
Справа № 452/543/18
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
"04" травня 2018 р. м.Самбір
Самбірський міськрайонний суд Львівської області
у складі: головуючого - судді Галина В.П.,
при секретарі Задорожній В.Б.,
представника прокуратури ОСОБА_1,
представників позивачів ОСОБА_2, ОСОБА_3,
відповідача ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду у місті Самборі цивільну справу за позовом керівника Самбірської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Самбірської міської ради, КЗ «Самбірська центральна районна лікарня» до ОСОБА_4, третя особа на стороні позивача ОСОБА_5 управління Самбірської міської ради про відшкодування витрат лікувального закладу на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення, -
в с т а н о в и в:
Керівник Самбірської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Самбірської міської ради, КЗ «Самбірська центральна районна лікарня» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_4 про відшкодування витрат лікувального закладу на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення. В обґрунтування позову посилається на те, що вироком Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 16.11.2017 року ОСОБА_6 визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого за ч.2 ст.286 КК України та призначено покарання - позбавлення волі на строк чотири роки з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк один рік. Відповідно до п. в) ст. 1 Закону України «Про амністію у 2016 році» від 22 грудня 2016 року ОСОБА_4 було звільнено від відбування покарання на підставі акту амністії.
Потерпілий від даного злочину ОСОБА_7 перебував на стаціонарному лікуванні в КЗ «Самбірська ЦРЛ» травматологічному відділенні з 08.07.2017 року по 11.07.2017 року, всього три ліжко-дні з діагнозом «Інші уточнені травми із залученням декількох ділянок тіла. Травматичний набряк головного мозку». За перебування потерпілого на лікуванні в КЗ «Самбірська ЦРЛ» було затрачено кошти в сумі 3244 грн. 59 коп.
Витрати, які з вини ОСОБА_4 здійснені КЗ «Самбірська ЦРЛ» на стаціонарне лікування потерпілого від злочину, негативно впливають на фінансування інших хворих, внаслідок чого порушуються інтереси держави у сфері дотримання прав і свобод людини і громадянина та в галузі охорони здоров'я і забезпечення пов'язаних з ними державних гарантій, що і є підставою для звернення прокурором в межах своєї компетенції до суду на захист державних інтересів.
Із врахуванням наведеного просять задовольнити наведений позов у повному обсязі заявлених позовних вимог.
Прокурор Коваленко Т.М. в підготовчому засіданні позов підтримала, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві та просила його задовольнити.
Представники відповідача ОСОБА_8 міської ради ОСОБА_2 та КЗ «Самбірська ЦРЛ» ОСОБА_3 в підготовчому засіданні позов підтримали, просили його задовольнити.
Представник фінансового управління Самбірської міської ради в підготовче засідання не з’явився, будучи належним чином повідомлений про день, час і місце підготовчого засідання, а тому суд розглядає справу у його відсутності.
Відповідач ОСОБА_4 в підготовчому засіданні позов визнав та згідний на його задоволення.
Заслухавши пояснення осіб, які з’явились, дослідивши матеріали справи, з’ясувавши обставини справи і перевіривши їх доказами, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:
Відповідно до вироку Самбірського міськрайонного суду Львівської області від 16.11.2017 року ОСОБА_6 визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України, та призначено покарання – позбавлення волі на строк чотири роки з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік. Відповідно до п. в) ст. 1 Закону України «Про амністію у 2016 році» від 22 грудня 2016 року ОСОБА_6 звільнено від відбування покарання на підставі акту амністії. ( а.с. 8-10).
Із довідки № 1042 від 28.08.2017 року представленої Комунальним закладом «Самбірська центральна районна лікарня» відомо, що ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1, житель ІНФОРМАЦІЯ_2 поступив у приймальне відділення КЗ Самбірська ЦРЛ 08.07.2017 року та був переведений у анестезіологічне відділення КЗ Самбірська ЦРЛ по 11.07.2017 року, всього 3 ліжко-дні з діагнозом: «Інші уточнені травми із залученням декількох ділянок тіла. Травматичний набряк головного мозку», після чого був переведений до Львова.
За перебування потерпілого ОСОБА_7 на лікуванні в КЗ «Самбірська ЦРЛ» було затрачено кошти в сумі 3244 грн. 59 коп.
Відповідно до вищезгаданого розрахунку вартість одного ліжко-дня у липні 2017 року в травматологічному відділенні Самбірської ЦРЛ становила 1081, 53 грн. ( а.с. 11).
Згідно довідки № 226 від 05.03.2018 року КЗ «Самбірська ЦРЛ» відомо, що ОСОБА_4 не були відшкодовані кошти в розмірі 3244,59 гривень за перебування на лікуванні в КЗ Самбірській ЦРЛ з тілесними ушкодженнями потерпілого від злочину ОСОБА_7 в період з 08.07.2017 р. по 11.07.2017 р. ( а.с. 16).
Відповідно до ст. 13-1 Конституції України, на органи прокуратури покладено обов’язок представництва інтересів держави в суді.
Статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Статтею 56 ЦПК України передбачено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Відповідно до ч. 3 ст.128 КПК України, на прокурора покладено обов'язок пред'являти цивільний позов в інтересах держави про відшкодування заподіяної кримінальним правопорушенням шкоди.
