Ухвала суду № 74225041, 25.05.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2018
Номер справи
810/2487/18
Номер документу
74225041
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ОКРЕМА УХВАЛА

25 травня 2018 року №810/2487/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянувши у відритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_3, про визнання протиправними та скасування постанов,

за участю сторін та їх представників:

- позивача: ОСОБА_1, паспорт громадянина України від 09.10.2017 №001064392;

- представника позивача: ОСОБА_4, довіреність від 08.05.2018 №383,

- представника відповідача: ОСОБА_5, голова ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області, посвідчення №1 від 30.03.2018,

- представника відповідача: ОСОБА_6, заступник голови ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області, посвідчення №2 від 30.03.2018,

- третьої особи: ОСОБА_3, паспорт серії СТ №048843 від 12.12.2008,

- представника третьої особи: ОСОБА_7, довіреність від 24.05.2018 №600,

- свідків: ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12

в с т а н о в и в:

18.05.2018 о 16 год. 00 хв. до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області, у якому позивач просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області “Про визнання обраним депутата ОСОБА_13 на проміжних виборах депутатів ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області по одномандатному округу №16” №83 від 11.05.2018;

- визнати протиправною та скасувати постанову ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області “Про реєстрацію обраного депутата ОСОБА_13 ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області по одномандатному округу №16” №84 від 11.05.2018.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 18.05.2018 позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області про визнання протиправними та скасування постанов, - залишено без розгляду, у зв'язку з порушенням п'ятиденного строку для звернення до суду з цією позовною заявою.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.05.2018 апеляційну скаргу ОСОБА_1, члена Великоолександрійської сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області ОСОБА_9, члена Великоолександрійської сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області ОСОБА_14, заступника голови Великоолександрійської сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області ОСОБА_6 - задоволено.

Ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 18.05.2018 - скасовано та направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.05.2018 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання.

Відповідно до ч.1 ст.249 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Згідно із ч.3 ст.249 Кодексу адміністративного судочинства України суд може постановити окрему ухвалу у випадку зловживання процесуальними правами, порушення процесуальних обов'язків, неналежного виконання професійних обов'язків (в тому числі якщо підписана адвокатом чи прокурором позовна заява містить суттєві недоліки) або іншого порушення законодавства адвокатом або прокурором.

Під час розгляду справи встановлені порушення Закону України “Про місцеві вибори” з боку ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області, які полягають у наступному.

Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначені Законом України “Про місцеві вибори” від 14.07.2015 № 595-VIII (далі – Закон - №595).

Відповідно до ч.1 ст.11 Закону №595 виборчий процес місцевих виборів (далі - виборчий процес) - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Згідно з ч.3 ст.11 Закону №595 виборчий процес включає такі етапи: утворення одномандатних, територіальних виборчих округів; утворення (у разі необхідності), формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій; складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; висування та реєстрація кандидатів; проведення передвиборної агітації; голосування у день виборів; підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.

Статтею 83 Закону №595 регулюються питання встановлення підсумків голосування. Так, відповідно до чч.1-2 ст.83 Закону №595 протоколи та інші виборчі документи дільничних виборчих комісій приймаються і розглядаються на засіданні відповідної територіальної виборчої комісії.

Засідання територіальної виборчої комісії починається з моменту закінчення голосування і продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування. На цей час члени територіальної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії. Таке засідання територіальної виборчої комісії оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов'язки секретаря. До протоколу додаються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим територіальною виборчою комісією рішенням.

Частиною 14 ст.83 Закону №595 передбачено, що територіальна виборча комісія після прийняття і розгляду протоколів (у тому числі з позначкою "Уточнений") дільничних виборчих комісій відповідно про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, на підставі цих протоколів, а в разі повторного підрахунку голосів виборців - протоколів територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці не пізніш як на п'ятий день з дня голосування (дня повторного голосування) встановлює та заносить до протоколу про підсумки голосування окремо по кожному виборчому округу з відповідних місцевих виборів такі відомості: 1) кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничними виборчими комісіями; 2) кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях; 3) кількість виборців, внесених до витягів із списку виборців для голосування за місцем перебування на виборчих дільницях; 4) кількість невикористаних виборчих бюлетенів; 5) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування; 6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування; 7) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені; 8) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні; 9) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню;10) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними.

