Рішення № 74225026, 23.05.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2018
Номер справи
431/139/18
Номер документу
74225026
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

23 травня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 431/139/18

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Секірської А.Г.,

за участі секретаря – Вакуленка А.В.,

сторін:

позивача – ОСОБА_1;

представника відповідача - не прибув,

розглянувши в відкритому судовому засіданні у залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

12 березня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду зі Старобільського районного суду Луганської області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - Позивач) до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі – Відповідач, Старобільське ОУПФУ) про зобов`язання вчинити певні дії, в обґрунтування якого зазначено таке.

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером, що підтверджується пенсійним посвідченням серії ААІ № 971527 від 12.04.2017, та перебуває на обліку в Новоайдарському відділенні Старобільського ОУПФУ, з квітня 2017 року отримує пенсію за віком.

Під час зверення позивача до Новоайдарського відділу Старобільського ОУПФУ з заявою від 22.03.2017 з питання зарахування страхового стажу та перерахунку пенсії за віком згідно із архівною довідкою від 08.06.2015 № 01/1-07-335, виданою архівною установою, яка знаходиться у м. Луганську, фахівець відділу з призначення пенсій відмовив у прийнятті до обчислення та нарахування пенсії з урахуванням відомості про начислення заробітної плати за період праці на Луганському спеціалізованому ремонтно – будівельному управлінні ОКП «Луганськводоканал» (колишня назва – Ворошиловградське спеціалізоване ремонтно – будівельне управління Обласного виробничого обєднання «Ворошиловградводоканал») за період з 1983 по 1988 роки, що суттєво вплинуло на суму пенсії. У зв’язку з тим, що з початком проведення антитерористичної операції усі документи, передані до Луганського обласного державного архіву залишились у м. Луганську, тобто на території, тимчасово непідконтрольній українській владі, тому довідка видана і засвідчена працівниками архівного управління «Адміністрації м. Луганська».

На обгрунтування підстав для відмови у прийнятті до обчислення розміру пенсії архівної довідки, відповідач зазначив, що вказана довідка не є дійсною та не створює правових наслідків, оскільки видана на території, яка тимчасово не підконтрольна українській владі.

З метою підтвердження дійсності інформації, вказаної у спірній довідці, позивач звернувся до судових органів з позовом про встановлення факту, що має юридичне значення. Рішенням Новоайдарського районного суду Луганської області від 31.08.2017 у цивільній справі № 419/2539/17 встановлено факт належності інформації згідно з архівною довідкою від 08.06.2015 № 01/1-07-335, яка була видана архівною установою «Адімінстрації м. Луганська».

З посиланням на вказане рішення суду позивач повторно звернувся до Новоайдарського відділу Старобільського ОУПФУ з заявою щодо перерахунку пенсії згідно з архівною довідкою від 08.06.2015 № 01/1-07-335, але листом від 21.12.2017 № 9974/03-10 пенсійний орган повторно відмовив та довідку повернув без виконання.

З посиланням на статтю 46 Конституції України, статтю 5 КАС України, позивач просить суд:

1) визнати протиправними дії Новоайдарського відділу Старобільського ОУПФУ Луганської області у неприйнятті до обчислення розміру пенсії інформації з архівної довідки від 08.06.2015 № 01/1-07-335 про начислення ОСОБА_1 заробітної плати за період праці з жовтня 1983 року по вересень 1988 року в Луганському спеціалізованому ремонтно – будівельному управлінні Обласного комунального підприємства «Луганськводоканал» (колишня назва – Ворошиловградське спеціалізоване ремонтно – будівельне управління Обласного виробничого обєднання «Ворошиловградводоканал»);

2) зобов`язати Новоайдарський відділ Старобільського ОУПФУ Луганської області вчинити певні дії щодо перерахунку та виплати пенсії, призначеної ОСОБА_1, врахувати розмір заробітної плати за період праці з жовтня 1983 року по вересень 1988 року в Луганському спеціалізованому ремонтно – будівельному управлінні Обласного комунального підприємства «Луганськводоканал» (колишня назва – Ворошиловградське спеціалізоване ремонтно – будівельне управління Обласного виробничого обєднання «Ворошиловградводоканал») згідно з архівною довідкою від 08.06.2015 № 01/1-07-335.

Ухвалою Старобільського районного суду Луганської області від 16.01.2018 у справі № 431/139/18 справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Старобільського ОУПФУ в Луганській області про зобовязання вчинити певні дії направлено за підсудністю до Луганського окружного адміністративного суду (арк.спр. 13).

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 13.03.2018 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків (арк.спр. 20-21).

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 23.03.2018 позовну заяву прийнято до розгляду після усунення недоліків та відкрито провадження у справі (арк.спр. 36-37).

