Рішення № 74073943, 08.05.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.05.2018
Номер справи
823/250/18
Номер документу
74073943
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2018 року справа № 823/250/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

секретар судового засідання – Попельнуха Ю.І.,

за участю представників:

позивача – ОСОБА_1,

відповідача – ОСОБА_2,

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом 2 державного пожежно-рятувального загону управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Черкаській області до Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області про визнання протиправними дій, визнання протиправним протоколу та зобов’язання вчинити певні дії,

встановив:

2 державний пожежно-рятувальний загін управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Черкаській області (18007, м. Черкаси, вул. Чигиринська, 5, далі – ДПРЗ, позивач) подав позов до Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області (18000, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 185, далі – Головне управління, відповідач), в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просить:

- визнати протиправними дії щодо складення попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства від 05.01.2018 № 07.1-15/3-211 та скасувати його;

- визнати протиправним протокол про порушення бюджетного законодавства № 1 від 05.01.2018 та скасувати його;

- зобов’язати Головне управління Державної казначейської служби України у Черкаській області зареєструвати бюджетне зобов’язання за додатковою угодою № 2 від 12.12.2017 до договору № 241 від 06.06.2017, укладеного між 2 державним пожежно-рятувальним загоном управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області та ТОВ “Компанія ТІТАЛ”.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним не порушені вимоги бюджетного законодавства, оскільки 12 грудня 2017 року між 2 державним пожежно-рятувальним загоном управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області та ТОВ “Компанія ТІТАЛ” укладена додаткова угода № 2 до договору № 241 від 06.06.2017 про закупівлю пожежної автоцистерни АЦ-5-50, за умовами якої відповідно до п. 4 ст. 36 Закону України “Про публічні закупівлі”, ст. 651 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України змінилися істотні умови вказаного договору в частині продовження строку його дії до 31.03.2018 та виконання зобов’язань щодо поставки товару. Така потреба виникла для покращення якості предмета закупівлі у зв’язку із службовою необхідністю, пов’язаною з постійним виїздом пожежного автомобіля у віддалені населені пункти зі складними дорожніми умовами та знаходженні на чергуваннях на відкритих ділянках просто неба тривалі терміни. Одночасно з цим були та наявні документально підтверджені об’єктивні обставини, передбачені пунктом 4 частини 4 статті 36 Закону України “Про публічні закупівлі”.

Крім того, додаткова угода № 2 від 12.12.2017 до договору № 241 від 06.06.2017, укладеним 2 державним пожежно-рятувальним загоном управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області та ТОВ “Компанія ТІТАЛ”, оприлюднена та відповідно зареєстрована згідно вимог чинного законодавства в системі “PROZZORO”, а відповідний реєстр бюджетних зобов’язань за вказаною угодою був поданий для реєстрації до Головного управління.

Додатково позивач зазначає, що відповідач, приймаючи спірне попередження та протокол, посилається на порушення вимог п. 22 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України, а саме: порушення вимог цього Кодексу при здійсненні попередньої оплати за товари, роботи та послуги за рахунок бюджетних коштів, а також порушення порядку і термінів здійснення такої оплати.

Аналіз даної норми, на думку позивача, свідчить про те, що підставою для притягнення до відповідальності є порушення при здійсненні попередньої оплати за товар, а також порушення порядку і термінів здійснення такої оплати, проте позивачем оплата товару була здійснена вчасно, отже для належного та ефективного захисту порушених прав позивача відповідачем має бути зареєстроване бюджетне зобов’язання за додатковою угодою № 2 від 12.12.2017 до договору № 241 від 06.06.2017 укладеним 2 державним пожежно-рятувальним загоном управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області та ТОВ “Компанія ТІТАЛ”.