Згідно з ч.15 ст.83 Закону №595 до протоколу територіальної виборчої комісії про підсумки голосування у відповідному одномандатному виборчому окрузі, єдиному одномандатному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, крім відомостей, зазначених у частині чотирнадцятій цієї статті, цифрами і прописом заносяться: 1) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, за кожного кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости; 2) загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.

Відповідно до абз.2 ч.18 ст.83 Закону №595 у протоколі про підсумки голосування зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами територіальної виборчої комісії. ОСОБА_15 примірник протоколу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами територіальної виборчої комісії, присутніми на засіданні виборчої комісії. Член територіальної виборчої комісії, присутній на засіданні комісії, зобов'язаний підписати протокол про підсумки голосування. У разі своєї незгоди з діями комісії чи підсумками голосування, зафіксованими у протоколі про підсумки голосування, член комісії підписує протокол із приміткою "З окремою думкою". Письмовий виклад окремої думки додається до відповідного протоколу про підсумки голосування. У разі відсутності підпису члена територіальної виборчої комісії у протоколі про підсумки голосування проти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Протокол підписується та засвідчується печаткою територіальної виборчої комісії лише після його остаточного заповнення. Перший і другий примірники протоколу про підсумки голосування з відповідних місцевих виборів також мають право підписати кандидати, довірені особи кандидатів, уповноважені особи місцевих організацій партій, офіційні спостерігачі - суб'єкти відповідного виборчого процесу, які були присутні на засіданні територіальної виборчої комісії при встановленні підсумків голосування. Непідписання протоколу окремими членами виборчої комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу.

Частиною 25 ст.83 Закону №595 визначено, що у разі якщо результати місцевих виборів встановлює територіальна виборча комісія, що встановлювала підсумки голосування, її протокол про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів є підставою для встановлення нею результатів таких виборів.

Відповідно до ч.1 ст.85 Закону №595 сільська, селищна територіальна виборча комісія на підставі протоколу про підсумки голосування у відповідному одномандатному виборчому окрузі по виборах депутатів (протоколів, у тому числі з позначкою "Уточнений") встановлює результати виборів у цьому окрузі, про що складає протокол. До протоколу про результати виборів у відповідному одномандатному виборчому окрузі з відповідних виборів депутатів заносяться прописом та цифрами такі відомості:1) кількість виготовлених виборчих бюлетенів;2) кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничними виборчими комісіями;3) кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях;4) кількість виборців, внесених до витягів із списку виборців для голосування за місцем перебування;5) кількість невикористаних виборчих бюлетенів;6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування;7) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування;8) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у межах відповідного одномандатного виборчого округу;9) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні;10) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню;11) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними;12) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата в депутати;13) загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів в депутати;14) прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) кандидата у депутати, який набрав найбільшу кількість голосів виборців у відповідному виборчому окрузі. Згідно з ч.2 ст.85 Закону №595 сільська, селищна територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі складеного нею протоколу про результати виборів депутатів у єдиному одномандатному виборчому окрузі не пізніш як на п'ятий день з дня голосування приймає одне з рішень: 1) про визнання депутата обраним у відповідному єдиному одномандатному виборчому окрузі; 2) про проведення повторного голосування; 3) про визнання виборів у відповідному одномандатному виборчому окрузі такими, що не відбулися.

Частиною 3 ст.85 Закону №595 встановлено, що сільська, селищна, міська територіальна виборча комісія на підставі протоколу (протоколів, у тому числі з позначкою "Уточнений") про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі по виборах сільського, селищного, міського голови, старости встановлює результати виборів у цьому виборчому окрузі, про що складає протокол. До протоколу про результати виборів у відповідному одномандатному виборчому окрузі з відповідних виборів сільського, селищного, міського голови, старости заносяться прописом та цифрами такі відомості: 1) кількість виготовлених виборчих бюлетенів; 2) кількість виборчих бюлетенів, одержаних дільничними виборчими комісіями; 3) кількість виборців, включених до списків виборців на виборчих дільницях; 4) кількість виборців, внесених до витягів із списку виборців для голосування за місцем перебування; 5) кількість невикористаних виборчих бюлетенів; 6) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у приміщенні для голосування; 7) кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені за місцем перебування; 8) загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені у межах відповідного одномандатного виборчого округу; 9) кількість виборців, які взяли участь у голосуванні; 10) кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню; 11) кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними; 12) кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости; 13) загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости; 14) прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, який набрав найбільшу кількість голосів виборців у відповідному виборчому окрузі.

