
Справа № 127/8547/18
Провадження № 2-а/127/132/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.05.2018 року Вінницький міський суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Федчишена С.А.,
при секретарі Підвисоцькій О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до адміністративної комісії при виконавчому комітеті Вінницької міської ради, комунального підприємства Вінницької міської ради «Муніципальна поліція» про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-
встановив:
ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до адміністративної комісії при виконавчому комітеті Вінницької міської ради, комунального підприємства Вінницької міської ради «Муніципальна поліція» про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення. Позов мотивувала тим, що постановою № 334 від 06.04.2018 року адміністративної комісії при виконавчому комітеті Вінницької міської ради на мене було накладено адміністративне стягнення у вигляді накладення штрафу за адміністративне правопорушення, передбачене ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Вважає накладення на неї адміністративного стягнення незаконним та необґрунтованим, з наступних підстав. В постанові № 334 від 06.04.2018 року адміністративної комісії зазначено, що позивач усвідомлюючи свої протиправні дії умисно не уклала договір на вивіз побутових відходів і це не відповідає дійсності. 16 березня 2018 року в магазин «Взуття» по вул. А. Артинова, 4 прийшов головний інспектор КП ВМР «Муніципальна поліція» ОСОБА_2. Ним було складено протокол про адміністративне правопорушення ВА № 000536 від 16.03.2018 року за порушення вимог п. 5.3 Правил благоустрою території м. Вінниці. Позивач надала пояснення, що не знала про необхідність укладання договору на вивіз побутових відходів та і підстав для його укладення немає, оскільки в неї не має потреби в вивезенні побутових відходів з магазину «Взуття». Головний інспектор Запорожець М.О. запевнив позивача, що якщо вона укладе договір про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів та покаже його на розгляді адміністративної справи на засіданні адміністративної комісії 30.03.2018 року, штрафні санкції до позивача не будуть застосовуватися. 29 березня 2018 року був укладений вищевказаний договір № 140/03-18. Але це не убезпечило позивача від накладення штрафу у сумі 850 грн. Адміністративна комісія в постанові № 334 від 06.04.2018 року зазначає що при вирішенні справи вона керується ст.ст. 152, 218, 276-286 КУпАП. Частина цих статей не має ніякого відношення до справи, а саме ст. 279-1, 279-2, 279-3, 279-4. Статтю 286 взагалі виключено на підставі Закону № 586-VI від 24.09.2008. Вважає, що шантажуючи штрафом позивача примусили до укладання договору про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів № 140/03-18 від 29.03.2018 року. В магазині «Взуття», в якому позивач здійснює свою підприємницьку діяльність не утворюються побутові відходи, бо там не використовую магазин для приготування їжі чи інших побутових потреб. І тому позивач не користується контейнерами для сміття, які знаходяться за адресою вуя. ОСОБА_3, 4. В процесі діяльності в магазині утворюються тільки виробничі відходи, а саме макулатура у вигляді коробок з-під взуття, які позивач збирає та раз на півроку самотужки вивозить і здає у пункті прийому вторинної сировини. Просить скасувати постанову № 334 від 06.04.2018 року адміністративної комісії при виконавчому комітеті Вінницької міської ради про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді накладення штрафу в сумі 850,00 грн. та закрити справу про адміністративне провадження.
13.04.2018 року ухвалою суду відкрито провадження по справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 23.04.2018року закрито підготовче провадження та призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні позивач позов підтримала просила задовольнити.
Представники відповідачів в судовому засіданні позов не визнали, заперечували щодо його задоволення.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову, з наступних підстав.
При розгляді справи судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 16.03.2018 р. (ВА №000536), складеного головним інспектором КП ВМР «Муніципальна поліція» ОСОБА_4 - ФОП ОСОБА_1 порушила п. 5.3 Правил благоустрою території міста Вінниці, а саме: усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, умисно здійснює діяльність по вул. А.Артинова, 4, м. Вінниці без відповідного договору на вивіз твердих побутових відходів, що передбачено Законом України Про відходи та Правилами благоустрою території міста Вінниці, дії кваліфіковано за ст. 152 КУпАП. (а.с. 3).
