
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 806/3468/17
ПОСТАНОВА
іменем України
"14" травня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Франовської К.С.
суддів: Іваненко Т.В.
Кузьменко Л.В.,
за участю секретаря Черемісової С.О.,
позивача, третьої особи ОСОБА_2 та представників відповідача та третьої особи Вільшанської сільської ради Романівського району Житомирської області,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "18" січня 2018 р. (судове рішення ухвалене суддею Нагірняком М.Ф. в м. Житомирі о 12 год. 50 хв., повний текст судового рішення складено 26.01.2018 р.) у справі за позовом ОСОБА_3 до Житомирської обласної державної адміністрації, треті особи- Вільшанська сільська рада Романівського району Житомирської області , ОСОБА_2 про визнання незаконним звернення , -
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2017 року ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до Житомирської обласної державної адміністрації, в якому просив визнати незаконним звернення відповідача до Центральної виборчої комісії з пропозицією призначення перших виборів депутатів Романівської селищної ради об'єднаної територіальної громади та Романівського селищного голови від 10.11.2017 року.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 18.01.2018 року позивачу у позові відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати його та ухвалити нове, яким задовольнити його позов. На обгрунтування доводів апеляційної скарги позивач посилається на те, що суд першої інстанції зобов'язаний був вирішити питання про правомірність оскаржуваного звернення станом на час вирішення справи в суді і врахувати ухвалу суду від 21.11.2017 року у справі № 290/913/17 про зупинення дії рішення Вільшанської сільської ради від 07.11.2017 року. Крім того, зазначає, що суд повинен був врахувати докази щодо внесення в оскаржуване звернення неправдивих відомостей, і як наслідок, визнати незаконним звернення станом на день його подання до Центральної виборчої комісії. На думку, позивача, суд першої інстанції не дослідив всі докази, звузив межі позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача та його представника, ппояснення представників відповідача та третьої особи, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не знаходить підстав для її задоволення.
Питання добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад регулюють Законом України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" від 5 лютого 2015 року N157-VIII (надалі - Закон N 157-VIII) .
Згідно ч.7 ст.7 Закону N 157-VIII, у разі прийняття сільськими, селищними, міськими радами рішень про добровільне об'єднання територіальних громад, а також у разі підтримки добровільного об'єднання територіальних громад на місцевому референдумі сільський, селищний, міський голова територіальної громади, в якій ініційовано питання про добровільне об'єднання територіальних громад, звертається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласної державної адміністрації з пропозицією звернутися до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших виборів депутатів сільської, селищної, міської ради та відповідного сільського, селищного, міського голови в установленому законом порядку.
Відповідно до частини восьмої цієї статті 7 Закону N 157-VIII Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання рішень про добровільне об'єднання територіальних громад у разі їх відповідності висновку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, звертається до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших виборів депутатів сільської, селищної, міської ради та відповідного сільського, селищного, міського голови в установленому законом порядку.
Частиною 4 ст.7Закону N 157-VIII визначено, що Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад готує відповідний висновок, що затверджується постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженням голови обласної державної адміністрації.
Як вбачається з матеріалів справи, 07.11.2017 року на 23 позачерговій сесії сьомого скликання Вільшанської сільської ради Романівського району Житомирської області прийнято рішення №210-23/2017 про добровільне об'єднання з територіальними громадами в Романівську об'єднану територіальну громаду з центром в селищі Романів (а.с.10).
Пунктом 2 вказаного рішення рекомендовано в.о. Романівського селищного голови Мирончук К.В. звернутися до Житомирської обласної державної адміністрації з пропозицією звернутися до Центральної виборчої комісії для прийняття рішення про призначення перших виборів депутатів сільської ради та сільського голови в установленому законом порядку.
Згідно висновку щодо відповідності Конституції та законам України проекту рішення Вільшанської сільської ради Романівського району Житомирської області "Про добровільне об'єднання територіальних громад", затвердженого розпорядженням голови Житомирської обласної державної адміністрації від 18.10.2017 року № 410 проект рішення відповідає вимогам Конституції та чинному законодавству України.
На підставі рішення Вільшанської сільської ради Романівського району Житомирської області від 07.11.2017 року №210-23/2017 та аналогічних рішень інших органів місцевого самоврядування цього району, 10.11.2017 року Житомирська обласна державна адміністрація звернулась до Центральної виборчої комісії щодо призначення перших виборів депутатів Романівської селищної ради об'єднаної територіальної громади та Романівського селищного голови, підставою для ініціювання призначення перших виборів депутатів такої об'єднаної громади та відповідного селищного голови стали : рішення Вільшанської сільської ради №210-23/201 та (а.с.7-9).
Як вбачається зі змісту звернення, його форма відповідає типовій, затвердженій в додатку 2 до постанови Центральної виборчої комісії від 12.02.2016 N 32 "Про Порядок призначення перших виборів депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів" (надалі - Порядок N 32).
На день звернення до Центральної виборчої комісії, рішення Вільшанської сільської ради від 07.11.2017 року було чинним.
Як вбачається з позовної заяви, ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом про визнання незаконним рішення Вільшанської сільської ради від 07.11.2017 року №24/2017 лише після отримання його копії - 21.11.2017 року.
Дія вказаного рішення була зупинена ухвалою Романівського районного суду Житомирської області від 21.11.2017 року у зв'язку з задоволенням клопотання ОСОБА_3 про забезпечення позову, тобто після направлення відповідачем звернення до Центральної виборчої комісії.
Таким чином, ухвала Романівського районного суду Житомирської області від 21.11.2017 року не могла бути врахована при зверненні Житомирської обласної державної адміністрації до Центральної виборчої комісії 10.11.2017 року.
Тому, вирішуючи спір, суд першої інстанції надав правильну оцінку обставинам, які існували на час виникнення спірних правовідносин.
Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції, що предметом спору є рішення суб'єкта владних повноважень - Житомирської обласної державної адміністрації у формі звернення до Центральної виборчої комісії, яке на момент його подання відповідало вимогам чинного законодавства.
Тому, зупинення ухвалою Романівського районного суд Житомирської області рішення сесії Вільшанської сільської ради від 07.11.2017 року №24/2017 "Про добровільне об'єднання територіальних громад", не впливає на правильність висновків суду першої інстанції, оскільки ухвала постановлена судом після звернення відповідача до Центральної виборчої комісії.
Тобто, обставини, які виникли після направлення оскаржуваного звернення, не можуть вплинути на висновок щодо його правомірності на момент звернення.
Щодо доводів апеляційної скарги, що суд першої інстанції не звернув уваги на клопотання позивача про встановлення фактів, що мають значення для вирішення адміністративного позову від 09.01.2018 року, а саме, що 17.10.2017 року не було сесії Вільшанської сільської ради та, що рішення про схвалення проекту рішення "Про добровільне об'єднання територіальних громад" було прийнято лише 07.11.2017 року (а.с. 68), то вказані доводи не впливають на правильність висновків суду першої інстанції, оскільки вказане клопотання виходить за межі предмету позову.
Згідно з ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про часткове задоволення позовних вимог, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування рішення суду першої інстанції немає.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "18" січня 2018 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя К.С. Франовська
судді: Т.В. Іваненко
Л.В. Кузьменко
Повне судове рішення складено "17" травня 2018 р.