Рішення № 74223438, 15.05.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2018
Номер справи
805/2362/18-а
Номер документу
74223438
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 травня 2018 р. Справа№805/2362/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Тарасенка І.М.,

за участю секретаря Ковальової А.В.

представник позивача: не з’явився,

представника відповідача: ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «МАКОН ЛТД» до головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення за формою Н № НОМЕР_1 від 21.12.2017 року,

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «МАКОН ЛТД» звернулось до суду з адміністративним позовом до головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення за формою Н № НОМЕР_1 від 21.12.2017 року. Позивач просив визнати протиправним та скасувати повністю повідомлення – рішення Головного управління ДФС у Донецькій області за формою Н № НОМЕР_1 від 21.12.2017 року про нарахування грошового зобов’язання у вигляді штрафних санкцій в розмірі 289541,18 грн. за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 03 січня 2018 року ним було отримано податкове повідомлення – рішення про нарахування грошового зобов’язання у вигляді штрафних санкцій в розмірі 289541,18 грн. за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних. Не погодившись з вказаним повідомленням – рішенням, позивачем було оскаржено податкове повідомлення-рішення у адміністративному порядку до вищестоящої інстанції – Державної фіскальної служби України. 26.03.2018 року ТОВ «МАКОН ЛТД» отримало рішення ДФС України, яким в задоволені скарги відмовлено. Позивач вважає, що висновки, викладені в Акті перевірки від 20.11.2017 року в частині вищевказаних порушень законодавства ТОВ «МАКОН ЛТД» є необґрунтованими й таким, що суперечать чинному законодавству України, а тому податкове повідомлення – рішення за формою «Н»№ НОМЕР_1 від 21.12.2017 року підлягає скасуванню.

06 квітня 2018 року відкрито провадження по справі та призначено підготовче засідання на 20.04.2018 року.

20 квітня 2018 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 15 травня 2018 року.

Представник позивача до судового засідання не з’явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином. Просив розглядати справу без його участі.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти заявлених позовних вимог, надав письмовий відзив на позовну заяву, в якому, зокрема, зазначив, що позивачем згідно із Єдиним реєстром податкових накладних, податкові накладні виписані ТОВ «МАКОН ЛТД» за перевіряємий період, перелік яких наведено в акті перевірки, зареєстровані в ЄРПН з порушенням законодавчо встановлених термінів, а саме: порушено терміни реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування на суму ПДВ 925872,57 грн.

Дослідивши заяви по суті справи, письмові докази, наявні у справі, заслухавши пояснення представника відповідача, суд встановив наступне.

Позивач – товариство з обмеженою відповідальністю «МАКОН ЛТД» зареєстроване у якості юридичної особи, код ЄДРПОУ 20334631, взято на податковий облік до ДПІ у м. Краматорську 22.04.1992 року за № 17-М.

ГУ ДФС у Донецькій області проведена камеральна перевірка дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування з додатку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних з податку на додану вартість ТОВ «МАКОН ЛТД» за період січень-вересень 2017 року, якою встановлено порушення п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (акт перевірки від 20.11.2017 року № 318/05-99-44-03/20334631).

За результатами проведення перевірки відповідачем було складено Акт про результати камеральної перевірки граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування з податку на додану вартість в ЄРПН з податку на додану вартість за період січень – вересень 2017 року № 318/05-99-44-03/20334631 від 20.11.2017 року.

Дані камеральної перевірки свідчать про порушення ТОВ «МАКОН ЛТД» термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування у ЄРПН: реєстрація податкових накладних, складених у січні, квітні, травні та липні – вересні 2017 року на суму ПДВ 182578,54 грн., із затримкою до 15 календарних днів; реєстрація податкових накладних, складених у квітні, травні 2017 року на суму ПДВ 655,04 грн., із затримкою від 16 до 30 календарних днів; реєстрація податкових накладних, складених у березні, квітні, червні, липні , вересні 2017 року на суму ПДВ 259032,90 грн., із затримкою від 31 до 60 календарних днів; реєстрація податкових накладних, складених у січні – квітні 2017 року на суму ПДВ 483606,09 грн., із затримкою від 61 до 365 календарних днів.

Всі дати та час реєстрації податкових накладних, що зареєстровані з порушенням встановленого терміну та включені до Акту № 318, підтверджуються відповідними квитанціями, що були надіслані платнику в автоматичному режимі після реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

03 січня 2018 року ТОВ «МАКОН ЛТД» було отримано податкове повідомлення – рішення за формою Н № НОМЕР_1 від 21.12.2017 року про нарахування грошового зобов’язання у вигляді штрафних санкцій в розмірі 289541,18 грн. за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених пунктом 201.10. статтею 201, та згідно зі статтею 120-1.1 Податкового кодексу за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних.