Протокол територіальної виборчої комісії про результати виборів у відповідному одномандатному виборчому окрузі з відповідних виборів сільського, селищного, міського голови, старости складається у кількості примірників на два більше за кількість осіб, що входять до складу територіальної виборчої комісії, підписується головою, заступником голови, секретарем комісії та іншими членами комісії, присутніми на засіданні, і засвідчується печаткою територіальної виборчої комісії. До протоколу додаються, за наявності, висловлені у письмовій формі окремі думки членів територіальної виборчої комісії, заяви і скарги на порушення порядку встановлення результатів виборів територіальною виборчою комісією та рішення, які комісія прийняла в результаті їх розгляду. Примірники протоколу нумеруються та мають однакову юридичну силу. Перший примірник протоколу зберігається у територіальній виборчій комісії, другий - невідкладно вивішується для загального ознайомлення у приміщенні територіальної виборчої комісії, а решта по одному примірнику видається членам територіальної виборчої комісії. На прохання кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, їх довірених осіб, офіційних спостерігачів їм видаються копії протоколу, у тому числі з позначкою "Уточнений", засвідчені підписами голови і секретаря територіальної виборчої комісії та печаткою виборчої комісії. Непідписання протоколу окремими членами виборчої комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу. У разі відсутності у протоколі підпису члена виборчої комісії біля його прізвища зазначається причина відсутності підпису.

Відповідно до ч.12 ст.85 Закону №595 повідомлення про підсумки голосування та результати виборів, обраного депутата, сільського, селищного, міського голову, старосту із зазначенням прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання депутата, сільського, селищного, міського голови, назви місцевої організації партії, від якої він обраний (або шляхом самовисування), не пізніш як на п'ятий день після встановлення результатів публікуються у засобах масової інформації або доводяться до відома населення в інший спосіб. Про підсумки голосування та результати виборів територіальна виборча комісія приймає відповідне рішення. Про результати виборів депутатів сільської, селищної ради, сільського, селищного, міського голови, старости відповідна територіальна виборча комісія інформує відповідну раду на її першому пленарному засіданні відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Про підсумки голосування та результати виборів міського голови, результати виборів депутатів сільської, селищної ради, сільського, селищного голови, старости відповідна територіальна виборча комісія надсилає повідомлення Центральній виборчій комісії в порядку та за формою, встановленими Центральною виборчою комісією.

Частиною 1 ст.88 Закону №595 передбачено, що територіальна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня встановлення результатів виборів офіційно оприлюднює результати місцевих виборів шляхом опублікування у відповідних місцевих друкованих засобах масової інформації.

Судом під час розгляду справи встановлено наступне.

Постановою ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області від 11.03.2018 №46 призначено проміжні вибори депутата ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області по одномандатному виборчому округу №16 на 06 травня 2018 року (т.1, а.с.217).

06 травня 2018 року були проведені проміжні вибори депутата ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області по одномандатному виборчому округу №16.

06.05.2018 розпочато безперервне засідання ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області, на якому були присутні 13 із 14 членів виборчої комісії, за результатами якого було складено протокол засідання ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області №26 від 06.05.2018 (т.1, а.с.197-202).

Зі змісту вказаного протоколу вбачаться, що дільнична виборча комісія №3201379 принесла запечатані пакети з протоколами про підрахунок голосів виборців та інші виборчі документи по округу №16. Перелік документів: 1.Невикористані бюлетені; 2.Список виборців; 3.Контрольні талони; 4. Протоколи про підрахунок голосів; 5.Виборчі бюлетені для голосування за кандидата в депутати ОСОБА_3; 6) Виборчі бюлетені для голосування за кандидата в депутати ОСОБА_16. Кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата в депутати: ОСОБА_3 – 35 голосів виборців, ОСОБА_16 – 4 голоси виборців.