В письмовому відзиві та запереченнях на адміністративний позов відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що позивачем порушено норми бюджетного законодавства, а саме: позивачем у строк протягом трьох днів після завершення терміну поставки продукції до Головного управління не подані документи, що підтверджують отримання пожежної автоцистерни АЦ-5-50, таким чином, установі не надано товар на суму 4587000,00 грн, а перераховані кошти не повернуті на реєстраційний рахунок розпорядника бюджетних коштів, а тому відповідно до п. п. 1, 2 ч. 1 ст. 117 Бюджетного кодексу України до позивача застосовано попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства та зупинення операцій з бюджетними коштами на один місяць на підставі протоколу про порушення бюджетного законодавства.

Головне управління, застосовуючи до позивача заходи впливу, діяло в межах чинного законодавства.

25 січня 2018 року ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду позовну заяву 2 державного пожежно-рятувального загону управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Черкаській області залишено без руху.

06 лютого 2018 року на виконання вимог вищевказаної ухвали позивачем надано клопотання про долучення до матеріалів справи документів.

09 лютого 2018 року ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у адміністративній праві, прийнято рішення про розгляд прави за правилами загального позовного провадження.

27 лютого 2018 року представником позивача до суду надано клопотання про перенесення судового засідання.

27 лютого 2018 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною в протокол судових засідань, оголошено перерву у підготовчому засіданні до 12.03.2018.

07 березня 2018 року представник відповідача надав до Черкаського окружного адміністративного суду пояснення по справі.

09 березня 2018 року представник позивача надав заяву про збільшення позовних вимог та пояснення з додатковими доказами по справі.

12 березня 2018 року представник позивача на підтвердження своєї позиції надав суду пояснення з доказами, а представник відповідача клопотання про перенесення підготовчого засідання.

12 березня 2018 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною в протокол судових засідань, відкладено підготовче засідання до 22.03.2018.

19 березня 2018 представник відповідача подав до суду заперечення на заяву позивача про збільшення позовних вимог від 09.03.2018, заперечення на письмове пояснення позивача від 09.03.2018 та заперечення в порядку статті 164 Кодексу адміністративного судочинства України.

22 березня 2018 року представник позивача надав до суду письмові пояснення щодо заперечень відповідача від 19.03.2018.

22 березня 2018 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною в протокол судових засідань, закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 10.04.2018.

Відповідно до довідки від 10.04.2018 судове засідання не відбулося, оскільки суддя у період з 05.04.2018 по 20.04.2018 відповідно до наказу № 32-в від 20.03.2018 перебував у відпустці, а судове засідання перенесено на 03.05.2018.

03 травня 2017 року усною ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду, занесеною в журнал судового засідання, оголошено перерву на стадії розгляду справи по суті до 08.05.2018.

У судовому засіданні 08.05.2018 представник позивача просив адміністративний позов задовольнити повністю, а представник відповідача – відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, об’єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.

Суд встановив, що рішенням Черкаської міської ради від 13.07.2017 № 2-2298 затверджений перелік міських (регіональних) програм, які планується фінансувати за рахунок міського бюджету у 2017 році, серед якого заплановано виділення субвенції міського бюджету державному бюджету на Програму захисту населення м. Черкаси від надзвичайних ситуацій техногенного, природного, соціального, воєнного характеру на загальну суму 4587000 грн.

Відповідно до договору № 2 про надання субвенції Черкаська міська рада та позивач дійшли згоди, що вказаний договір регулює умови надання та використання субвенції в сумі 4587000 грн для придбання пожежного автомобіля (автоцистерни).

Згідно вимог чинного законодавства було оголошено про тендерну закупівлю через систему “PROZZORO”. На підставі засідання тендерного комітету (протокол засідання комітету № 4 від 21.03.2017 року) прийнято рішення здійснити закупівлю шляхом проведення процедури відкритих торгів (з публікацією англійською мовою) відповідно до ст. 4 ЗУ “Про публічні закупівлі”. Після проведення тендеру, було уточнено ціну предмету закупівлі - пожежного автомобіля - 4 млн. 600 тис.грн.

