенсії позивача у відповідності до положень постанови КМУ від 21.02.2018 №103 - довідка від 10.04.2018 № 4651/07 (а.с. 146).

Суд враховує те, що висновки, викладені в рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17, не підлягають застосуванню при розгляді даної справи, можливість чого обумовлена у наведеному рішенні, оскільки обставиною, яка впливає на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі, є підтвердження ліквідаційною комісією ГУМВС України у Луганській області нечинності довідки від 10.05.2017 № 3868-ЛК внаслідок неправильного врахування розміру премії.

Предметом доказування в межах спірних правовідносин є питання наявності чи відсутності підстав для зобов’язання Відповідача здійснити перерахунок та виплатити з 01.01.2016 заборгованість з пенсії, виходячи зі складових грошового забезпечення: посадового окладу – 3250,00 грн, окладу за спеціальним званням в розмірі 2200,00 грн, надбавки за вислугу років - 50% в розмірі 2725,00 грн, надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% в розмірі 487,50 грн, надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 47%, надбавки за інформаційне аналітичне забезпечення в розмірі - 10% та премії в розмірі 18%.

Як зазначено вище, відповідачем у квітні 2018 зроблено перерахунок пенсії у відповідності до вимог постанови № 103, на підставі довідки ліквідаційної комісії від 21.03.2018 № 1564-ЛК (арк.спр. 140), виходячи зі складових грошового забезпечення: посадового окладу – 3250,00 грн, окладу за спеціальним званням – 2200,00 грн, надбавки за працю в умовах режимних обмежень -487,50 грн та премії 5,74% - 497,23 грн (а.с. 140).

Щодо тверджень позивача про необхідність врахування при перерахунку пенсії надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 47%, надбавки за інформаційне аналітичне забезпечення в розмірі - 10% та премії в розмірі 18%, суд зазначає таке.

Частина друга статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпечення, передбачених постановою №988 (набрала чинності 02.12.2015), у Позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Відповідно пункту 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Згідно з відповіддю Головного управління Національної поліції у Луганській області від 17.05.2018 за вх. № 2018-ЛК, виплата надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 47%, надбавки за інформаційне аналітичне забезпечення в розмірі - 10% жодному поліцейському Головного управління Національної поліції у Луганській області не встановлювалась та не сплачувалась, оскільки такі надбавки для поліцейських НПУ взагалі не передбачені постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 (а.с. 138-139).

З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавки за особливо важливі завдання та за інформаційне аналітичне забезпечення, які отримував Позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення, і відповідач позбавлений повноважень враховувати її при перерахунку пенсії позивача.

Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення МВС премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 5,74% замість 18%.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд встановив, що відповідно до вимог п. 3 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб», пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) необхідно перераховувати за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови КМУ № 988. При цьому розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Середній розмір премії заст. начальника Марківського РО УМВС Укр. в Луг. обл., яку на час звільнення обіймав ОСОБА_3, прирівняну до посади заступника начальника відділу поліції управління, відділи (відділення) поліції становить 5,74%, що підтверджується інформацією про середні розміри премій, виплачених поліцейським за січень 2016 року відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 (а.с. 142-143), наданої Національною поліцією України Міністерству внутрішніх справ України листом від 12.03.2018 № 2866/09/48-2018 (а.с. 141).

Отже, вказаний відповідачем розмір премії 5,74% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 18%, як отримував Позивач, немає.

Зміни, що відбулися у чинному законодавстві – набрання чинності Постановою № 103, якою врегульовано питання складових грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у тому числі щодо розміру премії за січень 2016 року, обумовили необхідність складання Ліквідаційною комісією ГУ МВС України у Луганській області іншої довідки, на підставі якої Відповідачем й проведений перерахунок пенсії Позивача.

Суд зазначає, що Постанова № 103 на час вирішення справи Позивачем не оскаржується, є чинною та підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Що стосується встановлення Постановою № 103 порядку виплати заборгованості з перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, слід зазначити, що таке право надано Кабінету Міністрів України частиною четвертою статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, якою визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Предметом позову у справі є покладення на Відповідача у судовому порядку обов’язку щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу внаслідок унормування Законом № 900-VIII порядку перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством для поліцейських. У свою чергу, Відповідач, здійснивши у квітні 2018 року Позивачу перерахунок пенсії, визначивши різницю між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу 1 пункту 3 Постанови № 103, та місячним розміром отриманої позивачем пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, встановивши графік виплати такої різниці, самостійно поклав на себе такий обов’язок. У свою чергу, порядок, в якому має здійснюватися виплата розрахованої різниці у виплаті пенсії, не є предметом спору у даній справі.

Судом встановлено, що надбавки за особливо важливі завдання та інформаційне аналітичне забезпечення, які отримував Позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, тому цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

З огляду на наведене, станом на дату розгляду справи перерахунок пенсії Позивачу на підставі постанови № 988, Порядку № 45, Постанови № 103 Відповідачем здійснено, у квітні 2018 року почато виплату перерахованої пенсії з врахуванням положень Постанови № 103, якими визначено періоди виплати заборгованості, і яка є чинною та не оскарженою на теперішній час, при цьому Відповідачем правомірно враховано розмір премії 5,74%, а не 18%, та не враховано надбавку за особливо важливі завдання в розмірі 47%, надбавку за інформаційне аналітичне забезпечення в розмірі - 10% підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Луганській області в особі ліквідаційної комісії про зобов’язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Повне рішення суду складено та підписано 25 травня 2018 року.

Суддя ОСОБА_4