Судом встановлено, що 06.05.2018 о 22 год. 04 хв. ОСОБА_2 сільською виборчою комісією Бориспільського району Київської області було складено протокол про підсумки голосування з виборів депутатів ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області в одномандатному виборчому окрузі №16, в якому зазначено, що загальна кількість виборців, які взяли участь у голосуванні складає 41 особу, кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними - 2, кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі: 1. ОСОБА_17 – 35, 2. ОСОБА_16 – 4 (т.1, а.с.191-193).

Вказаний протокол був підписаний головою сільської виборчої комісії ОСОБА_5, заступником голови сільської виборчої комісії ОСОБА_6, секретарем сільської виборчої комісії ОСОБА_18, членами сільської виборчої комісії ОСОБА_9, ОСОБА_19, ОСОБА_8, ОСОБА_15, ОСОБА_20, ОСОБА_12, ОСОБА_11, ОСОБА_14, ОСОБА_21, ОСОБА_10, ОСОБА_22, тобто повним складом комісії у складі 14 осіб.

Судом встановлено, що 11.05.2018 о 22 год. 20 хв. ОСОБА_2 сільською виборчою комісією Бориспільського району Київської області було складено протокол про результати виборів депутатів ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області в одномандатному виборчому окрузі №16, зі змісту якого вбачається, що кількість виборців, які взяли участь у голосуванні складає 41 особу, кількість виборчих бюлетенів, визнаних недійсними – 2, кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата в депутати: 1. ОСОБА_3 - 35, ОСОБА_16 – 4 (т.1, а.с.194-196).

Вказаний протокол був підписаний головою сільської виборчої комісії ОСОБА_5, секретарем сільської виборчої комісії ОСОБА_18, членами сільської виборчої комісії ОСОБА_19, ОСОБА_8, ОСОБА_15, ОСОБА_12, ОСОБА_11, ОСОБА_14, тобто 8 особами зі складу комісії. При цьому цей протокол не підписаний заступником голови сільської виборчої комісії ОСОБА_6 та членами сільської виборчої комісії ОСОБА_9, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_10, ОСОБА_22 без зазначення причин непідписання.

З матеріалів справи слідує, що 11.05.2018 відбулось засідання ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області, за результатами якого було складено протокол №27 засідання ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області від 11.05.2018 (т., а.с.203-207).

Зі змісту протоколу засідання сільської виборчої комісії від 11.05.2018 вбачається, що на засіданні були присутні 14 осіб - членів комісії.

Відповідно до вказаного протоколу на засіданні розглядалось питання про встановлення результатів виборів, проведених 6 травня 2018 року та реєстрацію обраних депутатів ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області.

Зокрема, ОСОБА_2 сільська виборча комісія на засіданні комісії 11.05.2018 року поставила на голосування питання про визнання обраним депутата ОСОБА_3 у одномандатному виборчому окрузі №16 ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області, за яке проголосували «за» - 4, «проти» – 0, «утримались» – 7.

У протоколі засідання ОСОБА_2 сільської виборчої комісії від 11.05.2018 дослівно зазначено наступне: «Рішення не прийняте. На підставі проколу про підсумки голосування по одномандатному виборчому округу №16 рішення прийняте. Постанова №83 додається».

Також з протоколу засідання сільської виборчої комісії від 11.05.2018 вбачається, що на голосування було поставлено питання про реєстрацію депутата ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області в одномандатному виборчому окрузі №16 ОСОБА_3, за яке проголосували «за» 4, «проти» – 1, «утримались» – 6.

У протоколі засідання ОСОБА_2 сільської виборчої комісії 11.05.2018 дослівно зазначено таке: «За підсумками голосування рішення про реєстрацію депутата ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області по одномандатному виборчому округу №16 ОСОБА_3 не прийняте. На підставі протоколу про встановлення результатів виборів депутата по одномандатному виборчому округу №16 рішення прийняте. Постанова №84 додається».

