
3.5
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
15 травня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/637/18
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Басової Н.М.
при секретарі судового засідання: Якимчук В.В.,
за участю:
представників позивача: ОСОБА_1А, ОСОБА_2,
представника відповідача: ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Держпраці у Луганській області до Публічного акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Держпраці у Луганській області (далі – позивач) до Публічного акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” (далі – відповідач), в якому позивач просить застосувати до відокремленого підрозділу “Шахта ім.Г.Г.Капустіна” ПАТ “Лисичанськвугілля” заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме експлуатацію підйомної машини БМ-2500 допоміжного вантажного стволу шахти №2 у зв’язку з загрозою життю та здоров’ю людей до усунення зазначених в позовній заяві порушень (а.с.4-6).
В обґрунтування позовних вимог зазначив наступне.
На підставі статей 4, 6 і 7 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 № 877-V, згідно з Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V, і у відповідності з наказом Головного управління від 29.01.2018 №26 та направленням на перевірку від 26.02.2018 №01-17/58 27.02.2018 посадовою особою Головного управління проведено позапланову перевірку суб’єкта господарювання: відокремленого підрозділу “Шахта ім.Г.Г.Капустіна” ПАТ “Лисичанськвугілля”, код ЄДРПОУ 26349214, розташованого за адресою: 93191, Луганська область, м.Привілля, на предмет перевірки дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
За результатами перевірки складений акт перевірки від 27.02.2018 № СМ-4/02 та припис від 27 лютого № СМ-4/02, у яких зафіксовано 14 порушень Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 №62, які створюють загрозу життю та здоров’ю людей.
Виявлені у п.п.2,1, 2.2, 2.3, 2.4, 4,1, 4.2 розділу 5 акту перевірки порушення несуть загрозу життю та/або здоров’ю людей, тому є всі підстави для повного зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: експлуатацію підйомної машини БМ-2500 допоміжного вантажного стволу шахти №2 у відокремленому підрозділі “Шахта ім.Г.Г.Капустіна” ПАТ “Лисичанськвугілля”.
На підставі вищевикладеного, позивач просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі (а.с.4-6).
19.04.2018 відповідач надав відзив, в обґрунтування якого зазначив наступне. На даний час для встановлення можливості подальшої експлуатації підйомної машини БМ-2500 допоміжного вантажного ствола шахти №2, гальмівної системи на підйомному комплексі БМ-2500 допоміжного вантажного ствола шахти №2 та копрового шківа ШК-2 на підйомному комплексі БМ-2500 допоміжного вантажного ствола шахти №2 зі спеціалізованою організацією Філія Публічного акціонерного товариства «Науково-дослідний інститут гірничої механіки імені ОСОБА_4» в м. Києві укладені договори № 0717016-Ф від 27.03.2017 року (додаткова угода № 1 від 01.02.2018 року та додаткова угода № 2 від 19.02.2018 року) та № 0717004-Ф від 24.01.2017 року (додаткова угода № 1 від 01.02.2018 року та додаткова угода № 2 від 19.02.2018 року) на проведення обстеження на предмет визначення технічного стану та можливості подальшої експлуатації підйомної машини БМ-2500 допоміжного вантажного ствола шахти № 2, гальмівної системи на підйомному комплексі БМ-2500 допоміжного вантажного ствола шахти № 2 та копрового шківа ШК-2 на підйомному комплексі БМ-2500 допоміжного вантажного ствола шахти № 2, копії яких надаються.
