
Копія
Справа № 822/1413/18
РІШЕННЯ
іменем України
21 травня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І.
за участі:секретаря судового засідання Мазій І.В. представника позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_4 Державної казначейської служби України у місті Хмельницькому Хмельницької області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4 Державної казначейської служби України у місті Хмельницькому Хмельницької області, в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову ОСОБА_4 Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому від 11.01.2018 року № 555/07 протиправною;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області сформувати та подати до ОСОБА_4 Державної казначейської служби України у місті Хмельницькому Хмельницької області подання про повернення збору на обов'язкове пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна у розмірі 96000 грн. (дев'яносто шість тисяч гривень) сплаченого згідно з квитанцією від 15.12.2017 року № 0.0.916950775.2. код бюджетної класифікації 24140500.
В обґрунтування зазначеної заяви посилається на те, що позивач на підставі договору купівлі-продажу 1/2 частки у праві власності на житловий будинок, який посвідчений приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу, придбав 1/2 частку у праві власності на житловий будинок за адресою: м. Хмельницький, вул. Івасюка, буд. 18 та сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 96000,00 грн.
Позивач придбав житло вперше, а тому вважає, що відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" сплатив такий збір безпідставно. У зв'язку з цим позивач звернувся до управління пенсійного фонду з заявою про повернення безпідставно сплачений збір у сумі 96000,00 грн., проте отримав відмову. Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною та звернувся до суду.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд адміністративний позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову ОСОБА_3 заперечив, просив у задоволенні позову відмовити з мотивів викладених у відзиві.
В обґрунтування відзиву на позовну заяву від 10.05.2018 року відповідач посилається на те, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, тому позбавлений можливості встановити придбання житла конкретною особою вперше. ОСОБА_4 Пенсійного фонду України здійснює лише контроль за справлянням даного збору. Кошти сплачені в якості збору, на рахунки управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому не зараховувалися, а були спрямовані до спеціального фонду Державного бюджету України, а тому підстав для визнання відмови ОСОБА_4 Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому від 11.01.2018 року № 555/07 протиправною та зобов'язання управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому сформувати та подати до ОСОБА_4 Державної казначейської служби України у місті Хмельницькому Хмельницької області подання про повернення збору на обов'язкове пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна у розмірі 96000 грн., немає.
Представник третьої особи ОСОБА_4 Державної казначейської служби України у місті Хмельницькому Хмельницької області у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином. Причини неявки до суду не повідомив.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, звіривши копії документів, що є в матеріалах адміністративної справи, з їх оригіналами, суд дійшов висновку, що позовну заяву слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.
Суд встановив, що 15 грудня 2017 року між ОСОБА_5, який діє від імені та в інтересах ОСОБА_6 - Продавець та ОСОБА_3 - Покупець укладено договір купівлі - продажу 1/2 частки у праві власності на житловий будинок, за адресою: 29000, м. Хмельницький, вул. Івасюка, буд. 18. Договір купівлі-продажу від 15.12.2017 року посвідчений приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу ОСОБА_7 та зареєстрований в реєстрі за № 933. Відповідно до пункту 2 договору купівлі-продажу ціна житлового будинку встановлена в розмірі 96000,00 грн.
Згідно зазначеного договору купівлі-продажу 1/2 частки у праві власності на житловий будинок позивач сплатив збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1 відсотка від вартості придбаного житла - 96000,00 грн. відповідно до квитанції від 15.12.2017 року № 0.0.916950775.2. Кошти у розмірі 96000,40 грн. зараховані на відповідний рахунок та надійшли до державного бюджету.
В подальшому 28.12.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій повідомив про придбання ним у грудні 2017 року вперше житла і сплату при цьому збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 96000,00 грн., та просив відповідні органи повернути йому сплачені кошти в сумі 96000,00 грн.
11 січня 2018 року управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому надало позивачу відповідь за № 555/07 про те, що підстав для повернення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 96000,00 грн. немає з посиланням на відсутність у Пенсійного фонду України інформації щодо реєстрації права власності громадян на нерухоме майно. У зв'язку з такою відмовою позивач звернувся до суду.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначає Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97-ВР (далі - Закон № 400/97-ВР).
Відповідно до абзацу першого пункту 9 статті 1 Закону № 400/97-ВР платниками збору на обов'язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.
Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовані у Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 № 1740 (далі - Порядок № 1740).
Згідно з пунктом 15-1 Порядку № 1740 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Пункт 15-3 Порядку № 1740 передбачає, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.
З системного аналізу наведених правових актів слід прийти до висновку, що із загального правила про обов'язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено винятки для громадян, які придбавають житло і перебувають на черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Відповідно до частини першої статті 211 КАС України суд під час розгляду справи повинен безпосередньо дослідити докази у справі: ознайомитися з письмовими та електронними доказами, висновками експертів, поясненнями учасників справи, викладеними в заявах по суті справи, показаннями свідків, оглянути речові докази.
Згідно з частиною четвертою статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Суд вжив заходи для з'ясування всіх обставин у справі, зокрема, запропоновано позивачу надати суду всі належні та допустимі докази на підтвердження факту придбання нерухомого майна вперше, а також зобов'язано відповідача, на якого як суб'єкта владних повноважень відповідно до частини другої статті 77 КАС України покладено обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, подати докази на обґрунтування свого відзиву на позовну заяву.
Оскільки відповідач будь-яких доказів не надав, то відповідно до частини п'ятої статті 77 КАС України суд вирішує справу на підставі наявних доказів, поданих позивачем та зібраних судом.