Видатки субвенції були передбачені на листопад 2017 року (за рахунок перевиконання надходжень до міського бюджету), але враховуючи стислі терміни освоєння коштів у поточному фінансовому році та плідної співпраці з депутатським корпусом міської ради та керівництвом міста, субвенція на придбання пожежного автомобіля була надана у серпні 2017 року.

Оголошення про проведення відкритих торгів № UA-2017-03-2 l-003050-b від 21.03.2017: прийом пропозицій - 21.03.2017 року - 23.04.2017 року (32 дні), прекваліфікація-21.03.2017 року - 17.05 2017 року (23 дні). Рішенням тендерного комітету (протокол засідання № 11 від 11.05.2017 року) визначено учасників, які відповідають кваліфікаційним критеріям. Аукціон відбувся 17.05.2017 року.

На підставі засідання тендерного комітету (протокол засідання № 12 від 17.05.2017 року) визначено переможця торгів та прийнято рішення про намір укласти договір з ТОВ “Компанія TITАЛ” відповідно до п. 15 ч. 1 ЗУ “Про публічні закупівлі”; ч. 6 ст. 28 ЗУ “Про публічні закупівлі”.

06 червня 2017 року між 2 державним пожено-рятувальним загоном управління ДСНС України в Черкаській області та ТОВ “ТІТАЛ” укладено договір № 241 про закупівлю Пожежної автоцистерни АЦ-5-50, або еквівалент. Відповідно до вказаного договору ТОВ “Компанія ТІТАЛ” зобов’язується поставити у власність позивачеві пожежну цистерну АЦ-5-50, або еквівалент в кількості та комплектації згідно з специфікацією (додаток 1 до договору), що є невід’ємною частиною даного договору, а позивач зобов’язується прийняти та оплатити продукцію на умовах договору. Пунктом 2.2. проекту договору про закупівлю передбачено здійснення попередньої оплати у розмірі 100% Постачальнику, тобто ТОВ “Компанія TITAЛ”. Відповідно до пункту 3.2 договору продукція має бути поставлена у повному обсязі позивачу протягом 6 місяців але не пізніше 31.12.2017. Даний договір згідно з пунктом 11.1 вступає в законну силу з моменту його підписання та реєстрації в Державній казначейській службі України і діє до 31.12.2017.

07 червня 2017 Департамент економіки і фінансування направив до ДПРЗ лист № 20-255/5, відповідно до якого Державна служба України з надзвичайних ситуацій відповідно до наказу ДСНС України від 13.12.2016 № 183 “Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти” (із змінами) розглянула матеріали щодо проведення попередньої оплати та направила відповідний дозвіл.

31 серпня 2017 року Державна служба України з надзвичайних ситуацій направила позивачеві лист № 03-12384/205 відповідно до якого Державна служба України з надзвичайних ситуацій підтвердила надання дозволу на здійснення попередньої оплати 2 державному пожежно-рятувальному загону Управління ДСНС України у Черкаській області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2014 року № 117 “Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти” для придбання “пожежної автоцистерни АЦ-5-50 або еквівалент ДК 021:2015:34140000-0”, затвердженого Державним секретарем МВС України ОСОБА_3 (головним розпорядником) від 06 червня 2017 року № 44, на суму 4587000,00 грн.

06 вересня 2017 року Головним управлінням взяті на облік бюджетні зобов’язання позивача за договором від 06.06.2017 № 241 та проведено авансування згідно з вищевказаним договором на придбання пожежної автоцистерни АЦ-5-50.

04 грудня 2017 року позивач направив директору ТОВ “Компанія ТІТАН” лист № 334/01-09 відповідно до якого просив розглянути можливість передбачити в конструкції пожежного автомобіля АЦ-5-50 та доукомплектувати його відповідним обладнанням згідно даного листа.

