
Справа № 822/1350/18
РІШЕННЯ
іменем України
15 травня 2018 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в складі головуючого-судді Божук Д.А.
за участі:секретаря судового засідання Бандура І.М. представника відповідача - Августенюка О.М. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2, позивач) звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - ГУ Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, відповідач), в якому просить:
- зобов'язати ГУ Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити доперерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області №52/121/49-2017 від 12.05.2017 та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" у розмірі 5% грошового забезпечення з 01.01.2016;
- зобов'язати ГУ Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснювати в подальшому виплату перерахованої пенсії ОСОБА_2, згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області №52/121/49-2017 від 12.05.2017 та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" у розмірі 5% грошового забезпечення з квітня 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він перебуває на обліку в ГУ Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ. Вважає, що відповідачем безпідставно не здійснено перерахунку розміру його пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" з 01 січня 2016 року в розмірі 55% грошового забезпечення, а лише в розмірі 50%.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.04.2018 відкрито провадження у даній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження. Призначено судове засідання на 03.05.2018.
У судову засіданні 03.05.2018 розгляд справи відкладено на 15.05.2018.
Ухвалою Хмельницького адміністративного суду від 15.05.2018 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у даній справі.
Позивач у судове засідання 15.05.2018 не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду.
Частиною 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Представник відповідача не заперечував щодо розгляду справи за відсутності позивача.
Заслухавши думку представника відповідача, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності позивача.
20.04.2018 до суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Зазначає, що законами України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", "Про Державний бюджет України на 2016 рік", "Про Державний бюджет України на 2017 рік" видатки на проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), виходячи із грошового забезпечення поліцейських передбачені не були, тому підстави для перерахунку пенсії позивачу - відсутні. Крім того, вказує, що Пенсійний фонд України розпочав процедуру перерахунку пенсій згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 №988 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103.
Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Додатково зазначив, що позивачу проведено перерахунок пенсії з розрахунку 55% грошового забезпечення та з 01.01.2018 пенсія виплачується в новому розмірі. Зазначив, що недоплачені кошти за період з січня 2016 року по грудень 2017 року, будуть виплачені з врахуванням постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103.
Заслухавши представника відповідача, дослідивши докази, суд вважає, що позов необхідно задовольнити частково з урахуванням зазначеного нижче.
ОСОБА_2 з 26.09.2008 перебуває на обліку в ГУ Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон).
Розмір грошового забезпечення позивача визначений в довідці ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Хмельницькій області №52/121/49-2007 від 12.05.2017 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 08.12.2017 у справі №686/23251/17 позов ОСОБА_2 задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2, згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області №52/121/49-2017 від 12.05.2017 року та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області №52/121/49-2017 від 12.05.2017 та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" в розмірі 50% грошового забезпечення з 01.01.2016 року.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.02.2018 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задоволено частково. Постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 08 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій в частині розподілу судових витрат змінено. Викладено абзац 3 аркуша 7 мотивувальної частини постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 08 грудня 2017 року в наступній редакції: "Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.". Викладено абзац 4 резолютивної частини постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 08 грудня 2017 року у наступній редакції: "Стягнути на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області судові витрати по сплаті судового збору у сумі 640 (шістсот сорок) грн.".
Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
20.02.2018 ОСОБА_2 звернувся до ГУ Пенсійного фонду України з заявою щодо виконання рішення суду.
Листом від 23.02.2018 №4032/02 ГУ Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило ОСОБА_2 про те, що ним проведено перерахунок його пенсії з 01.01.2016 у розмірі 50% грошового забезпечення на підставі довідки №52/121/49-2017 від 12.05.2017 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Вважаючи, що порушені його права внаслідок не здійснення перерахунку розміру його пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" з 01.01.2016 в розмірі 55% грошового забезпечення, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Законом України від 23.12.2015 №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (далі - Закон №900-VIII), який набрав чинності 29.12.2015, доповнено статтю 63 Закону новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Згідно частини 2 статті 51 Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Частиною 3 статті 51 Закону (у редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" від 15.07.2015 №614, який набрав чинності 01.01.2016) встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із ст.102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом.
Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набрала чинності 02.12.2015 (далі - Постанова №988) та постановою від 18.11.2015 №947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок №45), яка набрала чинності 20.02.2008.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Згідно пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно зі статтею 51 Закону позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова №988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.
Відповідно до статті 13 Закону пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Таким чином, розмір відсотку грошового забезпечення при перерахунку та виплаті пенсії, визначений позивачу у статті 13 Закону та становить 55% грошового забезпечення. При цьому, розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 визначений в довідці ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Хмельницькій області №52/121/49-2007 від 12.05.2017.
Враховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком №45, для проведення перерахунку пенсії, позивач має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. Тому, посилання відповідача на відсутність коштів у Державному бюджеті України на вказані виплати суд вважає безпідставними, оскільки відсутність бюджетного фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на перерахунок пенсії, що є предметом спору у цій справі. Крім того, суд зауважує, що відповідач ніяких доказів на підтвердження відсутності бюджетних призначень на виплату пенсії не надав.
За змістом статті 46 Конституції України, право позивача на належне пенсійне забезпечення є конституційним правом.
Конституційний Суд України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 №7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007 вказав на неможливість залежності гарантованих законом виплат, пільг від видатків бюджету.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16.12.1974 у справі "Міллер проти Австрії", де Європейський суд з прав людини встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16.09.1996, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
У рішенні Європейського суду у справі "Кечко проти України" від 08.11.2005 зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі № 21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).
Суд зауважує, що представником відповідача не заперечувалося право позивача щодо перерахунку та виплати пенсії. При цьому, суд критично оцінює твердження представника відповідача про проведенння ОСОБА_2 перерахунку пенсії з розрахунку 55% грошового забезпечення, оскільки не надано оригіналів доказів. Також не надано належних та допустимих доказів виплати пенсії у новому розмірі.
Щодо посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - постанова №103), якою встановлено новий порядок перерахування та виплати пенсій пенсіонерам внутрішніх справ, суд зазначає, що спірні правовідносини виникли в 2017 році, коли ГУ Пенсійного фонду України в Хмельницькій області отримало довідку про розмір грошового забезпечення встановленої форми і, на виконання вимог Закону та Порядку №45, зобов'язане було в безумовному порядку здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2016 року. При цьому доказів виконання постанови №103 не надано, і вона фактично підтверджує порушення прав позивача.
Таким чином, слід зобов'язати ГУ Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області №52/121/49-2017 від 12.05.2017 та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" у розмірі 55% грошового забезпечення з 01.01.2016 з урахуванням нарахованих та виплачених сум.
Щодо позовної вимог зобов'язати ГУ Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснювати в подальшому виплату перерахованої пенсії ОСОБА_2, згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області №52/121/49-2017 від 12.05.2017 та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" у розмірі 5% грошового забезпечення з квітня 2018 року суд зазначає наступне.
Оскільки обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду, зазначена вимога є передчасною та такою, що не підлягає задоволенню, оскільки суд не може розглядати позовні вимоги, що можливо виникнуть у майбутньому.
Враховуючи зазначене, адміністративний позов необхідно задовольнити частково.
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду згідно квитанції №63 від 12.03.2018 позивачем сплачено судовий збір в розмірі 704,80 грн. Отже, на користь ОСОБА_2 слід стягнути судові витрати по сплаті судового збору в сумі 352,40 грн.
Керуючись статтями 2, 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 29000, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000, ідентифікаційний код - 21318350) про зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, згідно довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області №52/121/49-2017 від 12.05.2017 та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" у розмірі 55% грошового забезпечення з 01.01.2016 з урахуванням нарахованих та виплачених сум.
3. У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
4. Стягнути на користь ОСОБА_2 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 352,40 грн (триста п'ятдесят дві гривні 40 коп) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Повне рішення складене 18 травня 2018 року
Суддя Д.А. Божук