Рішення № 74195496, 24.05.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.05.2018
Номер справи
815/1512/18
Номер документу
74195496
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/1512/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2018 року м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одесі про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до до ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одесі про визнання протиправними дій ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одесі з відмови листом №664/К-11 від 02.01.2018р. ОСОБА_1 у нарахуванні та виплати суми компенсації втрати частини доходів, за період з 01.08.2010р. по 30.11.2017р., у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії у розмірі 59564,46грн., зобов'язання Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Одесі нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму компенсації втрати частини доходів, за період з 01.08.2010р. по 30.11.2017р., у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 59564,46грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_2 об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України в місті Одесі, на виконання постанови Приморського районного суду міста Одеси від 30.05.2011 р. по справі №2а-1414/11, було здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та донараховано, за період з 01 серпня 2010 року по 22 липня 2011 року, суму недоотриманої пенсії в розмірі 59564,46грн. Позивач зазначив, що вказані 59564,46 грн. були виплачені йому лише 14 грудня 2017 року, тобто із затримкою виплати, яка складає 87 календарних місяців (з 01 серпня 2010 року по 30 листопада 2017 року). Позивач зазначив, що у грудні 2017 року він звернувся до Пенсійного фонду із заявою про нарахування та сплату йому суми компенсації втрати частини доходів, однак листом ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одесі №664/К-11 від 02.01.2018р. йому було відмовлено у виплаті компенсації. Позивач, посилаючись на положеннями Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати», Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», вважає, що йому має бути сплачено суму компенсації втрати частини доходів за період з 01.08.2010р. по 30.11.2017р. у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії у розмірі 59564,46грн. У зв’язку з викладеним, на думку позивача, позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Ухвалою суду від 24.04.2018р. відкрито провадження по справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, у відповідності до ст. 263 КАС України.

22.05.2018р. до суду надійшов відзив ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одесі на адміністративний позов, у якому відповідач зазначив, що відповідно до ст.63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансування витрат, пов’язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету та Законом України «Про державний бюджет України на 2011рік» передбачено, зокрема, що у 2011р положення ст.ст. 39, 50-20 та 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та у розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2011р.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Постановою Приморського районного суду м.Одеси від 30.05.2011р. у справі №2-а-1414/2011 було задоволено позов ОСОБА_1, зобов’язано управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі м.Одеси призначити ОСОБА_1 як інваліду 2-ї групи та постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1-ої категорії, з 01 серпня 2010 року пенсію по інвалідності у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоровґю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законом України на відповідний рік та зобов’язано управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі м.Одеси здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровґю, з 01 серпня 2010 року, з виплатою різниці між перерахованим розміром пенсії та фактично отриманим (а.с.13-14).

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.05.2012р. у справі №2-а-1414/11/1522 було залишено без змін постанову Приморського районного суду м.Одеси від 30.05.2011р. (а.с.15-17).

14.12.2017р., на виконання постанови Приморського районного суду міста Одеси від 30.05.2011 р. по справі №2а-1414/11, ОСОБА_1 перераховано суму недоотриманої пенсії в розмірі 59564,46 грн., що підтверджується випискою по картковому рахунку позивача (а.с.18).

15.12.2017р. ОСОБА_3 звернувся до ОСОБА_2 обґєднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одесі (правонаступника управління Пенсійного Фонду України в Приморському районі м.Одеси) із заявою про нарахування та сплату суми компенсації втрати доходів за період з 01.08.2010р. по 30.11.2017р.(а.с.11).

ОСОБА_2 обґєднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одесі від 02.01.2018р. №664/К-11 відмовлено ОСОБА_3 у нарахуванні та сплаті суми відповідної компенсації, у зв'язку з тим, що бюджетні призначення для виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій у відповідні періоди визначаються з урахуванням постанови Кабінкету Міністрів України від 23.11.2011р. №1210 (а.с.12).

Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" 19.10. 2000р. №2050-III та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 р. №159

Згідно зі статтями 1, 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Таким чином, дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).

Основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком №159 компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

Згідно з пунктом 3 Порядку №159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, зокрема пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).

