Рішення № 74177981, 17.05.2018, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
17.05.2018
Номер справи
592/12912/17
Номер документу
74177981
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа№592/12912/17

Провадження №2/592/453/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2018 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м.Суми у складі: головуючого – судді Котенко О.А., за участю секретаря судового засідання – Мазіної К.С., представника позивача – ОСОБА_1, розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Суми цивільну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Домком Суми» до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом та свої вимоги обгрунтовує тим, що з 01 листопада 2015 року ТОВ «Керуюча компанія «Домком Суми» надає послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за місцем проживанням/перебуванням відповідачів. Позивач нараховує щомісяця відповідачам плату за надані послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкових територій, однак останні не сплачують у повному обсязі кошти за вказані послуги, унаслідок чого в них виникла заборгованість у розмірі 4116,48грн. З метою забезпечення жителів міста якісними та безперебійними послугами, оперативного вирішення питань щодо належного утримання багатоквартирних будинків та забезпечення своєчасного та гарантованого надання послуг з утримання будинків та прибудинкових територій, у тому числі підготовки житлового фонду до опалювального періоду між КП «Сумижитло» СМР, як балансоутримувачем та управителем, укладено з ТОВ «КК «Домком Суми» Договір №16102015-1У на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 16.10.2015 року. Відповідно до п.3 ч.1 ст.24 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» балансоутримувач має право укладати договори на надання житлово-комунальних послуг. Відповідно до п.2 ч.1 ст.25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» управитель має право укладати договори з виробниками, виконавцями, споживачами в порядку, встановленому законом. ТОВ «КК «Домком Суми» відповідно до укладеного договору №16102015-1У на утримання будинків і споруд та прибудинкової території від 16.10.2015 року надає послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій мешканцям міста Суми, тобто є виконавцем вказаних послуг. Нарахування платежів за утримання будинків і споруд та прибудинкової території здійснюється у відповідності з тарифами, встановленими рішеннями виконавчого комітету Сумської міської ради. Відповідачі проживають та зареєстровані за адресою: м. Суми, проси. ШевченкаАДРЕСА_1, а тому є споживачами послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Однак, відповідачі за період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року не здійснювали повну оплату отриманих послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, чим порушили майнові інтереси позивача. Відповідно до ст.322 ЦК України власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом. Відповідно до вимог ч.ч.1, 3, 4 ст.156 ЖК України члени сім'ї власника жилого будинку (квартири), які проживають разом з ним у будинку (квартирі), що йому належить, користуються жилим приміщенням нарівні з власником будинку (квартири), якщо при їх вселенні не було іншої угоди про порядок користування цим приміщенням. Станом на 31.10.2017 року включно відповідачі своїх зобов'язань не виконали, у зв'язку з чим утворилася заборгованість перед позивачем в сумі 4116,48грн. Позивач просить суд ухвалити рішення, яким стягнути у солідарному порядку з відповідачів на їх користь ТОВ «КК «Домком Суми» заборгованість по оплаті послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за період з 01.11.2015 року по 31.10.2017 року в розмірі 4116,48грн., витрати на оплату судового збору в розмірі 1600,00грн.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила їх задовольнити, надала додаткові письмові пояснення у справі. Представник позивача пояснила, що на момент укладення договору від 16.10.2015 року КП «Сумижитло» було балансоутримувачем та виконавцем послуг з управління будинком, спорудою згідно з рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 26.06.2015 року №344. Будинок по проспекту Шевченко, 34 в м.Суми віднесено до переліку будинків, щодо яких позивач надає послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій. Нарахуванням відповідачам за надані послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкової території за період з 01.11.2015 року по 31.12.2017 року здійснені на підставі тарифів, які не були визнані нечинними чи скасовані. Фактичне надання споживачам послуг свідчить про існування договірних відносин, що є підставою для стягнення боргу з відповідачів.

