Рішення № 74131887, 17.05.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2018
Номер справи
813/714/18
Номер документу
74131887
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/714/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Хоми О.П.,

з участю секретаря судового засідання Павлішевського М.В.,

з участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача Шепітко І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Сокальського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області, в якому, з урахуванням клопотання про уточнення позовних вимог, просить:

- визнати неправомірними дії Сокальського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо не зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу періоду роботи на шахті №5 «Великомостівська» електрослюсарем підземним з 21.10.1997по 15.02.2000;

- зобов'язати Сокальське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Львівської області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу період роботи на шахті №5 «Великомостівська» електрослюсарем підземним з 21.10.1997по 15.02.2000.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішенням Сокальського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області не зараховано до пільгового стажу періоду роботи на шахті №5 «Великомостівська» електрослюсарем підземним з 21.10.1997 по 15.02.2000 у зв'язку несвоєчасним проведенням атестації робочих місць. Вважає таке рішення протиправним, оскільки атестація робочого місця позивача не проводилась з незалежних від нього причин. На шахті №5 «Великомостівська» атестацію робочих місць за умовами праці вперше проведено 20.10.1992, чергову атестацію робочого місця проведено 16.02.2000. Згідно з листом Міністерства праці та соціальної політики №01-3/2586-02-6 від 16.12.1999 якщо впродовж періоду між проведенням атестацій робочих місць на робочому місці не сталися докорінні зміни умов і характеру праці, то його атестація проводиться за показником зайнятості працівника в цих умовах на підставі результатів санітарно-гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу, проведених під час попередньої атестації. Відповідно до довідки №1374 від 20.10.2017 в період з 1994 по 2000 на підприємстві докорінно не змінилися умови та характер праці, що дають право на пенсію на пільгових умовах. Враховуючи те, що чергова атестація проведена з порушенням законодавчо встановлених строків, однак умови праці ОСОБА_1 не змінилися, просив зарахувати до стажу, який надає право на пенсію за віком на пільгових умовах період з 21.10.1997 по 15.02.2000.

Відповідно до статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України) судом допущено процесуальне правонаступництво відповідача у справі і здійснено заміну первісного відповідача Сокальське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Львівської області на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач).

Ухвалою судді від 21.02.2018 позовна заява була залишена без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків.

Ухвалою від 02.03.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.

Ухвалою від 19.04.2018 підготовче провадження у справі закрито, справу призначено до судового розгляду по суті на 10.05.2018.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позову не визнав з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначив, що при визначенні пенсії на пільгових умовах право на отримання такої пенсії має бути підтверджене за результатами атестації. Чинним законодавством встановлено обов'язок проведення атестації робочих місць не рідше одного разу на 5 років. На шахті №5 «Великомостівська» атестацію робочих місць за умовами праці вперше проведено 20.10.1992 (наказ від 20.10.1992 №240 «Про підсумки проведеної атестації робочих місць на шахті»). Чергову атестацію робочих місць за умовами праці проведено 16.02.2000 (Наказ від 16.02.2000 №49 «Про підсумки проведеної атестації робочих місць на шахті»). Оскільки роботу зі шкідливими і важкими умовами праці в період з 21.10.1997 по 15.02.2000 не підтверджено за результатами атестації робочих місць, то відсутні правові підстави для зарахування даного періоду роботи до пільгового стажу роботи з повним робочим днем під землею. Просила у задоволенні позову відмовити повністю.

Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

10.01.2018 ОСОБА_1 звернувся до першого заступника об'єднаного управління ПФУ Львівської області з заявою, в якій просив зарахувати до підземного стажу атестацію робочих місць за період з 21.10.1997 по 15.02.2000.

Листом від 24.01.2018 позивача повідомлено, що на шахті №5 «Великомостівська» атестацію робочих місць за умовами праці вперше проведено 20.10.1992 (наказ від 20.10.1992 №240 «Про підсумки проведеної атестації робочих місць на шахті»). Чергову атестацію робочих місць за умовами праці проведено 16.02.2000 (Наказ від 16.02.2000 №49 «про підсумки проведеної атестації робочих місць на шахті»). Зважаючи на те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювалися докорінно умови і характер праці, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, то до пільгового стажу Позивачу зараховано періоди роботи з 22.04.1994 по 20.10.1997 та з 16.02.2000 по 31.10.2000. Оскільки роботу зі шкідливими і важкими умовами праці в період з 21.10.1997 по 15.02.2000 не підтверджено результатами атестації робочих місць, тому даний період не зараховано до пільгового стажу.

Не погодившись з таким рішенням пенсійного органу, позивач звернувся до суду з даним позовом.

