Рішення № 74224105, 24.05.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2018
Номер справи
806/1259/18
Номер документу
74224105
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2018 року м. Житомир справа № 806/1259/18

категорія 6.2.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, в якому просив:

- визнати бездіяльність протиправною Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо не розгляду клопотання ОСОБА_1 від 05 лютого 2018 року;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області розглянути клопотання ОСОБА_1 від 05.02.2018 та передати в користування земельну ділянку площею 60,9064га за кадастровим номером 1820983500:05:000:0991, для ведення фермерського господарства терміном на 49 років

В обґрунтування позову зазначає, що Розпорядженням голови Брусилівської РДА від 14.04.2010 №108 було надано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 320,00га для передачі в оренду на 49 років для ведення фермерського господарства за рахунок земель та резерву, що розташовані за межами населених пунктів Озерської сільської ради. Вказує, що подав проект землеустрою до відділу Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області. Проект розглядуно та надано одній із земельних ділянок кадастровий номер 1800983500:05:000:0991 площею 60,9064га. Вказує, що звернувся до відповідача із клопотанням про заключення договору оренди зазначеної земельної ділянки. Станом на 12.03.2018 клопотання не розглядуто.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністратвиного суду від 13 березня 2018 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.

27 березня 2018 року ОСОБА_1 подав до суду заяву на усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 28 березня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

18 квітня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі за безпідставності. Зазначає, що вказане клопотання позивача розглянуто. Позивачу відмовлено в передачі вказаної земельної ділянки в оренду, про що його письмово було повідомлено. Відмова обґрунтована тим, що проект землеустрою на вказану земельну ділянку у відділі у Брусилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області відсутній, а кадастровий номер спірної земельної ділянки був присвоєний у зв'язку із інвентаризацією земельних ділянок.

24 квітня 2018 року ОСОБА_1 подав заперечення, в якому зазначає, що відзив на позовну заяву на його адресу не надходив та вказує на помилкове посилання відповідача на постанову Верховного суду від 14.03.2018.

25 квітня 2018 року ОСОБА_1 надав до суду клопотання в якому просить витребувати з Брусилівського районного суду Житомирської області матеріали справи 275/1084/13-ц, а саме: рішення Брусилівького районного суду від 17 липня 2014 року, рішення Апеляційного суду Житомирської області від 03.11.2014, ухвалу від 12.02.2015 ВСУ з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Ухвалою Житомирського окружного адміністратвиного суду від 27.04.2018 залишити без задоволення клопотання ОСОБА_1 від 25 квітня 2018 року про витребування доказів.

21 травня 2018 року представник відповідача надав до суду клопотання про долучення до матеріалів справи листа №Г-385/0-389/6-18.

23 травня 2018 року ОСОБА_1 подав заяву про залишення позовної заяви без розгляду.

24.05.2018 ОСОБА_1 подав заяву в якій просив зняти з розгляду позовну заяву.

Ухвалою суду від 24.05.2018 заяву ОСОБА_1 від 23.05.2018 про залишення позовної заяви без розгляду та заяву від 24.05.2018 - повернуто без розгляду.

Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними ст.ст. 262-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, з таких підстав.

Встановлено, що Розпорядженням голови Брусилівської районної державної адміністрації Житомирської області від 14.04.2010 №108 надано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 320,00 га для передачі в оренду строком на 49 років для ведення фермерського господарства за рахунок земель запасу та резерву, що розташовані за межами населених пунктів Озерської сільської ради. (а.с. 8)

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області з клопотанням від 05.02.2018, в якому просив надати в оренду терміном на 49 років земельну ділянку з кадастровим номером 1820983500:05:000:0991 площею 60,9064 га, яка розташована за межами Озерської сільської ради Брусилівського району Житомирської області для ведення фермерського господарства згідно розпорядження голови Брусилівської районної державної адміністрації Житомирської області від 14.10.2010 №108. Додав до клопотання копію паспорту, копію ідентифікаційного коду та інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, копію розпорядження №108 від 14.04.2010, копію постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 11.01.2017 у справі №806/2238/16.(9)

ОСОБА_1 у позовній заяві стверджує, що його клопотання не розглянуто, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, чим порушені його права. Тому звернувся до суду та просить зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області розглянути клопотання та передати земельну ділянку в оренду.

Вважаючи таку бездіяльність протиправаною, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю урегульовано Земельним кодексом України.

За приписами ч. 2 та 3 ст. 22 Земельного кодексу України до земель сільськогосподарського призначення, окрім іншого, належать сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги), такі землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам, окрім іншого, для сінокосіння та випасання худоби.

В розумінні вимог ст. 93 Земельного кодексу України земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, в тому числі на умовах оренди, врегульовано правовими нормами ст. 123 та 124 цього ж Кодексу.

Статтею 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Частиною 4 ст.122 Земельного кодексу України встановлено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області з клопотанням від 05.02.2018, в якому просив надати в оренду терміном на 49 років земельну ділянку з кадастровим номером 1820983500:05:000:0991 площею 60,9064 га, яка розташована за межами Озерської сільської ради Брусилівського району Житомирської області для ведення фермерського господарства згідно розпорядження голови Брусилівської районної державної адміністрації Житомирської області від 14.10.2010 №108.

Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області листом від 01.03.2018 № Г-385/0-389/6-18 відмовило ОСОБА_1 в задоволенні клопотання, у зв'язку з відсутністю проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Отже, за результатами розгляду клопотання позивача, відповідачем надано відповідь зазначеним листом, тому доводи позивача стосовно бездіяльності Головного управління Держгеокадастру, що полягає у не розгляді його клопотання є спростованими та безпідставними.

Судом досліджено лист від 01.03.2018 № Г-385/0-389/6-18 та встановлено, що підставою для відмови у наданні в оренду земельної ділянки слугувала відсутність розробленого проекту землеустрою щодо відведення вказаної ділянки саме в оренду ОСОБА_1 строком на 49 років.

Водночас, позивач у позовній заяві стверджує, що проект землеустрою на вказану земельну ділянку кадастровим номером 1820983500:05:000:0991 розроблений та знаходиться у Відділі в Брусилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, а тому відсутні підстави для виготовлення нового проекту.

Суд не приймає до уваги такі доводи позивача, виходячи з наступного.

Передача в оренду зазначених земельних ділянок громадянам, юридичним особам здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 Земельного кодексу України.

Як зазначено в ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. (ч. 3 ст. 123 ЗКУ)

За приписами ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, до яких відноситься відповідач, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування .

Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (ч. 10 ст. 123 Земельного кодексу України).

Отже, прийняттю рішення про передачу земельної ділянки в оренду конкретній особі передує стадія розгляду, погодження та затвердження проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки в оренду з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, за отриманням дозволу на виготовлення кого необхідно звернутися з відповідною заявою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Водночас, докази того, що позивачем дотримано процедуру щодо виготовлення, погодження, затвердження проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки з кадастровим номером 1820983500:05:000:0991 площею 60,9064га, яка розташована за межами Озерської сільської ради Брусилівського району Житомирської області, у матеріалах справи відсутні.

Що стосується посилань позивача на нібито вже розроблений проект землеустрою на земельну ділянку, що знаходиться у Відділі в Брусилівському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, то слід зазначити таке.

За приписами ст. 1 Закону України від 22.05.2003 №858-IV "Про землеустрій" цільове призначення земельної ділянки - це використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до вимог ст. 25 цього ж Закону види документації із землеустрою та їх склад встановлюються виключно цим Законом. Документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації.

До видів документації із землеустрою, окрім іншого відносяться: г) проекти землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; ґ) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок; і) технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); к) технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель.

В розумінні вимог ст. 26 цього ж Закону органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі є самостійними замовниками відповідної документації із землеустрою.

Таким чином, для відведення земельних ділянок в оренду розробляються проекти землеустрою щодо відведення таких земельних ділянок з визначенням умов використання і затвердженням умов надання.

При цьому, для кожної конкретної мети використання земельної ділянки, розробляється відповідний вид документації. Тобто, для відведення земельної ділянки має виготовлятися саме проект землеустрою для відведення земельної ділянки в оренду.

Разом з тим, доказів того, що позивачем розроблений, погоджений та затверджений в установленому порядку проект землеустрою для відведення бажаної ним земельної ділянки в оренду, матеріали справи не містять.

Суд не бере до уваги надану відповідачем копію розпорядження голови Брусилівської РДА №326 від 21.09.2011, оскільки воно було скасовано судовими рішеннями в частині, зокрема, щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1820983500:05:000:0991 площею 60,9064 га

Окрім того, суд не бере до уваги посилання позивача на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 11.01.2017 у справі №806/2238/16, якою зобов’язано Відділ Держгеокадастру у Брусилівському районі Житомирської області направити на адресу ОСОБА_1 висновок та перший примірник проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 341,3042 га на території Озерської сільської ради для ведення фермерського господарства, оскільки як вбачається з мотивувальної частини, таке рішення прийнято у зв"язку з невиконанням відповідачем вимог суду щодо надання доказів отримання ОСОБА_1 відповіді на заяву. (а.с.10-11)

Відповідно до ч.3 ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, ОСОБА_1 у відповідності до вимог Земельного кодексу України не було погоджено проект землеустрою у встановленому законом порядку, що є обов'язковою передумовою для укладення договору оренди та передачі в користування земельної ділянки.

З огляду на досліджені в ході розгляду справи докази, суд зазначає, що відсутність погодженого проекту землеустрою щодо відведення в оренду ОСОБА_1 земельної ділянки за кадастровим номером 1820983500:05:000:0991, виключає можливість прийняття відповідачем рішення про передачу такої земельної ділянки в оренду з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, а отже і в суду на даний час відсутні підстави зобов"язувати відповідача надавати позивачу вказану земельну ділянку в оренду.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач в ході розгляду справи довів правомірність своїх дій.

Таким чином, суд приходить до висновку про безпідставність позовних вимог, а тому відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі.

Щодо твердження позивача, що відзив на позовну заяву на його адресу не надходив, суд важає, що ОСОБА_1 вводить суд в оману, оскільки відзив на позовну заяву, який надано до суду представником відповідача дійсно містить посилання на постанову Верховного суду від 14.03.2018, як на це вказує і сам позивач.

Керуючись статтями 9,77,90,242-246,371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (вул.Житомирська, 229, с.Биків, Брусилівський район,12642, код НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (вул.Довженка,45, м.Житомир, 10002, код ЄДРПОУ 39765513) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя О.В. Лавренчук