В судове засідання відповідачі ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 не з’явилися. Відзив на позовну заяву не надали. Приймаючи участь в розгляд справи, представник ОСОБА_4 заперечував проти позову, надав суду постанову Зарічного районного суду м.Суми від 10.05.2016 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.06.2016 року, зазначивши, що цими судовими рішеннями спростовуються доводи позивача, що в період з 01.11.2015 року по 31.10.2017 року ТОВ «КК «Домком Суми» мало повноваження надавати відповідачам послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій. Надавати такі послуги може виключно виконавець послуги, а позивач не має такого статусу і ця обставина підтверджується вказаними судовими рішеннями.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з таких підстав:

Судом встановлено, що ухвалою Ковпаківського районного суду м.Суми від 25.05.2017 року за заявою ОСОБА_4 був скасований судовий наказ про стягнення з ОСОБА_4 заборгованості за спожиті послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій на користь ТОВ «Керуюча компанія «Домком Суми» (а.с.7).

Згідно з оборотною відомістю (а.с.9-10) на відповідача ОСОБА_4 відкритий особовий рахунок в ТОВ «Керуюча компанія «Домком Суми» і відповідачу з 01 листопада 2015 року нараховується плата за послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій за адресою АДРЕСА_2. За період з 01.11.2015 року по жовтень 2017 року заборгованість з оплати цих послуг становить 4116,48грн.

З інформації Управління «Центр надання адміністративних послуг м.Суми» вбачається, що відповідачі ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 зареєстровані за вказаною адресою.

Позивачем не надані докази, хто є власником квартири №АДРЕСА_3.

З ухвали Ковпаківського районного суду м.Суми від 25.05.2017 року про скасування судового наказу вбачається, що власником квартири №АДРЕСА_4 є ОСОБА_4 Стосовно інших відповідачів представником позивача не надані докази і не викладені обставини, чи є ОСОБА_2, ОСОБА_3 членами сім’ї власника житла, чи ці особи проживають у зазначеному житлі на підставі договору тощо.

ТОВ «Керуюча компанія «Домком Суми» обгрунтовує вимоги про стягнення заборгованості за послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкової території тим, що на підставі договору №16102015 від 16.10.2015 року, укладеного з КП «Сумижитло» Сумської міської ради надає послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкової територій мешканцям м.Суми, є виконавцем цих послуг.

Рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 26.06.2015 № 344 «Про забезпечення мешканців міста послугами з управління будинком, спорудою або групою будинків та з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій в житлових будинках м. Суми» вирішено тимчасово, з 30.06.2015 до моменту визначення власниками квартир/співвласниками багатоквартирного будинку форми управління багатоквартирним будинком, але не пізніше ніж до 01.07.2016р., визначити виконавцем послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків комунальне підприємство «Сумижитло» Сумської міської ради згідно з додатками 1-8. Встановити, що виконавець послуги вказаної у п. 2 рішення відповідно до укладеного договору (додаток 9), може виконувати послугу з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій власними силами, а при залученні інших виконавців застосовувати моніторингові засади, за попереднім погодженням з мешканцями будинків та виконавчим комітетом Сумської міської ради.

Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, засади регулювання правових, організаційних та економічних відносин, пов'язаних з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління визначено Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (далі – Закон).

Відповідно до ст.1 цього Закону під управлінням багатоквартирним будинком слід розуміти вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов'язків співвласників, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку;

Стаття 13 вказаного Закону(Прикінцеві та перехідні положення) передбачає, що цей Закон набрав чинності з 01.07.2015 року.

Відповідно до ч.4 ст.13 Закону встановлено, що до визначення співвласниками багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, форми управління багатоквартирним будинком, але не більше одного року із дня набрання чинності цим Законом, послуги з утримання такого будинку надає суб'єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у багатоквартирному будинку до набрання чинності цим Законом.

Тобто, з наведеного слідує, що до 01.07.2016 послуги з утримання багатоквартирного будинку надає суб'єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у багатоквартирному будинку до 01.07.2015 і виконавчий комітет Сумської міської ради до 01.07.2016 повинен утриматись в дій щодо визначення форм управління багатоквартирними житловими будинками, в яких не створено об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, та максимально сприяти

Належним чином конкурсу з визначення виконавців послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у житлових будинках, які обслуговувались КП «Сумижитло» Сумської міської ради у першому півріччі 2015 року проведено не було. Уже в період дії Закону рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 23.07.2015 №363 «Про погодження комунальному підприємству «Сумижитло» Сумської міської ради залучення на договірних засадах субєктів господарювання виконавців послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій» було погоджено комунальному підприємству «Сумижитло» Сумської міської ради залучення на договірних засадах певних суб'єктів господарювання виконавців послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, серед яких відсутній, зокрема, ТОВ «Керуюча компанія «Домком Суми».

Рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 13.10.2015 № 533 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 23.07.2015 року №363 «Про погодження комунальному підприємству «Сумижитло» Сумської міської ради залучення на договірних засадах суб'єктів господарювання виконавців послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій» було внесено зміни до попереднього рішення та додано до переліку виконавців послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій ТОВ «Керуюча компанія «Домком Суми».

Відповідно до ст.6 Закону співвласники багатоквартирного будинку мають право брати участь в управлінні багатоквартирним будинком особисто або через представника.

Згідно ст.7 Закону кожний співвласник несе зобов'язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.

Згідно з ст.9 цього Закону управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками.

Враховуючи наведене, подальше укладання договорів між ТОВ «Керуюча компанія «Домком Суми» та КП «Сумижитло» було зроблено без врахування позиції співвласників багатоквартирних будинків щодо обрання виконавців послуг, чим порушено зазначені норми чинного законодавства.

На підставі рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 13.10.2015 року №533 між КП «Сумижитло» СМР (виконавець послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків), укладено з ТОВ «КК «Домком Суми» (виконавець послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій) Договір №16102015-1У на утримання будинків і споруд та прибудинкових територій від 16.10.2015 (а.с.11). Предметом цього договору є передача Комунальним підприємством «Сумижитло» СМР Товариству з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Домком Суми» функцій з утримання житлових будинків і споруд та прибудинкових територій, при цьому КП «Сумижитло» покладає, а ТОВ «Керуюча компанія «Домком Суми» приймає на себе зобов’язання по наданню послуги з утримання житлових будинків, споруд і прибудинкових територій, надання житлово-комунальних послуг власникам та користувачам житлових та/або нежитлових приміщень, згідно переліку будинків, зазначених в Додатку № 1 до Договору та проведення з ними розрахунків.

Згідно п.2.1.1. Договору Замовник зобовязується передати на утримання виконавцю за актом приймання-передачі житлові будинки і споруди згідно із Додатком № 1 до Договору, передати в 30 денний термін з моменту укладення Договору наявну технічну документацію на будівлі, споруди та прибудинкові території, які передаються в утримання, та іншу документацію (паспорти багатоквартирних будинків, акти технічного стану, інвентарні справи, паспорти на ліфти тощо), необхідну для здійснення діяльності за Договором. Технічний стан переданих на обслуговування будинків обовязково зазначається в акті приймання-передачі.

Представником позивача не надані докази щодо площі прибудинкової території, яка передається на утримання, якою технічною документацією це підтверджується.

Крім того, постановою Зарічного районного суду м. Сум від 10.05.2016 в справі № 591/8571/15-а визнано незаконним та скасовано п.1.2. рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 13.10.2015 року №533 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 23.07.2015 року №363 «Про погодження комунальному підприємству «Сумижитло» Сумської міської ради залучення на договірних засадах суб’єктів господарювання виконавців послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій» зокрема ТОВ «КК «Домком Суми» (а.с.111-112). Ухвалою колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.06.2016 постанову Зарічного районного суду м. Суми від 10.05.2016 залишено без змін (а.с.111-114).

Тобто, судовими рішеннями встановлено, що КП "Сумижитло" Сумської міської ради не мало прав та повноважень на залучення на договірних засадах виконавців послуг з утримання будинку, споруд та прибудинкових територій, зокрема, ТОВ "КК "Домком Суми".

Також судом встановлено і це не заперечується сторонами, що на момент розгляду справи письмовий договір про надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території між сторонами не укладений.

У частині першій статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах, та відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 цього Закону споживач має право, зокрема, одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг. Такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» обовязок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобовязані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.

Згідно із п.5 ч.3 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобовязаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору. Також, нормою п.3 ч.2 ст.21 цього ж Закону визначено обовязок виконавця підготувати та укласти із споживачем договір про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.

