Рішення № 74094448, 15.05.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2018
Номер справи
822/922/18
Номер документу
74094448
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 822/922/18

РІШЕННЯ

іменем України

15 травня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І.

за участі:секретаря судового засідання Яворської І.Ю. представника відповідача Клюцука В.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Публічне акціонерне товариство "Управління будівництва Хмельницької АЕС" про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом від 12.03.2018, в якому просить: 1) визнати неправомірними дії Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_2 в зарахуванні заробітної плати за період роботи в зоні відчуження внаслідок аварії на ЧАЕС з 07.08.1986 по 20.08.1986 для перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; 2) зобов'язати Славутське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з часу звернення за перерахунком - з 21.12.2017 з урахуванням заробітної плати в сумі 925,13 крб. за період роботи в зоні відчуження внаслідок аварії на ЧАЕС з 07.08.1986 по 20.08.1986, відповідно до довідки про заробітну плату від 08.12.2017 № 1203/279, виданої ПАТ "Управління будівництва Хмельницької АЕС".

В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що звертався із заявою до Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області, в якій просив здійснити перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням Довідки Публічного акціонерного товариства "Управління будівництва Хмельницької АЕС" про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках №1203/279 від 08.12.2017. Однак, листом Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за №1104 від 25.01.2018 повідомлено, що зазначена довідка не підтверджена первинними документами, тому відсутні підстави провести перерахунок по даній заяві. Вважає таке рішення відповідача протиправним, тому звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 15.03.2018 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Згідно з ухвалою суду від 02.04.2018 задоволено клопотання відповідача і призначено розгляд справи в судовому засіданні з викликом осіб на 25.04.2018 ( стор. 54-55).

Відповідно до ухвали від 18.04.2018, клопотання Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області про заміну відповідача, задоволено. Замінено відповідача по справі №822/922/18, а саме Славутське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (стор. 86-87).

Протокольною ухвалою суду від 25.04.2018 оголошено перерву в розгляді справи до 15.05.2018.

Позивач в судове засідання не з'явився, однак 18.04.2018 до суду поступила заява, в якій просить розглянути справу без його участі (стор. 92).

Представник відповідача в задоволенні позову просив відмовити з підстав, вказаних у Відзиві на позовну заяву від 30.03.2018 (стор. 48-49).

Третя особа в судове засідання представника не направила, однак 12.04.2018 до суду поступили письмові пояснення №102/78 від 11.04.2018 з назвою "Відзив на позовну заяву", в яких зазначає, що Довідка №1203/279 від 08.12.2017 містить помилку. Вірною є Довідка №1203/33 від 21.02.2018 (стор. 61).

З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, дослідивши докази по справі, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Відповідно до копії посвідчення серії НОМЕР_2 від 24.03.2016, ОСОБА_2 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 1 (стор. 27).

Згідно з Довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії НОМЕР_3 від 10.02.2016, ОСОБА_2 довічно встановлено ІІ групу інвалідності з 26.01.2016, захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (стор. 28).

Відповідно до Протоколу №9356 від 31.03.2009, ОСОБА_2 призначено пенсію за віком з 13.02.2009 (стор. 107).

Розпорядженнями пенсійного органу позивачу в період з 2009 по 2017 роки проводилися перерахунки розміру пенсії (стор. 108-127).

21 грудня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області з Заявою про перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням Довідки Публічного акціонерного товариства "Управління будівництва Хмельницької АЕС" про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках №1203/279 від 08.12.2017 (стор. 128).

Листом Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за №1104 від 25.01.2018 на заву ОСОБА_2 повідомлено, що Довідка №1203/279 від 08.12.2017 ПАТ "Управління будівництва Хмельницької АЕС" не підтверджена первинними документами, тому відсутні підстави провести перерахунок по даній заяві (стор. 129).

Також, Славутським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звірено первинні документи на предмет відповідності даним, вказаним в довідці №1203 від 08.12.2017 громадянина ОСОБА_2, за результатами чого складено Довідку №89 від 21.02.2018 про відповідність даних про заробітну плату первинним документам, що надані для призначення пенсії. Зазначеною довідкою встановлено, що при проведені розрахунку доплати до заробітної плати за період роботи на ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС з 07 по 20 серпня 1986 року було невірно застосовано доплату за класність водія, тому рекомендовано ПАТ "Управління будівництва Хмельницької АЕС" видати нову довідку. Зазначено, що під час перевірки видано нову довідку з відповідним розрахунком до неї - №1302/33 від 21.02.2018 (стор. 232-233).

Згідно з Наказом ПАТ "Управління будівництва Хмельницької АЕС" №4 від 21.02.2018 "Про внесення змін", у зв'язку з виявленням помилки в розрахунку заробітної плати за роботу на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, скасовано наказ №26 від 08.12.2017 та затверджено довідку №1302/33 від 21.02.2018 (з розрахунком) (стор. 234).

Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон № 796-XII), визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Згідно з ч. 1 ст. 54 Закону № 796-XII, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

Відповідно до ст. 62 Закону № 796-XII, роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання, незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 (далі - Порядок №1210).

Згідно з п. 7 Порядку №1210, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Відповідно до п.п. 4 п. 3 Порядку №1210, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Форма Довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, затверджена Наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 № 644, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 жовтня 2012 року за № 1808/22120 (далі - Наказ №644).

Довідка Публічного акціонерного товариства "Управління будівництва Хмельницької АЕС" про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках №1203/33 від 21.02.2018, яка була видана взамін Довідки від 08.12.2017 № 1203/279, відповідає вимогам Наказу №644.

Отже, Славутське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило позивачу у вирішенні Заяви про перерахунок пенсії по інвалідності від 21.12.2017, про що його повідомило листом за №1104 від 25.01.2018 з підстави, якої не було, а саме, що Довідка №1203/279 від 08.12.2017 ПАТ "Управління будівництва Хмельницької АЕС" не підтверджена первинними документами. Про помилку у Довідці №1203/279 від 08.12.2017 управління дізналося тільки 21.02.2018, що також вказує на безпідставність відмови у розгляді заяви позивача. Тобто, у Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не було законних підстав для не вирішення Заяви позивача про перерахунок пенсії по інвалідності від 21.12.2017 і повідомлення його листом за №1104 від 25.01.2018, що Довідка №1203/279 від 08.12.2017 ПАТ "Управління будівництва Хмельницької АЕС" не підтверджена первинними документами.

Цей висновок суду підтверджує і Довідка Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відповідність даних про заробітну плату первинним документів, що надані для призначення пенсії №89 від 21.02.2018 ( стор. 232 -233).

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з часу звернення за перерахунком - з 21.12.2017, суд зазначає наступне.

В порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права. Порядок призначення і нарахування пенсії визначено, зокрема, Законом України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", і потрібно враховувати, що суд не повинен підміняти суб'єкт владних повноважень у реалізації його повноважень, вирішуючи питання щодо дати перерахунку пенсії. Після відновлення порушеного права ОСОБА_2, відповідач повинен виконувати Закон і у суду не має підстав зобов"язувати його вчиняти дії у порядку визначеному цим Законом з дотриманням Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за N 1566/11846 (далі - Порядок №22-1).

Частинами 4 - 5 ст. 45 Закону України від 09.07.2003, № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до п. 1.7 Порядку № 22-1, днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону, так як не вирішив Заяву про перерахунок пенсії по інвалідності від 21.12.2017, відмовивши позивачу у її розгляді по суті, про що його повідомив листом за №1104 від 25.01.2018, та не здійсненні перерахунку ОСОБА_2 пенсії по інвалідності, відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону № 796-XII, а позивач частково довів позовні вимоги, тому з урахуванням встановлених у справі обставин, позов задовольняється частково, що підтверджено доказами, які перевірено судом.

Керуючись Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 30000, код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код 21318350), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Публічне акціонерне товариство "Управління будівництва Хмельницької АЕС" (вул. Ринкова, 5, м. Нетішин, Хмельницька область, 30100, код 21339688), про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.

Визнати неправомірною відмову Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у формі листа за №1104 від 25.01.2018 про розгляд зави ОСОБА_2.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_2 перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням Довідки Публічного акціонерного товариства "Управління будівництва Хмельницької АЕС" про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках №1203/33 від 21.02.2018.

В решті вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 21 травня 2018 року

Головуючий суддя А.І. Петричкович