
6-а/754/9/18
Справа № 2-а-2983/11
У Х В А Л А
Іменем України
14 травня 2018 року Деснянський районний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Галась І.А,
при секретарі - Дмитрієвій А.А.
за участі представників стягувача - ОСОБА_1, ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві подання Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві, заінтересовані особи: боржник Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України, стягував ОСОБА_4 про зміну способу та порядку виконання рішення суду у адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Управління пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про перерахунок, виплату та призначення пенсії
ВСТАНОВИВ:
06.12.2017 р. в провадження судді Деснянського районного суду м. Києва надійшло подання (заява) головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві Махова Д.А. зміну способу та порядку виконання рішення суду у адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Управління пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання зробити перерахунок пенсії.
Подання (заяву) обґрунтовує тим, що на виконання у відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві перебуває виконавче провадження №55003293 з примусового виконання виконавчого листа Деснянського районного суду м. Києва від 03.12.2014 р. по справі № 2а-17/13 про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва провести перерахунок та виплату ОСОБА_4 державної та додаткової пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, як особі яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (2 група інвалідності, пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС) та за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.10.2010 р. по дату винесення рішення.
Керуючись вимогами ст. ст. 3, 4, 25,26, 27 Закону України про «Виконавче провадження» 26.0.2017 р. державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання даного виконавчого документа, копії якої направлено сторонам.
26.10.2017 р. державним виконавцем винесено постанову про заміну сторони виконавчого провадження, на підставі ухвали Деснянського районного суду м. Києва від 06.10.2016 р. по справі № п-2983/11 з Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі . Києва на Лівобережне об'єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
На вимогу державного виконавця від 07.11.2017 р. листом Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 17.11.2017 р. №17422/05 повідомило, що зазначено рішення суду в частині нарахування виконано, борг в розмірі 186063,64 грн. нараховано, але не виплачено.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які страждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що фінансування з витрат, пов'язаних з реалізацією зазначеною Законом України «Про Державний бюджет України» передбачено, норми і положення ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України.
У зв'язку із відсутністю фінансування зазначених виплат, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, фактична виплата на даний час не проводилась.
Отже, боржником рішення суду самостійно у повному обсязі не виконується (в частині виплати) з незалежних від нього причин, в зв'язку із чим відсутні правові підстави для застосування до боржника штрафних санкцій, передбачених Закону України «Про виконавче провадження».
Водночас з 01.01.2013 р. набрав чинності Закон України «Про гарантії держави щодо
виконання судових рішень», яким встановлено гарантії держави щодо виконання судових тішень та виконавчих документів, визначених Законом України «Про виконавче провадження та особливості їх виконання.
Ст. 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» передбачено, що у разі якщо рішення суду не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягував перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до п. 3 ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
На виконання рішення суду ОСОБА_4 нарахована сума у розмірі 186063,64 грн.
На підставі викладеного, просять суд, розглянути подання та винести ухвалу, якою змінити спосіб та порядок виконання рішення Деснянського районного суду м. Києва від 06.03.2013 по справі № 2а-17/13 шляхом стягнення з Лівобережного об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві ( код. 40379527) на користь ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: 02156, АДРЕСА_1) виплату нарахованого боргу на рішення суду у розмірі 186063,64 грн.
15 грудня 2017 року набули чинності зміни, внесені до Цивільного процесуального кодексу України Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017, № 2147-VIII, яким КАС України викладено в новій редакції.
Відповідно до ч.3 ст.30 КАС України, справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.
Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України в новій редакції передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
У судове засідання представник Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві та представник Лівобережного об'єднане управління Пенсійного фонду України будучи належним чином повідомленні про розгляд подання (заяви) не з'явились. Про причини неявки суд не повідомляли.
Представники стягувача в судовому засіданні вимоги подання підтримали в повному обсязі та просили задовольнити.
Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Заслухавши пояснення представників стягувача, дослідивши доводи осіб, які беруть участь у справі, вивчивши письмові матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов наступного висновку.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, що постановою Деснянського районного суду міста Києва від 06 березня 2013 року адміністративний позов ОСОБА_4 до Управління пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про перерахунок, виплату та призначення пенсії задоволено. Зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва провести перерахунок та виплату ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, державної та додаткової пенсій у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, як особі яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (2 група інвалідності, пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС) та за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.10.2010 року по дату винесення рішення. Зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва призначити ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (2 група інвалідності, пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС) державну пенсію у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з встановленого прожиткового мінімуму для особи, яка втратила працездатність, встановленої Законом «Про державний бюджет України» на відповідний рік, з моменту винесення рішення по справі (а.с.82-84).
На виконання вищезазначеного рішення суду 03 грудня 2014 року Деснянським районним судом м. Києва видано виконавчий лист №2а-17/13.
