Рішення № 74094250, 11.05.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2018
Номер справи
823/1308/18
Номер документу
74094250
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2018 року справа № 823/1308/18

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

за участю:

секретаря судового засідання - Баклаженко Н.В.,

представника позивача - Півнюка К.М. (за довіреністю),

представника відповідача - Луговського О.С. (за довіреністю),

розглянувши по суті у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальності «Торговельно-будівельний дім «Олді-Черкаси» до Черкаської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

16.03.2018 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальності «Торговельно-будівельний дім «Олді-Черкаси» (вул. Смілянська, 142/3, м. Черкаси, 18001, далі - позивач) з адміністративним позовом до Черкаської міської ради (вул. Б.Вишневецького, 36, м. Черкаси, 18001, далі - відповідач), в якому просить:

- визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви (клопотання) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) для подальшого продажу у власність шляхом викупу та/або на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 17580 кв. м., під незавершене будівництво для будівництва і обслуговування інших будівель громадської забудови та яка розташована в межах Черкаської міської ради за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, 144/1;

- зобов'язати відповідача на найближчій сесії, після набрання рішенням суду законної сили, розглянути заяву (клопотання) позивача від 15.02.2018 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) для подальшого продажу у власність шляхом викупу та/або на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 17580 кв. м., під незавершене будівництво для будівництва і обслуговування інших будівель громадської забудови та яка розташована в межах Черкаської міської ради за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, 144/1 з прийняттям відповідного вмотивованого рішення.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) для подальшого продажу у власність шляхом викупу та/або на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки та 12.03.2018 отримав відмову у вигляді листа Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради про повернення заяви. Однак, на думку позивача відповідач вчинив бездіяльність щодо розгляду вказаного питання виключно на пленарному засіданні, а Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради не наділений повноваженнями вирішувати питання, пов'язані з продажем земельних ділянок, що суперечить вимогам ст. 128 Земельного кодексу України та ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», тому на його думку позов підлягає до повного задоволення.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити з підстав, зазначених вище.

Представник відповідача позов не визнав, проти заявленого адміністративного позову заперечив та надав письмовий відзив на позов в якому зазначив, що земельна ділянка площею 0,7771 га за кадастровим номером 7110136700:05:034:005 сформована та може бути об'єктом цивільних прав, однак інша додаткова площа земельної ділянки в розмірі 9809 кв. м. підлягає продажу окремим лотом на конкурентних засадах (земельних торгах).

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що позивач у відповідності до договору оренди землі від 19.09.2007 №б/н користується земельною ділянкою площею 7771 кв. м. за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, 144/1.

Позивач 15.02.2018 звернувся в центр надання адміністративних послуг Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) для подальшого продажу у власність шляхом викупу та/або на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 17580 кв. м., під незавершене будівництво для будівництва і обслуговування інших будівель громадської забудови та яка розташована в межах Черкаської міської ради за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, 144/1.

Листом Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради від 12.03.2018 №12320-з повернуто позивачу справу №12320-з від 15.02.2018 для зазначення позивачем в заяві (клопотанні) точної площі сформованої земельної ділянки, а саме 0,7771 га по вул. Смілянська, 144/1, для подальшого її продажу.

Вирішуючи спір по суті суд враховує, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право власності набувається в порядку визначеному законом.

За змістом ч. 3ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) передбачено, що громадяни набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 128 Земельного кодексу України, продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень. Особливості продажу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого військового майна, що підлягають реалізації, та земельних ділянок, які вивільняються у процесі реформування Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, встановлюються законом.

Громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки. До заяви (клопотання) додаються: а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд); б) копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.

Як вбачається із матеріалами справи, позивач 15.02.2018 звернувся в центр надання адміністративних послуг Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) для подальшого продажу у власність шляхом викупу та/або на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 17580 кв. м., під незавершене будівництво для будівництва і обслуговування інших будівель громадської забудови та яка розташована в межах Черкаської міської ради за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, 144/1. До заяви позивачем були надані документи, визначені ч. 2 ст. 128 Земельного кодексу України.

Відповідно до ч. 3 ст. 128 Земельного кодексу України, орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

Згідно ч. 5 цієї статті підставою для відмови в продажу земельної ділянки є: а) неподання документів, необхідних для прийняття рішення щодо продажу такої земельної ділянки; б) виявлення недостовірних відомостей у поданих документах; в) якщо щодо суб'єкта підприємницької діяльності порушена справа про банкрутство або припинення його діяльності; г) встановлена цим Кодексом заборона на передачу земельної ділянки у приватну власність; ґ) відмова від укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання з регулювання земельних відносин.

Сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради (ч. 1 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Як встановлено судом, в супереч вищевикладеним положенням Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Черкаською міською радою не було на черговому пленарному засіданні (сесії) розглянуто заяву товариства з обмеженою відповідальності "Торговельно-будівельний дім "Олді-Черкаси" від 15.02.2018 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) для подальшого продажу у власність шляхом викупу та/або на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 17580 кв. м., під незавершене будівництво для будівництва і обслуговування інших будівель громадської забудови та яка розташована в межах Черкаської міської ради за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, 144/1.

У зв'язку із вищевикладеним, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає до повного задоволення.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 9, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Черкаської міської ради щодо розгляду заяви товариства з обмеженою відповідальності "Торговельно-будівельний дім "Олді-Черкаси" про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) для подальшого продажу у власність шляхом викупу та/або на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 17580 кв. м., під незавершене будівництво для будівництва і обслуговування інших будівель громадської забудови та яка розташована в межах Черкаської міської ради за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, 144/1.

Зобов'язати Черкаську міську раду на найближчій сесії, після набрання рішенням суду законної сили, розглянути заяву товариства з обмеженою відповідальності "Торговельно-будівельний дім "Олді-Черкаси" від 15.02.2018 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) для подальшого продажу у власність шляхом викупу та/або на проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 17580 кв. м., під незавершене будівництво для будівництва і обслуговування інших будівель громадської забудови та яка розташована в межах Черкаської міської ради за адресою: м. Черкаси, вул. Смілянська, 144/1 з прийняттям відповідного вмотивованого рішення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Черкаської міської ради на користь товариства з обмеженою відповідальності "Торговельно-будівельний дім "Олді-Черкаси" сплачений судовий збір в сумі 3524 (три тисячі п'ятсот двадцять чотири) грн.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Гайдаш

Рішення складено у повному обсязі 21.05.2018.