Форма та зміст (умови) типового договору затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 529 «Про затвердження типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».

Позивачем не надано доказів вчинення дій, направлених на інформування відповідачів про надання ТОВ «КК «Домком Суми» послуг з утримання будинків та прибудинкової території по житловому будинку № 34 по проспекту Шевченко в м. Суми та укладення договорів про надання житлово-комунальних послуг.

ТОВ «Керуюча компанія «Домком Суми» заявляє вимоги про стягнення заборгованості за послуги з утримання будинку, споруд та прибудинкової території за період з листопада 2015 року по жовтень 2017 року, а в підтвердження надання послуг надає окремі акти виконаних робіт лише за грудень 2016 року (поточний ремонт електричної мережі), за серпень 2016 року (ремонт мережі опалення), за вересень 2016 року (ремонт електричної мережі), акт виконання робіт по монтажу вікон за жовтень 2017 року, акти виконаних робіт щодо прибирання прибудинкової території за березень 2016 року, липень 2016 року, серпень 2016 року, жовтень 2016 року, лютий 2017 року, квітень 2017 року, червень 2017 року, липень 2017 року, серпень 2017 року, жовтень 2017 року, акти виконаних робіт по технічному обслуговуванню внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, централізованого опалення за лютий 2016 року, квітень 2016 року, липень 2016 року, січень 2017 року (а.с.80-93).

Ці акти стосуються виконання робіт тільки у певні місяці спірного періоду.

Згідно з тарифами на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових території до переліку послуг, які включаються в тариф, входять послуги по прибиранню прибудинкової території, прибирання підвалів, технічних поверхів (2 рази на рік), технічне обслуговування ліфтів (цілодобово), технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем гарячого, холодного водопостачання, водовідведення (щоденно), дератизація, дезінсекція (2 рази на рік), обслуговування димових та вентиляційних каналів (відповідно до графіку), технічне обслуговування та поточний ремонт мереж електропостачання (щоденно), поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання (відповідно до плану), прибирання та вивезення снігу (2 рази на тиждень в зимовий період), освітлення місць загального користування (а.с.58-60).

Доказів прибирання прибудинкової території за листопад-грудень 2015 року, березень, травень 2017 року, вересень 2017 року, квітень-червень 2016 року суду не надано. Відсутні докази за спірний період щодо прибирання підвалів, технічних поверхів, обслуговування димових та вентиляційних каналів, технічного обслуговування та поточного ремонту мереж електропостачання за 2017 рік, ремонту конструктивних елементів, внутрішньо будинкових систем гарячого і холодного водопостачання за період після січня 2017 року, прибирання та вивезення снігу, технічне обслуговування ліфтів.

Позивачем, всупереч положенню ч.1 ст.81 ЦПК України не надано належних та допустимих, достовірних доказів, які б підтверджували обґрунтованість позовних вимог щодо надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по житловому будинку №34 по пр-ту Шевченка в м.Суми в розумінні Закону України «Про житлово-комунальні послуги» в певний конкретно визначений період та доказів обґрунтованості сум нарахованих платежів.

Також, відповідно до ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» в разі, коли жиле приміщення належить особі на праві власності, то учасником правовідносин з приводу надання житлово-комунальних послуг щодо такого приміщення є саме ця особа.

Участь інших осіб, які проживають у жилому приміщенні, у таких витратах визначається його власником і обов'язки по оплаті вказаних послуг виникають у них лише перед власником (ст.156 ЖК України). В звязку з наведеним, звернення з позовом позивача до відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3 також є безпідставним.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позов ТОВ «Керуюча компанія «Домком Суми» до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинку та прибудинкової території задоволенню не підлягає.

Керуючись ст..ст.322 ЦК України, ст.156 ЖК України, Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», ст.ст. 2, 12, 13, 76-81, 137, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд-

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Керуюча компанія «Домком Суми» до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про стягнення заборгованості по оплаті послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, за необгрунтованістю.

На рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Сумської області через Ковпаківський районний суд м.Суми. При оголошенні вступної та резолютивної частини судового рішення апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя О.А. Котенко