12 грудня 2017 року додатковою угодою № 2 до договору № 241 про закупівлю пожежної автоцистерни АЦ-5-50, або еквівалент від 06 червня 2017 року сторони прийшли до згоди покращити технічні характеристики предмету закупівлі (встановлення в другому ряді кабіни автономного обігрівача, який працює на дизельному паливі; встановлення стаціонарної телескопічної освітлювальної щогли з двома прожекторами LED, потужністю по 150Вт кожний з висотою підйому - не менше 4м від поверхні землі; встановлення сигнально-гучномовного пристрою балочного типу із світодіодними маяками синього кольору на даху кабіни замість СГП підкапотного типу) без зміни ціни та внести наступні зміни до Договору:

- змінити пункт 5.1, виклавши його в наступній редакції: “Комплектація та компонування Продукції, її технічні, якісні та кількісні характеристики повинні відповідати вимогам тендерної документації. Постачальник має право на вдосконалення запропонованої Продукції, шляхом встановлення додаткового обладнання та елементів, що покращить технічні показники Продукції попередньо погодивши такі зміни з Замовником. Такі вдосконалення робляться за рахунок Постачальника та не можуть змінювати ціну Договору, визначену в пункті 2.1”;

- змінити п. 3.2., виклавши у наступній редакції: “3.2. Продукція має бути поставлена Замовнику у повному обсязі протягом 6 місяців з моменту надходження попередньої оплати, але не пізніше 05.03.2018 року. Допускається дострокова поставка частини Продукції або Продукції у повному обсязі, про що Постачальник повинен повідомити Замовника письмово за 3 робочих дні”.

- змінити п. 11.1, виклавши його у наступній редакції: “11.1 Цей Договір вступає в силу з моменту його підписання та реєстрації в Державній казначейській службі України і діє до 31 березня 2018 року, але в будь-якому випадку до моменту виконання сторонами своїх зобов’язань”.

14 грудня 2017 року за № 374 позивачем сформований реєстр бюджетних зобов’язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів для взяття на облік бюджетних зобов’язань за додатковою угодою від 12 грудня 2017 року № 2 до договору від 06.06.2017 № 241.

05 січня 2018 року Головне управління державної казначейської служби України в Черкаській області склало протокол № 1 про порушення бюджетного законодавства та направило позивачеві попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства № 07.1-15/3-211, відповідно до яких відповідач повідомив ДПРЗ, що останнім не дотримано вимог абз. 3 п. 11.3 наказу Міністерства фінансів України від 24.12.2012 № 1407 “Про затвердження Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами”, а саме разі проведення розрахунків на умовах авансування розпорядники бюджетних коштів та одержувачі бюджетних коштів протягом трьох робочих днів після завершення терміну поставки товарів, виконання робіт, надання послуг, визначеного договірними зобов’язаннями відповідно до законодавства, подають до органів Казначейства документи, що підтверджують отримання таких товарів, робіт та послуг.

У вказаних протоколі та попередженні зазначено, що 06.09.2017 Головним управлінням було проведено авансування згідно з договором від 06.06.2017 № 241 на придбання пожежної автоцистерни AU-5-50 з ТОВ “Компанія ТІТАЛ” по КПКВК 1006280 КЕКВ 3110 рахунка 35223608082573 в сумі 4587000,00 гри. Відповідно до дозволу на попередню оплату № 44 від 06.06.2017, затвердженого Головним розпорядником бюджетних коштів (Міністерством внутрішніх справ України), договору № 241 та реєстру бюджетних фінансових зобов’язав від 04.09.2017 № 356 строк поставки товару, а отже і термін погашення попередньої оплата визначено в межах поточного бюджетного періоду, а саме 31.12.2017. Станом на 05.01.2018 до Головного управління не подано документи, шо підтверджують отримання пожежної автоцистерни АЦ-5-50. Таким чипом, установою не надано товар на суму 4587000,00 грн, а перераховані кошти не повернуті на реєстраційний paхунок розпорядника бюджетних коштів, що вважається порушенням бюджетного законодавства відповідно до п. 22 ст. 116 Бюджетного кодексу України.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що відповідно до частин 1, 5 статті 48 Бюджетного кодексу України (далі – БК України) розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов’язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов’язань минулих років, довгострокових зобов’язань за енергосервісом, узятих на облік органами Казначейства України; щодо завдань (проектів) Національної програми інформатизації - після їх погодження з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації.

