Рішення № 74094248, 11.05.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2018
Номер справи
823/1009/18
Номер документу
74094248
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2018 року справа № 823/1009/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Паламаря П.Г.,

за участю секретаря Трегулова Б.Л.,

представника позивача - ОСОБА_1 (за довіреністю),

відповідач - Ільченко І.С. (особисто),

представника відповідача - Дробот М.В. (за довіреністю),

представник третьої особи - Дробот М.В. (за довіреністю),

третя особа - ОСОБА_4 (особисто),

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради до головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області Ільченко І.С., треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: на стороні позивача ОСОБА_4, на стороні відповідача Державна архітектурно-будівельна інспекція України про скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

28.02.2018 до Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради (18000, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 36, далі - позивач) до головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області Ільченко І.С. (18002, м. Черкаси, вул. Небесної Сотні, 31/1, далі - відповідач), в якому просить скасувати рішення головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області Ільченко І.С. від 01.12.2017 №1361.

05.04.2018 перейдено до розгляду справи зі спрощеного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

23.04.2018 закінчено підготовче провадження та перейдено до розгляду справи по суті.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за наслідками проведення планової перевірки дотримання будівельних норм, державних стандартів і правил на об'єкті нагляду управління планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради складено акт від 22.11.2017, в якому встановлено, зокрема, що будівельний паспорт забудови земельної ділянки від 15.08.2016 №1160-бп, виданий начальником управління планування та архітектури Департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради Чернухою В.В. з порушенням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме: п. 1.2 розділу І Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 №103, ч. 1 ст. 27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Рішенням відповідача від 01.12.2017 №1361 скасовано дію будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 15.08.2016 №1160-бп.

Позивач не погоджується з висновками акту перевірки та зазначає, що скасований будівельний паспорт був виданий уповноваженим органом містобудування та архітектури - управлінням планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради за заявою ОСОБА_4 (далі - третя особа) від 04.08.2016, що мав намір будівництва двоповерхового житлового будинку, гаража та господарських будівель по АДРЕСА_1. До заяви додано всі необхідні для надання адміністративної послуги документи.

Земельна ділянка належить третій особі на праві приватної власності. Відповідно до містобудівної документації, а саме Плану зонування території м. Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 №2-513, земельна ділянка належить до зони Ж-2п - зони перспективної блокованої малоповерхової житлової забудови. Наміри забудови відповідають Плану зонування.

Представник позивача просив позов задовольнити повністю з підстав зазначених у позові, відповіді на відзив та додаткових письмових поясненнях.

Представником відповідача до суду подано відзив на адміністративний позов, згідно якого, у задоволенні позовних вимог просив відмовити повністю з наступних підстав. Відповідно до п. 1.2. Порядку № 103 будівельний паспорт забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт) визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці. А об'єктом нагляду видано будівельний паспорт на будівництво житлового будинку з мансардою та господарські будівлі не в межах порядку № 103, оскільки на земельній ділянці будується не індивідуальний, а зблокований(квартирний житловий будинок). Згідно намірів передбачено будівництво 2-х квартирного житлового будинку, з ізольованими квартирами та з окремими виходами на земельну ділянку. Вважає, що в результаті реалізації намірів будівництва на земельній ділянці буде розташовано багатоквартирний житловий будинок - для будівництва мали бути видані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, а не будівельний паспорт. Представник відповідача вважає, що з огляду на вказані порушення, уповноваженим органом при подачі документів, мало бути прийнято рішення про відмову у видачі будівельного паспорта. На підставі зазначеного, вказав, що будівельний паспорт видано з порушенням законодавства у сфері містобудівної діяльності в зв'язку з чим рішення про скасування дії будівельного паспорта є законним, а позовні вимоги необґрунтованими.

Відповідач та представник відповідача просили відмовити у задоволенні позову з підстав зазначених у відзиві та наданих додаткових поясненнях.

ОСОБА_4 просив позов задовольнити, зазначивши, що ним на придбаній земельній ділянці будується будинок. Будівельний паспорт наданий для будівництва одного будинку і на даний час він ще будується.

Представник третьої особи - Державної архітектурно-будівельної інспекції України надав пояснення у яких підтримав обґрунтування позиції відповідача та просив у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, відповідача, третьої особи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

15.08.2016 управлінням планування та архітектури Департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради видано будівельний паспорт №1160-бп на будівництво двоповерхового житлового будинку, гаража та господарських будівель по АДРЕСА_1 на підставі заяви громадянина ОСОБА_4 та доданих до неї документів від 04.08.2016.

22.11.2017 головними інспекторами будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області Ільченко І.С. та Шинкарук С.М. проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил. За її результатами, складено акт, у відповідності до якого виявлено наступні порушення положень порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, а саме:

Будівельний паспорт видано на об'єкт (квартиру-частину багатоквартирного будинку), який не є індивідуальним (садибним) житловим будинком, садовим, дачним будинком, що є порушенням вимог ч.1 ст. 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 1.2 Порядку № 103.

