Рішення № 74220488, 16.05.2018, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
16.05.2018
Номер справи
913/93/18
Номер документу
74220488
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

16 травня 2018 року Справа № 913/93/18

Провадження №18/913/93/18

За позовом заступника керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури (м. Сєвєродонецьк Луганської області) в інтересах держави в особі:

1-го позивача – Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області, смт. Новоайдар Луганської області

2-го позивача – Новоайдарської районної ради Луганської області, смт. Новоайдар Луганської області

до: 1-го відповідача – відділу освіти Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області, смт. Новоайдар Луганської області

2-го відповідача – товариства з обмеженою відповідальністю «Луганськгаз Збут», м. Сєвєродонецьк Луганської області

про визнання недійсними рішення та договору.

Суддя Корнієнко В.В.

Секретар судового засідання Гулевич В.В.

У засіданні брали участь:

від прокуратури: ОСОБА_1 – прокурор відділу, посвідч. від 10.11.2017;

від 1-го позивача: не прибув,

від 2-го позивача: не прибув,

від 1-го відповідача: не прибув,

від 2-го відповідача: ОСОБА_2 за дов від 21.03.2018 № 645.

Суть спору: прокурором заявлено вимоги:

- про визнання недійсною публічну закупівлю природного газу, проведену Відділом освіти Новоайдарської районної державної адміністрації за переговорною процедурою закупівлі відповідно до оголошення, оприлюдненого на веб-порталі Уповноваженого органу з питання закупівлі 18.01.2018 за UA-2018-01-18-002386-а, шляхом визнання недійсним рішення про застосування переговорної процедури, оформленого протоколом засідання тендерного комітету № 4 від 18 січня 2018 року щодо закупівлі природного газу Код ДК 021-2015 (CPV): 09120000-6 – Газове паливо, та рішення про намір укласти договір, оформленого протоколом засідання тендерного комітету № 4 від 18 січня 2018 року та повідомленням про намір укласти договір під час застосування переговорної процедури закупівлі від 18.01.2018;

- про визнання недійсним договору на постачання природного газу для потреб не побутових споживачів від 30.01.2018 № 2018/Б-СРБ/1575, укладеного між відділом освіти Новоайдарської РДА Луганської області та товариством з обмеженою відповідальністю «Луганськгаз Збут».

1-й позивач (Новоайдарська районна державна адміністрація) відзив або пояснення щодо суті позову суду не подав; заявою від 15.03.2018 перший позивач просив розглянути справу без участі свого представника та зазначив, що розгляд позову залишає на розсуд суду.

2-й позивач (Новоайдарська районна рада) відзив або пояснення щодо суті позову суду не подав; заявою від 02.04.2018 № 08/264 другий позивач просив розглянути справу без участі свого представника та також зазначив, що розгляд позову залишає на розсуд суду.

1-й відповідач (відділ освіти Новоайдарської районної державної адміністрації) у відзиві на позовну заяву від 13.04.2018 № 380 також зазначив, що розгляд позову залишає на розсуд суду.

2-й відповідач відзивом на позовну заяву від 30.03.2018 № 689 проти позову заперечує, посилаючись на його необґрунтованість.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши прокурора, представника 2-го відповідача, суд

В С Т А Н О В И В:

Прокурор у позовній заяві вказав:

- Новоайдарським відділом Сєвєродонецької місцевої прокуратури Луганської області за результатами здійснення моніторингу веб-порталу державних закупівель на сайті «Ргоzогго» виявлено порушення законодавства про публічні закупівлі під час проведення відділом освіти Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області переговорної процедури закупівлі природного газу;

- так, 18.01.2018 відділом освіти Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області (Новоайдарської РДА) на веб-порталі електронної системи публічних закупівель «Ргоzогго» оприлюднене оголошення про проведення переговорної процедури закупівлі (скороченої) UА-2018-01-18-002386-а, предметом якої є «природний газ» Код ДК 021-2015 (СРV): 09120000-6 - Газове паливо очікуваною вартістю 1400241,13 грн. (з ПДВ) об’ємом 115109 метрів кубічних (ціна 1000 кубометрів газового палива -12164,48 грн.);