У березні-квітні 2018 року спеціалістами Філії Публічного акціонерного товариства «Науково-дослідний інститут гірничої механіки імені ОСОБА_4» в м. Києві згідно договорів № 0717016-Ф від 27.03.2017 року (додаткова угода № 1 від 01.02.2018 року та додаткова угода № 2 від 19.02.2018 року) та № 0717004-Ф від 24.01.2017 року (додаткова угода № 1 від 01.02.2018 року та додаткова угода № 2 від 19.02.2018 року) проведене обстеження на предмет визначення технічного стану та можливості подальшої експлуатації підйомної машини БМ-2500 допоміжного вантажного ствола шахти № 2 та гальмівної системи на підйомному комплексі БМ-2500 допоміжного вантажного ствола шахти № 2 та копрового шківа ШК-2 на підйомному комплексі БМ-2500 допоміжного вантажного ствола шахти № 2 і ВП «Шахта імені ОСОБА_5» надані попередні висновки про технічний стан та можливості подальшої експлуатації підйомної машини БМ-2500 допоміжного вантажного ствола шахти № 2 та гальмівної системи на підйомному комплексі БМ-2500 допоміжного вантажного ствола шахти № 2 та копрового шківа ШК-2 на підйомному комплексі БМ-2500 допоміжного вантажного ствола шахти № 2 у звичайному режимі терміном дії до 01 травня 2018 року, копії яких надаються.
На даний час керівництвом Публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» з Публічним акціонерним товариством «Виробниче об’єднання «Стальканат-Сілур» м. Одеса укладений договір № 06-438 від 12 березня 2018 року на придбання головних канатів о 28,0 мм на підйомний комплекс БМ-2500 допоміжного вантажного ствола шахти № 2, Ш 25,5 мм на підйомний комплекс БМ-2500 допоміжного вантажного уклону пласта k? гор. 379-529 м, Ш 25,5 мм на підйомний комплекс Ц 2,5x2 польового вантажного уклону гор. 529-610 м, копія якого надається.
На підставі викладеного, відповідач просив суд не застосовувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом призупинки виконання наступних робіт підвищеної небезпеки: експлуатацію підйомної машини БМ-2500 допоміжного вантажного стволу шахти № 2, так як зупинка не дасть можливості проведення заміни канату на підйомному комплексі БМ-2500 допоміжного вантажного ствола шахти № 2 (а.с.49-51).
В судовому засіданні представники позивача надали пояснення, аналогічні викладеному у позовній заяві, при цьому зазначили, що станом на день розгляду справи по суті відповідачем частково усунуті порушення, встановлені у акті перевірки від 27.02.2018, 02.05.2018 за заявою відповідача була проведена повторна перевірка і встановлено, що відповідачем не усунуті порушення в частині заміни головних канатів вантажного похилу пласту та польового вантажного уклону. Вказані порушення несуть загрозу життю та здоров’ю людей, у зв’язку з чим просили суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні визнав позов, зазначив, що станом на теперішній час майже всі порушення усунуті, щодо головних канатів зазначив, що вони придбані, однак не пройшли необхідних випробувань.
Ухвалою суду від 16.03.2018 прийнято позовну заяву до розгляду призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (а.с.1-2).
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79,90 КАС України, суд дійшов наступного.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 05.04.2007 № 877-V “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” (далі – Закон № 877), Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженим наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 № 1531/20269 (далі – Положення № 826), Законом України “Про охорону праці” від 14.10.1992 № 2694-ХІІ (далі – Закон № 2694), Правилами безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 № 62 (далі – НПАОП 10.0-1.01-10 “Правила безпеки у вугільних шахтах”).
Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом (частина перша статті 4 Закону № 877).
Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 877 виключно законами встановлюються:
органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності;
види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю);
повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг;
вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності;
спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю);
санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до частини першої статті 38 Закону № 2694, державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють:
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов’язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Головне управління Держпраці у Луганській області зареєстровано як юридична особа 26.05.2015, № запису 13811340000001902 на підставі розпорядчого акта – постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 100, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань від 07.08.2017 № НОМЕР_1 (а.с.18-19).
Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Держпраці у Луганській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 22.06.2017 №75, Головне управління Держпраці у Луганській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується (а.с.7-9).
Згідно з пунктом 4 Положення про Головне управління Держпраці у Луганській області відповідно до покладених на нього завдань Головне управління, зокрема:
1) здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
- забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
- монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
- виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
- організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань (підпункт 15 пункту 4);
2) здійснює державний нагляд у сфері гірничих відносин на підприємствах вугільної, гірничорудної та нерудної промисловості, під час проведення гірничих робіт, будівництва та експлуатації, ліквідації або консервації гірничих підприємств (підпункт 17 пункту 4).
