Рішення № 74110457, 10.05.2018, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
10.05.2018
Номер справи
554/1285/17
Номер документу
74110457
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 10.05.2018 Справа № 554/1285/17

Провадження № 2/554/497/2018

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 травня 2018 року

Октябрський районний суд міста Полтави

у складі: головуючого судді Кулешової Л.В.,

при секретарях судового засідання Ткаченко А.К., Колесніченко О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Полтаві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Полтавської міської ради, третя особа - Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради про стягнення винагороди,

ВСТАНОВИВ:

17 лютого 2017 року позивач звернувся до суду з зазначеним позовом. В обґрунтування позову позивач посилається на те, що рішенням Полтавської міської ради від 18 березня 2014 року створена ліквідаційна комісія з ліквідації КП Містобудування та кадастр" Полтавської міської ради у складі голови комісії ОСОБА_1 і члена комісії ОСОБА_2 У даному рішенні не були врегульовані питання оплати праці голови та члена ліквідаційної комісії. Позивач неодноразово звертався до представників відповідача з метою вирішення питання з виплати винагороди, але це питання не було вирішено. Законодавством чітко не визначено питання оплати праці ліквідатора. Аналогія права чи закону застосовується до правовідносин, що є близькими за змістом. Отже, вважає, що необхідно керуватися Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Відповідно до ч.1 ст.115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" арбітражний керуючий( розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) виконує повноваження за грошову винагороду. Згідно з ч.2 ст.115 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень розпорядника майна визначається в розмірі двох мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень або в розмірі середньомісячної заробітної плати керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи до відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство, якщо такий розмір перевищує дві мінімальні заробітні плати. Розмір грошової винагороди арбітражного керуючого за виконання повноважень розпорядника майна не може перевищувати п’яти мінімальних заробітних плат за кожний місяць виконання ним повноважень. Відповідно до копії особових рахунків колишнього керівника підприємства ОСОБА_3 за 2013-2014 роки оклад керівника становить 5360 грн. Таким чином, за 28 місяців ( з вересня 2014 року по грудень 2016 року) винагорода позивача становить 150096, 80 грн. Враховуючи, що відповідач не виплатив йому винагороду за виконану роботу, позивач просить стягнути на його користь 150096,80 грн.

У судовому засіданні представник позивач підтримала позовні вимог та просила позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник Полтавської міської ради з позовом не погодився та просив відмовити у його задоволення, посилаючись на те, що позивач не перебував з Полтавською міською радою в трудових правовідносинах, розмір винагороди рішенням ради не було встановлено, цивільно-правові угоди щодо оплати праці не укладалися.

Представник Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради просив відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що позивачу було відомо, що рішення не передбачало оплату праці голові ліквідаційної комісії та з ним контракт не укладався. Крім того, позивач на роботу не з’являвся, правила внутрішнього трудового розпорядку не виконував та роботу голови ліквідаційної комісії фактично не виконував. За виконану ним роботу він отримав оплату, що було підтверджено вироком суду.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням позачергової сорокової сесії Полтавської міської ради шостого скликання від 18 березня 2014 року було вирішено припинити юридичну особу – комунальне підприємство «Містобудування та кадастр» Полтавської міської ради шляхом його ліквідації, створити ліквідаційну комісію з припинення юридичної особи у складі згідно з додатком ( а.с.7).

Згідно з додатком до рішення позачергової сорокової сесії Полтавської міської ради шостого скликання від 18 березня 2014 року до складу ліквідаційної комісії комунального підприємства «Містобудування та кадастр» Полтавської міської ради включені : голова ліквідаційної комісії ОСОБА_4 та ОСОБА_5, як член комісії ( а.с.7 зворотна сторона).

Як вбачається зі змісту рішенням позачергової сорокової сесії Полтавської міської ради шостого скликання від 18 березня 2014 року, вказаним рішенням не було встановлено розмір винагороди за виконання обов’язків з ліквідації підприємства голові та члену ліквідаційної комісії., що підтвердили в судовому засіданні учасники справи.

Згідно з ч.ч.3,4 ст.105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи. До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Статтею 111 ЦК України визначені обов'язки ліквідаційної комісії (ліквідатора) :

1. З дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.

2. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана повідомити учасників юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, про її участь в інших юридичних особах та/або надати відомості про створені нею господарські товариства, дочірні підприємства.

3. Під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.

4. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб.

У випадках, установлених законом, ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється.

5. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо закриття відокремлених підрозділів юридичної особи (філій, представництв) та відповідно до законодавства про працю здійснює звільнення працівників юридичної особи, що припиняється.

6. Ліцензії, документи дозвільного характеру та інші документи, а також печатки та штампи, які підлягають поверненню органам державної влади, органам місцевого самоврядування, повертаються їм ліквідаційною комісією (ліквідатором).

7. Для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.

До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.

8. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.

Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

9. Виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу.

У разі недостатності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для задоволення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) організовує реалізацію майна юридичної особи.

10. До затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.

11. Після завершення розрахунків з кредиторами ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає ліквідаційний баланс, забезпечує його затвердження учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, та забезпечує подання органам доходів і зборів.

12. Майно юридичної особи, що залишилося після задоволення вимог кредиторів (у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування), передається учасникам юридичної особи, якщо інше не встановлено установчими документами юридичної особи або законом.

13. Документи, що підлягають обов'язковому зберіганню, передаються в установленому законодавством порядку відповідним архівним установам.

14. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує подання державному реєстраторові документів, передбачених законом для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в установлений законом строк.

Проаналізувавши вищезазначені норми ЦК України, суд приходить до висновку, що голова ліквідаційної комісії, як член ліквідаційної комісії, перебуває саме в цивільно-правових відносинах з юридичною особою, що ліквідується, а не в трудових.

Під час виконання позивачем обов’язків голови ліквідаційної комісії ним будь-які цивільно-правові угоди щодо оплати праці не укладалися, що підтвердили в судовому засіданні учасники справи.

При цьому суд вважає безпідставним посилання позивача та представника позивача на застосування за аналогією права чи закону ч.1 ст.115 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та визначення оплати праці позивача у розмірі середньомісячної заробітної плати керівника КП «Містобудування та кадастр» Полтавської міської ради у сумі 5360 грн. з огляду на таке.

Так, відповідно до ст.8 ЦК України, якщо цивільні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими актами цивільного законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини (аналогія закону). У разі неможливості використати аналогію закону для регулювання цивільних відносин вони регулюються відповідно до загальних засад цивільного законодавства (аналогія права).

Враховуючи, що Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» регулює правовідносини в сфері господарських правовідносин, а тому відсутні підстави для його застосування у цивільних правовідносинах.

Крім того, згідно з листом Міністерства соціальної політики України від 24 вересня 2013 року № 821/13/155-13 департамент заробітної плати та умов праці розглянув звернення щодо оплати праці ліквідаційної комісії бюджетної установи і в межах компетенції та повідомив, що пунктами 25–26 Порядку здійснення заходів, пов’язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 р. № 1074, встановлено, що Комісія утримується за рахунок і в межах коштів, передбачених на утримання органу виконавчої влади або територіального органу, що припиняється. Фінансування заходів, пов’язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією органів виконавчої влади або територіальних органів, здійснюється в межах коштів, передбачених на їх утримання законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Що стосується виплати заробітної плати голові і членам ліквідаційної комісії, то спеціального механізму оплати їх праці немає, тобто ці особи працюють та отримують заробітну плату за займаними посадами згідно з чинними у відповідній установі, організації умовами оплати праці.

Згідно з ч.1 ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Статтею 81 ЦПК України перебачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Враховуючи викладене та те, що позивачем не надані належні, допустимі та достовірні докази щодо його оплати праці як голови ліквідаційної комісії, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12,13,77-81,259, 263-265,268 ЦПК України , суд

В И Р І Ш И В:

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Полтавської міської ради, третя особа - Управління з питань містобудування та архітектури виконавчого комітету Полтавської міської ради про стягнення винагороди.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Полтавської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя : Л.В.Кулешова

Повне судове рішення складено 18 травня 2018 року.

Суддя : Л.В.Кулешова