- положеннями ч. 1 ст. 2 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) визначено, що він застосовується до замовників, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень;

- відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону, закупівля може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких процедур: відкриті торги; конкурентний діалог; переговорна процедура закупівлі;

- тендерним комітетом відділу освіти Новоайдарської РДА 18.01.2018 прийнято рішення про закупівлю природного газу за переговорною процедурою (скороченою) та оприлюднено зазначене рішення на веб-порталі Уповноваженого органу (повідомлення про намір укласти договір під час застосування переговорної процедури UA-2018-01 -18-002386-а);

- у подальшому відділом освіти Новоайдарської РДА 30.01.2018 укладено договір на постачання природного газу № 2018/Б-СРБ/15 з ТОВ «Луганськгаз Збут» та оприлюднено звіт про результати проведення процедури закупівлі UА-2018-01-18-0023 86-а на веб-порталі електронної системи публічних закупівель «Ргоzоrrо»;

- рішення, прийняте на засіданні тендерного комітету щодо застосування переговорної процедури закупівлі природного газу на 2018 рік, відображено в протоколі № 4 від 18 січня 2018 року та розміщене на веб-порталі Уповноваженого органу (переговорна процедура UА-2018-01-18-002386-а);

- застосування переговорної процедури обґрунтовано Замовником положеннями п. 3 ч. 2 ст. 35 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме наявністю «нагальної потреби у здійсненні закупівлі у зв’язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, що унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення тендеру, а саме пов’язаних з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій, а також наданням у встановленому порядку Україною гуманітарної допомоги іншим державам. Застосування переговорної процедури закупівлі в таких випадках здійснюється за рішенням замовника щодо кожної процедури;

- перелік підстав для проведення переговорної процедури закупівлі, визначений ч. 2 ст. 35 Закону, є вичерпним, і жодна з цих обставин не відноситься до закупівлі, яку провів Замовник, а тому - закупівля з посиланням на дану норму є незаконною й необґрунтованою.

На підставі вказаних доводів та ст. ст. 203, 215 ЦК України прокурором заявлено вимоги:

- про визнання недійсною публічної закупівлі природного газу, яка проведена Відділом освіти Новоайдарської районної державної адміністрації за переговорною процедурою закупівлі відповідно до оголошення, оприлюдненого на веб-порталі Уповноваженого органу з питання закупівлі 18.01.2018 за UA-2018-01-18-002386-а, шляхом визнання недійсним рішення про застосування переговорної процедури, оформленого протоколом засідання тендерного комітету № 4 від 18 січня 2018 року щодо закупівлі природного газу Код ДК 021-2015 (CPV): 09120000-6 – Газове паливо, та рішення про намір укласти договір, оформленого протоколом засідання тендерного комітету № 4 від 18 січня 2018 року та повідомленням про намір укласти договір під час застосування переговорної процедури закупівлі від 18.01.2018;

- про визнання недійсним договору на постачання природного газу для потреб не побутових споживачів від 30.01.2018 № 2018/Б-СРБ/1575, укладеного між відділом освіти Новоайдарської РДА Луганської області та ТОВ «Луганськгаз Збут».

1-й позивач (Новоайдарська районна державна адміністрація) відзив або пояснення щодо позову суду не подав; заявою від 15.03.2018 перший позивач просив розглянути справу без участі свого представника та зазначив, що розгляд позову залишає на розсуд суду.

2-й позивач (Новоайдарська районна рада) відзив або пояснення щодо позову суду не подав; заявою від 02.04.2018 № 08/264 другий позивач просив розглянути справу без участі свого представника та також зазначив, що розгляд позову залишає на розсуд суду.

1-й відповідач (відділ освіти Новоайдарської районної державної адміністрації) у відзиві на позовну заяву від 13.04.2018 № 380 також зазначив, що розгляд позову залишає на розсуд суду.