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні, викладеним у позові, просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, надав відзив від 11.04.2018 (арк.спр. 90 – 91), в якому зазначив, що ОСОБА_1 з 22.02.2017 перебуває на пенсійному обліку в Старобільському ОУПФУ Луганської області та отримує пенсію за віком. Згідно з розрахунком стажу, загальний стаж склав 35 років 9 місяців 22 дні. Згідно із частиною другою статті 24 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку – на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності зазначеним Законом. Враховуючи наведене, страховий стаж з 01.07.2000 було обчислено за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Страховий стаж до 01.07.2000 було обчислено за даними, що містяться у трудовій книжці ОСОБА_1

З врахуванням вимог частини першої статті 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», розмір пенсії позивачу обчислено з урахуванням заробітної плати за період з 01.10.1988 по 31.05.1991 згідно наданої довідки від 19.10.2016 № С-921 та за даними з Єдиного державного реєстру застрахованих осіб з 01.07.2000 по 31.12.2016. Період з 01.07.1986 по 30.09.1988 обчислено нульовими сумами за особистою заявою ОСОБА_1

Позивач звертався до управління з заявами про перерахунок розміру пенсії на підставі довідки від 08.06.2015 № 01/1-07-335, яка видана та засвідчена незаконно створеними органами, а зазначене на печатці місто Луганськ міститься у Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що такі довідки повинні визначатися недійсними та такими, що не створюють правових наслідків. Тому за результатами розгляду заяв позивача ця довідка поверталася йому без виконання.

Позивачем надавалося управлінню рішення Новоайдарського районного суду Луганської області по справі № 419/2539/17, яким встановлено факт належності трудового стажу згідно з архівною довідкою від 08.06.2015 № 01/1-07-335, проте зазначений у рішенні трудовий стаж вже було враховано при призначенні пенсії. Зобовязань щодо врахування заробітної плати згідно з архівною довідкою від 08.06.2015 № 01/1-07-335 рішення не містить, отже, жодним чином не впливає на перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1

Також відповідач зазначив, що надані довідки про заробітну плату можуть бути враховані тільки за умови підтвердження первинними документами, які не надано. Верховний Суд України в постанові від 17.03.2015 (справа № 21-11а15) висловив правову позицію, відповідно до якої обовязковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. Іншого чинним законодавством не передбачено.

На підставі викладеного представник відповідача вважає оскаржуване рішення правомірним, та просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-77 КАС України, суд дійшов наступного.

Судом установлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 12.04.2017 призначено пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 серії ААЇ № 971527 (арк.спр. 30), перебуває на обліку у Новоайдарському відділі Старобільського ОУФПУ Луганської області.

У березні 2017 року позивач звернувся до УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області з заявою про перерахунок пенсії, надавши архівну довідку від 08.06.2015 № 01/1-07-335, підписану «заместителем ОСОБА_2 города Луганска Луганской Народной Республики» та засвідчену печаткою «ОСОБА_2 города Луганска Луганской Народной Республики», яка містила дані щодо заробіної плати ОСОБА_1 за жовтень 1983 року – вересень 1988 року (арк.спр. 31).

Листом від 22.03.2017 № 3208/02-10 УПФУ в Новоайдарському районі Луганської області повідомило позивача про розгляд його заяви, зазначивши, що оскільки довідка від 08.06.2015 № 01/1-07-335 та від 15.02.2017 № 03-14/701 видані після дати обовязкового переміщення підприємств з тимчасово окупованої території та засвідчені відтисками штампу та печатками незаконно створених органів, адже м. Луганськ знаходиться на території, яка не контролюється українською владою, в управління немає законних підстав врахувати зазначені довідки при розрахунку пенсії та стажу роботи, тому довідки повернуто без виконання (арк.спр. 32).

Рішенням Новоайдарського районного суду Луганської області від 31.08.2017 у справі № 419/2539/17 (провадження № 2-о/419/219/2017) заяву ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_1 задоволено, встановлено факт, що має юридичне значення, а саме – встановлено факт належності трудового стажу ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, згідно з архівною довідкою № 01/1-07-335 від 08.06.2015, яка видана «Адміністрацією м. Луганська», в якій зазначено, що ОСОБА_1 з жовтня 1983 р. по вересень 1988 р. зазначений у відомостях про начислення заробітної плати Луганського спеціалізованого ремонтно – будівельного управління Обласного комунального підприємства «Луганськводоканал» (колишня назва – Ворошиловградське спеціалізоване ремонтно – будівельне управління Обласного виробничого обєднання «Ворошиловградводоканал») (арк.спр. 34-35).

Рішення Новоайдарського районного суду Луганської області від 31.08.2017 у справі № 419/2539/17 (провадження № 2-о/419/219/2017) набрало чинності 10.09.2017.

20.10.2017 позивач з посиланням на вказане рішення суду позивач повторно звернувся до Новоайдарського відділу Старобільського ОУПФУ з заявою, складеною у довыльный формі, щодо перерахунку пенсії згідно з архівною довідкою від 08.06.2015 № 01/1-07-335 (арк. спр. 120).

Листом від 21.12.2017 № 9974/03-10 відповідач повторно відмовив позивачеві у перерахунку пенсії та повернув довідку без виконання (арк. спр. 33, 121).

Вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог суд виходить з наступного.

Правові і організаційні засади оформлення документів для призначення пенсії визначені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року (далі - Порядок).

Відповідно до розділу 1 Порядку звернення за призначенням (перерахунком) пенсії оформляється заявою.

