Постанова № 7415133, 10.12.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.12.2009
Номер справи
2а-16868/09/0570
Номер документу
7415133
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 грудня 2009 р.                                                                       справа № 2а-16868/09/0570

час прийняття постанови: 11.00

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Бєломєстнова О. Ю.

при секретарі                                                  Аврамченко С.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Донецьку по вул. 50-ї Гвардійської Дивізії, 17 адміністративну справу

за позовом Приватного підприємства виробничо-комерційної фірми «Промтекс»

до Державної податкової інспекції у м. Торезі Донецькій області

про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 02.09.2009 року № 0000092310/2 про застосування штрафних санкцій у розмірі 11153,25 грн.

за участю:

представника позивача Дробитько Д.В. за довіреністю

представників відповідача Мочкаєва Ю.І., Чеснокова Л.П. за довіреністю

Приватне підприємство виробничо-комерційна фірма «Промтекс» звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Торезі Донецькій області про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 02.09.2009 року № 0000092310/2 про застосування штрафних санкцій у розмірі 11153,25 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що з 27.02.2009р. по 20.03.2009р. відповідачем була проведена планова виїзна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 21.03.06р. по 30.09.08р., валютного та іншого законодавства за період з 21.03.2006р. по 30.09.08р. За результатами перевірки був складений акт № 214/23-0/33767211 від 25.03.2009р. На підставі зазначеного акту ДПІ у м. Торезі було прийняте податкове-повідомлення рішення № 0000092310/0 від 08.04.2009р. про визначення податкового зобов’язання у сумі 54242,00грн. з податку на прибуток підприємства та штрафних санкцій у розмірі 27121,00грн., за порушення п.п. 5.2.1 п.5.2, п.п. 5.3.9 п. 5.3, абз. 4,5 п. 5.3, п.п. 5.6.1. п. 5.6, п.п. 5.7.1 п. 5.7, п. 5.9 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

23.04.2009р. позивач подав скаргу до Державної податкової інспекції у м. Торезі за № 1/96. В процесі розгляду скарги була проведена позапланова виїзна перевірка позивача. За результатами перевірки був складений акт № 497/23-2/33767211 від 15.06.2009р. та прийняте рішення № 6694/10/25-013-2/2, відповідно до якого було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000092310/1 про визначення податкового зобов’язання у сумі 53791,00грн. з податку на прибуток підприємства та штрафних санкцій у сумі 26895,50грн.

В подальшому, позивач подав повторну скаргу до ДПА в Донецькій області за № 1560/10/25-013-5, якою просив скасувати податкові повідомлення-рішення № 0000092310/0 від 08.04.2009р. та № 0000092310/1 від 19.06.2009р.

31.08.2009р. позивач отримав рішення про результати розгляду повторної скарги, відповідно до якого Державна податкова адміністрація у Донецькій області скасовує податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Торезі від 08.04.2009р. № 0000092310/0 (№ 0000092310/1 від 19.06.2009р.) з урахуванням рішення Державної податкової інспекції у м. Торезі від 19.06.2009р. № 6694/10/25-013-2/2, прийнятого за результатами розгляду первинної скарги у частині визначення податкового зобов’язання з податку на прибуток на загальну суму 69533,25 грн., у тому числі 53791,00грн. податку та 15742,25 грн. штрафних (фінансових) санкцій, в іншій частині рішення залишене без змін, а скарга без задоволення. Тобто ДПА у Донецькій області скасувала податкове зобов’язання з податку у повному обсязі на суму 53791,00грн.

02.09.2009р. відповідачем було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000092310/2 від 02.09.2009р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 11153,25грн. за порушення п.п. 5.2.1. п.5.2, п.п. 5.3.9 п.5.3 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Позивач, посилаючись на Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств», Закон України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами», Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженого наказом ДПА України від 11.12.1996р. №29 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.1996р. № 723/1748, вважає зазначене податкове повідомлення -рішення незаконним та просить його визнати недійсним.

При цьому він зазначає, що штрафні (фінансові) санкції можуть застосовуватися виключно у випадку визначення податкових зобов’язань. Враховуючи, що у зв’язку з рішенням ДПА у Донецькій області податкове зобов’язання позивачеві не визначено, застосування штрафних санкцій також є неможливим.

Представник позивача в судове засідання з’явився, позовні вимог підтримав.