Казначейство України здійснює реєстрацію та облік бюджетних зобов’язань розпорядників бюджетних коштів і відображає їх у звітності про виконання бюджету. При реєстрації та обліку бюджетних зобов’язань здійснюється перевірка відповідності напрямів витрачання бюджетних коштів бюджетному асигнуванню, паспорту бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі).

На виконання статей 43, 46, 48, 51, 112, 116 - 118 Бюджетного кодексу України та з метою забезпечення здійснення контролю органами Державної казначейської служби України (далі - орган Казначейства) при взятті бюджетних зобов’язань розпорядниками і одержувачами коштів державного та місцевих бюджетів, які перебувають на казначейському обслуговуванні, удосконалення механізмів використання бюджетних коштів та управління бюджетними коштами розроблений Порядок реєстрації та обліку бюджетних зобов’язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 № 309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 березня 2012 року за № 419/20732, (далі – Порядок № 309).

Відповідно до пунктів 1.4, 1.5 Порядку № 309 зобов’язання - будь-яке розміщення замовлення, укладення договору чи виконання інших аналогічних операцій, здійснене розпорядником або одержувачем бюджетних коштів без відповідних бюджетних асигнувань або з порушенням норм, установлених Бюджетним кодексом України, законом України про Державний бюджет України та рішенням про місцевий бюджет.

Дія цього Порядку поширюється на розпорядників і одержувачів коштів державного та місцевих бюджетів, які перебувають на казначейському обслуговуванні (далі - розпорядники бюджетних коштів).

Пунктами 2.1, 2.2, 2.3 Порядку № 309 передбачено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов’язання в межах бюджетних асигнувань, установлених кошторисами (планами використання бюджетних коштів), враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов’язань минулих років, узятих на облік органами Казначейства; щодо завдань (проектів) Національної програми інформатизації - після їх погодження з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації - центральним органом виконавчої влади, визначеним Кабінетом Міністрів України.

Орган Казначейства перевіряє документи згідно з вимогами законодавства у сфері закупівель.

Обсяг бюджетних зобов’язань, узятих установою протягом бюджетного періоду, повинен забезпечити зменшення рівня заборгованості за бюджетними зобов’язаннями минулих періодів та недопущення виникнення заборгованості за бюджетними зобов’язаннями в поточному році.

Бюджетні зобов’язання та бюджетні фінансові зобов’язання розпорядників бюджетних коштів обліковуються органами Казначейства в бухгалтерському обліку виконання бюджетів та відображаються у звітності про виконання бюджетів.

Розпорядники бюджетних коштів протягом 7 робочих днів з дати взяття бюджетного зобов’язання подають до відповідного органу Казначейства Реєстр бюджетних зобов’язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів за формою згідно з додатком 1 (далі - Реєстр) на паперових (у двох примірниках) та електронних носіях і оригінали документів або їх копії, засвідчені в установленому порядку, що підтверджують факт узяття бюджетного зобов’язання.

Органи Казначейства звіряють поданий розпорядником Реєстр та підтвердні документи на предмет відповідності даних, уключених до Реєстру.

Відлік строку опрацювання підтвердних документів органом Казначейства починається з дати, вказаної у полі “Одержано Державною казначейською службою України (органом Державної казначейської служби України)” Реєстру та/або Реєстру бюджетних фінансових зобов’язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів (далі - Реєстр фінансових зобов’язань), враховуючи день подання Реєстру та/або Реєстру фінансових зобов’язань.

