Рішення № 74131720, 21.05.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2018
Номер справи
815/5630/17     
Номер документу
74131720
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/5630/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Державної служби геології та надр України до Кооперативу «Мечта» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить суд припинити користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу № 1820 від 02.04.1999.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Кооперативу «Мечта» 02.04.1999 надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 1820 з метою видобування суглинків, придатних для виробництва будівельної цегли. Як додаток до спеціального дозволу укладено Угоду про умови користування надрами. Листом від 12.04.2016 Кооператив «Мечта» повідомлено про необхідність надання матеріалів геолого-економічної оцінки родовища корисних копалин для повторної державної оцінки. У зв’язку із невиконання відповідачем особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме щорічного звітування перед ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів за формами №№ 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2015 р., встановлено 30-денний термін для усунення порушень, про що направлено лист від 14.09.2016 (отриманий відповідачем 24.09.2016). В подальшому наказом Державної служби геології та надр України було зупинено дію спеціального дозволу та встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра, запропоновано надати позицію (згоду / незгоду) на припинення права користування надрами, яка залишена без відповіді. Зважаючи на те, що відповідачем відповідні порушення законодавства про надра не усунено, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Ухвалою судді від 24.04.2018 відкрито провадження та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження на 21.05.2018 о 11-00 год.

17.05.2018 засобами електронного зв’язку від представника позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження (вх. № ЕП/2803/18). В судове засідання представник позивача не з'явився.

Представник відповідача до суду не з'явився, про час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином. Відзиву, заяв та клопотань від відповідача до суду не надійшло.

На підставі частини 9 статті 205 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.

Судом встановлено, що Кооперативу «Мечта» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 1820 від 02.04.1999 з метою видобування суглинків, придатних для виробництва будівельної цегли. Як додаток до спеціального дозволу укладено угоду про умови користування надрами. З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов’язки, передбачені Кодексом України про надра.

Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов’язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві: виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.

Пунктом 3 ст. 53 Кодексу України про надра визначено, що при розробці родовищ корисних копалин повинні забезпечуватися облік стану і руху запасів, втрат і погіршення якості корисних копалин, а також подання до статистичних та інших державних органів встановленої законодавством звітності.

Наказом Держгеонадр України від 23.12.2015 № 438 зобов’язано ДНВП «Геоінформ України» та ДКЗ України, у термін до 15.01.2016 зібрати інформацію про проведення надрокористувачами повторної оцінки запасів родовищ корисних копалин відповідно до вимог пункту 25 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин.

Також відповідно до Угоди, надрокористувач зобов’язаний у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин.

Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» листом від 13.01.2016 № 02/302-0021 повідомило Держгеонадр України, що інформація, в т.ч. від надрокористувача Кооперативу «Мечта» щодо руху запасів не надходила.

Про даний факт було повідомлено Кооператив «Мечта» листом від 12.04.2016 № 6629/13/14-16 та надано місячний термін для повідомлення Держгеонадр про дату розгляду Державною комісією України по запасах корисних копалин поданих надрокористувачем матеріалів геолого-економічної оцінки зазначеного родовища корисних копалин для повторної державної оцінки.

З метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Держгеонадра України здійснюють державний геологічний контроль, механізм проведення якого регулюється Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 № 1294 (далі - Порядок № 1294) та Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон).

Відповідно до статті 4 Порядку № 1294 органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.

У зв’язку з невиконанням відповідачем особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме щорічного звітування перед ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів за формами №№ 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2015 рік, наказом Держгеонадр України № 287 від 01.09.2016 встановлено термін 30 календарних днів для усунення порушень, про що на адресу державної реєстрації Відповідача направлено лист № 16848/13/14- 16 від 14.09.2016 та який отриманий ним 24.09.2016.

Докази надання відповіді в матеріалах справи відсутні, а позивач зазначає про ненадання такої відповіді.

На підставі виявленого порушення Державною службою геології та надр України винесено наказ від 19.12.2016 № 489 щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, та встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра з боку Кооперативу «Мечта» - 30 календарних днів (лист № 24098/13/14-16 від 23.12.2016), який отриманий відповідачем 30.12.2016.

03.04.2017 на адресу Кооперативу «Мечта» направлено лист № 7521/13/14-17 з проханням надати до Держгеонадр України у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду / незгоду) на припинення права користування надрами, згідно спеціального дозволу № 1820 від 02.04.1999. Даний лист був отриманий відповідачем згідно рекомендованого повідомлення 13.04.2017.

Докази, які б свідчили про те, що відповідач повідомив Держгеонадра України про своє ставлення (згоду чи незгоду) на припинення права спеціального користування в матеріалах справи відсутні.

Регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян належить до завдань Кодексу України про надра.

Відповідно до ст. 13 цього Кодексу, користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Згідно зі ст. 16 Кодексу України про надра, спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року за № 1174.

Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані виконувати вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Пунктом 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра встановлено, що право користування надрами припиняється у разі використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

Отже, порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними.

Аналіз наведеної норми права дозволяє дійти висновку про те, що право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 статті 26 Кодексу України про надра, припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно, а у судовому порядку лише в разі незгоди користувачів.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Судом встановлено, що однією з умов користування надрами, яка передбачена дозволом від 02.04.1999 № 1820, є подання ДНВП Геоінформ України щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності №№ 5-гр, 6-гр, 7-гр, і які за 2015 р. відповідачем не подавалися. При цьому Кооперативом «Мечта» не висловлено згоди на припинення користування надрами згідно виданому йому спеціального дозволу.

За таких обставин, приймаючи до уваги те, що відповідачем не надавалась звітність, передбачена Угодою, що є порушенням вимог, передбачених чинним законодавством та спеціальним дозволом, вжиті позивачем заходи щодо усунення порушень норм чинного законодавства до такого усунення не привели, суд дійшов висновку, що вимоги Державної служби геології та надр України підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст. 139, 205, 241-246 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Державної служби геології та надр України (03680, м. Київ, вул. Ежена Потьє, 16; 37536031) до Кооперативу «Мечта» (66112, Одеська область, Балтський район, с. Пужайкове, вул. Садова, 1; 21028965) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами задовольнити.

Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 1820 від 02.04.1999, виданого Кооперативу «Мечта».

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.В. Завальнюк