Представник відповідача в судове засідання з’явився, адміністративний позов не визнав з підстав наведених у запереченнях проти позову від 03.11.2009р. № 11651/10/10-012-4, вважає що зазначене податкове повідомлення-рішення було прийняте ДПІ у м. Торезі відповідно до норм закону.

Так, відповідач зазначає, що відповідно до Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17 березня 2001 року N 110 штрафні санкції застосовуються виходячи з сум недоплати, які встановлені під час перевірки. Не заважаючи на рішення ДПА у Донецькій області проведеною перевіркою були встановлені факти недоплати, тому застосування штрафних санкцій є законним.

Суд, заслухавши представника позивача, представника відповідача та дослідивши матеріали справи встановив:

Позивач Приватне підприємство виробничо-комерційна фірма «Промтекс» здійснює свою господарську діяльність на підставі свідоцтва про державну реєстрацію серії А00 № 490659 виданого виконавчим комітетом Торезької міської ради Донецької області, зареєстрований у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за № 33767211. Взято на облік податковим органом 21.03.06р. за № 12/06/29-014-3 та на теперішній час перебуває на обліку в ДПІ у м. Торезі.

З 27.02.2009р. по 20.03.2009р. ДПІ у м. Торезі була проведена планова виїзна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 21.03.06р. по 30.09.08р., валютного та іншого законодавства за період з 21.03.2006р. по 30.09.08р. За результатами перевірки був складений акт № 214/23-0/33767211 від 25.03.2009р.

У акті перевірки встановлено, що позивачем було порушено п.п. 5.2.1 п.5.2, п.п. 5.3.9 п. 5.3, абз. 4,5 п. 5.3, п.п. 5.6.1. п. 5.6, п.п. 5.7.1 п. 5.7, п. 5.9 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». В результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 54242 грн. у тому числі за 1 півріччя 2007р. у сумі 519грн., за 3 квартали 2007р. у сумі 11432грн., за 2007р. у сумі 11735грн., 1 квартал 2008р. -35764грн., 1 півріччя 2008 року у сумі 377000грн., 3 квартал 2008 року у сумі 42507грн.

          Відповідно до п. «б» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами» податковий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

          Крім того, відповідно до п. 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 зазначеного Закону у разі коли податковий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

          У зв’язку з цим, на підставі акту перевірки відповідачем було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000092310/0 від 08.04.2009р., яким відповідачем було визначено суму податкового зобов’язання з податку на прибуток у розмірі 54242,00грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 27121,00грн.

23.04.2009р. позивач подав скаргу до Державної податкової інспекції у м. Торезі за № 1/96. В процесі розгляду скарги була проведена позапланова виїзна перевірка позивача. За результатами перевірки був складений акт № 497/23-2/33767211 від 15.06.2009р. та прийняте рішення № 6694/10/25-013-2/2, яким було скасовано в повному обсязі податкове повідомлення-рішення № 0000092310/0 від 08.04.2009р., яким відповідачем було визначено суму податкового зобов’язання з податку на прибуток у розмірі 54242,00грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 27121,00грн.

Зазначеним актом перевірки встановлено, що позивачем були порушені п.п. 5.2.1 п.5.2, п.п. 5.3.9 п. 5.3, абз. 4,5 п. 5.3, п.п. 5.6.1 п. 5.6 . п.п. 5.7.1 п. 5.7, п.5.9 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств». В результаті чого занижено податок на прибуток на 46077 грн. у тому числі за 3 квартали 2007р. на 6242 грн., за 1 квартал 2008р.- на 28130грн., за півріччя 2008р. -30067грн., за три квартали 2008р. на 39835грн. та завищено податок на прибуток у сумі 7189 грн. у тому числі за півріччя 2006р. на 98 грн., за три квартали 2006р. –на 824 грн., за 2006р. – на 4412грн., за півріччя 2007р. на 4951грн., за 2007р. на 2777грн.

У зв’язку з цим, згідно до п. «б» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 та п.п. 17.1.3 п.17.1 ст 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами», на підставі акту було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000092310/1, яким відповідачем було визначено суму податкового зобов’язання у розмірі 53791,00грн. з податку на прибуток підприємства та застосовані штрафні (фінансові) санкцій у розмірі 26895,50грн.

В подальшому, позивач подав повторну скаргу до ДПА у Донецькій області за № 1560/10/25-013-5, якою просив скасувати податкові повідомлення-рішення № 0000092310/0 від 08.04.2009р. та № 0000092310/1 від 19.06.2009р.