Згідно з пунктами 2.6, 2.8 Порядку № 309 після перевірки підтвердних документів по одному примірнику Реєстру та/або Реєстру фінансових зобов’язань і заявки на видачу готівки повертаються розпоряднику бюджетних коштів, а інші примірники цих документів залишаються на зберіганні в органі Казначейства. Форма заявки на видачу готівки затверджується Мінфіном.

У разі змін умов бюджетних зобов’язань (додаткові договори, розірвання договору тощо) розпорядник бюджетних коштів повинен протягом 7 робочих днів з дати їх виникнення подати до органів Казначейства Реєстр та/або Реєстр фінансових зобов’язань і відповідні підтвердні документи щодо уточнення реквізитів та показників таких бюджетних зобов’язань.

Порядок казначейського обслуговування державного бюджету за витратами (затверджений наказом Міністерства фінансів України від 24.12.2012 № 1407, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 січня 2013 року за № 130/22662 (далі – Порядок № 1407)) регламентує організаційні взаємовідносини між органами Державної казначейської служби (далі - орган Казначейства), розпорядниками бюджетних коштів, одержувачами бюджетних коштів, а також розподіл обов’язків та відповідальності між ними в процесі обслуговування державного бюджету за видатками, операціями з надання кредитів за рахунок коштів державного бюджету та з погашення державного боргу з урахуванням вимог Бюджетного кодексу України та інших нормативно-правових актів.

Відповідно до пунктів 11.1, 11.2, 11.3 Порядку № 1407 органи Казначейства здійснюють розрахунково-касове обслуговування розпорядників бюджетних коштів шляхом проведення платежів з реєстраційних, спеціальних реєстраційних рахунків розпорядників бюджетних коштів та рахунків одержувачів бюджетних коштів, відкритих в органах Казначейства, відповідно до кошторисів, планів асигнувань загального фонду державного бюджету (за винятком надання кредитів з державного бюджету), планів надання кредитів із загального фонду державного бюджету, планів спеціального фонду державного бюджету (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків) або планів використання бюджетних коштів та помісячних планів використання бюджетних коштів.

З метою забезпечення контролю за цільовим спрямуванням бюджетних коштів органи Казначейства в частині виконання державного бюджету за видатками здійснюють: попередній контроль - на етапі реєстрації бюджетних зобов’язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів; поточний контроль - у процесі оплати рахунків розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів.

Відповідно до встановлених повноважень Казначейство України здійснює контроль за наявністю відповідних бюджетних асигнувань для взяття бюджетних зобов’язань та відповідністю взятих бюджетних зобов’язань певним бюджетним асигнуванням за їх економічними характеристиками, паспорту бюджетної програми. Відповідальність за взяті з порушенням бюджетного законодавства бюджетні зобов’язання та нецільове використання бюджетних коштів несуть розпорядники бюджетних коштів та одержувачі бюджетних коштів згідно із законом.

Органи Казначейства здійснюють платежі на підставі платіжних доручень (додаток 33 до цього Порядку) за дорученнями розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів у разі наявності в обліку відповідного бюджетного зобов’язання та бюджетного фінансового зобов’язання у межах залишків на рахунках для обліку відкритих асигнувань.

Підтвердні документи надаються у разі потреби здійснення авансування, поетапної оплати зареєстрованих бюджетних фінансових зобов’язань.

У випадках проведення розрахунків на умовах авансування розпорядники бюджетних коштів та одержувачі бюджетних коштів протягом трьох робочих днів після завершення терміну поставки товарів, виконання робіт, надання послуг, визначеного договірними зобов’язаннями відповідно до законодавства, подають до органів Казначейства документи, що підтверджують отримання таких товарів, робіт та послуг.