При вирішенні спору суд керувався наступним.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 (далі - Закон № 1788-XII)та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003 (далі- № 1058-ІV).

Згідно з частиною першої статті 114 Закону № 1058-ІV та пункту «а» статті 13 Закону № 1788-XII право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті.

Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18.11.2005 № 383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за № 1451/11731), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

В пунктах 4.2 та 4.3 наведеного Порядку застосування Списків йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442(далі - Порядок №442), та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41 (далі - Методичні рекомендації №41).

Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку №442 та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій №41 періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Атестація робочих місць відповідно до Порядку №442 та Методичних рекомендацій №41 передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

Відповідно до положень Порядку №442 відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Наведені вище положення свідчать про те, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «а» статті 13 Закону № 1788-XII є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.

Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Згідно з даними трудової книжки позивача та довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 20.10.2017 №1374 в період з 22.04.1994 по 31.10.2000 ОСОБА_1 працював на шахті №5 «Великомостівська» електрослюсарем підземним. Вказана посада відноситься до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003.

Зокрема, до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими та особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 (діяв до 24.06.2016), включено всіх робітників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах (позиція 1-1а розділ І Гірничі роботи).

Таким чином, законодавцем покладений обов'язок своєчасного та якісного проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому не проведення або не своєчасне та неякісне проведення з вини керівників підприємств атестації не може позбавити позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону № 1788-XII .

Судом встановлено, що на шахті №5 «Великомостівська» атестацію робочих місць за умовами праці вперше проведено 20.10.1992 (наказ від 20.10.1992 №240 «Про підсумки проведеної атестації робочих місць на шахті»). Чергову атестацію робочих місць за умовами праці проведено 16.02.2000 (Наказ від 16.02.2000 №49 «про підсумки проведеної атестації робочих місць на шахті»).

Відмовляючи в зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи з 21.10.1997 по 15.02.2000 на шахті №5 «Великомостівська», пенсійний орган керувався тим, що згідно з наказами по підприємству атестація робочого місця позивача у вказаний період не проводилася. Тобто спірні періоди є проміжком часу, коли на підприємстві не була проведена атестація.

Враховуючи, що до проведення чергової атестації позивач працював за професією, пільговий характер роботи якої в подальшому підтвердився проведеною атестацією, та продовжив роботу за цією ж професією після проведення атестації, суд приходить до висновку, що спірний період підлягає зарахуванню до пільгового стажу та врахуванню для визначення розміру пенсії, оскільки, якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.

Окрім того, правова позиція щодо можливості включення до пільгового стажу періоду роботи на посадах, що надають право на призначення пенсії на пільгових умовах у випадках порушення термінів проведення чергової атестації підприємством роботодавцем викладена в постановах Верховного Суду від 21.02.2018 у справі № 352/547/16-а (К/9901/20098/18) та від 03.05.2018 у справі № 352/1840/14-а (К/9901/5403/18).

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач вказаного обов'язку не виконав, у матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази правомірності не зарахування позивачу до пільгового стажу періоду роботи на шахті №5 «Великомостівська» електрослюсарем підземним з 21.10.1997 по 15.02.2000.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Даючи оцінку поведінці відповідача, яка зумовила звернення позивача до суду з даним позовом, суд дійшов висновку, про мають місце протиправні дії пенсійного органу щодо не зарахування ОСОБА_1 до пільгового стажу періоду роботи на шахті №5 «Великомостівська» електрослюсарем підземним з 21.10.1997 по 15.02.2000, які не відповідають визначеним частиною 2 статті 2 КАС України критеріям поведінки суб'єкта владних повноважень у спірних правовідносинах.

Тому такі дії слід визнати неправомірними, задовольнивши першу позовну вимогу як обґрунтовану.

Відповідно до пунктів 3, 4, 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправним та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Виходячи із наданих суду повноважень, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог в частині зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу період роботи на шахті №5 «Великомостівська» електрослюсарем підземним з 21.10.1997 по 15.02.2000.

Беручи до уваги викладене, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити дії є обґрунтованим, тому підлягає до задоволення повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню судові витрати у вигляді судового збору на загальну суму 1 409,60 грн, сплаченого позивачем за квитанціями №19 від 16.02.2018 та №12 від 26.02.2018.

Керуючись ст.ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) щодо не зарахування ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до пільгового стажу періоду роботи на шахті №5 «Великомостівська» електрослюсарем підземним з 21.10.1997 по 15.02.2000.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) зарахувати ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до пільгового стажу період роботи на шахті №5 «Великомостівська» електрослюсарем підземним з 21.10.1997 по 15.02.2000.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 1 409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн 60 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 21 травня 2018 року.

Суддя О.П. Хома