
Справа №461/2529/18>
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2018 року м. Львів
Галицький районний суд м. Львова у складі:
головуючого судді Юрківа О.Р.,
секретаря судового засідання Кузьми Д.М.,
за участі представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 митниці Державної фіскальної служби України про визнання протиправною та скасування постанови в справі про порушення митних правил,
ВСТАНОВИВ:
позивач звернувся з позовом до ОСОБА_3 митниці ДФС, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову у справі про порушення митних правил № 1036/10900/18 від 16.03.2018 року. В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що постановою ОСОБА_3 митниці ДФС від 16.03.2018 року його визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч. 3 ст. 470 МК України та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 8500,00 грн. Вважає, що оскаржувана постанова винесена відповідачем без повного та належного дослідження всіх обставин справи, оскільки позивача було позбавлено права на участь у розгляді справи митним органом. Позивача ОСОБА_3 митниця ДФС повідомила про відкладення розгляду справи на 03.04.2018 року, однак пізніше останній отримав постанову ухвалену посадовою особою митного органу 06.03.2018 року. Просить позов задоволити.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити. Надав пояснення аналогічні викладеним у позові.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового засідання. До суду надійшов відзив на позов, в якому представник ОСОБА_3 митниці ДФС просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Згідно з частиною 2 статті 124 Конституції України, яка є нормою прямої дії, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Відповідно до ст. 458 Митного кодексу України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Суд встановив, що 11.02.2018 року державним інспектором ВМО № 3 митного поста «Рава-Руська» ОСОБА_3 митниці ДФС ОСОБА_4 був складений протокол у справі про порушення митних правил № 1036/20900/18 відносно громадянина ОСОБА_5 Георгія. Відповідно до протоколу, 11.02.2018 року, о 15 год. 30 хв., в зону митного контролю МАПП «Рава-Руська» з ОСОБА_6 заїхав автобус марки МАN 18.350, р.н. НОМЕР_1, маршруту Трускавець-Люблін. У ході митного оформлення було встановлено, що пасажир автобуса ОСОБА_2 07.12.2015 року через митний пост «Краковець» ввіз на митну територію України в режимі «транзит» транспортний засіб VOLKSWAGEN PASSAT, реєстраційний номер GP53ОХМ (ОСОБА_7). Станом на 11.02.2018 року ОСОБА_2 вказаний автомобіль з України не вивіз та у інший режим не помістив.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 498 МК України, особи, які притягуються до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, та власники товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу (заінтересовані особи), під час розгляду справи про порушення митних правил у органі доходів і зборів або суді мають право знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, одержувати копії рішень, постанов та інших документів, що є у справі, бути присутніми під час розгляду справи у органі доходів і зборів та брати участь у судових засіданнях, подавати докази, брати участь у їх дослідженні, заявляти клопотання та відводи, під час розгляду справи користуватися юридичною допомогою захисника, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, давати усні і письмові пояснення, подавати свої доводи, міркування та заперечення, оскаржувати постанови органу доходів і зборів, суду (судді), а також користуватися іншими правами, наданими їм законом. Зазначені в цій статті особи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами.
Листом від 27.02.2018 року № 20**-нерозбірливо/13-70-20/38 ОСОБА_2 був повідомлений заступником начальника ОСОБА_3 митниці ДФС про те, що розгляд справи № 1036/20900/18 відбудеться 03.04.2018 року об 11 год. 00 хв.
Однак, постановою заступника начальника ОСОБА_3 митниці ДФС від 16.03.2018 року ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч. 3 ст. 470 МК України, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 8500,00 грн.
Згідно з ч.4 ст. 526 МК України, справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
За таких обставин, дії відповідача (проведення розгляду справи 06.03.2018 року) унеможливили участь в розгляді справи позивача та його захисника, обмежили його права подавати докази, брати участь у їх дослідженні, заявляти клопотання та відводи, давати усні і письмові пояснення, подавати свої доводи, міркування та заперечення, що в свою чергу є грубим порушенням вимог чинного законодавства та підставою для скасування оскаржуваної постанови.
Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб’єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи).
З урахуванням викладеного, суд вважає за потрібне адміністративний позов задовольнити, скасувати постанову ОСОБА_3 митниці ДФС та у зв’язку з порушенням порядку розгляду справи про порушення митних правил направити таку до ОСОБА_3 митниці ДФС на новий розгляд.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 77, 139, 229, 241-246, 250, 255 КАС України, ст.ст. 458, 498, 526 МК України, суд –
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову заступника начальника ОСОБА_3 митниці ДФС від 06.03.2018 року у справі № 1036/20900/18, якою ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення митних правил за ч. 3 ст. 470 МК України та накладено адміністративне стягнення у розмірі 8500 грн.
Справу про порушення митних правил № 1036/20900/18 відносно ОСОБА_2 за ч. 3 ст. 470 Митного кодексу України – направити на новий розгляд до ОСОБА_3 митниці ДФС.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги.
Суддя О.Р. Юрків.