Рішення № 74071614, 17.05.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2018
Номер справи
814/753/18
Номер документу
74071614
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 травня 2018 р. № 814/753/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1 до відповідача:Державної служби України з безпеки на транспорті, пр-т Перемоги, 14, м. Київ 135, 01135 про:визнання протиправними дій та скасування розрахунку від 22.02.2018 № 036-3,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач) про визнання протиправними дії посадових осіб Державної служби України з безпеки на транспорті щодо складання довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 0019658 від 22.02.2018, Акта про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0013048 від 22.02.2018 та розрахунку плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та великогабаритних транспортних засобів № 036-3 від 22.02.2018.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що не є учасником відносин габаритно-вагового контролю, оскільки він не є перевізником та відповідно до договору найму (оренди) транспортного засобу від 07.03.2017 передав транспортний засіб RENAULT PREMIUM (модель 420, державний номерний знак НОМЕР_1) та причеп - KELBERG ( модель Е-40-S, державний номер НОМЕР_2) в оренду ТОВ " Ніктранс Південь" строком на 5 років.

Відповідач проти позову заперчив та просив в його задоволені відмовити, оскільки перевірка та зважування транспортного засобу проводилась їз додержанням вимог законодавства про автомобільний транспорт.

З врахуванням положень частин 1, 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа вирішується на підставі наявних у ній доказів у письмовому провадженні. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідивши всі матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

22.02.2018 року на автомобільній дорозі Н-03 304 км+100м державним інспектором Управління Укртрансбезпеки у Чернівецькій області Кіцен В.П. проведено габаритно - ваговий контроль автомобіля (тягача) марки RENAULT PREMIUM (модель 420, державний номерний знак НОМЕР_6) з причепом - KELBERG (модель Т-40-S, державний номер НОМЕР_7). За результатами перевірки Управлінням Укртрансбезпеки у Чернівецькій області складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 22.02.2018 № 0019658 та Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0013048 від 22.02.2018, в яких зазначено про перевищення нормативно допустимих значень осьових навантажень, а також повну фактичну масу - 41 300 тонн. Найменування та вид вантажу - соя (насип), маршрут руху транспортного засобу - с. Круглик Хотинського району Чернівецької області - м. Южний Одеської області. Суб'єктом, що перевіряється визначено ОСОБА_1

22.02.2018 на підставі вищенаведеного посадовою особою відповідача складено розрахунок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та великогабаритних транспортних засобів № 036-3, в якому позивачу визначена сума до сплати у розмірі 324 євро.

Положенням про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року, передбачено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства), здійснює державний нагляд (контроль) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, а також здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (п п. 1, 4, 15, 27 п. 5).

Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" (далі - Постанова № 879) затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні. Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Згідно Правил дорожнього руху (п.22.5) передбачено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м , за довжиною - 22 м, фактичну масу понад 40 т, навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси транспортного засобу, навантаження на вісь, габаритів та протяжністю маршруту, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та /або великогабаритного транспортного засобу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року.

Згідно з пунктами 22 Постанови № 879 у разі виявлення на стаціонарних або пересувних чи автоматичних зважувальних пунктах порушення правил проїзду великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів такий транспортний засіб тимчасово затримується згідно із статтею 265-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачена відповідальність автомобільних перевізників у вигляді адміністративно-господарських штрафів, у тому числі, за надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 цього Закону (у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків).

Як вбачається з аналізу викладених вище правових норм, уся відповідальність за дотримання законодавства в сфері безпеки руху, заходів збереження автомобільних доріг загального користування, дотримання вимог Закону України "Про автомобільний транспорт", лежить на водію та перевізнику, але аж ніяк не на власнику автомобіля (якщо останній не є перевізником).

Згідно договору найму (оренди) транспортного засобу від 07.03.2017, укладеного між ОСОБА_1 (наймодавець) та ТОВ «Ніктранс Південь» (наймач) в особі директора ОСОБА_3, Наймодавець передає, а Наймач бере в тимчасове платне користування транспортний засіб марки RENAULT, модель PREMIUM 420, 2002 року випуску, (шасі, кузов, рама) № НОМЕР_4, тип ТЗ - спеціалізований вантажний сідловий тягач - Е, колір - сірий, реєстраційний номер НОМЕР_1, належний Наймодавцю на підставі Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_5 виданого та зареєстрованого Центром 6141 від 04.08.2016 (дата першої реєстрації 22.09.2009) строком на п'ять років з моменту підписання Сторонами Акта прийому-передачі транспортного засобу. Акт прийому - передачі транспортного засобу підписано 07.03.2017.

У той же час, суд звертає увагу на відсутність доказів вручення водію довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю, оскільки п. 18 Порядку № 879 такий обов'язок покладений на посадову особу Укртрансбезпеки. Крім того, як вірно зазначив позивач, довідка не містить часу і місця здійснення габаритно-вагового контролю; інформації щодо того, на якому пункті - стаціонарному або пересувному було здійснено контроль.

Невжиття відповідачем заходів щодо заборони руху транспортного засобу до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування не є підтвердженням відсутності порушень габаритно-вагових параметрів.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки 22.02.2018 року позивач не був перевізником на транспортному засобі марки RENAULT PREMIUM, модель 420, державний номерний знак НОМЕР_6 з причепом - KELBERG, модель Т-40-S, державний номер НОМЕР_7, він не може бути притягнутий до відповідальності за порушення законодавства в сфері автомобільного транспорту, а нарахування йому грошових зобов'язань є протиправним.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що матеріалами справи не підтверджується правомірність та обґрунтованість оскаржуваного розрахунку, що є підставою для задоволення позову.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. 2, 19, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_3) до Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14, м. Київ 135, 01135, ідентифікаційний код 39816845) задовольнити.

2. Визнати протиправними дії посадових осіб Державної служби України з безпеки на транспорті щодо складання довідки про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 0019658 від 22.02.2018р., Акта про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0013048 від 22.02.2018р. та розрахунку плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та великогабаритних транспортних засобів № 036-3 від 22.02.2018р.

3. Визнати протиправним та скасувати Розрахунок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та великогабаритних транспортних засобів № 036-3 від 22.02.2018р.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті ( пр-т Перемоги, 14, м. Київ 135, 01135, ідентифікаційний код 39816845) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_3) судовий збір у сумі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.), сплачений квитанцією № 202 від 13.03.2018 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя І. А. Устинов