01.12.2017 головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області Ільченко І.С., на підставі акту перевірки, винесено рішення № 1361, про скасування дії будівельного паспорта забудови земельної ділянки від 15.08.2016 №1160-бп.

Позивач, вважаючи рішення №1361 незаконним, звернувся із адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлено Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 №3038-VІ (далі - Закон № 3038-VІ).

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності" від 17.01.2017 №1817-VІІІ доповнено Закон 3038-VI статтею 411,якою передбачено державний архітектурно-будівельний нагляд за дотриманням уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.

Згідно частини 2 статті 411 Закону №3038-VІ, державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; з метою здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду головні інспектори будівельного нагляду перевіряють законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 №698 затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, пунктом 2 якої передбачено, що нагляд здійснюється Держархбудінспекцією через головних інспекторів будівельного нагляду шляхом проведення планових, позапланових, документальних і камеральних перевірок.

Відповідно до пункту 1 Положення "Про управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області", затвердженого наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції № 938 від 12.06.2017, управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Черкаській області є територіальним органом, без статусу юридичної особи публічного права, утворене як структурний підрозділ апарату Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Згідно частини 1 статті 27 Закону України № 3038-VІ, забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт). Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки. Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів. За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.

Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування (частина 4 статті 27 Закону України №3038/VІ).

Відповідно до вказаної норми наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 103 від 05.07.2011 затверджено Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки. (далі - Порядок № 103 від 05.07.2011).

Згідно пункту 1.4 Порядку № 103 від 05.07.2011, розроблення будівельного паспорта здійснюється в межах населених пунктів відповідно до наявної містобудівної документації на місцевому рівні.

Відповідно до положень статей 17, 18, 19 Закону України № 3038/VІ, до містобудівної документації на місцевому рівні належать: генеральний план, план зонування, детальний план території.

Судом встановлено, що згідно Плану зонування території м. Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради № 2-513 від 04.12.2014, земельна ділянка по АДРЕСА_1, відноситься до зони Ж-2п - зони перспективної блокованої малоповерхової житлової забудови.

Вказана обставина підтверджується фрагментом плану зонування території міста Черкаси, наявною в матеріалах справи.

Блокована житлова забудова Ж-2 (зона блокованої забудови) Призначається для розташування зблокованих житлових будинків поверховістю до 3 поверхів з виходом з кожної квартири на земельну ділянку.

Переважними видами використання зони Ж-2 є розташування зблокованих житлових будинків поверховістю до 3 поверхів.

Відповідно до додатку "Б" ДБН В.2.2-15-2005 "Житлові будинки. Основні положення" (затвердженого наказом Державного комітету України будівництва та архітектури від 18 травня 2005 № 80), одноквартирний житловий будинок це індивідуальний житловий будинок, що має прибудинкову ділянку, зблокований житловий будинок- будинок квартирного типу, що складається із двох і більше квартир, кожна з яких має безпосередній вихід на приквартирну ділянку або вулицю.

Дія ДБН 360-92** "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень" (затверджено наказом Держкоммістобудування від 17.04.1992 № 44) поширюються на проектування нових і реконструкцію існуючих міських і сільських поселень України.

Пунктом 3.3. ДБН 360-92** визначено, що розміщення нового житлового будівництва у містах повинне передбачатися як на вільних територіях, так і в районах реконструкції.

Відповідно до Переліку об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 07.07.2011 № 109 (чинного на час видачі будівельного паспорту), не потребує надання містобудівних умов і обмежень будівництво садибних (котеджних) житлових будинків, дачних та садових будинків загальною площею до 300 кв.м. з числом надземних поверхів не більше двох, в тому числі з господарськими будівлями та спорудами, індивідуальними гаражами в межах відведення земельних ділянок без зміни цільового та функціонального призначення, що визначається будівельним паспортом земельної ділянки.

Відповідно до п. 1.3 ДБН 360-92** основою проектування, планування і забудови міських і сільських поселень повинна бути попередньо розроблювана концепція їх соціально-економічного розвитку, яка забезпечить реалізацію прав і свобод населення відповідно до Конституції України.

Суд звернув увагу, що земельна ділянка по вул. Вишневій, 41 м. Черкаси придбана третьою особою 10.07.2014 року з цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а план зонування території м. Черкаси затверджений рішенням сесії Черкаської міської ради від 04.12.2014 № 2-513.

Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

На підставі наведеного, судом зроблено висновок, що будівельний паспорт уповноваженим органом видано на будівництво житлового будинку відповідно до ст. 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» Порядку №103 від 05.07.2011.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не доведено суду правомірність та обґрунтованість оскаржуваного рішення.

На підставі викладеного, Черкаський окружний адміністративний суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлену позовну вимогу обґрунтованою та такою, що підлягає до задоволення.

Відповідно до ч. 2, ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Підстави для стягнення з відповідача суми судового збору, сплаченого позивачем при подачі позову відсутні.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Скасувати рішення головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області Ільченко І.С. від 01.12.2017 №1361.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя П.Г. Паламар

Повний текст рішення виготовлено 18.05.2018