ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м.ПолтаваСправа № 2а-47495/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді –Єресько Л.О.,
при секретарі –Бредун М.В.,
за участю:
представників позивача - Жовковського М.В., Лопатіна В.Г., Козубець А.І.
представників відповідача - Міняйло Г.Ю., Тесля Л.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Закритого акціонерного товариства "Полтавський лікеро-горілчаний завод"до Державної податкової інспекції у м. Полтавіпро визнання недійсним податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Закрите акціонерне товариство "Полтавський лікеро-горілчаний завод" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про визнання податкового повідомлення-рішення від 10.08.2009 року № 0000621504/0 недійсним та про зобов'язання списати з Товариства у встановленому порядку безнадійний борг в розмірі 219,7 тис. грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що Товариством сплачено зобов'язання зі сплати акцизного збору по векселю № 1411545 на загальну суму 236233 грн. 40 коп. та по векселю № 1411546 на загальну суму 236229 грн. 10 коп. Таким чином, акцизний збір по розрахунку за травень 2009 року позивачем сплачено до 01 червня 2009 року, а не 10 липня 2009 року, як зазначено відповідачем у акті перевірки № 66/15-550 (32174761) від 29.07.2009 року. Тому, у відповідача відсутні підстави для застосування фінансових санкцій за прострочення сплати податкового боргу на 10 днів у сумі 10738 грн. 65 коп., які визначені до сплати податковим повідомленням-рішенням від 10 серпня 2009 року № 0000621504/0. Крім того, наявність заборгованості позивач пов'язує з не списанням відповідачем у порушення вимог Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" безнадійного податкового боргу в загальній сумі 219,7 тис. грн.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.12.2009 року позовну заяву Закритого акціонерного товариства "Полтавський лікеро-горілчаний завод" в частині вимоги про зобов'язання списати з Товариства у встановленому порядку безнадійний борг в розмірі 219,7 тис. грн. залишено без розгляду.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали та просили задовольнити позовні вимоги.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували та просили відмовити у задоволенні позовних вимог.
У своїх запереченнях посилались на те, що проведеною невиїзною документальною (камеральною) перевіркою Закритого акціонерного товариства "Полтавський лікеро - горілчаний завод" з питання своєчасності сплати та подання платіжного доручення на сплату узгодженої суми податкового зобов'язання з акцизного збору по розрахунку за травень 2009 року, що набрала форму акта № 66/15-550(32174761) від 29 липня 2009 року, встановлено несвоєчасну сплату позивачем узгодженого податкового зобов'язання з акцизного збору по розрахунку акцизного збору за травень 2009 року в розмірі 107386 грн. 50 коп. із затримкою на 10 календарних днів, чим порушено п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Тому відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" винесено податкове повідомлення-рішення на суму 10738 грн. 65 коп.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 24 липня 2009 року Державною податковою інспекцією у м. Полтаві проведена невиїзна документальна (камеральна) перевірка Закритого акціонерного товариства "Полтавський лікеро - горілчаний завод" (код ЄДРПОУ 32174761) з питання своєчасності сплати та подання платіжного доручення на сплату узгодженої суми податкового зобов'язання з акцизного збору по розрахунку за травень 2009 року, за результатами якої складено акт № 66/15-550 (32174761) від 29.07.2009 року.
Перевіркою встановлено несвоєчасну сплату позивачем узгодженого податкового зобов'язання з акцизного збору по розрахунку акцизного збору за травень 2009 року в розмірі 107386 грн. 50 коп. із затримкою на 10 календарних днів, чим порушено п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
На підставі акта № 66/15-550 (32174761) від 29.07.2009 року Державною податковою інспекцією у м. Полтаві винесено податкове повідомлення-рішення від10 серпня 2009 року № 0000621504/0, яким зобов'язано сплатити штраф за затримку на 10 днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання у сумі 10738 грн. 65 коп.
З даним рішенням не погодився позивач та оскаржив його до суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із пунктом 20 статті 7 Закону України "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби" до отримання суб'єктом підприємницької діяльності з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, призначеного для переробки на іншу підакцизну продукцію (за винятком виноматеріалів), такий платник акцизного збору зобов'язаний надати органу державної податкової служби України за своїм місцезнаходженням податковий вексель, авальований банком (податкову розписку), який є забезпеченням виконання зобов'язання цього платника у термін до 90 календарних днів починаючи від дня видачі векселя (податкової розписки), сплатити суму акцизного збору, розраховану за ставками для цієї продукції.