Як слідує з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, індексний номер довідки 107800127, сформованої 15.12.2017 року, у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно є лише відомості про реєстрацію права власності за позивачем 1/2 частки житлового будинку за адресою: 29000, м. Хмельницький, вул. Івасюка, буд. 18., придбаної на підставі договору купівлі-продажу від 15.12.2017 року, що посвідчений приватним нотаріусом Хмельницького міського нотаріального округу ОСОБА_7 та зареєстрований в реєстрі за № 933 від 15.12.2017 року.
Таким чином, будь-якого нерухомого майна за позивачем у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не зареєстровано, крім як права власності на нерухоме майно, при придбанні якого сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу, вжиття заходів до повернення якого є предметом даної позовної заяви.
Будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбання ним житла вперше та свідчили б про відсутність у нього права на звільнення від сплати збору, відповідач не надав, суд не здобув.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що ОСОБА_3 дійсно вперше придбала житло (за договором купівлі-продажу 1/2 частки у праві власності на житловий будинок від 15.12.2017 року за адресою: м. Хмельницький, вул. Івасюка, буд. 18 та безпідставно сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1 відсотка від його вартості.
Частиною другою статті 45 Бюджетного кодексу України визначено, що Казначейство України веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, перерахування компенсації частини суми штрафних (фінансових) санкцій покупцям (споживачам) за рахунок сплачених до державного бюджету сум штрафних (фінансових) санкцій, застосованих такими органами за наслідками проведеної перевірки за зверненням або скаргою покупця (споживача) про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій.
Процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії визначені Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за № 1650/24182, з змінами і доповненнями (далі - Порядок № 787).
Відповідно до пункту 5 Порядку № 787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС)) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, подання подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15.12.2015 № 1146, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.12.2015 за № 1679/28124.
У разі потреби в поверненні помилково або надміру зарахованих коштів у готівковій формі фізичним особам, які не мають рахунків у банках (більше ніж одному одержувачу), органом, що контролює справляння надходжень бюджету, в доповнення до подання до відповідного органу Казначейства подається реєстр одержувачів коштів, в якому зазначаються: прізвище, ім'я та по батькові одержувача, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума, що підлягає поверненню, у двох примірниках.
Подання за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету.
Відповідно до пункту 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 за № 988/18283 суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.
Отже, законодавством визначено порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджетів, який передбачає наявність подання відповідного органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з метою внесення його платником до органу Державної казначейської служби України.
З матеріалів справи слідує, що позивач 28.12.2017 року звернувся до відповідача з заявою, у якій просив через відповідні органи повернути безпідставно сплачений збір у сумі 96000,00 грн. Така заява відповідачем залишена без задоволення, відповідне подання не сформоване, кошти не повернуті.
Таким чином, виходячи із встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1 відсотка від вартості придбаного нерухомого майна, позивачем сплачено безпідставно, за відсутності обов'язку здійснювати такий платіж, у зв'язку з чим кошти в сумі 96000,00 грн., сплачені при нотаріальному оформленні договору купівлі-продажу вперше придбаного житла, підлягають поверненню.
При цьому протиправною є відмова відповідача щодо повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 96000,00 грн., оскільки саме органи Пенсійного фонду України, які контролюють справляння надходжень бюджету по даному збору, мають у разі ініціативи платника сформувати та подати відповідне подання до органів державної казначейської служби.
Водночас, суд не бере до уваги твердження представника відповідача про те, що Пенсійний фонд не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, що позбавляє можливості перевірити інформацію про те, чи вперше особа придбала нерухомість.
Відсутність можливостей в органів Пенсійного фонду України встановити придбання житла конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки невизначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може впливати на порушення прав громадян, які наділені такими правами, і саме органи Пенсійного фонду України зобов'язані довести, що конкретні особи - придбавають житло не вперше.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність правових підстав для задоволення позовних вимог позивача шляхом визнання протиправною відмову ОСОБА_4 Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому від 11.01.2018 року № 555/07 та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області сформувати та подати до ОСОБА_4 Державної казначейської служби України у місті Хмельницькому Хмельницької області подання про повернення збору на обов'язкове пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна у розмірі 96000 грн. сплаченого згідно з квитанцією від 15.12.2017 року № 0.0.916950775.2. код бюджетної класифікації 24140500.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного ОСОБА_3 від 30.01.2018 року (справа № 819/1498/17), 31.01.2018 року (справа № 819/1667/17) та 20.02.2018 року (справа № 819/1730/17).
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_3 (вул. Івасюка, 18, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29001, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (код 21318350, вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_4 Державної казначейської служби України у місті Хмельницькому Хмельницької області (код 38045529, вул. Свободи, 70, м. Хмельницький, 29000) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною відмову ОСОБА_4 Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому від 11.01.2018 року № 555/07 протиправною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області сформувати та подати до ОСОБА_4 Державної казначейської служби України у місті Хмельницькому Хмельницької області подання про повернення збору на обов'язкове пенсійне страхування з операції купівлі - продажу нерухомого майна у розмірі 96000 грн. (дев'яносто шість тисяч гривень) сплаченого згідно з квитанцією від 15.12.2017 року № 0.0.916950775.2. код бюджетної класифікації 24140500.
Стягнути на користь ОСОБА_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) судові витрати в сумі 960 (дев'ятсот шістдесят) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (код 21318350, вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 23 травня 2018 року
Головуючий суддя /підпис/ ОСОБА_8 "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_8