На підставі вказаних протоколів ОСОБА_2 сільською виборчою комісією Бориспільського району Київської області складено такі постанови:

- №83 від 11.05.2018 “Про визнання обраним депутата ОСОБА_3 на проміжних виборах депутатів ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області по одномандатному округу №16” (т.1, а.с.229);

- №84 від 11.05.2018 “Про реєстрацію обраного депутата ОСОБА_3 ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області по одномандатному округу №16” (т.1, а.с.230).

Вказані протоколи підписані головою сільської виборчої комісії ОСОБА_5 та скріплені печаткою комісії.

З метою повного та всебічного з’ясування обставин справи у судовому засіданні 23.05.2018 в якості свідка була допитана ОСОБА_14, яка є членом ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області.

Вказана особа була попереджена про кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивих показань.

ОСОБА_14 повідомила, що 11.05.2018 утрималась від голосування за визнання обраним депутата ОСОБА_3 у одномандатному виборчому окрузі №16 ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області та про реєстрацію депутата ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області в одномандатному виборчому окрузі №16 ОСОБА_3, пояснивши, що існувала невизначеність у зв’язку із наявністю судового рішення Київського окружного адміністративного суду у справі №810/1220/18.

Свідок ОСОБА_14 пояснила, що під час засідання сільської виборчої комісії 11.05.2018 постанови №83 та 84 від 11.05.2018 ніхто не показував, на стенді вказані постанови вивішені не були.

В судовому засіданні 24.05.2018 в якості свідка за згодою була допитана ОСОБА_5, яка є головою ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області з 30.03.2018.

Вказана особа була попереджена про кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивих показань.

ОСОБА_5 повідомила про те, що під час засідання ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області 11.05.2018 на голосування були поставлені два питання: 1) визнання обраним депутата ОСОБА_3 у одномандатному виборчому окрузі №16 ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області, 2) про реєстрацію депутата ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області в одномандатному виборчому окрузі №16 ОСОБА_3. Свідок пояснила, що кворум на засіданні комісії 11.05.2018 був наявний, оскільки в засіданні приймало участь 11 членів комісії та секретар комісії. Свідок ОСОБА_5 пояснила, що для прийняття рішення простою більшістю голосів потрібно 8 голосів, за поставлені на голосування рішення проголосували «за» 4 члена комісії, тому в протоколі зазначено, що рішення не прийнято, проте оскільки підсумки голосування в окрузі свідчать про здійснення виборцями волевиявлення на користь кандидата в депутати ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області в одномандатному виборчому окрузі №16 ОСОБА_3, то рішення комісії вважається прийнятим. З приводу складання та підписання постанов №83 та 84 від 11.05.2018 свідок ОСОБА_5 давала суперечливі свідчення, плутаючись в даті складання та підписання, пояснивши, що постанови складались впродовж двох днів, і точно сказати, коли саме вони були нею підписані 12.05.2018 або 13.05.2018 пояснити суду не змогла, проте засвідчила, що після підписання цих постанов особисто вивісила їх на стенді в коридорі ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області, яка розміщена в будівлі ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області. Свідок ОСОБА_5 вважає, що комісія не була правомочною голосувати проти чи утримавшись, оскільки рішення комісією повинно бути прийнятим, враховуючи наявні результати виборів і голосування виборців на дільницях. Також повідомила, що скаргу ОСОБА_1 комісія розглянула на засіданні 11.05.2018 після голосування про результати виборів, при цьому вважає, що скарга була зачитана та доведена до відома комісії, рішення по скарзі не приймалось. ОСОБА_5 також пояснила, що постанови №83 та 84 від 11.05.2018 повинні бути опубліковані терміново, однак коли точно свідок вивісила на стенд комісії вказані постанови не пригадує.

В судовому засіданні 24.05.2018 в якості свідка за згодою була допитана ОСОБА_6, яка є заступником голови ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області з 30.03.2018, яка була попереджена про кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивих показань.

Свідок ОСОБА_6 пояснила, що комісією не прийняті рішення на засіданні комісії 11.05.2018 про визнання обраним депутата ОСОБА_3 у одномандатному виборчому окрузі №16 ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області та про реєстрацію цього депутата ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області в одномандатному виборчому окрузі №16, оскільки рішення комісії є прийнятими, якщо за них проголосувало 8 членів комісії, в той же час проголосували «за» всього 4 члена комісії, отже вважається, що рішення комісії не прийнято.

