Рішення № 74131702, 15.05.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2018
Номер справи
812/668/18
Номер документу
74131702
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

15 травня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/668/18

Головуючий суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом адвоката Скворцової Алли Юріївни в інтересах ОСОБА_2 до Рубіжанського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

16 березня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката Скворцової Алли Юріївни в інтересах ОСОБА_2 (далі - позивач) до Рубіжанського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач), в якому позивач просить:

1) визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у не виплаті пенсії позивачу, починаючи з 20 липня 2017 року;

2) зобов'язати відповідача поновити позивачу нарахування та виплату пенсії за віком з 20 липня 2017 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач не є внутрішньо переміщеною особою, оскільки зареєстрований у м. Рубіжне Луганської області, яка є підконтрольною українській владі територією, що підтверджується відміткою у паспорті, а тому, вимагання відповідачем у нього довідки внутрішньо переміщеної особи для поновлення та виплати пенсії є прямим порушенням пенсійного законодавства.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 20.03.2018 відкрито провадження у справі; визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (арк. спр. 1-2).

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 20.03.2018 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 805/402/18 (а.с.21).

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.04.2018 ухвалу Луганського окружного адміністративного суду від 20.03.2018 про зупинення провадження скасовано та направлено справу до суду для продовження розгляду (а.с.146-147).

Відповідач позовні вимоги не визнав про що надав відзив (а.с. 32-36), в обґрунтування якого зазначив наступне. 20.07.2017 позивачу призначено пенсію за віком як особі, переміщеній з тимчасово окупованої території та районі проведення антитерористичної операції. На виконання п.7 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого

постановою КМУ

від 8 червня 2016 р. № 365 ( далі Порядок № 365), управлінням направлено інформацію у списку до управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради для перевірки факту проживання позивача за адресою, вказаною в довідці про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України. Листом від 15.12.2017 управління праці та соціального захисту повідомило про неможливість обстежити та надати акт матеріально-побутових умов сім'ї. у зв'язку з тим, що позивача знято з обліку як внутрішньо переміщену особу з 20.07.2017. За даними паспорта ЕК 721318 позивач 19.07.2017 зареєстрований за адресою: вул.Коцюбинського, 35, м.Рубіжне. Відповідач зазначив, що відповідно до роз'яснень Міністерства соціальної політики України від 24.02.2017 № 47/0/106-17/222 у разі зміни внутрішньо переміщеною особою реєстрації місця проживання у паспорті, вона не втрачає право на статус внутрішньо переміщеної особи. Однією з умов виплати пенсії внутрішньо переміщеній особі є обов'язкова наявність довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, форма якої затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509. В матеріалах пенсійної справи позивача довідка відсутня. У разі поновлення факту реєстрації позивача як внутрішньо переміщеної особи, йому буде поновлено право на отримання пенсії за віком. Враховуючи викладене, відповідач вважає вимоги позивача безпідставними та необґрунтованими, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог та розглянути справу за відсутності представника.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.72-77 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив такі обставини справи.

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, паспорт серія НОМЕР_2 від 31.12.1997, РНОКПП НОМЕР_1, перебуває на обліку у Рубіжанському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як пенсіонер з 20.07.2017 (а.с. 8-9).

19.07.2017 позивач став на облік як внутрішньо переміщена особа в Управлінні соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області, йому була видана довідка №0000270346 (а.с.117).

19.07.2017 позивача було зареєстровано в Центрі надання адміністративних послуг загального відділу Рубіжанської міської ради за адресою проживання: м. Рубіжне, Луганської області, вул. Коцюбинського, 35, про що є відмітка у паспорті позивача (а.с.118-119).

20.07.2017 позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області з заявою про зняття його з обліку внутрішньо переміщених осіб згідно з п. 1 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Рішення № 9/4061 про скасування довідки №0000270346 від 19.07.2017 було прийняте 20.07.2017 (а.с.29, 30).

Отже, позивач з 19.07.2017 має зареєстроване місце проживання на підконтрольній Україні території і з 20.07.2017 не має статусу внутрішньо переміщеної особи.

20.07.2017 ОСОБА_2 звернувся до відповідача з заявою щодо призначення виплати пенсії, надавши всі необхідні документи, а саме: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; документ про місце проживання (реєстрації) особи НОМЕР_3 (довідка про склад сім'ї або зареєстрованих в житловому приміщенні осіб а.с.116); заяву про призначення/перерахунок пенсії, паспорт/посвідка НОМЕР_4 трудову книжку або документи про стаж НОМЕР_5; військовий квиток НОМЕР_6; диплом (свідоцтво, атестат) про навчання НОМЕР_7; довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників 016/998, 016/2481, 016/2482, 364; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою КМУ від 12.08.93 № 637; інший документ без номера (а.с.44).