Згідно з абзацом 2 частини першої статті 6 Закону № 877 подання суб’єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням є однією з підстав для здійснення позапланових заходів.
Для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки (частина перша статті 7 Закону № 877).
Судом встановлено, що на підставі заяви ПАТ «Лисичансьвугілля» від 08.12.2017 №01/12-1121 начальником Головного управління Держпраці у Луганській області винесено наказ від 29.01.2018 №26, відповідно до якого наказано головним державним інспекторам відділів Управління гірничого нагляду Головного управління Держпраці у Луганській області провести у межах повноважень позапланові перевірки додержання вимог законодавчих та інших нормативних актів з промислової безпеки та охорони праці на об’єктах шахт у відповідності до графіку перевірок на лютий 2018 року наданого ПАТ «Лисичансьвугілля» (а.с.13).
26.02.2018 Головним управлінням Держпраці у Луганській області винесено направлення №01-17/58 про проведення перевірки з 27.02.2018 по 27.02.2018 додержання вимог законодавчих та інших нормативних актів з промислової безпеки та охорони праці Стан безпечної експлуатації підйомного комплексу вантажного стволу шахти №2 (а.с.14).
“Шахта ім.Г.Г.Капустіна” є відокремленим підрозділом Публічного акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” (код ЄДРПОУ 26349183), що не заперечується сторонами по справі, а також підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.25-35).
27.02.2018 головним державним інспектором відділу державного нагляду у вугільній галузі ОСОБА_6 за участю заступника директора з охорони праці ОСОБА_3 та в.о. головного механіка ОСОБА_7 проведено перевірку ВП “Шахта ім.Г.Г.Капустіна” ПАТ “Лисичанськвугілля”, за результатами якої складено акт від 27.02.2018 № СМ-4/02 перевірки суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта) (а.с.15-17).
У зв’язку з виявленням порушень вимог законодавства, зазначених у рядках №№ 2.1-2.4; 4.1-4.2 таблиці, директора “Шахта ім.Г.Г.Капустіна” ПАТ “Лисичанськвугілля” ОСОБА_8 попереджено про необхідність негайного призупинення робіт (виробництва) експлуатацію підйомної машини БМ-2500 допоміжного вантажного стволу шахти №2 (а.с.17).
Акт від 27.02.2018 СМ-4/02 підписано уповноваженими суб’єктами господарювання, третіми особами які брали участь у перевірці, 27.02.2018 один примірник акта вручено директору “Шахта ім.Г.Г.Капустіна” ПАТ “Лисичанськвугілля” ОСОБА_8 (зворотній бік а.с.17).
Підставою для звернення позивача до суду з даним позовом стали виявленні у п.п.2,1, 2.2, 2.3, 2.4, 4,1, 4.2 розділу 5 акту перевірки порушень, які становлять загрозу життю та/або здоров’ю людей.
Згідно з положеннями статті 13 Закону № 2694 роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:
створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;
розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;
забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;
впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;
забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;
забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;
організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів;
розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;
здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;
організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;
вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.
Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Обов'язки працівника щодо додержання вимог нормативно-правових актів з охорони праці визначені статтею 14 Закону № 2694, а саме - працівник зобов'язаний:
дбати про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства;
знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту;
проходити у встановленому законодавством порядку попередні та періодичні медичні огляди.
Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно з частиною першою статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Статтею 4 Закону № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров’я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з абзацом п’ятим пункту 1.4 розділу І Положення № 826 загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Так, відповідачем для встановлення можливості подальшої експлуатації машини БМ-2500 допоміжного вантажного ствола шахти №2, гальмівної системи на підйомному комплексі БМ-2500 допоміжного вантажного ствола шахти №2 та копрового шківа ШК-2 на підйомному комплексі БМ-2500 допоміжного ствола шахти №2 зі спеціалізованою організацією Філія Публічного акціонерного товариства «Науково-дослідний інститут гірничої механіки імені ОСОБА_4» в м. Києві укладені договори.
