ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м.ПолтаваСправа № 2а-47392/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Бойка С.С.,
при секретарі –Мокляк Я.А.,
за участю:
представника позивача -Рибалко Ю.В.
представника відповідача -Бондар Т.В.,Михайліченко Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Фермерського господарства "Травневе" до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Фермерське господарство "Травневе" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення № 0000811501/0, № 0000821501/0, № 0000831501/0 від 11.08.2009 року.
В обгрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що станом на 10.11.2009 року було сплачено до місцевого бюджету 4 366.62 грн. боргу по орендній платі та 380,88 грн. пені, чим повністю погасило суму боргу. В супереч даних обставин винесені три податкові повідомлення рішення від однієї дати та щодо одних і тих же прововідносин чим порушено ст.61 Конституції України та Закон України "Про порядок погашення зобовязання платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Представник відповідача надав суду заперечення на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити з підстав викладених в запереченнях а саме: Фермерським господарством "Травневе" своєчасно не сплачено суму узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку чим порушено Закон України "Про плату за землю" та застосовані штрафні санкції правомірно у відповідності до Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити з підстав, зазначених в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив у задоволенні позову відмовити з підстав, зазначених в запереченні на позовну заяву.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва серії А 00 № 135121 від 10. 04. 1995 року Фермерське господаство "Травневе" ( ідентифікаційний код 13964291 ) зареєстроване Чутівською районною державною адміністрацією Полтавської області як юридична особа та знаходиться на податковому обліку в Чутівському віділенні Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції.
Відповідно до договору оренди земельної ділянки від 28.12.2007 року укладеного між Фермерським господарством "Травневе" та Чутівською районною державною адміністрацією орендарю передається земельна ділянка загальною площею 31,70 га в тому числі ріллі 31,20 га, польові шляхи 0,50 га.
Як вбачається з вищезазначеного договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 290947 ( двісті девяносто тисяч девятсот сорок сім) гривень 12 коп. Відповідно до умов договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 2,5% від грошової оцінки землі в сумі 7273 (сім тисяч двісті сімдесят три) гривні 67 коп. за кожен сільськогосподарський рік з 2008 - 2012 роки.
Фермерським господарством "Травневе" 20.05.2008 року подано до Чутівського відділення Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції податковий розрахунок з орендної плати за землю із визначенням обов'язкових до сплати податкових зобовязань. Розрахунок орендної плати за землю на 2009 року подано до податкового органу 02.02.09 року.
10.08.2009 року Фермерським господарством "Травневе" погашено податкой борг.
Чутівським відділенням Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції 11.08.2009 року проведена перевірка з питань своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання по орендній платі за земельну ділянку.
За результатами проведеної перевірки податковим органом складено акт № 0000831501/0/13964291 від 11.08.2009 року яким встановлено порушення Закону України "Про плату за землю" та винесено податкові повідомлення - рішення від 11.08.2009 року № 0000811501/0, яким зобовязано сплатити штраф у розмірі 10% на суму 69,83 грн., №0000821501/0 із зобов'язанням сплатити штраф у розмірі 20% в сумі 279,3 грн. та № 0000831501/0 із зобов'язанням сплатити штраф у розмірі 2537,81 грн.
В зв'язку із незгодою з рішеннями Чутівського відділення Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції від 11.08.2009 року № 0000811501/0, № 0000821501/0, № 0000831501/0 про накладення штрафних санкцій позивач звернувся до суду з вимогою про скасування податкових повідомлень рішень.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи оцінку діям Чутівського відділення Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції суд приходить до наступних висновків.
У відповідності з ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районних у містах, міжрайонні та обєднані державні податкові інспекції виконують такі функції :здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); з забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами.
Відповідно до п. 5.1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Оскільки податкові зобов'язання задекларовані платником самостійно та подані до податкового органу 02.02.2009 року вони є узгодженими. Пунктом 10 договору про оренду земельної ділянки визначено, що орендна плата вноситься щомісячно до 30 числа.
Таким чином, податкові зобов'язання з орендної плати за землю визначених договором оренди від 28.12.2007 року позивачем задекларовано самостійно тому вони є узгодженими і підлягають сплаті. Крім того з матеріалів справи вбачається що Фермерським господарством "Травневе" порушено строки сплати оренди.
Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Таким чином, податкові зобов’язання, що виникли в результаті самостійного розрахунку поданого Фермерським господарством "Травневе" із визначенням обов'язкових для сплати сум податкових зобов'язань є узгодженими.
Відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків, то такий платник податку зобовязаний сплатити штраф у таких розмірах : при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно з п.п.6.1.7 п.6 Інструкції про порядок застосування штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби: повідомлення про застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) узгодженого податкового зобов'язання: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати (погашення) узгодженої суми податкового зобов'язання, на наступний день після закінчення зазначених 30 календарних днів повідомлення про застосування штрафу приймається у розмірі десяти відсотків від суми фактично сплаченого (погашеного) за цей період податкового боргу. Тобто, повідомлення приймається одне на всю суму сплаченого (погашеного) податкового боргу за період з 1 до 30 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати (погашення) узгодженої суми податкового зобов'язання, на наступний день після закінчення зазначених 90 календарних днів повідомлення про застосування штрафу приймається у розмірі двадцяти відсотків від суми фактично сплаченого (погашеного) за цей період податкового боргу. Аналогічно до попереднього повідомлення приймається одне повідомлення за весь період; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати (погашення) узгодженої суми податкового зобов'язання, повідомлення приймається у розмірі п'ятдесяти відсотків від суми фактично сплаченого (погашеного) податкового боргу. Податкове повідомлення приймається одне на всю суму сплаченого (погашеного) податкового боргу за період від 91 календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми податкового зобов'язання, незалежно від кількості випадків сплати за цей період. У разі несплати узгодженої суми штрафу в установлений термін така сума визнається сумою податкового боргу і до неї застосовуються процедури стягнення на загальних підставах. У разі прийняття рішення про розстрочення (відстрочення) податкового зобов'язання платника та, якщо договір про розстрочення (відстрочення) укладається пізніше дня прийняття відповідного рішення, то таке рішення на відповідну суму є підставою для скасування штрафу, визначеного цим підпунктом, за період з початку дії розстрочки (відстрочки) до дати підписання договору.
Відповідно до ст..9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 № 1251-ХІІ платники податків і зборів зобов’язані сплачувати належні суми податків та зборів ( обов’язкових платежів) у встановлені законом терміни.
Оскільки Фермерським господарством "Травневе" своєчасно не сплачено суму узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку за договором від 28.12.2007 року чим порушено Закон України "Про плату за землю" Чутівським відділенням Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції на підставі акту № 0000831501/0/13964291 від 11.08.2009 року винесено податкові повідомлення рішення про застосування штрафних санкцій від 11.08.2009 року № 0000811501/0, № 0000821501/0, № 0000831501/0 у відповідності до вимог пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Разом з тим, згідно із наданою відповідачем облікової картки платника станом на 12.11.2009 року за позивачем рахується заборгованість.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Аналізуючи встановлені фактичні обставини справи та вимоги діючого законодавства, суд приходить до висновку що адміністративний позов є необгрунтованим та не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Копію постанови направити сторонам.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 09 грудня 2009 року.
Суддя С.С. Бойко