Суд зазначає, що допитані як свідки в судовому засіданні 24.05.2018 ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 дали показання, аналогічні показанням свідка ОСОБА_6, вважаючи, що рішення на засіданні комісії 11.05.2018 прийняті не були.

Свідок ОСОБА_12, допитаний в судовому засіданні 24.05.2018, пояснив, що як член комісії голосував «за» поставлені на голосування рішення, вважає, що комісія не мала права голосувати «проти» чи «утримались», оскільки це волевиявлення виборців, які прийшли на вибори.

Дослідивши матеріали справи, суд зазначає, що зі змісту протоколу засідання ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області від 11.05.2018 №27 вбачається, що рішення по питаннях про визнання обраним депутата ОСОБА_3 у одномандатному виборчому окрузі №16 ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області та про реєстрацію депутата ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області в одномандатному виборчому окрузі №16 ОСОБА_3 – прийняті не були, у зв’язку з тим, що «за» прийняття таких рішень проголосували 4 члени комісії, тоді як для прийняття рішення потрібно не менше 8 голосів членів комісії.

Згідно з ч.4 ст.24 Закону №595 сільська, селищна територіальна виборча комісія: встановлює підсумки голосування та результати виборів депутатів відповідної сільської, селищної ради та відповідного сільського, селищного голови, старости.

Частиною 10 ст.25 Закону №595 сільська, селищна, міська територіальна виборча комісія села, селища, міста, розташованого у межах району (у складі міста відповідно до існуючого адміністративно-територіального устрою), також встановлює підсумки голосування з виборів депутатів відповідної районної, міської ради у територіальних виборчих округах, утворених на території села, селища, міста, або кандидатів на посаду міського голови у відповідному виборчому територіальному окрузі та передає ці підсумки відповідно до районної, міської територіальної виборчої комісії.

Відповідно до ч.1 ст.27 Закону №595 центральна виборча комісія організовує свою роботу відповідно до Закону України "Про Центральну виборчу комісію" та Регламенту Центральної виборчої комісії. Територіальні та дільничні виборчі комісії організовують свою роботу відповідно до вимог цього Закону у формі відкритих засідань.

Виборча комісія є колегіальним органом.

Частиною 11 ст.27 Закону №595 передбачено, що на засіданні виборчої комісії ведеться протокол засідання, який веде секретар комісії. За відсутності секретаря комісії чи в разі невиконання ним своїх повноважень на засіданні комісія обирає зі свого складу секретаря засідання, який виконує обов'язки секретаря комісії на відповідному засіданні та при оформленні документів засідання. Протокол засідання комісії підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії (чи секретарем засідання). Протокол засідання комісії надається для ознайомлення членам комісії не пізніше наступного засідання комісії, при цьому член комісії має право його підписати. Протокол засідання комісії надається для ознайомлення суб'єкту виборчого процесу на його вимогу не пізніше наступного засідання комісії.

Частиною 14 статті 27 Закону №595 передбачено, що рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії. Рішення виборчої комісії набирає чинності з моменту його прийняття. У разі невиконання виборчою комісією вимог цього Закону (бездіяльність виборчої комісії) виборча комісія вищого рівня з відповідних місцевих виборів може прийняти відповідне рішення. У день голосування (день повторного голосування) такі питання розглядаються невідкладно.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що неприйняття ОСОБА_2 сільською виборчою комісією Бориспільського району Київської області 11.05.2018 за підсумками голосування з виборів депутата ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області в одномандатному виборчому окрузі №16 є в розумінні Закону №595 бездіяльністю з боку відповідача.

А тому, на думку суду, відповідачем мали бути вчинені дії, передбачені частиною 14 статті 27 та частиною 1 статті 24 Закону №595, тобто передача всієї виборчої документації за результатами виборів в одномандатному виборчому окрузі №16 до Центральної виборчої комісії для прийняття відповідного рішення.