Як свідчать матеріали справи, 06 червня 2017 року між 2 державним пожежно-рятувальним загоном управління ДСНС України в Черкаській області та ТОВ “ТІТАЛ” укладено договір № 241 про закупівлю Пожежної автоцистерни АЦ-5-50, або еквівалент загальною вартістю 4587000,00 грн за результатами процедури відкритих торгів, проведеної відповідно до Закону України “Про публічні закупівлі”. Відповідно до п. 5.1 договору продукція має бути поставлена позивачу у повному обсязі протягом 6 місяців але не пізніше 31.12.2017.

06.09.2017 Головним управлінням було проведено авансування згідно з договором від 06.06.2017 № 241 на придбання пожежної автоцистерни AU-5-50 з ТОВ “Компанія ТІТАЛ” по КПКВК 1006280 КЕКВ 3110 рахунка 35223608082573 в сумі 4587000,00 грн, що підтверджується реєстром бюджетних зобов’язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів від 28.08.2017 № 315 та від 04.09.2017 № 356.

Відповідно до дозволу на попередню оплату № 44 від 06.06.2017, затвердженого Головним розпорядником бюджетних кошті (Міністерством внутрішніх справ України), договору № 241 та реєстру бюджетних фінансових зобов’язав від 04.09.2017 № 356 строк поставки товару, а отже і термін погашення попередньої оплата визначено в межах поточного бюджетного періоду, а саме 31.12.2017.

Станом на 05.01.2018 позивачем до Головного управління не подано документи, що підтверджують отримання пожежної автоцистерни АЦ-5-50.

Таким чином, установою не надано товар на суму 4587000,00 грн, а перераховані кошти не повернуті на реєстраційний paхунок розпорядника бюджетних коштів.

Суд звертає увагу на посилання позивача щодо укладення 12 грудня 2017 року додаткової угоди № 2 до договору № 241 про закупівлю пожежної автоцистерни АЦ-5-50, або еквівалент від 06.06.2017 (яка того ж дня була оприлюднена на сайті публічних закупівель “PROZZORRO”) та відповідно до якої було внесено зміни в термін поставки автоцистерни АЦ-5-50 (кінцевою датою поставки автоцистерни АЦ-5-50 є 05.03.2018), однак зазначає, що позивачем не надано належних та допустимих доказів виконання вимог Порядку № 309 в частині подання до органу Казначейства реєстру бюджетних зобов’язань за вказаною додатковою угодою.

Відповідно до пункту 22 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме: порушення вимог цього Кодексу при здійсненні попередньої оплати за товари, роботи та послуги за рахунок бюджетних коштів, а також порушення порядку і термінів здійснення такої оплати.

Згідно з пунктами 1, 2 частини 1 статті 117 Бюджетного кодексу України за порушення бюджетного законодавства до учасників бюджетного процесу можуть застосовуватися такі заходи впливу: 1) попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства з вимогою щодо усунення порушення бюджетного законодавства - застосовується в усіх випадках виявлення порушень бюджетного законодавства. Виявлені порушення бюджетного законодавства мають бути усунені в строк до 30 календарних днів; 2) зупинення операцій з бюджетними коштами - застосовується за порушення бюджетного законодавства, визначені пунктами 1 - 3, 10, 11, 14 - 29, 32 - 36, 38 і 40 частини першої статті 116 цього Кодексу, у порядку, встановленому статтею 120 цього Кодексу.

Оскільки позивач порушив норми бюджетного законодавства, то Головне управління правомірно застосувало до позивача заходи впливу, передбачені пунктами 1, 2 частини 1 статті 117 Бюджетного кодексу України, а саме: 05 січня 2018 року Головне управління державної казначейської служби України в Черкаській області винесло попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства № 07.1-15/3-211 та протокол № 1 про порушення бюджетного законодавства.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні спору враховує приписи статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, в задоволенні яких слід відмовити.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 – 246, 255, 295, підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення складене у повному обсязі та підписане 18.05.2018.

Суддя В.О. Гаврилюк