Відповідно до п.1.1 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 №22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сімї у звязку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, обєднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Частиною першою статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

На підставі частини п’ятої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац п'ятий пункту 1.7. Порядку).

Приймання, оформлення і розгляд документів врегульований розділом IV вищевказаного Порядку, згідно з пунктом 4.1 якого орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).

Тобто, вказаним Порядком чітко встановлено форму заяви про перерахунок пенсії.

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Отже, законодавцем чітко визначено, що для перерахунку пенсії, необхідно волевиявлення особи, яке оформлене заявою встановленої пунктом 4.1 Порядку (додаток 2) форми.

З метою встановлення наявності або відсутності обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, що мають значення для правильного вирішення справи ухвалою суду від 18.04.2018 від відповідача витребувалась інформація стосовно того, чи приймалися відповідачем за наслідками розгляду заяв ОСОБА_1 від 22.03.2017 (за № 325) та від 05.10.2017 (за № 1131) рішення про перерахунок або відмову у перерахунку пенсії у відповідності до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846.

Крім того ухвалою суду від 14.05.2018 від відповідача витребувалась належним чином засвідчена копія заяви ОСОБА_1 від 20.10.2017 про проведення перерахунку пенсії за довідкою про заробітну плату № 01/1-07-335 від 08.06.2015, зареєстровану в журналі реєстрації відділу за № 1707, в журналі реєстрації документів управління 13.11.2017 № 6847/03-а, а також відомості щодо прийняття за наслідками її розгляду рішення про перерахунок або відмову у перерахунку пенсії у відповідності до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846.

На виконання вищезазначених ухвал суду представником відповідача надано копію протоколу від 22.03.2017 № 325, яким підтверджено призначення пенсії позивачу за його заявою від 20.03.2017 відповідно до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (арк. спр. 110).

Також представником відповідача надано копію розпорядження від 22.11.2017 № 139752, яким позивачу проведено перерахунок пенсії за його заявою від 05.10.2017 (акр. спр. 111).

Крім того, представником відповідача надано суду завірену належним чином копію заяви ОСОБА_1 від 20.10.2017 про проведення перерахунку пенсії за довідкою № 01/1-07-335 від 08.06.2015 (арк. спр. 120).

Оглядом встановленої заяви встановлено, що вона складена у довільній формі та не відповідає зразку, встановленому додатком 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"

Звернення до суду за захистом своїх прав само по собі не є підставою для виникнення прав та обов'язків у пенсійній сфері. Для цього необхідне волевиявлення особи, яка звертається до пенсійного фонду. За відсутністю згоди особи на перерахунок пенсії, відсутні підстави для виникнення правочину. Крім того, повноваження відповідача по розгляду заяв пенсіонерів визначені в вищезазначеному Порядку.

Заява до пенсійного фонду подається із дотриманням загальних правил діловодства, які встановлені для підприємств, установ та організацій. Відсутність належного документа, який підтверджує звернення особи до установи пенсійного фонду, не дає можливості останньому розглянути цю заяву відповідно до діючого законодавства.

Аналогічна правова позиція щодо того, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку, викладена у постанові Верховного Суду від 06.02.2018 у справі № 425/1867/16-а.

Позивачем не надано доказів, які б свідчили про звернення до відповідача про перерахунок пенсії з заявою встановленого зразку визначеного Порядком.

Судом не встановлено порушення відповідачем приписів чинного законодавства, як і не встановлено порушення прав позивача.

Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.

З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, а відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність своїх дій, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.

Таким чином, суд вважає, що ОСОБА_1 не звертався до відповідача з заявою про призначення пенсії саме того зразка, що передбачено вимогами законодавства, а тому у суду не має підстав вважати, що дії відповідача були протиправними. У зв’язку з тим, що позивач не звернувся належним чином до органу який призначає пенсію, суд вважає недоцільним розглядати вимогу щодо перерахунку та виплати пенсії, призначеної ОСОБА_1, врахувавши розмір заробітної плати за період праці з жовтня 1983 року по вересень 1988 року в Луганському спеціалізованому ремонтно – будівельному управлінні Обласного комунального підприємства «Луганськводоканал» згідно з архівною довідкою від 08.06.2015 № 01/1-07-335, так як відмови в перерахунку пенсії за віком, як то передбачено вимогами законодавства позивач не отримував, а лише отримав відповідь на звернення, що регламентовано вимогами Закону України «Про звернення громадян» .

Згідно з вимогами статті 139 КАС України у звязку з відмовою в задоволенні позову понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, 91480, Луганська область, Новоайдарський район, м. Щастя, вул. Донецька, буд. 121) до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний код юридичної особи 41246506, 92703, Луганська область, м. Старобільськ, пл. Гоголя, буд. 5) про зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

У задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, 91480, Луганська область, Новоайдарський район, м. Щастя, вул. Донецька, буд. 121) до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний код юридичної особи 41246506, 92703, Луганська область, м. Старобільськ, пл. Гоголя, буд. 5) про зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 25 травня 2018 року.

Суддя ОСОБА_4