1-й відповідач у відзиві також пояснив, що закупівля природного газу була необхідна для опалення загальноосвітніх та дошкільних закладів; тендерний комітет 1-го відповідача не мав змоги визначитись з очікуваною вартістю закупівлі на 2018 р. так як у грудні 2017 р. відбулось зростання ціни на газ та відбувався перехід котельні Кримської ЗОШ та тверде паливо; тендерним комітетом було розпочате проведення процедури відкритих торгів на початку 2018 р., проте, договір про закупівлю міг бути укладений лише наприкінці лютого 2018 р.; оскільки такий договір розпочав би діяти тільки з дати його укладення, залишається період з січня по лютий 2018 р. протягом якого загальноосвітні та дошкільні заклади, підпорядковані 1-му відповідачу, залишаються без опалення, так як немає укладеного договору на постачання природного газу у цей період. Недотримання температурного режиму в приміщеннях шкіл та дошкільних закладів є порушенням безпечних умов перебування в них, а невідповідність повітряно-теплового режиму навчального та дошкільного закладу санітарно-гігієнічним нормам є підставою для призупинення навчання та перебування в ньому, чим порушуються вимоги Закону України «Про освіту».

2-й відповідач відзивом на позовну заяву від 30.03.2018 № 689 проти позову заперечує, посилаючись на його необґрунтованість.

Зокрема, 2-й відповідач вказав, що позовна заява підписана неуповноваженою особою; вимоги Закону України «Про публічні закупівлі» не поширюються на спірні відносини; у 1-го відповідача (відділу освіти Новоайдарської РДА) починаючи з 01.01.2018 виникли особливі економічні та соціальні обставини, а також надзвичайна ситуація, що було підставою для застосування переговорної процедури відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 35 Закону України «Про публічні закупівлі».

Відповідачі пояснили, що оспорюваний договір повністю виконаний та припинив свою дію 31.01.2018 на підставі додаткової угоди про його розірвання.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши прокурора, представника 2-го відповідача, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав:

Пунктом 9 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що замовники – органи державної влади, органи місцевого самоврядування та органи соціального страхування, створені відповідно до закону, а також юридичні особи (підприємства, установи, організації) та їх об’єднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак: юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів; органи державної влади чи органи місцевого самоврядування або інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі управління юридичної особи; у статутному капіталі юридичної особи державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків.

Частиною 1 статті 2 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) визначено, що він (Закон) застосовується до замовників, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону, закупівля може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких процедур: відкриті торги; конкурентний діалог; переговорна процедура закупівлі.

Судом встановлено, що тендерним комітетом відділу освіти Новоайдарської РДА 18.01.2018 прийнято рішення про закупівлю природного газу за переговорною процедурою; вказане підтверджується протоколом № 4 від 18.01.2018 засідання тендерного комітету 1-го відповідача щодо застосування переговорної процедури закупівлі природного газу на 2018 р. (а.с. 54).

У подальшому між відповідачами укладено договір на постачання природного газу для потреб не побутових споживачів від 30.01.2018 № 2018/Б-СРБ/15 згідно якому, 2-й відповідач (ТОВ «Луганськгаз Збут») зобов’язався передати у власність 1-го відповідача (відділу освіти Новоайдарської РДА) у період з січня по лютий 2018 р. природний газ в обсязі до 115109 куб. м., вартістю 12164,48 грн. за 1000 куб. м. (п.п. 1.1., 1.2. договору).

Згідно п. 3.6. договору загальна орієнтована сума договору складає 1.400.241,13 грн. з ПДВ.

Пунктом 11.1. договору визначено, що він поширює свою дію на відносини, що склалися між сторонами в частині постачання природного газу з 01 січня 2018 р. по 31.12.2018 р. (включно).

На виконання вказаного договору 2-й відповідач у січні 2018 р. поставив 1-му відповідачу природний газ обсягом 78247 куб. м. на загальну суму 951834,38 грн., яка була сплачена першим відповідачем другому відповідачу, що підтверджується належним чином оформленим відповідачами актом приймання-передачі природного газу від 31.01.2018 № 455 (а.с. 137) та платіжними дорученнями 1-го відповідача (а.с. 143-145).

Додатковою угодою від 06.03.2018 договір на постачання природного газу від 30.01.2018 № 2018/Б-СРБ/15 був розірваний з 01.02.2018.