Ухвалою Деснянського районного суду міста Києва від 16 січня 2015 року було поновлено строк для пред'явлення до виконання зазначено вище виконавчого листа № 2а-17/13 виданого 06.03.2013 року про призначення, перерахунок та виплату державної та додаткової пенсії та за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 06 жовтня 2016 року замінено сторону у виконавчому провадженні ВП, відкритому на підставі виконавчого листа виданого 03 грудня 2014 року Деснянським районним судом м. Києва у справі № 2а-17/13 за позовом ОСОБА_4 до Управління пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання зробити перерахунок пенсії з боржника Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва на Лівобережне об'єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
26 жовтня 2017 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві Пишним Артемом Володимировичем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження по виконанню виконавчого листа №2а-17/13, виданого 03.12.2014 р. Деснянським районним судом м. Києва (ВП №55003293) (а.с.198).
26 жовтня 2017 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві Пишним Артемом Володимировичем винесено постанову про заміну сторони у виконавчому провадженні ВП №55003293, відкритому на підставі виконавчого листа виданого 03 грудня 2014 року Деснянським районним судом м. Києва у справі № 2а-17/13 за позовом ОСОБА_4 до Управління пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання зробити перерахунок пенсії з боржника Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва на Лівобережне об'єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Києві (а.с.199).
07 листопада 2017 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у м. Києві винесено вимогу про виконання Лівобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві вищезазначеного рішення суду та повідомити відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві про виконання. Строк виконання вимоги десять дів з моменту отримання (а.с.200).
На виконання постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 26.10.2017 р. ВП №55003293 та вимоги державного виконавця від 07.11.2017 р. №55003293/4 Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило, що відділом примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві 26.10.2017 року відкрито виконавче провадження по справі № 2а-17/13 про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва провести перерахунок та виплату ОСОБА_4 державної та додаткової пенсій у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, як особі яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (2 група інвалідності, пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС) за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.10.2010 року по дату винесення рішення.
Управлінням рішення суду виконано, проведено перерахунок та нараховано ОСОБА_4 державної та додаткової пенсій у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, як особі яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (2 група інвалідності, пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС) за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.10.2010 року по дату винесення рішення.
Сума по перерахунку становить 186063 грн. 64 коп. (а.с.201).
06 грудня 2012 року державний виконавець Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві Махова Д.А. звернувся до Деснянського районного суду м. Києва з поданням (заява) про зміну способу та порядку виконання рішення суду у адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Управління пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання зробити перерахунок пенсії.
Згідно із п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, провадження з виконання судових рішень є самостійною і невід'ємною частиною судового розгляду.
Статтею 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною другою статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
На вимогу державного виконавця від 07.11.2017 р. листом Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 17.11.2017 р. №17422/05 повідомило, що зазначене рішення суду в частині нарахування виконано, борг в розмірі 186063,64 нараховано, але не виплачено, у зв'язку із відсутністю фінансування зазначених виплат, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, фактична виплат не проводилась.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
У відповідності до ч.2 ст. 7 Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» у разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до частини 3 статті 33 Закону України "Про виконавче провадження" за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Відповідно до частини першої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Частина третя статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Отже, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим адміністративним судом способом. Вирішуючи питання про встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору та інші обставини справи.
Під встановленням або зміною способу чи порядку виконання судового рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленим судом.
Разом з тим, під обґрунтованими підставами слід розуміти наявність виключних обставин, які є об'єктивно непереборними, тобто такими, що ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення суду у раніше встановлений судом спосіб. Наявність таких обставин має бути підтверджено належними та допустимими доказами.
Пленум Верховного Суду України в пункті 10 Постанови від 26.12.2003 №14 "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження" зазначив, що при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку або розстрочку виконання рішення, встановлення або зміну способу й порядку його виконання суду потрібно мати на увазі, що <...> їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (хвороба боржника або членів його сім'ї, відсутність у нього майна, яке за рішенням суду має бути передане стягувачу, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо).
Враховуючи викладене, дослідивши доводи подання (заяви) державного виконавця в частині зміни способу і порядку виконання постанови, суд вбачає підстави для його задоволення, оскільки заявником доведено обставини, які б свідчили про наявність особливих обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення.
Суд, здійснюючи зміну способу виконання рішення, не змінює змісту резолютивної частини та не змінює спосіб захисту порушеного права, обраний судом при вирішенні справи.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України,
УХВАЛИВ:
Подання Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві, заінтересовані особи: боржник Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України, стягував ОСОБА_4 про зміну способу та порядку виконання рішення суду у адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Управління пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про перерахунок, виплату та призначення пенсії - задовольнити.
Змінити спосіб та порядок виконання рішення Деснянського районного суду м. Києва від 06 березня 2013 року по справі № 2а-17/13, шляхом стягнення з Лівобережного об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві ( код. 40379527) на користь ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса: 02156, АДРЕСА_1) виплату нарахованого боргу на рішення суду у розмірі 186063,64 грн.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя: