Постанова № 74073569, 15.05.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2018
Номер справи
825/1050/17
Номер документу
74073569
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 825/1050/17 Суддя (судді) першої інстанції: Клопот С.Л.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуюча суддя: Шелест С.Б.

Судді: Кузьмишина О.М., Пилипенко О.Є.

Секретар судового засідання: Кузик М.А.

За участі представників:

Позивача: ОСОБА_2;

Третьої особи-1: Пономаренко О.П., Горова В.М.;

Третьої особи-2: ОСОБА_5; Мйошин С.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Березнянського споживчого товариства на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.01.18р. у справі №825/1050/17 за позовом ОСОБА_2 до Державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань відділу державної реєстрації Борзнянської районної державної адміністрації Манзюк Оксани Вікторівни, треті особи: Менська районна споживча спілка товариств, Березнянське споживче товариство про визнання дій протиправними та скасування реєстраційних дій

у с т а н о в и в:

рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.01.18р. адміністративний позов задоволено:

визнано протиправними дії Відповідача щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу - зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів щодо Березнянського споживчого товариства (код ЄДРПОУ 01776501) від 18 квітня 2017 року за номером 10501070022000062;

скасовано реєстраційну дію (запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань) «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах; 18.04.2017 10501070022000062; Манзюк Оксана Вікторівна; Борзнянська районна державна адміністрація Чернігівської області; зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів», проведену Державним реєстратором юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань відділу державної реєстрації Борзнянської районної державної адміністрації Чернігівської області Манзюк Оксаною Вікторівною відносно юридичної особи Березнянське споживче товариство (код ЄДРПОУ 01776501).

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, Третя особа-2 подала апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати рішення з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права і ухвалити нове рішення про відмову задоволенні адміністративного позову.

Свої вимоги апелянт мотивує тим, що оспорювана реєстраційна дія проведена державним реєстратором у відповідності до вимог законодавства у сфері державної реєстрації.

У судовому засіданні представники апелянта та третьої особи-1 підтримали доводи та вимоги апеляційної скарги.

Позивач у судовому засіданні заперечив проти доводів та вимог апеляційної скарги.

Від Відповідача засобами електронного зв'язку надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників справи, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу Третьої особи-2, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як свідчать обставини справи та установлено судом першої інстанції, відповідно до протоколу № 1 від 13.07.16р. загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства головою правління цього товариства було обрано члена Березнянського СТ ОСОБА_2.

Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 14.07.16р. до ЄДР були внесені зміни до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах щодо зміни відомостей про керівника та складу підписантів Березянського СТ (номер запису 10501070015000062), а також проведена державна реєстрація змін до установчих документів Березнянського СТ щодо зміни місцезнаходження (номер запису 10501050016000062).

Правлінням Менської райспоживспілки прийнято постанову №12 від 13.04.17р., згідно з якою, зокрема: керуючись п.2.1.8 Договору про делегування повноважень між Менською райспоживспілкою та Березнянським СТ від 01.10.13р. до проведення звітно-виборчих зборів членів Березнянського товариства призначено ОСОБА_5 на посаду в.о. голови правління Березнянського споживчого товариства з 14.04.17р., надавши їй право підписувати договори та інші документи без доручення (п. 3 цієї постанови).

18.04.17р. ОСОБА_5 було подано державному реєстратору заяву для проведення реєстраційних дій щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах. До заяви було подано постанову Правління Менської райспоживспілки від 13.04.17р. №12 та квитанцію про сплату адміністративного збору.

Того ж дня, на підставі поданої заяви та доданих до неї документів державним реєстратором юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань відділу державної реєстрації Борзнянської районної державної адміністрації Манзюк О.В. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань було внесено запис №10501070022000062 про зміну керівника юридичної особи, зміна складу підписантів (а.с.40-42, том І).

Не погоджуючись з вказаними реєстраційними діями, Позивач звернувся з даним позовом до суду.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що вчинені державним реєстратором реєстраційні дії щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах не відповідають вимогам Закону № 755-IV, оскільки державним реєстратором не було перевірено належним чином подані на реєстрацію документи, а саме: рішення органу управління юридичної особи на предмет повноважень щодо внесення таких змін.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляд на таке.

Пунктом 4 статті 1 Закону України від 15.05.03р. № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; надалі - Закон № 755-IV) передбачено, що державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини 2 статті 6 Закону № 755-IV державний реєстратор:

1) приймає документи;

2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів;

3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації;

4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;

5) веде Єдиний державний реєстр;

6) веде реєстраційні справи;

7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Частиною 4 статті 17 Закону № 755-IV передбачено, що для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи, зокрема:

1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою;

7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону.

Статтею 15 Закону № 755-IV у встановлені вимоги до оформлення документів, що подаються для державної реєстрації. Так, відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 15 цього Закону, рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству.

Відповідно до ч. 1, 2 статті 25 Закону № 755-IV державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться, зокрема, на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації.

Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання; проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів юридичної особи.

Виходячи з системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що державний реєстратор повинен прийняти по опису документи від заявника для здійснення реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, перевірити їх на відповідність вимогам законодавства та за відсутності підстав для зупинення вчинення реєстраційної дії або для відмови в здійсненні реєстраційної дії провести державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу.

Відповідно до частин 1,2 статті 5 Закону України від 10.04.92р. №2265-XII «Про споживчу кооперацію» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; надалі- Закон №2265-XII) первинною ланкою споживчої кооперації є споживче товариство - самостійна, демократична організація громадян, які на основі добровільності членства і взаємодопомоги за місцем проживання або роботи об'єднуються для спільного господарювання з метою поліпшення свого економічного і соціального стану.

Основним документом, що регулює діяльність споживчого товариства, є статут. У ньому визначається порядок вступу до товариства і виходу з нього, права та обов'язки членів товариства, його органи управління, контролю та їх компетенція, порядок утворення майна товариства і розподілу прибутку, умови реорганізації і ліквідації товариства та інші положення, що не суперечать законодавчим актам України.

Частиною 1 статті 7 Закону №2265-XII передбачено, що вищим органом управління споживчого товариства є загальні збори його членів, які приймають статут, визначають розміри вступного і обов'язкового пайового внеску, обирають керівні та контрольні органи товариства, а також вирішують інші питання, пов'язані з його діяльністю.

Відповідно до ч. 1, 2, 4 статті 8 Закону №2265-XII споживчі товариства можуть на добровільних засадах об'єднуватися в місцеві спілки, Центральну спілку споживчих товариств України, і мають право вільного виходу з них.

Взаємовідносини між споживчими товариствами та їх спілками будуються на договірних засадах. Товариства можуть делегувати спілкам частину своїх повноважень та виконання окремих функцій.

Спілки споживчих товариств виходячи з делегованих їм прав можуть представляти і захищати інтереси споживчих товариств, їх членів та обслуговуваного населення у відповідних державних та інших органах, а також у міжнародних організаціях; подавати споживчим товариствам практичну допомогу в здійсненні господарської діяльності, впровадженні в практику досягнень науково-технічного прогресу, передового досвіду; проводити науково-дослідні і дослідно-конструкторські роботи, підготовку та підвищення кваліфікації кадрів; вирішувати господарські спори між організаціями і підприємствами споживчої кооперації; вести власну господарську діяльність, спрямовану на створення необхідної виробничої та соціальної інфраструктури споживчої кооперації.

Спілка визнається юридичною особою і може здійснювати господарську та іншу не заборонену чинним законодавством діяльність з дня її державної реєстрації. Вона не відповідає за зобов'язаннями споживчих товариств і не має щодо них розпорядчих функцій.

З матеріалів справи вбачається, що 14.07.16р. була проведена державна реєстрація змін до установчих документів Березнянського СТ (запис номер 10501050016000062). Зміни до статуту Березнянського споживчого товариства були затверджені протоколом № 1 від 13.07.16р. Зазначений запис є чинним.

Питання законності скликання загальних зборів пойовиків Березнянського СТ та рішень таких зборів від 13.07.16р., оформлених протоколом №1, було предметом судового спору у справі №738/1442/16-ц за позовом членів Березнянського СТ ОСОБА_9 та ОСОБА_5 про визнання загальних зборів пайовиків Березнянського споживчого товариства від 13 липня 2016 року такими, що не відбулися та визнання недійсним рішень загальних зборів пайовиків Березнянського споживчого товариства від 13 липня 2016 року.

Рішенням Апеляційного суду Чернігівської області від 20.10.17р. у справі №738/1442/16-ц рішення Менського районного суду Чернігівської області від 09.08.17р. - скасовано та прийнято нове рішення про відмову у задоволенні позову (а.с.201-204, том І).

Так, згідно п. 18 Статуту Березнянського споживчого товариства, вищим органом управління споживчого товариства є Загальні збори його членів. Виключно до повноважень Загальних зборів віднесено обрання голови правління споживчого товариства, членів правління та ревкомісїї, визначення чисельного складу цих органів (підп. "д" п. 19 Статуту).

Також, Статутом Березнянського СТ визначені процедура та порядок призначення виконуючого обов'язки голови правління споживчого товариства. Так, відповідно до п. 34 Статуту, рішення про звільнення з роботи голови правління споживчого товариства за власним бажанням або за згодою сторін приймається Правлінням Березнянського СТ, на підставі заяви, поданої головою правління споживчого товариства. У разі звільнення голови правління споживчого товариства з займаної посади (незалежно від причин його звільнення) Правління Березнянського СТ приймає рішення про призначення виконуючого обов'язки голови правління споживчого товариства на період до проведення виборів голови правління споживчого товариства в порядку, встановленому законодавством України та Статутом споживчого товариства.

Таким чином, відповідно до діючого законодавства та Статуту Березнянського споживчого товариства єдиним уповноваженим органом управління Березнянського СТ, до повноважень якого віднесено питання обрання голови Березнянського СТ, є Загальні збори членів Березнянського СТ, а органом, уповноваженим вирішувати питання щодо призначення виконуючого обов'язки голови правління Березнянського СТ - Правління Березнянського СТ.

При цьому, районна споживча спілка може користуватися делегованими повноваженнями, однак не має щодо первинної споживчої спілки розпорядчих функцій.

Так, відповідно до ч. 4 Статуту Березнянського СТ, споживче товариство може делегувати спілці частину своїх повноважень та виконання окремих функцій.

Судом установлено, що між Березнянським споживчим товариством та Менською районною спілкою споживчих товариств було укладено договір від 01.10.13р. про делегування повноважень та функцій. Даний договір є чинним та діє в межах законодавства України та Статуту Березнянського споживчого товариства.

Відповідно до п. 2.1.8 цього договору, у разі звільнення голови правління споживчого товариства із займаної посади (незалежно від причин звільнення), правління райспоживспілки приймає рішення про призначення виконуючого обов'язки голови правління споживчого товариства на період призначення виборів в порядку встановленому законодавством України та Статутом райспоживспілки.

Отже, правління райспоживспілки наділене повноваженнями приймати рішення про призначення виконуючого обов'язки голови правління споживчого товариства лише у разі звільнення (незалежно від причин) голови правління споживчого товариства із займаної посади.

Обставини справи свідчать, що станом на момент прийняття Правлінням Менської райспоживспілки постанови №12 від 13.04.17р., яка слугувала підставою для вчинення оспорюваних реєстраційних дій, діючим головою правління Березнянського СТ був ОСОБА_2, відомості про що було внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис 10501070015000062 від 14.07.16р.

Тобто, рішення, яке слугувало підставою для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, прийнято не уповноваженим на те органом управління юридичної особи.

Підстави для відмови у державній реєстрації визначені ч.1 ст. 28 Закону № 755-IV, серед яких, зокрема, є такі підставі для відмови у державній реєстрації, як: 1) документи подано особою, яка не має на це повноважень; 5) документи суперечать вимогам Конституції та законів України.

Серед критеріїв /принципів/, які повинні застосовуватись субґєктом владних повноважень при прийнятті ними рішень є, зокрема, принцип законності, відповідно до якого субґєкт владних повноважень зобовґязаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним, а рішення субґєкта вланих повноважень має прийматися обгрунтовано, тобто у урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Встановлення невідповідності діяльності суб'єкта владних повноважень вказаному критерію в цілях оцінювання рішення, (дій) є достатньою підставою для задоволення адміністративного позову, за умови, що встановлено порушення прав та інтересів Позивача.

Враховуючи те, що в порушення вимог Закону, Відповідачем вчинено реєстраційну дію за неповного з'ясування відомостей та документів, що вимагаються за Законом, на підставі рішення неуповноваженого на те органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до реєстру, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення позову.

Окрім того, обставини справи свідчать, що за аналогічних обставин державним реєстратором вже вносились зміни до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах щодо зміни відомостей про керівника та складу підписантів Березянського СТ (номер реєстраційного запису 10501070015000062 від 21.07.16р.) та були скасовані постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 12.01.17р. у справі №825/1475/16, яка набрала законної сили згідно ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 20.03.17р.

На підставі судового рішення, реєстраційна дія (10501070015000062) про зміну керівника юридичної особи, зміну складу підписантів Березянського СТ, проведена 21.07.16р. державним реєстратором юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Менської районної державної адміністрації Чернігівської області Білець Оксаною Іванівною - скасована.

Вищевикладеним спростовуються доводи апеляційної скарги Відповідача.

Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.

Керуючись ст.ст. 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд

п о с т а н о в и в:

апеляційну скаргу Березнянського споживчого товариства на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.01.18р. у справі №825/1050/17 - залишити без задоволення, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.01.18р. у справі №825/1050/17- без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуюча суддя Шелест С.Б.

Судді Кузьмишина О.М.

Пилипенко О.Є.

Повний текст постанови складений: 18.05.2018