Пунктом 10 та 11 Порядку випуску, обігу та погашення податкових векселів, авальованих банком (податкових розписок), які видаються до отримання спирту етилового неденатурованого і є забезпеченням виконання зобов'язання із сплати акцизного збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2005 року № 498, встановлено, що податковий вексель погашається шляхом сплати до бюджету суми акцизного збору, розрахованої за ставками акцизного збору на готову продукцію. Податковий вексель вважається погашеним векселедавцем у разі сплати суми акцизного збору в повному обсязі та в зазначений у податковому векселі строк.
Судом встановлено, що податковий вексель № 1411545 на суму 236233 грн. 40 коп. від 05 лютого 2009 року (із зазначенням дати сплати 05 травня 2009 року) погашено позивачем шляхом сплати коштів у сумі 236233 грн. 40 коп. платіжними дорученнями: № 680 від 05.05.2009 року, в сумі 52963 грн. 86 коп., № 679 від 05.05.2009 року в сумі 15000 грн., № 681 від 06.05.2009 року в сумі 48000 грн., № 793 від18.05.2009 року в сумі 44 грн. 84 коп., № 802 від 19.05.2009 року в сумі 113662 грн. 90 коп. з урахуванням втрат на суму 6561 грн. 80 коп., що підтверджується Журналом обліку погашення податкових векселів (податкових розписок) ДПІ у м. Полтаві (справа № 15-251), копія якого наявна у матеріалах справи.
Податковий вексель № 1411546 на суму 236500 грн. від 03 березня 2009 року (із зазначенням дати сплати 31 травня 2009 року) погашено позивачем шляхом сплати коштів платіжним дорученням № 879 від 01.06.2009 року, що підтверджується Журналом обліку погашення податкових векселів (податкових розписок) ДПІ у м. Полтаві (справа № 15-251) та відміткою про погашення на самому векселі.
Відповідно до пункту 4.1 Положення про порядок нарахування, терміни сплати і подання розрахунку акцизного збору, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19.03.2001 року № 111, платники акцизного збору самостійно обчислюють суму податкового зобов'язання, яку зазначають у розрахунку акцизного збору (далі - Розрахунок). Платники акцизного збору не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним, подають до органів державної податкової служби за місцем реєстрації Розрахунок за формою згідно з додатком 1 до Положення про порядок нарахування, терміни сплати і подання розрахунку акцизного збору (далі - Положення). Порядок складання платниками Розрахунку наведено в додатку 2 цього Положення. Прийняття Розрахунку без попередньої перевірки зазначених у ньому показників здійснюється через канцелярію органу державної податкової служби. Відмова службової (посадової) особи прийняти Розрахунок з будь-яких причин забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом. Якщо службова (посадова) особа порушує норми цього пункту, платники зобов'язані до закінчення граничного терміну подання Розрахунку надіслати такий Розрахунок поштою з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якого долучається заява на ім'я керівника, складена в довільній формі, із зазначенням прізвища особи, яка відмовилася прийняти Розрахунок, та/або із зазначенням дати такої відмови. При цьому Розрахунок вважається поданим у момент його вручення пошті, а граничний десятиденний термін, установлений для поштових відправлень, не застосовується. Незалежно від наявності відмови в прийнятті Розрахунку платник податків зобов'язаний погасити податкове зобов'язання, самостійно визначене ним у такому Розрахунку, протягом строків, установлених пунктом 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Згідно із пунктом 4.12 цього Положення податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податку, вважається узгодженим від дня подання Розрахунку акцизного збору до органу державної податкової служби за місцем реєстрації і не може бути оскаржене платником в адміністративному або судовому порядку.
Судом встановлено, що позивачем 12 червня 2009 року подано до ДПІ у м. Полтаві розрахунок акцизного збору за травень 2009 року, у якому він самостійно визначив податкове зобов'язання за податковими векселями № 1411545 та № 1411546, термін оплати яких настав у травні 2009 року (графа 10) в сумі 1056235 грн., з них: згідно графи 15 розрахунку підлягає сплаті до бюджету сума 1049673 грн. та згідно графи 11 розрахунку фактичні втрати визначено у сумі 6562 грн.
