Постанова № 74198277, 22.05.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2018
Номер справи
826/10232/17
Номер документу
74198277
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/10232/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Судді-доповідача: Бужак Н. П.

Суддів: Костюк Л.О., Троян Н.М.

За участю секретаря: Івченка М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Спеціалізовані роздрібні системи» на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 березня 2018 року, суддя Смолій І.В, повний текст рішення виготовлено 29.03.2018 року, у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Спеціалізовані роздрібні системи» до Міністерства аграрної політики та продовольства України, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Волинь-зерно-продукт», Міністерство економічного розвитку та торгівлі України, Аграрний фонд про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

У С Т А Н О В И В:

ТОВ "Спеціалізовані роздрібні системи" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Міністерства аграрної політики та продовольства України про визнання протиправною бездіяльності щодо щорічного перегляду норм відшкодування витрат, пов'язаних з комплексом заходів із зберігання, преревезення та переробки об'єктів державного цінового регулювання та про зобов'язання відповідача встановити максимальну норму відшкодування витрат за зберігання цукру-піскву (бурякового), що є об'єктом державного цінового регулювання.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 березня 2018 року позовні вимоги залишено без задоволення.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Спеціалізовані роздрібні системи" подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позову.

Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши осіб, що з'явились в судове засідання, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено наступні обставини.

06.10.2015 між ТОВ "Спеціалізовані роздрібні системи" (Зберігач) та Державна спеціалізована бюджетна установа Аграрний фонд (Поклажодавець) укладено Договір складського зберігання цукру №1ц.

Пунктом 1.1 Договору передбачено, що Зберігач надає Поклажодавцю послуги щодо складування та зберігання (складування та зберігання цукру-піску в м. Луцьк, Волинської області).

Тариф за надання послуг зберігання визначений п.4.2 Договору в розмірі 12,50грн. за 1 тонну на місяць з урахуванням ПДВ.

Відповідно до п.8.1 Договору, останній діє до 31.12.2015, але у будь-якому разі до повного виконання сторонами своїх зобов'язань у повному обсязі.

Пунктом 5.1 Договору також визначено, що строк зберігання цукру "до пред'явлення вимоги Поклажодавцем".

Відповідно до ч.1 статті 938 та статті 948 Цивільного кодексу України, зберігач зобов'язаний зберігати річ протягом строку, встановленого у договорі зберігання, а поклажодавець зобов'язаний забрати річ від зберігача після закінчення строку зберігання.

Однак, представником позивача зазначено, що ТОВ "Спеціалізовані роздрібні системи" на зважаючи на закінчення строку дії договору, продовжує зберігати цукор в даному приміщенні. Крім того, приміщення в якому зберігається цукор є власністю ТОВ "Регіональний центр логістики та дистриб'юції" та передано позивачу в управління.

Рішенням Господарського суду Волинської області від 14.04.2016 у справі № 903/122/16 зобов'язано ТОВ "Спеціалізовані роздрібні системи" та Аграрний фонд усунути перешкоди в користуванні нерухомим майном ТОВ "Регіональний центр логістики та дистриб'юції" шляхом негайного звільнення складських приміщень від цукру Аграрного фонду.

Рішеннями Господарського суду м. Києва стягнуто з Аграрного фонду на користь позивача заборгованість за зберігання цукру-піску.

Аграрний фонд посилається на відсутність законного механізму здійснення оплати за послуги зберігання, затвердженого Міністерством аграрної політики паспорту бюджетної програми за КВЕВ 2801250 "Витрати Аграрного фонду, пов'язані з комплексом заходів зберігання, перевезення, переробки та експорту об'єктів державного цільового регулювання державного інтервенційного фонду".

Відповідно до пп. 39 п. 4 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України воно бере участь у розробленні і здійсненні заходів щодо формування Аграрним фондом державного інтервенційного фонду та здійсненні заходів контролю за його формуванням і використанням.

Пунктом 2 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на витрати, пов'язані з комплексом заходів із зберігання, перевезення, переробки та експортом об'єктів державного цінового регулювання державного інтервенційного фонду вказано, що головним розпорядником бюджетних коштів і відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінагрополітики.

Позивач вважає, що Мінагрополітики не виконує свої обов'язки щодо перегляду цін на послуги зберігання у визначеному законодавством порядку (щорічно) і не фінансує ці послуги, Аграрний фонд немає правових підстав на оплату послуг, зберігачі не можуть надавати послуги по встановленій ціні.

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 30.05.2015 №213 "Про затвердження норм відшкодування витрат, пов'язаних з комплексом заходів із зберігання, перевезення та переробки об'єктів державного цінового регулювання", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №762/19500 від 23.06.2011, встановлено максимальну норму відшкодування витрат за зберігання цукру-піску (бурякового), що є об'єктом державного цінового регулювання, в розмірі 12,50грн. за тонну на місяці з урахуванням ПДВ.