Договір №0717016-Ф від 27.03.2017 разом з додатковою угодою №1 від 01.02.2018 та додатковою угодою №2 від 19.02.2018, відповідно до якого Публічне акціонерне товариство «Науково-дослідний інститут гірничої механіки імені ОСОБА_4» в м. Києві (виконавець), зобов’язується виконати для ВП “Шахта ім.Г.Г.Капустіна” ПАТ “Лисичанськвугілля” (замовник) обстеження, а саме:
-підйомної машини 2БМ-3000 людського підйому шахти №1 (1 од.);
-підйомної машини БМ-2500 вантажного підйому шахти №2 (1 од.);
-підйомної машини БМ-2500 вентиляційного ствола шахти №2 (1 од.);
-підйомної машини БМ-2500 людського підйому пл. k? (1 од.);
-видати висновки про їх технічний стан та можливості подальшої експлуатації. (а.с.52-53,54,55).
Договір №0717004-Ф від 24.01.2017 разом з додатковою угодою №1 від 01.02.2018 та додатковою угодою №2 від 19.02.2018, відповідно до якого Публічне акціонерне товариство «Науково-дослідний інститут гірничої механіки імені ОСОБА_4» в м. Києві (виконавець), зобов’язується виконати для ВП “Шахта ім.Г.Г.Капустіна” ПАТ “Лисичанськвугілля” (замовник) обстеження, а саме:
-шківа ШК-2 (1 од.);
-підвісного пристрою ПС-2 (3 од.);
-вентиляторної установки ВЦ-31,5 (вентилятор №1 і вентилятор №2) (2 од.) (а.с.56,57,58).
Публічним акціонерним товариством «Науково-дослідний інститут гірничої механіки імені ОСОБА_4» в м. Києві надано попередні висновки:
- про технічний стан та можливості подальшої експлуатації БМ-2500 та її гальмової ватажної системи підйомної машини шахти №2 ВП “Шахта ім.Г.Г.Капустіна” ПАТ “Лисичанськвугілля”, відповідно до якого можливо тимчасова експлуатація підйомної машини БМ-2500 та її гальмової системи до винесення остаточного висновку (а.с.59);
- про технічний стан та можливості подальшої експлуатації копрового шківа ШК-2 на підйомному комплексі шахти №2, відповідно до якого можливо тимчасова експлуатація копрового шківа ШК-2 на підйомному комплексі шахти №2 до винесення остаточного висновку (а.с.60).
Публічним акціонерним товариством «Науково-дослідний інститут гірничої механіки імені ОСОБА_4» в м. Києві винесено експертний висновок №432-18-02 з терміном дії до 01.10.2018 щодо технічного стану та подальшої експлуатації копрового шківа ШК-2 на підйомному комплексі шахти №2 ВП “Шахта ім.Г.Г.Капустіна” ПАТ “Лисичанськвугілля”. З інформації зазначеної у висновку вбачається, що технічний стан копрового шківа ШК-2 на підйомному комплексі шахти №2 ВП “Шахта ім.Г.Г.Капустіна” ПАТ “Лисичанськвугілля” дозволяє продовжити його експлуатацію за встановленими параметрами за умови використання рекомендацій експертно-технічного звіту (а.с.78-80).
Відповідачем до матеріалів справи також надано платіжні доручення від 20.04.2018 №502 на суму15000,00 грн. та від 25.04.2018 №537 на суму 85000,00 грн. з яких вбачається, що ВП «Управління по забезпеченню та збуту продукції» ПАТ “Лисичанськвугілля” придбало канат ф28 згідно дог. №06-438 від 12.03.2018 та канат СВ 28 3077-80 згідно договора №06-438 від 12.03.2018 (а.с.75,76).
02.05.2018 вих.№16/496 Стальканат силур направило до в.о.генерального директора ПАТ “Лисичанськвугілля” лист, в якому повідомив, що вартість каната становить 180000,00 грн. (а.с.74).