Натомість 11.05.2018 ОСОБА_2 сільською виборчою комісією Бориспільського району Київської області були прийняті постанова “Про визнання обраним депутата ОСОБА_3 на проміжних виборах депутатів ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області по одномандатному округу №16” №83 від 11.05.2018 та постанова ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області “Про реєстрацію обраного депутата ОСОБА_3 ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області по одномандатному округу №16” №84 від 11.05.2018, які в силу відсутності більшості голосів від складу комісії за їх прийняття, не повинні були прийматись.

Згідно ч.1 ст.24 Закону №595 Центральна виборча комісія, крім повноважень, передбачених Законом України "Про Центральну виборчу комісію": здійснює контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори на всій території України; у разі невиконання відповідною територіальною виборчою комісією вимог цього Закону щодо встановлення в порядку та строки, визначені цим Законом, результатів відповідних місцевих виборів та/або реєстрації обраних депутатів, сільських, селищних, міських голів, старост встановлює результати таких місцевих виборів та/або приймає рішення щодо реєстрації відповідних осіб. Порядок транспортування до Центральної виборчої комісії виборчої документації від відповідної територіальної виборчої комісії встановлюється Центральною виборчою комісією.

Так, Центральною виборчою комісією було прийнято Роз'яснення щодо порядку транспортування виборчих документів до територіальних виборчих комісій з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ, а у разі невстановлення відповідними комісіями результатів відповідних виборів - до Центральної виборчої комісії, що є додатком до постанови ЦВК від 25.08.2015 №182.

З урахуванням висновків суду про бездіяльність відповідача, яка полягала у неприйнятті рішень про визнання депутата обраним та про реєстрацію обраного депутата під час встановлення результатів виборів 06.05.2018, суд вважає, що відповідачем мали бути вчинені дії, передбачені ч.14 ст.27 Закону України «Про місцеві вибори», зокрема, передача виборчої документації по одномандатному виборчому округу №16 до Центральної виборчої комісії для встановлення результатів відповідних виборів.

Натомість 11.05.2018 ОСОБА_2 сільською виборчою комісією Бориспільського району Київської області були прийняті постанови №83 від 11.05.2018 “Про визнання обраним депутата ОСОБА_3 на проміжних виборах депутатів ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області по одномандатному округу №16” та №84 від 11.05.2018 “Про реєстрацію обраного депутата ОСОБА_3 ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області по одномандатному округу №16”.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що ОСОБА_2 сільською виборчою комісією Бориспільського району Київської області було порушено вимоги Закону України «Про місцеві вибори», які полягають у винесенні 11.05.2018 постанов №83 та 84, в той час як рішення про визнання обраним депутата ОСОБА_3 на проміжних виборах депутатів ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області по одномандатному округу №16 та про реєстрацію обраного депутата ОСОБА_3 ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області по одномандатному округу №16 - комісією прийняті не були.

У зв’язку з цим, суд вважає за необхідне довести до відома Центральної виборчої комісії про необхідність вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню вимог Закону України «Про місцеві вибори» з боку ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області, які полягають у прийнятті постанови №83 від 11.05.2018 “Про визнання обраним депутата ОСОБА_3 на проміжних виборах депутатів ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області по одномандатному округу №16” та постанови №84 від 11.05.2018 “Про реєстрацію обраного депутата ОСОБА_3 ОСОБА_2 сільської ради Бориспільського району Київської області по одномандатному округу №16”, а також невчинення дій щодо передачі виборчої документації до Центральної виборчої комісії для встановлення результатів виборів.

У судовому засіданні 25.05.2018 були проголошені вступна та резолютивна частина ухвали. Повний текст ухвали складений та підписаний 25.05.2018.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.243, 248, 249 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

1. Довести до відома Центральної виборчої комісії про необхідність вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню вимог Закону України «Про місцеві вибори» з боку ОСОБА_2 сільської виборчої комісії Бориспільського району Київської області.

2.Ухвалу направити для виконання Центральній виборчій комісії (01196, м.Київ, пл. Лесі Українки, 1).

3. Повідомити суд впродовж одного місяця з дня набрання законної сили окремою ухвалою про усунення порушень, вказаних в окремій ухвалі.

Ухвала набирає законної сили після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.

Окрема ухвала може бути оскаржена особами, яких вона стосується.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п’ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Повний текст ухвали складено 25.05.2018 р.

Суддя Кушнова А.О.