Ухвала суду № 74164960, 23.05.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.05.2018
Номер справи
803/726/18
Номер документу
74164960
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про відмову у задоволенні клопотання

23 травня 2018 року ЛуцькСправа № 803/726/18 Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ковальчука В.Д.,

при секретарі судового засідання Ткачук І.І.

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представників відповідача Виш А.А., Арендарчука О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання Головного управління ДФС у Волинській області про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 звернулася з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 20.12.2017 року №00000449-40 в сумі 27000,00 грн.

На адресу суду 04.05.2018 року від Головного управління ДФС у Волинській області надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, у зв'язку із пропущенням фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 місячного строку звернення до суду.

Представники відповідача в судовому засіданні підтримали клопотання про залишення позовної заяви без розгляду та просили його задовольнити.

Представник позивача в судовому засіданні заперечив щодо задоволення клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши подані суду письмові докази, суд приходить до висновку, що клопотання про залишення позовної заяви без розгляду не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Відповідно до частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно із частиною другою статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як передбачено частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Виходячи з наведеного, Кодекс адміністративного судочинства України передбачає можливість встановлення іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду. Такі спеціальні строки мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним строком звернення до адміністративного суду, визначеними частиною другою статті 122 цього Кодексу, а також скороченими строками, визначеними, зокрема, частинами четвертою та п'ятою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Наслідки пропущення строку звернення визначені у статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, ч.3 цієї статті передбачено, що якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

В клопотанні про залишення позовної заяви без розгляду представник Головного управління ДФС у Волинській області посилається на те, що відповідно до п.13 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року №790, рішення про застосування фінансових санкцій може бути оскаржено у місячний термін в установленому законодавством порядку. Вважає, що у зв'язку з цим в даних правовідносинах слід застосовувати ч.3 статті 122 КАС України, а тому строк звернення до суду з даним позовом становить один місяць, який обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Оскільки позивач отримала рішення про застосування фінансових санкцій від 20.12.2017 року №00000449-40 21 грудня 2017 року, тому представник відповідача вважає, що саме 21 січня 2018 року закінчився строк звернення до суду.

Однак, суд не погоджується з таким твердженням представника Головного управління у Волинській області та вказує на те, що частиною третьою статті 122 КАС України передбачено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду. Тобто, саме Кодексом адміністративного судочинства України або іншими законами можуть встановлюватися інші строки звернення до суду, при цьому представник Головного управління ДФС у Волинській області посилається на підзаконний нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, а саме на постанову від 02.06.2003 року №790, якою затверджено Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", який передбачає місячний термін оскарження рішення про застосування фінансових санкцій.

Враховуючи зазначене, суд вважає, що в даному випадку слід застосовувати строк для звернення до адміністративного суду, який встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, а саме частиною другою статті 122 КАС України, а не підзаконним нормативно-правовим актом. Відтак, на думку суду, строк для звернення до суду з даним позовом становить шість місяців, який обчислюється з дня, коли особа дізналася про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, а саме з 21.12.2017 року, тобто з дня отримання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 рішення про застосування фінансових санкцій від 20.12.2017 року №00000449-40, про що свідчить її підпис на супровідному листі від 20.12.2017 року №2802/ФОП/03-20-40-01-20.

Оскільки фізична особа-підприємець ОСОБА_4 звернулася з даним позовом до суду 19 квітня 2018 року за вх. №5199/18, тому суд вважає, що позивач не пропустила шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду, а відтак відмовляє в задоволенні клопотання Головного управління ДФС у Волинській області про залишення позовної заяви без розгляду.

Керуючись статтями 122, 123, 248, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання Головного управління ДФС у Волинській області про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.

Повний текст ухвали буде складено 24 травня 2018 року.

Суддя В.Д. Ковальчук