ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24.05.2018
м. Івано-Франківськ
Справа № 909/202/18
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шкіндер П.А.,
секретар судового засідання Кучма І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Івано-Франківської філії ПАТ "Укртелеком",
вул. Академіка Сахарова, 32,м. Івано-Франківськ,76014
до відповідача: Управління соціального захисту населення Снятинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області
вул. Шевченка,4,м. Снятин,Івано-Франківська область,78300
про стягнення заборгованості по компенсації видатків на відшкодування витрат, пов"язаних з наданням пільг на телекомунікаційні послуги в сумі 111 031 грн 71 к.
представники сторін не з"явилися.
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Івано-Франківської філії ПАТ "Укртелеком" звернулось в суд із позовом до Управління соціального захисту населення Снятинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про стягнення заборгованості по компенсації видатків на відшкодування витрат, пов"язаних з наданням пільг на телекомунікаційні послуги в сумі 111 031 грн. 71 к.
Ухвалою від 19.03.2018 прийнято позовну заяву та відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання у справі на 03.04.2018. Ухвалою суду від 03.04.18р. відкладено розгляд справи на 24.04.18р.
Ухвалою від 24.04.2017 закрито підготовче засідання та призначено розгляд справи по суті на 15.05.18р. Ухвалою суду від 15.05.18р. відкладено розгляд справи по суті на 24.05.18р.
Представники сторін в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши в сукупності всі докази, які мають значення для вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ПАТ "Укртелеком" надає телекомунікаційні послуги споживачам відповідно до ЗУ від 18.11.2003р. №1280-IV "Про телекомунікації", Правил надання та отримання телекомунікаційний послуг, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №295 від 11.04.2012р., інших законодавчих актів України.
ПАТ "Укртелеком", як постачальник послуги зв"язку, надає телекомунікаційні послуги кожному, хто до нього звертається в силу ст. 633 Цивільного кодексу України, оскільки послуга зв"язку з предметом публічного договору. Відповідно до ч.3 ст 63 Закону України "Про телекомунікації" оператори телекомунікацій повинні надавати споживачам які мають установлені законодавством пільги, телекомунікаційні послуги з урахуванням цих пільг, відповідно до законодавства України.
Законом України від 22.10.1993 р № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу», Законом України від 23.03.2000 р. № 1584-ІІІ «Про жертви нацистських переслідувань», Законом України від 28.02.1991 р Хе 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України від 24.03.2008 р. № 203/98-ВР «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний статус» та Законом України від 26.04.2001 р № 2402-ІІІ «Про охорону дитинства» для певних категорій осіб встановлені пільги з оплати за послуги зв’язку.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію, закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".
Статтею 19 вказаного Закону встановлено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Івано-Франківська філія ПАТ «Укртелеком» надає телекомунікаційні послуги категоріям споживачів, визначених вище переліченими законами з урахуванням пільг, що встановлені цими законами.
Відповідно до приписів п. 20-4) ст. 91 Бюджетного кодексу України, в редакції, що діяла з 01.01.2017 року, у видатки місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів включено пільги з послуг зв’язку.
Відповідач є єдиними органом соціального захисту населення на території м. Івано- Франківська, який відповідно до своїх функціональних обов’язків, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги» від 29 січня 2003 р. N 117, веде облік пільгових категорій громадян та проводить розрахунки з підприємствами та організаціями. Крім того, згідно пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року № 117 «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги» відповідач, як уповноважений орган, щомісяця: 1) звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації; 2) після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає акт звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою "3-пільга", а підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга".
Івано-Франківською філією ПАТ «Укртелеком» пільговим категоріям населення за період з січня 2017 р. по грудень 2017 р. (включно) надавалися телекомунікаційні послуг на пільговій основі. Сума, що підлягає відшкодуванню станом на 31.12.17 року становить 111 031 грн. 71 коп. Для проведення звірки розрахунків відшкодувань, Івано-Франківською філією щомісяця направлялися Форма-2 Пільги за формою, що передбачена Наказом міністерства праці та соціальної політики № 535 від 04.10.2007 року. Відшкодування заборгованості по компенсації видатків на відшкодування витрат, пов’язаних з наданням на телекомунікаційні послуги Відповідачем не проводилось з посиланням на відсутність бюджетних призначень та коштів на зазначені видатки.