Таким чином, відділ освіти Новоайдарської РДА, будучи замовником та укладаючи договір на закупівлю товару на загальну суму, що перевищує 200 тис.грн. повинен був діяти на підставі Закону України «Про публічні закупівлі» та здійснити закупівлю вказаних товарів за результатами однієї з процедур передбачених ч. 1 ст. 12 вказаного Закону.

В протоколі № 4 від 18 січня 2018 року засідання тендерного комітету 1-го відповідача щодо застосування переговорної процедури закупівлі природного газу на 2018 р. вказано, що підставою застосування переговорної процедури є пункт 3 частини 2 статті 35 Закону України «Про публічні закупівлі» (наявність нагальної потреби у здійсненні закупівлі у зв’язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, що унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення тендеру, а саме пов’язаних з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій, а також наданням у встановленому порядку Україною гуманітарної допомоги іншим державам).

Пунктом 3 частини 2 статті 35 Закону встановлено:

«Переговорна процедура закупівлі застосовується замовником як виняток у разі нагальної потреби у здійсненні закупівлі у зв'язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, що унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення тендеру, а саме пов'язаних з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій, а також наданням у встановленому порядку Україною гуманітарної допомоги іншим державам. Застосування переговорної процедури закупівлі в таких випадках здійснюється за рішенням замовника щодо кожної процедури;».

Із положень вказаної правової норми витікає, що застосування переговорної процедури можливо лише у двох випадках:

- при наявності надзвичайної ситуації та необхідності негайної ліквідації її наслідків;

- у зв’язку з наданням у встановленому порядку Україною гуманітарної допомоги іншим державам.

Згідно інформації Новоайдарського міськрайонного відділу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (лист-відповідь від 12.02.2018 № 38/63 на запит прокурора від 06.02.2018 № 02-129/318вих18, а.с. 78-80), у період з 1 грудня 2017 року по лютий 2018 року у Новоайдарському районі зареєстровано три надзвичайні ситуації – три факти спалаху африканської чуми свиней (АЧС), які не призвели до порушення нормальних умов життєдіяльності мешканців Новоайдарського району, у тому числі учнів шкіл та дошкільних закладів.

Відповідно до пп. 19 п. 4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, затвердженого наказом ДСНС від 04.02.2013 № 3 (у редакції наказу ДСНС від 21.09.2017 № 507), Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території здійснює оповіщення та інформування місцевих органів виконавчої влади про загрозу виникнення і виникнення надзвичайних ситуацій.

Головне управління здійснює свої повноваження як безпосередньо, так і через підпорядковані підрозділи, територіальні органи нижчого рівня (у разі їх утворення в установленому законодавством порядку), а також контроль за їх діяльністю (п. 7 вказаного Положення).

Таким чином, вищевказаний письмовий доказ (лист Новоайдарського міськрайонного відділу ГУ ДСНС у Луганській області від 12.02.2018 № 38/63) приймається судом у якості належного та допустимого доказу по справі.

Вказаним доказом підтверджено, що станом на дату прийняття тендерним комітетом 1-го відповідача рішення щодо застосування переговорної процедури закупівлі природного газу на 2018 р. та на дату укладення оспорюваного договору, не існувало надзвичайної ситуації, для негайної ліквідації наслідків якої необхідно було б здійснювати закупівлю газу.

Відповідачі не подали суду доказів наявності надзвичайної ситуації (у січні 2018 р.) та доказів наявності інших підстав, встановлених Законом, для застосування переговорної процедури закупівлі природного газу у січні 2018 р.

За таких обставин, суд погоджується з доводами прокурора про те, що вищевказана закупівля природного газу (рішення про застосування переговорної процедури та договір на постачання природного газу) здійснена незаконно, у супереч вимог Закону України «Про публічні закупівлі».

Доводи 1-го відповідача про те, що він не мав змоги визначитись з очікуваною вартістю закупівлі на 2018 р., про тривалість процедури закупівлі шляхом відкритих торгів, можливі негативні наслідки у вигляді недотримання температурного режиму в приміщеннях шкіл та дошкільних закладів та інші, не приймаються судом до уваги, так як не спростовують обґрунтованих доводів прокурора.