Враховуючи викладене, основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 2 Закону №2050-ІІІ та Порядком компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 24 жовтня 2011 року № 6-38цс-11, від 18 листопада 2014 року № 21-518а14, від 11 липня 2017 року № 21-2003а16 та підтримана у постанові Верховного суду від 20.02.2018р. по справі №522/5664/17.

Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Відповідно до пунктів 21, 24 рішення у справі "Федоренко проти України" (№ 25921/02) Європейський суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення статті 1 Першого Протоколу до Конвенції сформулював правову позицію про те, що право власності може бути "існуючим майном" або "виправданими очікуваннями" щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи "законними сподіваннями" отримання права власності. Аналогічна правова позиція сформульована Європейським судом з прав людини і в справі Стреч проти Сполучного Королівства ("Stretch - United Kingdom" № 44277/98).

У межах вироблених Європейським судом з прав людини підходів до тлумачення поняття "майно", а саме в контексті статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, це поняття охоплює як "наявне майно", так і активи включаючи право вимоги, з посиланням на які заявник може стверджувати, що він має принаймні законні очікування стосовно ефективного здійснення свого "права власності" (пункт 74 рішення Європейського суду з прав людини "Фон Мальтцан та інші проти Німеччини"). Суд робить висновок, що певні законні очікування заявників підлягають правовому захисту, та формує позицію для інтерпретації вимоги як такої, що вона може вважатися "активом": вона повинна мати обґрунтовану законну підставу, якою, зокрема є чинна норма закону, тобто встановлена законом норма щодо виплат (пенсійних, заробітної плати, винагороди, допомоги) на момент дії цієї норми є "активом", на який може розраховувати громадянин як на свою власність ("Von Maltzan and Others v. Germany" № 71916/01, № 71917/01 та № 10260/02).

Крім того, суд не приймає до уваги посилання відповідача у своєму листі №664/К-11 від 02.01.2018р. та у відзиві на позовну заяву на те, що бюджетні призначення для виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій у відповідні періоди визначено з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. №1210, виходячи з передбачених нею розмірів, а незаконне витрачання коштів Пенсійного фонду України тягне за собою дефіцит бюджету Пенсійного фонду, що породжує соціальну напругу у суспільстві і може сприяти невиконанню державою своїх функцій по соціальному забезпеченню громадян, оскільки відсутність бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат.

Зазначена позиція викладена у постановах Верховного Суду України, зокрема від 22.06.2010р. у справі № 21-399во10, від 07.12.2012р. у справі №21-977во10, від 03.12.2010 р. у справі № 21- 44а10 та підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002р. № 5-рп/2002, від 17.03.2004р. № 7-рп/2004, від 01.12.2004р. № 20-рп/2004, від 09.07.2007р. № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги в залежність від видатків бюджету.

За таких обставин, суд приходить висновку, що дії ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одеси з відмови листом №664/К-11 від 02.01.2018р. ОСОБА_1 у нарахуванні та виплати суми компенсації втрати частини доходів, за період з 01.08.2010р. по 30.11.2017р., у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії у розмірі 59564,46грн. є протиправними.

У зв'язку з тим, що суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмові ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті відповідної компенсації, позовні вимоги про зобов'язання Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Одесі нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суму компенсації втрати частини доходів, за період з 01.08.2010р. по 30.11.2017р., у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 59564,46грн. також підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Одесі щодо відмови листом №664/К-11 від 02.01.2018р. ОСОБА_1 у нарахуванні та виплати суми компенсації втрати частини доходів, за період з 01.08.2010р. по 30.11.2017р., у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії у розмірі 59564,46грн.

Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Одесі (код ЄДРПОУ 41248812, м.Одеса, вул. Ільфа і Петрова 4а) нарахувати та виплатити ОСОБА_1(ІПН НОМЕР_1) суму компенсації втрати частини доходів, за період з 01.08.2010р. по 30.11.2017р., у зв'язку з порушенням строків виплати суми недоотриманої пенсії в розмірі 59564,46грн.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

.