Як було встановлено вище, узгоджене податкове зобов'язання станом на 12 червня 2009 року сплачено позивачем до 01.06. 2009 року.
У платіжних дорученнях: № 680 від 05.05.2009 року, в сумі 52963 грн. 86 коп., № 679 від 05.05.2009 року в сумі 15000 грн., № 681 від 06.05.2009 року в сумі 48000 грн., № 793 від18.05.2009 року в сумі 44 грн. 84 коп., № 802 від 19.05.2009 року в сумі 113662 грн. 90 коп. з урахуванням втрат на суму 6561 грн. 80 коп. позивачем самостійно визначено призначення платежу: "акцизний збір в рахунок погашення векселя № АА-1411545 від 05.02.09 за горілчані вироби без ПДВ". У платіжному дорученні № 879 від 01.06.2009 року позивачем самостійно визначено призначення платежу: "акцизний збір в рахунок погашення векселя № АА-1411546 від 03.03.09 за горілчані вироби без ПДВ".
До облікової картки позивача по зазначеним платіжним дорученням відповідачем зараховано кошти як "сплата податкового зобов'язання визначеного платником податків". Разом з тим, у подальшому, змінено призначення платежу шляхом зарахування коштів у рахунок сплати інших, не визначених платником податків платежів, а на залишок коштів збільшено переплату по невизначеному документу.
Згідно з пунктом 6 статті 7 Закону України "Про Національний банк України" Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.
Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученням власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. при цьому згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені у реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.
Таким чином, право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику. Тому суми податкових зобов'язань з урахуванням підпункту 16.5.2 пункту 16.5 ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначенням у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань, визначених платником податків.
Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який є спеціальним законом з питань оподаткування і установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.
Отже, податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податку.
Таким чином, зарахування Державною податковою інспекцією у м. Полтаві сплачених платником податку сум по розрахунку акцизного збору за травень 2009 року з зазначенням у платіжних дорученнях призначення платежу "акцизний збір в рахунок погашення векселя № АА-1411545 від 05.02.09 за горілчані вироби без ПДВ" та "акцизний збір в рахунок погашення векселя № АА-1411546 від 03.03.09 за горілчані вироби без ПДВ" у рахунок погашення інших податкових зобов'язань є неправомірним та висновок, зроблений у акті перевірки від 29.07.2009 року № 66/15-550 (32174761) щодо несвоєчасної сплати позивачем узгодженого податкового зобов'язання з акцизного збору по розрахунку акцизного збору за травень 2009 року в розмірі 107386 грн. 50 коп. із затримкою на 10 календарних днів, чим порушено п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" не відповідає фактичним обставинам справи.
Відповідно до п.п 17.1.7 п. 17.1 ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що при прийнятті спірного податкового повідомлення-рішення відповідач діяв необґрунтовано, без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та у спосіб, що не передбачений чинним законодавством України. Тому суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Полтаві від 10 серпня 2009 року № 0000621504/0.
На підставі викладеного, керуючись ст. 7 Закону України "Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби", ст. 7 Закону України "Про Національний банк України", ст.ст. 5, 16, 17Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", Порядком випуску, обігу та погашення податкових векселів, авальованих банком (податкових розписок), які видаються до отримання спирту етилового неденатурованого і є забезпеченням виконання зобов'язання із сплати акцизного збору, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2005 року № 498, Положення про порядок нарахування, терміни сплати і подання розрахунку акцизного збору, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 19.03.2001 року № 111, Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22, статтями 2, 7, 8, 9, 10, 11, 71, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Закритого акціонерного товариства "Полтавськийлікеро - горілчаний завод" до Державної податкової інспекції у м. Полтаві про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Полтаві від 10 серпня 2009 року № 0000621504/0, яким Закрите акціонерне товариство "Полтавський лікеро - горілчаний завод" зобов'язано сплатити штраф у сумі 10738 грн.65 коп. (десять тисяч сімсот тридцять вісім гривень шістдесят п'ять копійок).
Стягнути з Державного бюджету України на користь Закритого акціонерного товариства "Полтавський лікеро - горілчаний завод" витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.
Копію постанови направити сторонам.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний термін з дня складання постанови в повному обсязі та подачі апеляційної скарги у 20-денний термін після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 18 грудня 2009 року.
Суддя Л.О. Єресько