Не погодившись з вказаним повідомленням – рішення позивачем було оскаржено спірне рішення податкового органу до Державної фіскальної служби України.

26 березня 2018 року позивач отримав рішення ДФС України № 9425/6/99-99-11-03-01-25 від 19.03.2018 року, яким ТОВ «МАКОН ЛТД» відмовлено у задоволенні скарги.

Згідно ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно з п. 203.1. ст. 203 Податкового кодексу України , податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до п. 203.2. ст. 203 Податкового кодексу України, сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації (п. 203.2 ст. 203 Податкового кодексу України).

Пунктом 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну (розрахунок коригування) та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складних з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/ розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку – продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов’язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов’язань за відповідний звітний період.

Пунктом 1201.1 ст. 1201 Податкового Кодексу України, передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільненні від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладання на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 Кодексу покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість , зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.

Отже, як вже зазначалось, відповідно до 1201.1 ст. 1201 Податкового Кодексу України, ГУ ДФС у Донецькій області прийнято податкове повідомлення – рішення № НОМЕР_1 від 21.12.2017 року щодо застосування штрафу до ТОВ «МАКОН ЛТД» на загальну суму 289541,18 грн., а саме: у розмірі 10% на суму 18257,88 грн. (затримка до 15 календарних днів); у розмірі 20% на суму 131,01 грн. (затримка від 16 до 30 календарних днів); у розмірі 30% на суму 77709,88 грн. (затримка від 31 до 60 календарних днів); у розмірі 40% на суму 193442,41 грн. (затримка від 61 до 365 календарних днів) за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН.

Отже, як вбачається з позовної заяви позивача, він не оскаржує саме штрафні санкції та не вказує на те, що ним своєчасно проводились реєстрації податкових накладних. Позивач вказує на неправомірність проведення камеральної перевірки.

Суд вважає, що така позиція позивача є хибною та не підтверджено законодавчо з огляду на наступне.

Відповідно до п.п. 75.1.1 ст. 75 Податкового кодексу України, камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов’язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Відповідно до пункту 76.3 статті 76 Податкового кодексу, камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

Таким чином, предмет камеральної перевірки визначається статтею 75 Кодексу, порядок та строки проведення – статтею 76 Податкового Кодексу України.

Відповідно до пункту 2.5 розділу ІІ Методичних рекомендацій щодо організації та проведення перевірок податкової звітності платників податків крім перевірок податкової декларації про майновий стан і доходи та податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця затверджених наказом Міністерства доходів і зборів України від 14.06.2013 року № 165 (далі – Методичні рекомендації) проводиться камеральна перевірка, за наслідками якої складається (формується), зокрема, у разі встановлення помилок (порушень) у податковій звітності або неподання (несвоєчасне подання) податкової звітності – Акт про результати камеральної перевірки.

Суд зазначає, що посилання позивача на вищевказані Методичні рекомендації, як на норму, якою повинен був дотримуватися податковий орган під час проведення камеральної перевірки, не можуть бути взяті до уваги, оскільки Методичні рекомендації розроблені 14 червня 2013 року, а норми Податкового кодексу України стосовно відповідальності щодо дотримання термінів реєстрації податкових накладних прийняті з 01.01.2015 року, а визначення предмету камеральної перевірки як своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних – з 01.01.2017 року.

Таким чином, питання перевірки порушення платником терміну реєстрації податкових накладних у ЄРПН не може бути визначено окремим пунктом у Методичних рекомендаціях.

Відповідно до акту про результати камеральної перевірки, перевірка проводилась у листопаді 2017 року, а отже, порядок її проведення повинен був регулюватися саме Податковим Кодексом України.

Отже, виходячи з вищенаведеного, висновки акту камеральної перевірки від 20.11.2017 року № 318/05-99-44-13/20334631 щодо порушення ТОВ «МАКОН ЛТД» пункту 201.10 статті 201 Податкового Кодексу в частині порушення термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування у ЄРПН на загальну суму ПДВ 925872,57 грн. відповідають нормам Податкового Кодексу України, а отже судом не встановлено підстав для скасування правомірно прийнятого податкового повідомлення – рішення.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Згідно приписів статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 90, 139, 205, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «МАКОН ЛТД» до головного управління Державної фіскальної служби України у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення за формою Н № НОМЕР_1 від 21.12.2017 року – відмовити.

Вступна та резолютивна частини рішення складені та проголошені 15 травня 2018 року.

Повний текст рішення складений 25 травня 2017 року.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначений статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Донецького апеляційного адміністративного суду у строки, що визначені статтею 295 КАС України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя Тарасенко І.М.