Рішення № 74165599, 22.05.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2018
Номер справи
806/1784/18
Номер документу
74165599
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2018 року м. Житомир справа № 806/1784/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токаревої М.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання призначити і виплатити пенсію,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Новоград - Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 19.03.2018 №23 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку;

- зобов'язати Новоград - Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити і виплатити ОСОБА_1 пенсію зі зменшенням пенсійного віку на п"ять років, згідно ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 07.04.2018.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що він як потерпілий внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 4, на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на пільгову пенсію за віком з пониженням пенсійного віку, проте відповідач відмовив йому у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Позивач вважає таку відмову протиправною.

Ухвалою від 05.04.2018 було відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

26.04.2018 на адресу суду надійшов відзив Новоград-Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на позовну заяву, в якому останній просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.

У ході дослідження матеріалів справи було з’ясовано, що ОСОБА_1 06.04.1963 народження після досягнення 55 річного віку звернувся до Новоград - Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою по питанню призначення йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Новоград - Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на вказану заяву винесло рішення від 19.03.2018 №23, яким відмовило у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, посилаючись на лист Управління пенсійного фонду від 19.03.2018 №1093/03.1

Відповідь вмотивована тим, що посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, видане Новоград - Волинською райдержадміністрацією, не відповідає вимогам діючого законодавства та не дає права на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до Закону.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 9 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно пункту 4 частини першої статті 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до потерпілих , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Відповідно до статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка визначає категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: 4) особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.

Відповідно до п. 2 частини 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка передбачає умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років та додатково 1 рік за три роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Відповідно до ст. 65 вищезгаданого закону, яка визначає Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Суд вважає безпідставним посилання відповідача, як на підставу відмови в призначенні пільгової пенсії, на Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20 січня 1997 року, який передбачає що видача посвідчень провадиться обласними адміністраціями за поданнями районних державних адміністрацій та обставину, що посвідчення видане в 1994 році Новоград - Волинською райдержадміністрацією, а не обласною адміністрацією є безпідставним.

Посвідчення позивачу видане в порядку та зразка, який передбачений Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджений постановою Кабінету Міністрів Української PCP від 18 червня 1991 року № 44.

Постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20 січня 1997 року був затверджений новий Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яким було передбачено затвердження нових зразків посвідчень, що видаються особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який не передбачає заміну посвідчень старого зразка на нові зразки, а передбачає видачу посвідчень особам, які звернулись за їх видачею, видачу дублікатів втрачених посвідчень та в інших випадках.

Слід вказати, що факт постійного проживання позивача на території зони посиленого радіоекологічного контролю категорії 4, а саме в с.Лучиця, Новоград- Волинського району підтверджується довідкою №658 від 07.03.2018 виданою виконавчим комітетом Городницької селищної ради про те, що ОСОБА_1 проживає ІНФОРМАЦІЯ_1 з 26.04.1986 і по даний час.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що ОСОБА_1 має право на призначення пенсії відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а у відповідача відсутні належні правові підстави для відмови позивачу в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку і його дії щодо відмови є протиправними.

На підставі наведеного, суд дійшов висновку про необхідність визнання протиправним та скасувати рішення Новоград - Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирській області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку за ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та зобов'язати Новоград - Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку за ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дати звернення з відповідною заявою.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Новоград - Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирській області від 19.03.2018 (вул.Єрьоменка, 16, м.Новоград - Волинський, код ЄДРПОУ 37808338) щодо призначення ОСОБА_1 (вул.Механізаторів, 9, с.Лучиця, Новоград- Волинського району, РНОКПП НОМЕР_1) пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов’язати Новоград - Волинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Житомирській області призначити і виплатити ОСОБА_1 пільгову пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дати звернення з відповідною заявою.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Новоград - Волинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирській області на користь ОСОБА_1 понесені позивачем судові витрати щодо сплати судового збору у сумі 704,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя М.С. Токарева