
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 травня 2018 року ЛуцькСправа № 803/632/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Дмитрука В.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Володимир-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області, Державного підприємства «Волиньвугілля» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1) звернувся з позовом до Володимир-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (далі -Володимир-Волинське об'єднане управління ПФУ), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі - Володимир-Волинська ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області), Державного підприємства «Волиньвугілля» (далі - ДП «Волиньвугілля») про визнання дій протиправними щодо відмови в зарахуванні до страхового стажу для перерахунку призначеної пенсії період роботи за грудень 2014 року та з травня 2016 року по січень 2018 року та зобов'язати зарахувати до страхового стажу періоди роботи за грудень 2014 року та з травня 2016 року по січень 2018 року на ВП «Шахта №9» ДП «Волиньвугілля» до страхового стажу для здійснення перерахунку призначеної пенсії та здійснити перерахунок і виплату пенсії з врахуванням даного страхового стажу з січня 2018 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на початку січня 2018 року та 07.03.2018 року позивач звертався до відповідача та Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області із заявами про проведення перерахунку призначеної пенсії та зарахування спеціального страхового стажу роботи за Списком №1. Листами від 16.03.2018 року №62/К-02, від 20.03.2018 року №62/К-02, від 21.03.2018 року №534/К-01 відповідач відмовив у проведенні перерахунку, оскільки ВП «Шахта №9»НВ» ДП «Волиньвугілля» з квітня 2016 року не сплачено за позивача єдиний соціальний внесок.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки страхувальник (роботодавець) ВП «Шахта №9» ДП «Волиньвугілля» за періоди грудень 2014 року та з травня 2016 року по січень 2018 року, щомісячно здійснював відрахування страхових внесків із заробітної плати позивача та сплачував страхові внески за нього, а факт не зарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати позивача, на банківський рахунок Пенсійного фонду за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні страхового стажу за грудень 2014 року та з травня 2016 року по січень 2018 року.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 05.04.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та відповідно до приписів статей 12, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику сторін за наявними у ній матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 23.04.2018 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін.
У відзиві на позов відповідач позовні вимоги не визнав та просив відмовити в їх задоволенні. В обґрунтування своєї позиції вказав, що ОСОБА_1 отримує пенсію зі зниженням віку на 10 років відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При первинному призначенні пенсії пільговий стаж позивача по Списку №1 становить 10 р. 11 м. 19 д., що не надавало права на обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Згідно довідки №46 від 15.02.2017 року ОСОБА_1 працював на посаді помічника начальника дільниці та продовжує працювати на посаді заступника начальника підземної дільниці, які не передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року №461 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», що набрала чинності 03.08.2016 року, то роботу по Списку №1, при умові сплати страхових внесків шахтою, можливо зарахувати по 02.08.2016 року включно, що в загальному підрахунку складе 14 р. 5 м. 21 д., що не дає права на обчислення пенсії з урахуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
Відповідач зазначив, що згідно змін, внесених Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії» №2148 від 03.10.2017 року в статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», органи Пенсійного фонду щороку з 01 квітня без додаткового звернення особи, проводять перерахунок пенсії, тим особам, які на 01 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку на більш вигідних умовах.
Разом з тим, підприємством ВП «Шахти №9»Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» сплата страхових внесків проведена включно по 30.04.2016 року, позивачеві роз'яснено право на проведення перерахунку пенсії відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з врахуванням вказаного стажу, а також ОСОБА_1 з 01.04.2018 року проведено перерахунок пенсії згідно частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому відповідач вважає позовні вимоги ОСОБА_1 безпідставними та просить відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю.
25.04.2018 року третьою особою Володимир-Волинською ОДПІ ГУДФС у Волинській області подано письмове пояснення. В якому зазначено, що згідно правил пункту першого частини другої статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» розроблена Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, що визначає процедуру стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 10.11. Інструкції у разі, коли страхувальник має несплачені суми недоїмки, пені та фінансових санкцій та здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. Таким чином, згідно пункту 10.11 Інструкції, у разі сплати поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу в рахунок сплати недоїмки у порядку календарної черговості їх виникнення.