31.08.2009р. позивач отримав рішення про результати розгляду повторної скарги, відповідно до якого Державна податкова адміністрація у Донецькій області скасовує податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Торезі від 08.04.2009р. № 0000092310/0 (№ 0000092310/1 від 19.06.2009р.) з урахуванням рішення Державної податкової інспекції у м. Торезі від 19.06.2009р. № 6694/10/25-013-2/2, прийнятого за результатами розгляду первинної скарги у частині визначення податкового зобов’язання з податку на прибуток на загальну суму 69533,25 грн., у тому числі 53791,00грн. податку та 15742,25 грн. штрафних (фінансових) санкцій, в іншій частині рішення залишене без змін, а скарга без задоволення. Тобто ДПА у Донецькій області скасувала податкове повідомлення-рішення у частині визначення зобов’язання з податку у повному обсязі на суму 53791,00грн.

На підставі результатів розгляду повторної скарги від 22.06.2009р. відповідачем було прийняте податкове повідомлення-рішення від 02.09.2009р. № 0000092310/2 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 11153,25грн. за порушення п.п. 5.2.1. п.5.2, п.п. 5.3.9 п.5.3 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Правовою підставою прийняття спірного податкового повідомлення –рішення визначені норми підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 в Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами», згідно з якими у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов’язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті «б» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов’язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов’язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов’язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п’ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

З аналізу вищезазначеної норми випливає, що підстави застосування штрафу безпосередньо пов’язані з самостійним визначенням сум податкового зобов’язання платника податків у разі, якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов’язань, заявлених у податкових деклараціях. Тобто положення визначеної норми поширюються лише на ті випадки, коли податковий орган за підсумками документальних перевірок результатів діяльності платника податків самостійно і самостійно донараховує суму податкового зобов’язання, яке підлягає сплаті платником податків бюджет. Судом встановлено, що це не було зроблено контролюючим органом у спірних відносинах.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем у 2006 році, 2-му-4-му кварталі 2007р., у 1-му кварталі 2008р. було зменшено податок на прибуток, але за 3 квартал 2007 та 2 і 3 квартали 2008р. у підприємства був донарахований прибуток.

Відповідач у своїх поясненнях не заперечує, що дане порушення не призвело до самостійного визначення податкового зобов’язання відповідачем.

Таким чином, у спірних відносинах факт самостійного визначення суми податкового зобов’язання відповідачем як контролюючим органом є відсутнім, внаслідок чого застосування штрафу є безпідставним.

Наведена безпідставність обумовлена порушенням принципу законності, закріпленого нормами статті 19 Конституції України та статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні осадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що у разі коли дані документальної перевірки платника податків свідчать про заниження суми його податкових зобов’язань, заявлених у податкових деклараціях, і податкових деклараціях, і податковий орган виявляє суму недоплати відповідно по пункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами» та підпункту 6.1.3 пункту 6.1 Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби таких платник податків сплати штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати за кожний з податкових періодів, оскільки вказана норма закону поширюється лише на ті випадки, коли податковий орган за підсумками документальних перевірок результатів діяльності платника податків самостійно донараховує суму заниження його податкових зобов’язань, заявлених у податкових деклараціях.

З огляду на викладене позовні вимоги позивача щодо визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 02.09.2009р. № 0000092310/2 підлягають задоволенню.

Згідно ст. 94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати.

          На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 94, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

          Позов Приватного підприємства виробничо-комерційної фірми «Промтекс» до Державної податкової інспекції у м. Торезі Донецькій області про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 02.09.2009 року № 0000092310/2 про застосування штрафних санкцій у розмірі 11153,25 грн. задовольнити.

          Визнати недійсним податкове повідомлення – рішення Державної податкової інспекції у м. Торезі від 02.09.2009 року № 0000092310/2 про застосування до Приватного підприємства виробничо-комерційної фірми «Промтекс» штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 11153,25грн.

          Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства виробничо-комерційної фірми «Промтекс» (86600, Донецька область, м. Торез, пров. Арсенальний, 9, ЄДРПОУ 33767211) судові витрати з судового збору в розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

          Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку не було подано. У разі подання заяви про апеляційне оскарження, але не подання апеляційної скарги у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

          Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня виготовлення постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Вступна та резолютивна частина постанови проголошена у судовому засіданні 10 грудня 2009р. Постанова виготовлена в повному обсязі 15 грудня 2009р.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.           Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.           Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження. Суддя                                                                                           Бєломєстнов О. Ю.