Згідно до ч.7 ст.128 КПК України особа, яка не пред'явила цивільний позов в кримінальному провадженні, має право пред'явити його в порядку цивільного судочинства.
Як вбачається із викладеного у позовній заяві, в кримінальному у проваджені позов прокурором не пред'являвся. Ні в ході досудового розслідування, ні під час судового провадження в Самбірському міськрайонному суді Львівської області КЗ «Самбірська ЦРЛ» не визнавались цивільним позивачем. Окрім цього, ні після винесення ухвали суду як КЗ «Самбірська ЦРЛ» так і Самбірською міською радою не вжито жодних заходів, в тому числі представницького характеру, щодо стягнення затрачених коштів на лікування ОСОБА_7 в сумі 3244 грн. 59 коп.
Статтею 89 Бюджетного кодексу України передбачено, що видатки на фінансування лікарні здійснюються за рахунок коштів місцевого бюджету.
Відповідно до Положення про фінансове управління Самбірської міської ради, останнє не має повноважень на звернення до суду з позовом про повернення коштів, витрачених на стаціонарне лікування осіб, які потерпіли від злочину, тому залучається в якості третьої особи. ( а.с. 18-19).
Згідно до статуту КЗ «Самбірська ЦРЛ» в межах повноважень наданих Статутом, лікарня має право укладати угоди, набувати майнові та особисті немайнові права, бути позивачем і відповідачем у суді. Також Статутом КЗ «Самбірська ЦРЛ» передбачено, що Самбірська міська рада є органом, який уповноважений управляти майном лікарні.
Згідно п. п. 1.1 Положення про фінансове управління Самбірської міської ради, затвердженого рішенням голови Самбірської міської ради від 10.02.2014 № 12 фінансове управління Самбірської міської ради є структурним підрозділом Самбірської міської ради, що утворюється Самбірською міською радою. Управління є бюджетною, неприбутковою установою.
п.п. 2.1.1, 2.1.6 Положення основними завданнями Управління зазначено: забезпечення реалізації державної бюджетної політики на території міста; здійснення в установленому порядку загальної організації та управління виконанням місцевого бюджету, координація в межах своєї компетенції діяльності учасників бюджетного процесу з питань виконання зазначеного бюджету.
Управління відповідно до покладених на нього завдань: здійснює в установленому порядку загальну організацію та управління виконанням районного бюджету, координує в межах своєї компетенції діяльність учасників бюджетного процесу і питань виконання бюджету забезпечує захист фінансових інтересів держави.
Враховуючи викладене, прокурор, відповідно до ст. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», ст. 65 Цивільного процесуального кодексу України пред'являє цей позов в інтересах держави в інтересах КЗ « Самбірської ЦРЛ».
КЗ «Самбірська ЦРЛ» є закладом комунальної форми власності, тобто перебуває у власності територіальної громади м. Самбора, а тому кошти на відшкодування витрат на лікування повинні бути зараховані до місцевого бюджету.
Згідно п.8 ч.2 ст.16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана майну юридичної особи, відшкодовується у повному обсязі особою, яка її завдала.
У відповідності до ст. 1206 Цивільного кодексу України, особа, яка вчинила злочин, зобов'язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров'я на лікування потерпілого від цього злочину, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого.
Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров'я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету.
Відповідно до п. 3 постанови Пленуму Верховного суду України № 11 від 07.07.1995 «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину та судових витрат» питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з «Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров’я на стаціонарне лікування дотерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 545 від 16 липня 1993 року.
Витрачені на стаціонарне лікування кошти підлягають відшкодуванню у повному обсязі і зараховуються до відповідного державного бюджету залежно від джерел фінансування закладу охорони здоров'я або на рахунок юридичної особи, якій належить останній.
Згідно п. 2 «Порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров'я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнення з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання» (надалі Порядку), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №545 від 16.07.1993 року, сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров’я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі та вартості витрат на його лікування в день.
Як вказано у п. 4 Порядку, стягнені в установленому порядку кошти залежно від джерела фінансування закладу охорони здоров'я, у якому перебував на стаціонарному лікуванні потерпілий, зараховуються до відповідного бюджету або на користь юридичної особи (відомства), якій належить заклад охорони здоров'я.
У відповідності до ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Із врахуванням наведеного в сукупності, суд дійшов висновку, що шкода в розмірі 3244 (три тисячі двісті сорок чотири) гривні 59 (п’ятдесят дев’ять) коп. заподіяна КЗ «Самбірська центральна районна лікарня» Львівської області з вини ОСОБА_6, а тому її слід стягнути з відповідача.
Керуючись ст. ст. 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Стягнути з ОСОБА_6 кошти, витрачені КЗ «Самбірська ЦРЛ» на стаціонарне лікування потерпілого від злочину ОСОБА_7 у розмірі 3244 (три тисячі двісті сорок чотири) гривні 59 (п»ятдесят дев»ять) коп. та перерахувати їх на відповідний рахунок на користь фінансового управління Самбірської міської ради до місцевого бюджету (р/р 31412544700016 код платежу 24060300, МФО 825014).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, і може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до апеляційного суду Львівської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Текст повного рішення буде складено 15 травня 2018 року.
Суддя