Як зазначено в поясненні Володимир-Волинської ОДПІ ГУДФС у Волинській області, ВП «Шахта №9» ДП «Волиньвугілля», станом на 01.04.2018 року має заборгованість по єдиному внеску в сумі 34 480 918,29 грн., а ОСОБА_1 за період грудень 2014 року та з травня 2016 року по січень 2018 року, був включений до поданої ВП «Шахта №9» ДП «Волиньвугілля» звітності «Про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Оскільки, за ВП «Шахта №9» ДП «Волиньвугілля» рахувалась заборгованість по єдиному внеску, то зарахування поточних платежів в рахунок погашення заборгованості, відповідає приписам діючого законодавства, що регулює дані правовідносини.
Від третьої особи ДП «Волиньвугілля» пояснення щодо позову до суду не надходило.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є працюючим пенсіонером, з 17.06.2013 року виконує підземні роботи в шахті за професією помічника начальника дільниці, як керівника підземної дільниці, що підтверджується довідкою ВП «Шахта №9 «НВ» від 15.02.2017 року №46, та йому за періоди роботи грудень 2014 року та з травня 2016 року по січень 2018 року була нарахована та виплачена заробітна плата, що підтверджується довідкою ВП «Шахта №9» Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» від 27.03.2018 року №142.
На початку січня 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив провести відповідно до чинного законодавства перерахунок призначеної пенсії у зв'язку із збільшенням стажу роботи, а також 07.03.2018 року повторно звернувся з відповідною заявою до відповідача та Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області з приводу здійснення перерахунку пенсії та зарахування спеціального страхового стажу роботи за Списком №1.
Листами від 16.03.2018 року №62/К-02, від 20.03.2018 року №62/К-02, від 21.03.2018 року №534/К-01 відповідач відмовив у проведенні перерахунку, оскільки ВП «Шахта №9»НВ» ДП «Волиньвугілля» з квітня 2016 року не сплачено за позивача єдиний соціальний внесок.
З даних листів відповідача вбачається, що згідно матеріалів пенсійної справи позивача загальний страховий стаж становить 22 р. 09 м. 17 д., пільговий стаж роботи за Списком №1 - 10 р. 11 м. 19 д., згідно даних персоніфікованого обліку стаж роботи в ВП «Шахта №9»НВ» ДП «Волиньвугілля» за Списком №1 становить 14 р. 01 м. 19 д., оскільки сплачено єдиний соціальний внесок по 31.03.2016 року, тому у зв'язку з відсутністю необхідного стажу немає підстав для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
ОСОБА_1 надано відповідачу оригінал довідки №46 від 15.02.2017 року про підтвердження пільгового стажу роботи з 17.06.2013 року по 15.02.2018 року та витяги наказів про результати проведення атестації робочих місць, позивачу повторно було повідомлено про відсутність сплати внесків ВП «Шахта №9»НВ» ДП «Волиньвугілля» з квітня 2016 року, а тому в позивача немає необхідного стажу для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», а також роз'яснено, що станом на 15.03.2018 року внески сплачено по квітень 2016 року включно, пільговий стаж становить 14 р. 02 м. 19 д., право на перерахунок пенсії позивач має згідно пункту чотири статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В зазначених листах відповідач повідомив, що працівник який мав право на пенсію за віком на пільгових умовах до введення в дію постанови Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» (набрала чинності 03.08.2016), продовжує працювати за професією чи посадою, яку в постанові №461 не зазначено, пільговий стаж йому зараховується до 02.08.2016 року включно. Оскільки, позивач, згідно довідки №46 від 15.02.2017 року працював на шахті №9 «Нововолинська» на посадах помічника начальника дільниці, як керівника підземної дільниці та продовжує працювати на посаді заступника начальника підземної дільниці, які не передбаченні у постанові №461, то стаж роботи по Списку №1 при умові сплати внесків шахтою, ОСОБА_1 можливо зарахувати по 02.08.2016 року включно. При цьому, пільговий стаж позивача складе 14 р. 5 м. 21 д., який в загальному підрахунку не досягає 15 р., що не дає права на обчислення пенсії з урахуванням Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 21.03.2018 року №534/К-01 позивача повідомлено, що підприємством ВП «Шахта №9»Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» сплата страхових внесків проведена включно по 30.04.2016 року та в разі звернення, він матиме право здійснити перерахунок відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням вказаного стажу.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із пунктом першим частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На думку суду, відповідач не довів правомірність оскаржуваних в даній адміністративній справі дій, з огляду на таке.