Таким чином, позивач, звернувшись до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком, довідку внутрішньо переміщеної особи №0000270346 не надавав, а надав копію паспорта, зазначивши місце реєстрації та місце проживання: АДРЕСА_1

Протоколом №1107 від 22.08.2017 відповідачем була призначена позивачу пенсія за віком в розмірі 4497,46 з 20.07.2017 довічно (а.с.39-40).

В матеріалах пенсійної справи позивача також наявна заява позивача від 20.07.2017 про виплату пенсії на поточний рахунок, який відкрито у ТВБВ №10012/021 філії - Луганського обласного управління АТ «Ощадбанк» (а.с.122).

27.10.2017 позивач звернувся до відповідача з заявою про повідомлення причини не виплати йому пенсії з дня звернення, для досудового врегулювання спору (а.с.11).

Відповідач листом № 170/211/Ф-14 від 08.11.2017 повідомив, що відповідно до особистої заяви пенсію призначено з 20.07.2017 за віком згідно з п. «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» при загальному стажі роботи 34 р. 03 міс. 11 дн., в тому числі робота за списком № 1 - 15р. 01міс. 22дн. Загальний стаж враховано по 30.06.2017. Заробітна плата обчислена за період з 01.07.2000 по 30.06.2017 за даними персоніфікованого обліку. Зокрема, зазначив, що згідно з п. 15 Порядку відновлення виплати пенсії проводиться лише на підставі рішення комісії з питань призначення (відновлення, відмови) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Станом на 02.11.2017 рішення комісії з питань призначення (відновлення, відмови) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, щодо призначення (відмови) пенсії ОСОБА_2 до управління не надходило. Після його отримання управлінням невідкладно буде прийнято відповідне рішення щодо виплати/невиплати призначеної пенсії (а.с.12).

Також відповідач надав відповідь № 3641/03.1 від 21.02.2018 на адвокатський запит, в якому, зокрема, зазначив, що відповідно до роз'яснень Міністерства соціальної політики України від 24.02.2017 № 47/0/106-17/222 у разі зміни внутрішньо переміщеною особою реєстрації місця проживання у паспорті, ця особа не втрачає право на статус внутрішньо переміщеної особи, оскільки була зареєстрована на території контрольованій українською владою після початку антитерористичної операції (за адресою в м. Рубіжному ОСОБА_2 зареєстрований з 19.07.2017). Оформлення пенсійного посвідчення внутрішньо переміщеним особі регулюється порядком оформлення, виготовлення та видачі документів, що підтверджують призначення особі пенсії, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 03.11.2017 № 26-1 (далі - Порядок). Абзацом 4 пункту 2 Порядку встановлено, що внутрішньо переміщеним особам, яким призначено пенсію, видаються платіжні картки, які одночасно є пенсійним посвідченням, відповідно до абзацу 3 пункту 1 постанови КМУ від 05.11.2014 № 637 та Порядку емісії платіжних карток, які є одночасно пенсійним посвідченням, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 08.04.2016 № 7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.04.2016 під № 633/28763. При призначенні пенсії документи для виготовлення електронного пенсійного посвідчення ОСОБА_2 до управління не надавались.

Для вирішення питання поновлення виплати пенсії та оформлення електронного пенсійного посвідчення ОСОБА_2 пропонують звернутись до Рубіжанського відділу обслуговування громадян Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області з особистою заявою та оригіналами і копіями таких документів в двох екземплярах: -паспорта громадянина України; -довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру; -довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; -фотокартки розміром 3 х 2,5 см.

Зазначили, що управлінням буде направлено інформацію до управління праці соціального захисту населення Рубіжанської міської ради для перевірки факту проживання за адресою, вказаною в довідці про взяття на облік особи переміщеної з тимчасово окупованої території України. Згідно з п. 15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам відновлення виплати пенсії проводиться лише на підставі рішення комісії з питань призначення (відновлення, відмови) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (а.с.13-14).

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених позовних вимог та оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд керується такими нормами чинного законодавства.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Надане вищевказаною статтею право деталізоване у Законах України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) та від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), зокрема, у стаття 1 і 8 відповідно.

Названими правовими нормами Законів визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених Законом № 1788-XII. Іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію на рівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міжнародними угодами. Право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого Законом № 1058-IV пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) законодавство про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, цього Закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.

Частиною третьою статті 4 Закону № 1058-IV регламентовано, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Згідно з частиною першою статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до частини другої статті 5 Закону № 1058-IV виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням, порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.

Згідно з частиною першою статті 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 49 Закону № 1058-IV врегульовано питання щодо припинення та поновлення виплати пенсії.

Так, частиною першою статті 49 Закону № 1058-IV передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Суд зауважує, що зазначений у частині першій статті 49 Закону № 1058-IV перелік підстав для припинення виплати пенсії є вичерпним та не підлягає розширеному тлумаченню.

З матеріалів справи слідує, що позивач після реєстрації свого місця проживання у м.Рубіжному звернувся до відповідача із заявою про взяття його на облік. На підтвердження реєстрації місця свого проживання у м. Рубіжному позивачем до заяви додано копію паспорта громадянина України.

