
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" травня 2018 р. справа № 809/716/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Микитюка Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Косівського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов"язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
23.04.2018 ОСОБА_1 (надалі також, - позивач) звернулася до суду з позовом до Косівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (надалі також Косівське ОУПФУ Івано-Франківської області - відповідач) про визнання дій неправомірними та зобов`язання до вчинення дій.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.01.2018 відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) (а.с. 1-2).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є особою з інвалідністю II групи загального захворювання та з 09.09.2009 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". З вересня 2002 по 23.01.2018 працювала на державній службі на різних посадах. Загалом стаж державної служби становить 15 років 4 місяці. Відповідно до Закону України від 09.11.2017 №2190-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань проходження державної служби" та розпорядження голови Верховинської районної державної адміністрації №15-К з 24.01.2018 позивач позбавлена статусу державного службовця та працює на посаді заступника голови Верховинської районної державної адміністрації, яка до посад державної служби на даний час не відноситься.
Позивач вважає, що з часу припинення державної служби, тобто з 24.01.2018 вона набула право на переведення із пенсії по інвалідності II групи загального захворювання відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності II групи загального захворювання державного службовця. Незважаючи на те, що позивачем до заяви було додано всі необхідні документи відповідач безпідставно відмовив позивачу у переведенні на пенсію по інвалідності державного службовця, мотивуючи тим, що з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу". Такі дії відповідача вважає протиправними та просить суд зобов`язати Косівське ОУПФУ Івано-Франківської області перевести її із пенсії по інвалідності II групи загального захворювання відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності II групи відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 у розмірі 60 % від розміру заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, згідно довідки від 03.04.2018 №115/02-36/11, виданої Верховинською районною державною адміністрацією з 22.03.2018.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 14.05.2018. Щодо заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву (а.с.26-27). Просив суд в задоволенні позову відмовити.
Зважаючи на вищевикладене, судом проведено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до вимог статті 263 КАС України.
Згідно частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Відповідно до частини 1 статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності II групи загального захворювання відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 09.09.2009. На пенсійному обліку знаходиться у Косівському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, що підтверджується листом відповідача та копіями довідок до акта огляду МСЕК (а.с. 14, 18-20).
Позивач з 09.2002 по 09.2003 року працювала спеціалістом II категорії – експертом з умов праці управління праці та соціального захисту населення Верховинської районної державної адміністрації, з 05.2004 по 07.2005 року - заступник начальника управління праці та соціального захисту населення Верховинської районної державної адміністрації, з 07.2005 по 08.2005 – завідувач сектору з питань праці, соціального страхування та захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС Верховинської районної державної адміністрації, з 08.2005 по 05.2008 – завідувач сектору соціальної політики, оборонної та мобілізаційної роботи апарату Верховинської районної державної адміністрації, з 05.2008 по 11.2008 – заступник начальника управління, начальник відділу соціально-економічного розвитку управління економічного розвитку та промислової політики Верховинської районної державної адміністрації, з 02.2009 по 12.2012 – заступник начальника управління, начальник відділу підприємництва та торгівлі управління економіки Верховинської районної державної адміністрації, з 01.2013 по 09.2014 – заступник начальника управління, начальник відділу підприємництва та торгівлі управління економічного розвитку і торгівлі Верховинської районної державної адміністрації, з 09.2014 по 11.2015 начальник управління економічного розвитку і торгівлі Верховинської районної державної адміністрації, з 11.2015 по даний час – заступник голови Верховинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області, що підтверджується копією біографічної довідки. 24.09.2002 позивачем прийнято присягу державного службовця. (а.с. 11-12).
Згідно пункту 2 розпорядження Верховинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області від 24.01.2018 №15-К продовжено з 24.01.2018 повноваження ОСОБА_1 на посаді заступника голови районної державної адміністрації без статусу державного службовця з оплатою праці згідно штатного розпису районної державної адміністрації (а.с. 13).
22.03.2018 позивач звернулася до відповідача з заявою про переведення її із пенсії по інвалідності II групи загального захворювання на пенсію по інвалідності II групи загального захворювання державної служби.