Згідно із преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом;
персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;
працюючий пенсіонер - особа, якій призначено пенсію та яка є застрахованою відповідно до пунктів 1 - 7, 11 - 13 частини першої статті 11 цього Закону;
роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За приписами частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Згідно із частиною другою статті 20 Закону №1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Як вбачається із матеріалів справи, спір між сторонами виник щодо відмови відповідача у зарахуванні до страхового стажу для перерахунку пенсії періоду роботи позивача (як працюючого пенсіонера) за грудень 2014 року та з травня 2016 року по січень 2018 року у зв'язку з не сплатою страхових внесків.
Разом з тим, позивачу у період за грудень 2014 року та з травня 2016 року по січень 2018 року була нарахована та виплачена заробітна плата, що підтверджується довідкою ВП «Шахта №9»Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» від 27.03.2018 року №142, а ОСОБА_1 за період грудень 2014 року та з травня 2016 року по січень 2018 року був включений до поданої ВП «Шахта №9» ДП «Волиньвугілля» звітності «Про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
При цьому, відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків обумовлена тим, що у ДП «Волиньвугілля» була наявна заборгованість по сплаті страхових внесків, тому зарахування поточних платежів відбувалося в рахунок погашення заборгованості.
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Таким чином, оскільки з наявних у справі письмових доказів вбачається, що за грудень 2014 року та з травня 2016 року по січень 2018 року позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, протягом періоду за грудень 2014 року та з травня 2016 року по січень 2018 року ОСОБА_1 був включений до поданої ВП «Шахта №9» ДП «Волиньвугілля» звітності «Про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати до страхового стажу позивача період його роботи за грудень 2014 року та з травня 2016 року по січень 2018 року та не проводити перерахунок призначеної пенсії.
Відтак, з наведених вище підстав позовні вимоги про визнання дій протиправними належить задовольнити шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу для перерахунку призначеної пенсії періоду роботи за грудень 2014 року та з травня 2016 року по січень 2018 року.
Крім того, враховуючи, що ОСОБА_1 був включений до поданої ВП «Шахта №9» ДП «Волиньвугілля» звітності «Про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за грудень 2014 року та з травня 2016 року по січень 2018 року, тому позовні вимоги про зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу період роботи за грудень 2014 року та з травня 2016 року по січень 2018 року в ДП «Волиньвугілля» до страхового стажу для здійснення перерахунку призначеної пенсії та здійснити перерахунок і виплату пенсії, з урахуванням вказаного страхового стажу, з січня 2018 року (тобто, дня звернення позивача за проведенням перерахунку) також належить задовольнити.
Як передбачено частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 704,80 грн., сплачений відповідно до квитанції №20 від 30 березня 2018 року.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Володимир-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до страхового стажу для перерахунку призначеної пенсії періоду роботи за грудень 2014 року та з травня 2016 року по січень 2018 року.
Зобов'язати Володимир-Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи за грудень 2014 року та з травня 2016 року по січень 2018 року на ВП «Шахта №9» ДП «Волиньвугілля» до страхового стажу для здійснення перерахунку призначеної пенсії та здійснити перерахунок і виплату пенсії, з урахуванням вказаного страхового стажу, з січня 2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Володимир-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (вулиця Соборна, 1, місто Володимир-Волинський, Волинська область, 44700, код ЄДРПОУ 37602528) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Дмитрук