Відповідно до ч.б ст. 48 Бюджетного кодексу України, де прямо передбачено, що бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковується Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
Частина 2 ст. 218 Господарського кодексу України та ст. 617 ЦК України прямо передбачають, що відсутність у боржника необхідних коштів не вважаються обставинами, які є підставою для звільнення від відповідальності. Тому недофінансування відповідача коштами субвенції з державного бюджету не є підставою для звільнення відповідача від виконання зобов'язань перед позивачем щодо компенсації втрат від надання послуг на пільговій основі.
Отже, предметом даного спору є вимога позивача про стягнення з відповідача заборгованості за надані послуги.
Відповідно до частин 1, 3 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
За змістом частин 1, 2 ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно з ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Як визначено в ст. 617 ЦК України, особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов'язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов'язання, відсутність у боржника необхідних коштів.
Аналогічні положення містить і ч. 2 ст. 218 ГК України.
За змістом ч. 1 ст. 167 та ст. 170 ЦК України, держава діє у цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин. Держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про телекомунікації", телекомунікаційні послуги споживачам, які мають установлені законодавством України пільги з їх оплати, надаються операторами, провайдерами телекомунікацій відповідно до законодавства України.
Згідно з п. 5 ч. 1 та ч. 2 ст. 19, Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Зобов’язання відповідача, як головного розпорядника коштів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, виникли на підставі Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 р. № 2456-УІ, а також Закону України від 18.11.2003 р. № 1280-ІУ «Про телекомунікації», Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.04.2012 р. № 295, Законів України від 22.10.1993 р № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу», від 23.03.2000 р. № 1584-ІИ «Про жертви нацистських переслідувань», від 28.02.1991 р № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», від 24.03.2008 р. № 203/98-ВР «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний статус», від 26.04.2001 р № 2402-ІІІ «Про охорону дитинства», Постановою Кабінету Міністрів України «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги» від 29 січня 2003 р. N 117.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору або вимог актів цивільного законодавства. Боржник не звільняється від виконання зобов’язання внаслідок відсутності коштів. Згідно із статтею 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Частиною 2 статті 318 Цивільного кодексу України закріплений принцип рівності усіх суб’єктів права власності перед законом.
Аналогічна правова позиція щодо стягнення бюджетних коштів викладена в постанові Верховного Суду України від 26.12.2011 р. по справі № 9/400 та постанові Київського апеляційного господарського суду від 01.03.2012 р. по справі № 47/190, а також Вищого господарського суду України у справі № 902/612/13 від 18.11.2013 р.
ПАТ «Укртелеком» не подано іншого позову до відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав, що й у даному позові.
Отже, позов ПАТ "Укртелеком" підлягає задоволенню.
Судовий збір, згідно з положеннями ст. 129 ГПК України, суд покладає на відповідача.
Керуючись статтями 129, 237, 238, 240, 241 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити позов Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Івано-Франківської філії ПАТ "Укртелеком" до Управління соціального захисту населення Снятинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про стягнення заборгованості по компенсації видатків на відшкодування витрат, пов"язаних з наданням пільг на телекомунікаційні послуги в сумі 111 031 грн 71 к.;
Стягнути з Управління соціального захисту населення Снятинської районної державної адміністрації (77600, Івано-Франківська обл., м. Снятин, вул. Шевченка,4, код ЄДРПОУ 03193365) на користь публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (76014, м. Івано-Франківськ, вул. Сахарова Академіка, буд. 32; код ЄДРПОУ 21560766) 111 031 грн. (сто одинадцять тисяч тридцять одна) грн 71 коп. компенсації видатків на відшкодування витрат, пов'язаних з наданням пільг на телекомунікаційні послуги та 1 762 (одну тисячу сімсот шістдесят дві) грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення.
Повне рішення складено 25.05.2018
Суддя Шкіндер П.А.