Косівське ОУПФУ Івано-Франківської області листом від 29.03.2018 за №69 повідомило, що підстав для здійснення переведення пенсійної виплати позивача відповідно до її заяви немає (а.с. 14-15).
Не погоджуючись з прийнятим рішенням позивач звернулася в суд за захистом свого порушеного права.
Статтею 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з вимогами ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Відповідно до статей 21, 22 Конституції України права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
З 01.05.2016 набув чинності Закон України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон №889-VIII), у "Прикінцевих та перехідних положеннях" якого передбачені певні особливості пенсійного забезпечення державних службовців, які займали посади державної служби до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Проте, згідно з пунктом 12 розділу XI "Прикінцевих та перехідних положень", для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" 1993 року №3723-XII, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`зкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 10 "Прикінцевих та перехідних положень" вказаного Закону передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України (далі - КМУ), мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII (в редакції, на час набрання чинності Закону України від 10.12.2015 №889-VІІІ), на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 ч. 1 ст. 28 цього Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
При цьому, відповідно до частини 9 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причин інвалідності за умови припинення державної служби.
З матеріалів справи судом встановлено, що вперше II групу інвалідності загального захворювання позивачу встановлено на 1 рік з 09.09.2009, повторно II групу інвалідності встановлено з 01.10.2010 по листопад 2013, втретє II групу інвалідності встановлено з 01.11.2013 по грудень 2015 та з 01.01.2016 II групу інвалідності встановлено постійно без переогляду. Тобто інвалідність другої групи позивач набула під час проходження державної служби (а.с.18-20).
Враховуючи наведене, відповідач неправомірно відмовив позивачу у переведенні на пенсію по інвалідності згідно із Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993, оскільки стаж державної служби позивача станом на 01.05.2016 та на момент звернення із заявою про переведення на пенсію по інвалідності державного службовця становив більше 10 років. Позивач станом на 01.05.2016, на час припинення державної служби та на даний час має II групу інвалідності, яку було встановлено під час перебування позивача на державній службі та після звільнення з державної служби звернулася до відповідача із заявою про переведення на пенсію на підставі статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993.
Таким чином право позивача на пенсійне забезпечення порушене і підлягає захисту шляхом визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови в переведенні позивача на пенсію по інвалідності (II групи) відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 та зобов`язання відповідача здійснити переведення позивача із пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідністю (II групи) відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 у розмірі 60% від розміру заробітної плати, з якої сплачено страхові внески відповідно до довідки від 03.04.2018 №115/02-36/11 (а.с. 17).
При цьому суд зазначає, що відповідно до статті 83 Закону України "Про пенсійне забезпечення" переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання заяви з усіма необхідними документами, а тому переведення позивача на отримання пенсії по інвалідності державного службовця має бути проведено з моменту звернення із відповідною заявою, яку відповідно подано позивачем 22.03.2018.
За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, суд вважає, що Косівським ОУ ПФУ Івано-Франківської області, всупереч вимогам КАС України, не доведено правомірності своїх дій по прийняттю рішення про відмову у переведенні із пенсії по інвалідністю II групи загального захворювання відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідністю II групи загального захворювання відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 ОСОБА_1, в той час як позивачем позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами, а тому адміністративний позов підлягає до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати дії Косівського об`єднаного управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 із пенсії по інвалідністю II групи загального захворювання відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідністю II групи відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 – неправомірними.
Зобов`язати Косівське об`єднане управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області перевести ОСОБА_1 із пенсії по інвалідності II групи загального захворювання відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності II групи відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 у розмірі 60 % від розміру заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, згідно довідки від 03.04.2018 №115/02-36/11, виданої Верховинською районною державною адміністрацією Івано-Франківської області з 22.03.2018.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, вул. Грушевського, 8, смт. Верховина, Верховинський район, Івано-Франківська область, 78700);
Косівське об`єднане управління пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 40385698, вул. Незалежності, 26А, м. Косів, Косівський район, Івано-Франківська область, 78600).
Суддя Микитюк Р.В.