Постанова № 7420131, 10.12.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2009
Номер справи
2а-20167/09/0570
Номер документу
7420131
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 грудня 2009 р.                                                                       справа № 2а-20167/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Масло І.В.

при секретарі                                                  Грішаєві Є.Є.

за участю представника позивача                                                             Глуховського О.О.,                    розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Шахтарської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області до державного підприємства «Шахтарськантрацит» про стягнення податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 717647,14 грн., -

В С Т А Н О В И В:

20.11.2009 року Шахтарська об’єднана державна податкова інспекція Донецької області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до державного підприємства «Шахтарськантрацит» про стягнення податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 717647,14 грн., мотивуючі свої вимоги тим, що станом на 12.11.2009 року за підприємством існує податковий борг зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 717647,14 грн. Податковий борг за забруднення навколишнього природного середовища утворився внаслідок несплати самостійно узгоджених податкових зобов’язань згідно наданих податкових розрахунків № 9237 від 20.05.2008, № 13944 від 25.06.2008, № 12124 від 12.05.2009, № 19070 від 06.08.2009 та уточнюючих розрахунків № 27379 від 11.11.2009, № 27380 від 11.11.2009 на загальну суму 719047,14 грн. Відповідачем було частково сплачено податковий борг на суму 1400,00 грн., у зв’язку з чим сума податкового боргу становить 717647,14 грн. Контролюючим органом вживалися заходи щодо примусового погашення податкового боргу, але такі дії до сплати податкового боргу не призвели. Просили стягнути з відповідача заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 717647,14 грн.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Надав суду заяву у якій визнав позовні вимоги та просив розглянути справу за його відсутності. Крім того, надав суду заяву про розстрочення виконання постанови на 120 місяців.

Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач – визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Частиною 3 ст. 156 КАС України передбачено, що судове рішення у зв’язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 КАС України.

Згідно вимог ст. 112 КАС України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

Таким чином, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії представника відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідач – державне підприємство «Шахтарськантрацит» є юридичною особою та зареєстроване 30.04.2003 року Виконавчим комітетом Шахтарської міської ради Донецької області, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 4) та Довідкою з ЄДРПОУ № (а.с. 5).

08.05.2003 року ДП «Шахтарськантрацит» взяте на облік в якості платника податків до Шахтарської ОДПІ (а.с. 6).

Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Таким чином, позивач Шахтарська ОДПІ є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.

Станом на 12.11.2009 у відповідача існує податковий борг зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 717647,14 грн., що підтверджується розрахунком суми податкового боргу (а.с. 3), податковими розрахунками зі збору за забруднення навколишнього природного середовища № 9237 від 20.05.2008, № 13944 від 25.06.2008, № 12124 від 12.05.2009, № 19070 від 06.08.2009 та уточнюючих розрахунків № 27379 від 11.11.2009, № 27380 від 11.11.2009 (а.с. 41-51).

Відповідачем зазначена сума податкового боргу визнається, що підтверджується їх заявою.

У відповідності до ч. 3 ст. 72 КАС України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Таким чином, оскільки сума заборгованості відповідачем визнається, суд відповідно до вимог ч. 3 ст. 72 КАС України вважає ці обставини доведеними як такі, що визнаються сторонами.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”

податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;

податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;

платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов’язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).

Що стосується збору за забруднення навколишнього природного середовища, то відповідно до ст. 44 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” збір за забруднення навколишнього природного середовища встановлюється на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин в навколишнє природне середовище і розміщення відходів. Порядок встановлення нормативів збору і стягнення зборів за забруднення навколишнього природного середовища визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999р. № 303 затверджений Порядок встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, у відповідності до п. 9 якого розрахунки збору, базовий податковий (звітний) період для якого дорівнює календарному кварталу, подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації. Остаточний річний розрахунок збору подається платниками до органів державної податкової служби за місцем податкової реєстрації платника протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного року.

Також обов’язок платника податку подавати розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища встановлений п. 7.2 п. 7 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України 19.07.99 № 162/379, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 9 серпня 1999 р. за № 544/3837.

У відповідності до п. 14 ч. 1 ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” від збір за забруднення навколишнього природного середовища є загальнодержавним збором.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Наявність боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища підтверджується наступними документами:

- розрахунком суми податкового боргу (а.с. 3);

- податковими розрахунками зі збору за забруднення навколишнього природного середовища № 9237 від 20.05.2008, № 13944 від 25.06.2008, № 12124 від 12.05.2009, № 19070 від 06.08.2009 та уточнюючих розрахунків № 27379 від 11.11.2009, № 27380 від 11.11.2009 (а.с. 41-51).

Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно п. п. 5.4.1 п. 5.1. ст. 5 Закону України № 2181 узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків в строки, встановлені ст. 5 Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства податковий борг зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 717647,14 грн. підлягає стягненню з відповідача.

Позивачем були здійснені заходи, передбачені ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а саме – відповідачеві були направлені дві податкові вимоги, але суми, які були визначені цими податковими вимогами, відповідачем сплачені не були.

У відповідності до п. п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Таким чином, оскільки відповідач не сплатив самостійно узгоджені суми податкового боргу, суд задовольняє позовні вимоги Шахтарської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області до державного підприємства «Шахтарськантрацит» про стягнення податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 717647,14 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України, суд, –

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Шахтарської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області до державного підприємства «Шахтарськантрацит» про стягнення податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 717647,14 грн. задовольнити.

Стягнути з державного підприємства «Шахтарськантрацит» (ЄДРПОК 32299510) на користь бюджету (код платежу 8550080200, р/р 33111329700093 в УДК у м. Шахтарську, ГУДКУ у Донецькій області, ОКПО 34687038, МФО 834016) податковий борг зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 717647 (сімсот сімнадцять тисяч шістсот сорок сім) грн. 14 коп.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 10 грудня 2009 року.

Повний текст постанови виготовлений 14 грудня 2009 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Масло І.В.