Постановою №334 адміністративної комісії при виконкомі Вінницької міської ради від 06.04.2018 р. ФОП ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 152 КУпАП, а саме за те, що остання усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, умисно здійснює діяльність по вул. А. Артинова, 4, м. Вінниці без відповідного договору на вивіз твердих побутових відходів, що передбачено Законом України Про відходи та Правилами благоустрою території міста Вінниці і посягнув на встановлений громадський порядок. На ФОП ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850,00 грн., що в межах санкції ст. 152 КУпАП. (а.с. 4).
Згідно протоколу засідання адміністративної комісії при виконкомі Вінницької міської ради від 06.04.2018 р., з якого вбачається, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення позивач ОСОБА_1 була присутня.
Згідно ст. 152 КУпАП порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності - від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" N2 2807-ІV від 06.09.2005 (далі - Закон № 2807-ІV) встановлено, що благоустрій заселених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення га озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових га екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Фізичні та юридичні особи у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані дотримуватися правил благоустрою територій населених пунктів, не порушуючи права і законні інтереси інших суб'єктів благоустрою населених пунктів (п. 2 ч. 2 ст. 17 Закону № 2807-ІV).
За приписами ч.ч. 1, 2 ст. 20 Закону № 2807-ІV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).
Частиною першою статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об’єктів благоустрою.
Частиною 4 ст. 20 вказаного Закону передбачено, що рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону № 2807-ІV, правила благоустрою території населеного пункту це нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. У разі якщо відповідною сільською, селищною, міською радою не прийнято рішення про затвердження Правил, застосовуються Типові правила. Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ населення до затверджених Правил.
Відповідно до ст. 10 ч. 1 п. 2 Закону України Про благоустрій населених пунктів до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.
Згідно п. 5.3 Правил благоустрою території міста Вінниці, затверджених рішенням Вінницької міської ради №104 від 01.03.2011 р. підприємства, установи, організації, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані укладати договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визнана виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об’єкт утворення відходів.
Згідно ст. 73 ч. 1 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Статтею 1 Закону України "Про відходи" визначено, що послуги з вивезення побутових відходів - збирання, зберігання та перевезення побутових відходів, що здійснюються у населеному пункті згідно з правилами благоустрою, затвердженими органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 17 ч. 4 Закону України Про відходи суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами укладають договори з юридичною особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів на певній території, на якій знаходиться об'єкт утворення відходів.
Згідно п. 3 Порядку надання послуг з вивезення побутових відходів, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1070 від 10.12.2008 р. власники або балансоутримувачі житлових будинків, земельних ділянок укладають договори з особою, яка визначена виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, та забезпечують роздільне збирання побутових відходів.
Згідно п. 4 зазначеного Порядку виконавець послуг з вивезення побутових відходів визначається на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №1173 від 16.11.2011 р. затверджено Порядок проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів. Відповідно до п. 4 Порядку підготовка та проведення конкурсу забезпечується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради або місцевою державною адміністрацією у разі делегування їй повноважень відповідними радами (далі - організатор конкурсу) у порядку, встановленому законом.
На підставі викладеного суд вважає, що ОСОБА_1, яка здійснює підприємницьку діяльність по вул. А. Артинова, 4 в м. Вінниці, правомірно притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 152 КУпАП постановою №334 адміністративної комісії при виконкомі Вінницької міської ради від 06.04.2018 р., застосовано стягнення в межах санкції цієї статті, тому підстав для задоволення позову немає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 152, 280 КУпАП, ст.ст. 71, 138, 160-163, 167, 171-2 КАС України, суд –
в и р і ш и в :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до адміністративної комісії при виконавчому комітеті Вінницької міської ради, комунального підприємства Вінницької міської ради «Муніципальна поліція» про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення – відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 21.05.2018року.
ОСОБА_1, АДРЕСА_1, ІПН2468111805.
Адміністративна комісія при виконавчому комітеті Вінницької міської ради, вул. Соборна, 59, м. Вінниця, ін. код 03084813.
Комунальне підприємство Вінницької міської ради «Муніципальна поліція», вул. Соборна, 59, м. Вінниця38830387.
Суддя: