
Справа № 822/1107/18
РІШЕННЯ
іменем України
15 травня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І.
за участі:секретаря судового засідання Яворської І.Ю. позивача ОСОБА_1 і представника відповідача Клюцука В.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом від 13.03.2018, в якому просить: 1) визнати дії Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області неправомірними в частині відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії у відповідності до ст. 55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; 2) зобов'язати Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області призначити та нарахувати ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах з зниженням пенсійного віку з 25 вересня 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорія 2. Він 25 вересня 2017 звертався із заявою до Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області з заявою та додатками до неї, в якій просив призначити пенсію за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, однак листом №18448/04 від 22.12.2017 йому повідомлено, що заява та документи надані для призначення пенсії за віком на пільгових умовах особам які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення розглянуті і в призначені пенсії відмовлено. Вважає такі дії відповідача протиправними, тому звернулася до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 20.03.2018 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідно до ухвали від 19.04.2018, суд замінив відповідача по справі №822/1107/18, а саме Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, задовольнив клопотання відповідача про проведення розгляду справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін та вирішив розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін і призначив судове засідання на 15.05.2018.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з тих же підстав, що вказані в позовній заяві.
Представник відповідача в задоволенні позову просив відмовити з підстав, вказаних у Відзиві на позовну заяву від 10.04.2018. Вказує, що на запит Кам"янець-Подільського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області від 12.10.2017 від Центрального архівного відділу Національної гвардії України отримано довідку №951 від 15.11.2017, згідно якої рядовий ОСОБА_1 в період з 23.11.1985 (наказ №308) по 16.11.2017 (наказ №296) проходив військову службу в складі військової частини 7481 на посадах стрільця, водія РМТО. В наказі командира військової частини 7481 №229 від 08.09.1986 значиться: вважати вибувшим в службове відрядження рядового водія РМТО Гончар І.А. в м. Київ військова частина 3217, 07.09.1986. В наказі командира військової частини 7481 №231 від 10.09.1986 значиться: вважати прибувшим із службового відрядження рядового ОСОБА_1 із м. Києва, 09.09.1986. Також просить врахувати, що у довідках №372 від 17.12.1992, №469/1 від 20.09.2016 та №951 від 15.11.2017 відсутні відомості про населений пункт чи об"єкт, де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. З урахуванням цього підстав для призначення позивачу пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, як ліквідатору аварії на ЧАЕС немає (стор. 27-28).
З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, дослідивши докази по справі, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Відповідно до Дубліката Посвідчення серії НОМЕР_2 від 25.04.2001, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорія 2 (стор. 13).
Позивач звертався до Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області з Заявою про призначення/перерахунок від 25.09.2017 та додатками до неї, в якій просив призначити пенсію за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 2 (стор. 10).
Листом №18448/04 від 22.12.2017 Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області повідомило позивача, що його заява від 25.09.2017 та документи надані для призначення пенсії за віком на пільгових умовах особам які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення розглянуті і в призначені пенсії відмовлено. Роз'яснено, що умови призначення пенсій за віком особам, які працювали на територіях радіоактивного забруднення визначено нормами ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Повідомлено: "Оскільки надані документи (довідка № 372 від 17.12.1992 року, та довідка №951 від 15.11.2017) не можливо підтвердити первинними документами в яких було б зазначено фактичні дні перебування в зоні відчуження, тому підтвердити факт перебування в зоні відчуження не можливо." При наданні заяви та додаткових документів його звернення буде розглянуто повторно (стор. 8).
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон № 796-XII), визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону № 796-XII, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Згідно з ч. 1 ст. 55 Закону № 796-XII, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів - 10 років.
Частиною ч. 3 ст. 55 Закону № 796-XII визначено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, чинній на момент звернення позивача з заявою про призначення пенсії) (далі - Закон №1058-IV), особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Згідно з абз. 7 п.п. 5 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Отже, законодавець встановив перелік документів, що підтверджують участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який не обмежується лише довідкою форми № 122, а такий факт може бути підтверджений в тому числі іншими первинними документами в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до Архівної довідки Центрального архівного відділу Національної гвардії №951 від 15.11.2017 ( далі - Архівна довідка), в архівних документах на рядового ОСОБА_1 є наступні відомості: в період з 23.11.1985 (Наказ №308) по 16.11.1987 (Наказ №296) проходив військову службу в складі військової частини 7481 на посадах стрільця, водія РМТО. В наказі командира військової частини 7481 №229 від 08.09.1986 значиться: вважати вибувшим в службове відрядження рядового водія РМТО Гончар І.А. (так в наказі) - в м. Київ військова частина 3217, 07.09.1986. В наказі командира військової частини 7481 №231 від 10.09.1986 значиться: вважати прибувшим із службового відрядження рядового ОСОБА_1 із м. Києва, 09.09.1986. Примітка: інші відомості в документах військової частини 7481 не виявлено. В документах військової частини 3217 прибуття ОСОБА_1 із військової частини 7481 та прибуття із службового відрядження не знайдено (стор. 15).
Відповідач свою відмову позивачу у призначенні пенсії фактично обгрунтовує тільки згаданою Архівною довідкою, чому суд дає критичну оцінку, так як вважає, що не виявлення чи не знайдення документів щодо позивача не спростовує інші документи надані ОСОБА_1
Так, Довідкою №372 від 17.12.1992 Військової частини №7481 стверджено, що ОСОБА_1 дійсно приймав участь в ліквідації наслідків аварії в 30 кілометровій зоні Чорнобильської АЕС з 07.09.1986 по 29.01.1987, в населених пунктах Максимовичі, Денисовичі, Розсоха (стор. 14).
Копією Військового квитка ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 в графі VII стверджено, що з 07.09.1986 по 29.01.2987 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (стор. 16).
Крім цього, згідно з нотаріально посвідченою заявою ОСОБА_4, він стверджує, що ОСОБА_1 був прикомандирований до в/ч 3217 водієм та виконував обов"язки по ліквідації аварії разом з ним у період з жовтня 1986 року по лютий місяць 1987 року. Перебували в м. Прип"яті, с. Рассоха, с. Денисовичі, с. Зелений мис, с. Максимовичі Київської області ( стор. 41).
Допитаний у суді в якості свідка ОСОБА_5 пояснив, що проходив військову службу у військовій частині 3217 (авторота), яка знаходилась у м. Києві. ОСОБА_1 був прикомандирований з іншої військової частини, і близько шести місяців в 1986 році, як водій самоскида, як і він, приймали участь у будівництві різних об"єктів в Чорнобильській зоні (казарми, інше), а саме в населених пунктах чи біля них: Рассоха, Максимовичі, Денисовичі, Зелений мис, Поліське, які він пригадує. Він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, про що має посвідчення 2-ї категорії. Крім цього, у його Військовому квитку зроблені записи про участь в ліквідації аварії на ЧАЕС, які він надає суду для огляду (стор.50 - 53).
Також у цій адміністративній справі, суд враховує вимоги ч.5 ст. 242 КАС України, відповідно до якої, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Так, в постанові Верховного Суду від 08.05.2018 по справі №708/1022/17 (адміністративне провадження №К/9901/2702/17) зроблено висновок, що документами, які підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом № 796-XII є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Такі документи, як довідки про періоди роботи (служби) у зоні відчуження, відповідно до ст. 15 Закону № 796-XII є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Отже, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а надані ним довідки є належним доказом на підтвердження передбачених законом відомостей, поданими ним документами підтверджено період роботи та населені пункти, де ним проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а тому відповідач безпідставно відмовив у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону № 796-XII.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача призначити та нарахувати пенсію з 25 вересня 2017 року, суд зазначає наступне.
В порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права. Порядок призначення і нарахування пенсії визначено, зокрема, Законом №1058-IV, і потрібно враховувати, що суд не повинен підміняти суб'єкт владних повноважень у реалізації його повноважень, вирішуючи питання щодо призначення пенсії. Після відновлення порушеного права ОСОБА_1, відповідач повинен виконувати Закон, і у суду не має підстав зобов"язувати його вчиняти дії у порядку визначеному цим Законом при вирішенні його заяви від 25.09.2017, відповідно до ст. 55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону, відмовляючи ОСОБА_1 у призначені пенсії відповідно до ст. 55 Закону № 796-XII, а позивач частково довів позовні вимоги, тому з урахуванням висновків Верховного суду у справі №708/1022/17 (адміністративне провадження №К/9901/2702/17) та встановлених у цій адміністративній справі обставин, позов задовольняється частково, що підтверджено доказами, які перевірено судом.
Керуючись Законами України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 32315, код НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код 37863929) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Кам"янець-Подільського об"єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії у відповідності до ст. 55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов"язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію на підставі його заяви від 25.09.2017, відповідно до ст. 55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В решті вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 18 травня 2018 року
Головуючий суддя А.І. Петричкович