Вищеописаними матеріалами справи підтверджено, що відповідачем взято позивача на облік та призначено з 20.07.2017 пенсію за віком. Разом з тим, починаючи з 20 липня 2017 року, відповідачем без прийняття будь-якого рішення та за відсутності підстав, визначених частиною першою статті 49 Закону № 1058-IV, не здійснено виплату позивачу пенсії, що є порушенням вимог частини першої статті 49 Закону № 1058-IV.

Зазначена в листах відповідача причина невиплати пенсії - збереження за позивачем права на статус внутрішньо переміщеної особи відповідно до роз'яснень Міністерства соціальної політики України від 24.02.2017 № 47/0/106-17/222, а отже необхідність оформлення пенсії в передбаченому чинним законодавством порядку - є незмістовною з таких підстав.

З тим, що позивач не має статусу внутрішньо переміщеної особи, погодився і суд апеляційної інстанції в постанові від 24.04.2018, якою ухвалу Луганського окружного адміністративного суду від 20.03.2018 про зупинення провадження в цій справі було скасовано саме з цих підстав (а.с.146-147).

Таким чином, на момент прийняття рішення про призначення пенсії позивачу у відповідача були відсутні підстави для застосування до спірних правовідносин будь-яких вимог нормативно-правових актів, дія яких поширюється на внутрішньо-переміщених осіб, оскільки позивач відмовився від свого права на статус внутрішньо-переміщеної особи в добровільному порядку, подавши відповідну заяву до Управління праці та соціального захисту населення Рубіжанської міської ради Луганської області від 19.07.2017, та подав заяву про призначення пенсії на загальних умовах, вказавши зареєстроване на підконтрольній Україні території місце проживання, що встановлено судом.

Судом також встановлено, що в матеріалах пенсійної справи позивача наявна заява позивача від 20.07.2017 про виплату пенсії на поточний рахунок, який відкрито у ТВБВ №10012/021 філії - Луганського обласного управління АТ «Ощадбанк».

Зазначене свідчить, що відповідач має можливість здійснити виплату пенсії позивача на поточний рахунок, відкритий в АТ «Ощадбанк», відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596 «Про затвердження Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках».

Отже, твердження відповідача про наявність інших підстав для припинення виплати пенсії, які визначені постановами Кабінету Міністрів України, як то Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року № 365, Порядок оформлення пенсій особам, переміщеним з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, суд вважає необгрунтованими, оскільки застосування вимог статті 49 Закону № 1058-IV є пріоритетним порівняно з нормами постанов Кабінету Міністрів України.

Зазначену правову позицію викладено в постанові Верховного Суду від 30 січня 2018 року по справі № 233/4008/17 (реєстраційний № рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень 71911192).

Таким чином, відповідач протиправно з 20 липня 2017 року не здійснює виплату призначеної позивачу пенсії, що є бездіяльністю відповідача стосовно виконання покладених на нього чинним законодавством обов'язків.

У зв'язку з чим суд визнає обґрунтованими вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не виплати йому призначеної пенсії та задовольняє їх в повному обсязі.

Зобов'язання відповідача здійснити такі виплати з дати призначення пенсії на підставі рішення суду є належним достатнім та ефективним способом захисту порушеного права позивача, оскільки відповідно до частини другої статті 49 Закону № 1058-IV поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.

Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.

Згідно із частиною другою статті 46 Закону № 1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Оскільки судом встановлено, що не здійснення відповідачем виплати призначеної пенсії позивачу з 20 липня 2017 року є протиправною, тому слід зобов'язати відповідача здійснити з 20 липня 2017 року виплату призначеної пенсії позивачу без обмеження будь-яким строком, тобто з 20 липня 2017 року з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Суд також вважає за необхідне зазначити, що обов'язок відповідача поновити за судовим рішенням виплату позивачу пенсії за віком з 20 липня 2017 року охоплює й обов'язок відповідача виплатити позивачу заборгованість з виплати пенсії, що утворилася з 20 липня 2017 року та не потребує додаткового зобов'язання за судовим рішенням.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

При зверненні до суду позивачем були понесені судові витрати по сплаті судового збору у сумі 704,80 грн, які відповідно до статті 139 КАС України, з урахуванням задоволення судом позовних вимог, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 7-9, 19, 20, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 295, пунктом 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов адвоката Скворцової Алли Юріївни в інтересах ОСОБА_2 до Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Рубіжанського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_2 з 20 липня 2017 року пенсії за віком.

Зобов'язати Рубіжанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області (код ЄДРПОУ: 41245565, місцезнаходження: 93009, Луганська область, м.Рубіжне, вул. Студентська, 35А) здійснити з 20 липня 2017 року виплату призначеної пенсії за віком ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП: НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1) з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Стягнути з Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (код ЄДРПОУ: 41245565, місцезнаходження: 93009, Луганська область, м.Рубіжне, вул. Студентська, 35А) на користь ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП: НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири грн. 80 коп.).

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 21 травня 2018 року.

Суддя В.С. Шембелян