Доводи 2-го відповідача, якими він заперечує проти позову (про те, що позовна заява підписана неуповноваженою особою; вимоги Закону України «Про публічні закупівлі» не поширюються на спірні відносини; у 1-го відповідача (відділу освіти Новоайдарської РДА) починаючи з 01.01.2018 виникли особливі економічні та соціальні обставини, а також надзвичайна ситуація, що було підставою для застосування переговорної процедури відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 35 Закону України «Про публічні закупівлі») не приймаються судом до уваги, в зв’язку з їх необґрунтованістю та спростуванням вищенаведеними обставинами справи.

Повноваження заступника керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури ОСОБА_3, яким підписана позовна заява, підтверджуються наказом керівника Сєвєродонецької місцевої прокуратури від 11.01.2018 № 4.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що рішення 1-го відповідача про застосування переговорної процедури щодо закупівлі природного газу, оформлене протоколом засідання тендерного комітету № 4 від 18.01.2018, прийнято у супереч вимогам закону, вимога прокурора про визнання недійсною публічну закупівлю природного газу…, підлягає задоволенню.

Відповідно до приписів частини першої статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Статтею 203 названого Кодексу встановлені загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, зокрема: 1) зміст правочину не може суперечити ЦК, іншим актам законодавства, а також моральним засадам суспільства; 2) особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; 3) волевиявлення учасника правочину, має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; 4) правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; 5) правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

За таких обставин, враховуючи, що договір на постачання природного газу для потреб не побутових споживачів від 30.01.2018 № 2018/Б-СРБ/1575 укладено у супереч вимогам Закону України «Про публічні закупівлі» та на підставі незаконного рішення тендерного комітету 1-го відповідача, вимога прокурора про визнання недійсним вказаного договору, підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. ст. 123, 129 ГПК України витрати прокуратури на судовий збір в сумі 3524 грн. покладаються на відповідачів у рівних частинах.

Керуючись статтями 2, 13, 73, 74, 86, 232, 233, 237, 238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати недійсною публічну закупівлю природного газу, проведену Відділом освіти Новоайдарської районної державної адміністрації за переговорною процедурою закупівлі відповідно до оголошення, оприлюдненого на веб-порталі Уповноваженого органу з питання закупівлі 18.01.2018 за UA-2018-01-18-002386-а, шляхом визнання недійсним рішення про застосування переговорної процедури, оформленого протоколом засідання тендерного комітету № 4 від 18 січня 2018 року щодо закупівлі природного газу Код ДК 021-2015 (CPV): 09120000-6 – Газове паливо, та рішення про намір укласти договір, оформленого протоколом засідання тендерного комітету № 4 від 18 січня 2018 року та повідомленням про намір укласти договір під час застосування переговорної процедури закупівлі від 18.01.2018;

3. Визнати недійсним договір на постачання природного газу для потреб не побутових споживачів від 30.01.2018 № 2018/Б-СРБ/1575, укладений між відділом освіти Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області та товариством з обмеженою відповідальністю «Луганськгаз Збут».

4. Стягнути з відділу освіти Новоайдарської районної державної адміністрації Луганської області, смт. Новоайдар Луганської області, вул. Дружби, 3, ідентифікаційний код 02142075, на користь прокуратури Луганської області, м. Сєвєродонецьк Луганської області, вул. Б.Ліщини, 27, ідентифікаційний код 02909921, р/р 35211068000839 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172, витрати на судовий збір в сумі 1762 грн.; наказ видати.

5. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Луганськгаз Збут», м. Сєвєродонецьк Луганської області, вул. Гагаріна, 87, кім. 307, ідентифікаційний код 40268230, на користь прокуратури Луганської області, м. Сєвєродонецьк Луганської області, вул. Б.Ліщини, 27, ідентифікаційний код 02909921, р/р 35211068000839 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172, витрати на судовий збір в сумі 1762 грн.; наказ видати.

16 травня 2018 р. оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення. Повне рішення буде складено 25 травня 2018 р. і може бути оскаржене протягом 20 днів з цієї дати шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя В.В. Корнієнко