Аграрний фонд листом від 09.02.2017 №40-04/108 проінформував Мінагрополітики, що Аграрним фондом вживаються заходи щодо приведення в актуальність норм відшкодування витрат, пов'язаних з комплексом заходів із зберігання, перевезення та переробки об'єктів державного цінового регулювання.

28.02.2017 року листом №40-04/108 директор Департаменту стратегії та економічного розвитку звернувся з доповідною запискою до заступника Міністра аграрної політики та продовольства України щодо зобов'язання Аграрної фонду провести моніторинг надання суб'єктами, господарювання послуг пов'язаних з комплексом заходів із зберігання, перевезення та переробки об'єктів державного цінового регулювання на внутрішньому ринку та надати зведені результати Мінагрополітики.

В свою чергу, 10.03.2017 Мінагрополітики звернулось до Аграрного фонду з листом №11-3/142 щодо термінового надання зведених результатів проведених моніторингів надання послуг із зберігання, перевезення та переробки об'єктів державного цінового регулювання для внесення змін до наказу щодо визначення норм відшкодування витрат, пов'язаних з комплексом заходів із надання таких послуг.

Аграрний фонд листом від 29.03.2017 №40-04/269 надано Мінагрополітики результати проведеного моніторингу та доопрацьовані пропозиції тарифів на відшкодування витрат пов'язаних з комплексом заходів із зберігання, перевезення та переробки об'єктів державного цінового регулювання.

Мінагрополітики листом від 18.05.2017 №37-11-9/12180 подано на погодження проект наказу "Про внесення змін до пункту 1 наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 30.05.2011 №213" до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.

27.06.2017 Мінагрополітики листом №37-11-9/15738 звернулось до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України з проханням прискорити процедуру погодження проекту наказу "Про внесення змін до пункту 1 наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 30.05.2011 №213".

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України листом №3805-04/24947-03 від 20.07.2017 повідомило Мінагрополітики про не підтримання проекту наказу, у зв'язку з необхідністю доопрацювання проекту наказу в частині надання обґрунтування розрахунків норм витрат.

25.07.2017 Мінагрополітики листом №37-11-13/17696 звернулось до Аграрного фонду з проханням надати результати моніторингу надання суб'єктами господарювання послуг із зберігання, перевезення та переробки об'єктів державного цінового регулювання.

Аграрний фонд листом від 25.07.2017 №40-04/479 повідомив Мінагрополітики, що норми відшкодування витрат, пов'язаних з комплексом заходів із зберігання, перевезення та переробки об'єктів державного цінового регулювання, розраховані на основі зведених результатів проведеного Аграрним фондом на внутрішньому ринку моніторингу надання суб'єктами господарювання, таких послуг за 2016 рік відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на витрати, пов'язані з комплексом заходів із зберігання, перевезення, переробки та експортом об'єктів державного інтервенційного фонду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.06.2010 №502.

Листом Мінагрополітики від 14.08.2017 №37-11/18944 подано на погодження до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України доопрацьований наказ "Про внесення змін до пункту 1 наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 30.05.2011 №213" з урахуванням зауважень Мінекономрозвитку отриманих листом від 20.07.2017 №3805-04/24947-03.

Міністерство аграрної політики та продовольства України листом від 14.11.2017 №37-11-9/25218 звернулось до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України щодо прискорення процедуру погодження проект наказу.

Міністерство аграрної політики та продовольства України листом від 05.01.2018 №37-11-/234 повторно звернулось до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України щодо надання інформації про стан погодження проекту наказу.

23.01.2018 Міністерство економічного розвитку і торгівлі України листом №3805-04/2768-03 надіслано погоджений проект наказу Мінагрополітики "Про внесення змін до пункту 1 наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 30 травня 2011 року №213".

Аграрний фонд листом від 24.01.2018 №40-04/24 надіслав Мінагрополітики погоджений проект наказу "Про внесення змін до пункту 1 наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 30 травня 2011 року №213".

Зазначеним проектом наказу Мінагрополітики "Про внесення змін до пункту 1 наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 30 травня 2011 року №213" норми відшкодування витрат, зокрема за зберігання 1 тони цукру-піску становить 34,00грн. з урахуванням ПДВ.

Відповідно до пункту 3 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.11.2015 №1119, основним завданням Мінагрополітики, зокрема є забезпечення формування та реалізація державної аграрної політики, державної політики у сферах сільського господарства та з питань продовольчої безпеки держави, харчової і переробної промисловості.

Пунктом 1.1 статті 1 Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України" визначено, що цей Закон визначає основи державної політики у бюджетній, кредитній, регуляторній та інших сферах державного управління щодо стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції та розвитку аграрного ринку, а також забезпечення продовольчої безпеки населення.

Пунктом 2.9 статті 2 Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України" моніторинг аграрного ринку - система регулярних спостережень на аграрному ринку, що здійснюється протягом маркетингового періоду шляхом збирання, оброблення, аналізу та висвітлення інформації про ціни попиту і обсяги товарних пропозицій на сільськогосподарську продукцію та продукти її переробки з метою характеристики поточного стану ринку, прогнозування та підготовки пропозицій.

Згідно пункту 9.2.7 пункту 9.2 статті 9 Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України" Аграрний фонд здійснює закупівлю послуг, пов'язаних з комплексом заходів із зберігання, перевезення, переробки та страхування об'єктів державного цінового регулювання, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на витрати, пов'язані з комплексом заходів із зберігання, перевезення, переробки та експортом об'єктів державного цінового регулювання державного інтервенційного фонду, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 23.06.2010 №502, головним розпорядником бюджетних коштів і відповідальним виконавцем бюджетної прогами є Мінагрополітики.

Мінагрополітики спрямовує бюджетні кошти Аграрному фонду для використання їх з метою забезпечення здійснення заходів із зберігання, перевезення, переробки та експорту об'єктів державного цінового регулювання державного інтервенційного фонду.

Закупівля Аграрним фондом послуг, пов'язаних із зберіганням, перевезенням, переробкою та експортом об'єктів державного цінового регулювання, здійснюється відповідно до вимог законодавства в межах норм, установлених Кабінетом міністрів України.

Відповідно до пункту 5 Порядку норми відшкодування витрат, пов'язаних з комплексом заходів із зберігання, перевезення та переробки об'єктів державного цінового регулювання, встановлюється на рівні тарифів (плати), які розраховуються на основі зведених результатів проведеного Аграрним фондом на внутрішньому ринку моніторингу надання суб'єктами господарювання таких послуг за минулий рік та затверджуються Мінагрополітики за погодженням з Мінекономрозвитку.

Рекомендаціями Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Міністерством аграрної політики та продовольства України було встановлено, що норми відшкодування витрат, пов'язаних з комплексом заходів із зберігання, перевезення та переробки об'єктів державного цінового регулювання є економічно неактуальними, в межах своїх дискреційних повноважень розроблено проект наказу "Про внесення змін до пункту 1 наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 30 травня 2011 року №213".

Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 30.05.2015 №213 "Про затвердження норм відшкодування витрат, пов'язаних з комплексом заходів із зберігання, перевезення та переробки об'єктів державного цінового регулювання" є нормативно-правовим актом, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України за №762/19500 від 23.06.2011.

Пунктом 1.2 Порядку подання нормативно-правових акті на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затверджено наказом Міністерства юстиції України від 12.04.2005 №34/5 визначено, що цей порядок визначає процедуру підготовки та подання до Міністерства юстиції України нормативно-правових актів міністерства, інших центральних органів виконавчої влади, а також інших органів, акти яких відповідно до законодавства підлягають державній реєстрації, та єдиний механізм їх розгляду та державної реєстрації у Міністерстві юстиції України.

Крім того, пункту 1.3 даного Порядку, державна реєстрація нормативно-правового акта полягає у проведенні правової експертизи на відповідність його Конституції та законодавству України. Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколам до неї міжнародним договорам України, згоду на обов'язковість яких надано Верховної радою України, та acquis communautair, антикорупційної експертизи, а також з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, прийнятті рішення про державну реєстрацію цього акта, присвоєні йому реєстраційного номера та занесені до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.

Пунктом 2.35 Порядком визначено, що у випадках, передбачених законодавством, або в разі наявності в нормативно-правовому акті положень та доручень, що поширюються на інші органи, проект такого акта повинен бути погоджений з відповідними заінтересованими органами.

З урахуванням зазначеного колегія суддів вважає, що відсутні дані щодо бездіяльності відповідача Мінагрополітики стосовно перегляду норм відшкодування витрат, пов'язаних з комплексом заходів із зберігання, перевезення та переробки об'єктів державного цінового регулювання, оскільки, як встановлено судом першої інстанції, відповідний проект наказу погоджувався із заінтересованими особами, органами державної влади.

Крім того, суд вірно зазначив, що чинне законодавство не визначає обов'язку Міністерства переглядами щорічно максимальну норму відшкодування витрат за зберігання цукру-піску.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції вірно надано оцінку встановленим обставинам у справі та прийнято законне рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому не можуть бути підставою для скасування постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 березня 2018 року.

Отже, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду є законним і обґрунтованим, ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування не має.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Спеціалізовані роздрібні системи» залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 березня 2018 року - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду у строк визначений ст. 329 КАС України.

Суддя-доповідач: Бужак Н.П.

Судді: Костюк Л.О.

Троян Н.М.

Повний текст виготовлено: 23 травня 2018 року.