З інформації зазначеної у рахунку №6153 від 19.04.2018 вбачається, що ПАТ “Лисичанськвугілля” сплатило 180000,00 грн. за канати СВ 28.00 3077-80 Г-В-Н-Р 1770 (а.с.77).
02.05.2018 головним державним інспектором відділу державного нагляду у вугільній галузі ОСОБА_6, головним механіком ОСОБА_9, в.о. ст.механіка зі стац.обладнання ОСОБА_7 проведено перевірку ВП “Шахта ім.Г.Г.Капустіна” ПАТ “Лисичанськвугілля” стосовно стану безпечної експлуатації підйомного комплексу ЮМ-2500 вантажного стволу шахти №2, за результатами якої складено акт від 02.05.2018 № СМ-1/05 перевірки суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта) (а.с.69-71).
Акт від 02.05.2018 № СМ-1/05 підписано уповноваженими суб’єктами господарювання, третіми особами які брали участь у перевірці, 02.05.2018 один примірник акта вручено директору “Шахта ім.Г.Г.Капустіна” ПАТ “Лисичанськвугілля” ОСОБА_8 (а.с.71).
Вказаною перевіркою встановлено, що відповідачем усунуті деякі порушення визначені в ОСОБА_6 від 27.02.2018 №СМ-4/02, однак з розділу V ОСОБА_6 від 02.05.2018 № СМ-1/05 перевіркою суб’єкта господарювання (виробничого об’єкта) виявлені такі порушення:
1) не замінений головний канат вантажного похилу пласта k? гор.379-529м, який не витримав випробування на КВП, що є порушенням п.14 гл.12 р. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах». Головний канат знаходиться в процесі виготовлення на заводі ПрАТ «ВО «Стальканат-сілур» м.Одесса;
2) не замінений головний канат польового вантажного уклон агор.529-610м, який не витримав випробування на КВП, що є порушенням п.14 гл.12 р.VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах». Головний канат знаходиться в процесі виготовлення на заводі ПрАТ «ВО «Стальканат-сілур» м.Одесса (зворотній бік а.с.70).
Таким чином, відповідачем не виконані в повному обсязі вимоги та зазначені порушення в ОСОБА_6 перевірки від 27.02.2018 № СМ-4/02.
В судовому засіданні представник відповідача підтвердив, що канати вже доставлені, однак не проведені випробування, а тому в повному обсязі порушення не усунуті.
Оскільки станом на день розгляду справи заміна канатів не відбулась і вказані порушення несуть загрозу життю та здоров’ю людей, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог, у зв’язку з чим вони підлягають задоволенню.
Судові витрати, понесені позивачем у вигляді сплати судового збору, відшкодуванню не підлягають, оскільки згідно ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки Головне управління Держпраці у Луганській області у вказаній справі є суб’єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.
Що стосується посилання позивача на звернення рішення до негайного виконання, то у суду відсутні такі правові підстави, оскільки ст.371 КАС України має вичерпний перелік підстав для негайного виконання рішення і застосування заходів реагування не відноситься до цього переліку.
Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 295, пунктом 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління Держпраці у Луганській області до Публічного акціонерного товариства “Лисичанськвугілля” про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Відокремленого підрозділу «Шахта ім ОСОБА_5» Публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля», а саме – зобов’язати Публічне акціонерне товариство «Лисичанськвугілля» (код ЄДРПОУ: 32359108, міцезнаходження: 93100, Луганська область, м.Лисичанськ, вул.Малиновського,1) зупинити виконання наступних робіт підвищеної небезпеки: експлуатацію підйомної машини БМ-2500 допоміжного вантажного стволу шахти №2 Відокремленого підрозділу «Шахта ім ОСОБА_5» Публічного акціонерного товариства «Лисичанськвугілля» – до повного усунення порушень, які створюють загрозу життю та здоров’ю людей.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Текст повного судового рішення складено 18.05.2018.
Суддя ОСОБА_10