
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
справа №813/641/18
11 травня 2018 року
зал судових засідань №9
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Лунь З.І.,
секретар судового засідання Магиревич Ю.Д.,
за участю:
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов’язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1) звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області (місцезнаходження: 79000, м.Львів, пл. Генерала Григоренка, 3), в якому просить суд:
-визнати протиправною та скасувати відмову відповідача від 28.12.2017 у призначенні позивачу одноразової допомоги, у зв’язку із встановленням позивачу 3 (третьої) групи інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов’язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, встановленого для працездатних осіб станом на 01 січня календарного року;
-зобов’язати відповідача виплатити позивачу одноразову грошову допомогу, у зв’язку із захворюванням пов’язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ в розмірі 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 01 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він проходив службу в органах внутрішніх справ та національній поліції України. Наказом від 05.02.2016 №46 о/с його звільнено зі служби за п.2 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» (через хворобу), а також документально встановлений причинний зв'язок між захворюванням позивача з його проходженням служби в органах внутрішніх справ та національній поліції України, а також встановлена ІІІ група інвалідності. У зв’язку з цим позивач звернувся до ГУНП у Львівській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до норм чинного законодавства України. 15.01.2018 позивач отримав лист ГУНП у Львівській області, яким йому відмовлено у виплаті, у зв’язку із відсутністю у ст.97 Закону України «Про національну поліцію» випадку встановлення інвалідності в період проходження служби. Позивач, вважаючи вказану відмову протиправною, звернувся до суду з позовом та просить зобов’язати відповідача призначити та виплатити одноразову грошову допомогу у разі втрати працездатності.
Відповідач заяви про визнання позову чи відзиву на позовну заяву до суду не надав.
Позивач та представник позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовні заяві, просили позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив. Просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши вступне слово представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити, виходячи з наступних підстав.
Суд встановив, що позивач з 02.03.2012 по 06.11 2016 перебував на службі в органах внутрішніх справ та з 07.11.2015 по 05.02.2016 перебував на службі в поліції.
Під час проходження служби в органах внутрішніх справ безпосередньо приймав участь в бойових діях в зоні АТО, а саме з 14.04.2015 по 13.05.2015 на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України у східних регіонах, здійсненні боротьби з тероризмом шляхом запобігання, виявлення та припинення злочинів, учинених з терористичною метою у відповідності до завдань, визначених Законом України «Про боротьбу з тероризмом», що підтверджується довідкою від 12.05.2014 №1/10789.
Обласною медико - соціальною експертною комісією 24.02.2016 позивачу встановлена ІІІ група інвалідності, причиною якої є захворювання, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, що підтверджується свідоцтвом про хворобу №6 від 12.01.2016, випискою МСЕК серія 10 ААВ №898674, довідкою до акта МСЕК серія 12ААА № 001966.
18.07.2017 позивач звернувся до Головного управління Національної поліції у Львівській області із заявою, в якій просив провести йому виплату одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, захворювання пов’язане із проходженням служби в ОВС.
Листом від 15.01.2018 №37/01/17-18 відповідач повідомив ОСОБА_1 про відсутність правових підстав для призначення одноразової грошової допомоги в результаті визначення інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, з посиланням на ст.97 Закону України «Про Національну поліцію».
Позивач не погоджується з такою відмовою Головного управління Національної поліції у Львівській області, у зв'язку з чим звернувся до суду.
Суд при вирішенні спору по суті виходить з наступного.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України «Про Національну поліцію».
Пунктом 4 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Підпунктом 4 п. 4 розділу 1 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 №4 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 21.09.2017 №788), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за №163/28293 (далі – Порядок №4) встановлено, що одноразова грошова допомога призначається у випадку пов'язаному з проходженням служби в органах внутрішніх справ-обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.
Згідно з п.п.2 п. 1 розділу ІІ Порядку №4 днем виникнення права на отримання ОГД є у разі встановлення поліцейському інвалідності - дата, з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати, з якої встановлено інвалідність, - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії.
Відповідно до п. 2 Розділу ІІІ Порядку №4 посадові особи органів поліції, навчальних закладів у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання ОГД відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги.
Разом з цим, передумовою виплати позивачу одноразової грошової допомоги є дотримання певної процедури та послідовності.
Так, п. 3 розділу ІІІ Порядку №4 визначено, що заява (рапорт) про виплату ОГД у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається керівнику органу поліції, навчального закладу за останнім місцем проходження служби поліцейським або за останнім місцем проходження поліцейським служби перед відрядженням до інших органів (далі - останнім місцем проходження служби).
Відповідно до п. 5 розділу ІІІ Порядку №4 для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу: 1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності; 2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: 1) довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 2) постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 3) акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; 4) сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; 5) документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
Згідно з п. 1 розділу IV Порядку №4 у місячний строк з дня реєстрації документів, зазначених у п.п. 4, 6 розділу III, фінансові підрозділи готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, за встановленою формою.
Висновок про призначення ОГД складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівниками фінансового та кадрового підрозділів органу поліції, навчального закладу, в якому поліцейський проходить (проходив) службу.
Відповідно до п.п. 2 п. 2 розділу IV Порядку №4 висновок про призначення ОГД затверджує/відмовляє у територіальних органах поліції, міжрегіональних територіальних органах Національної поліції, закладах та установах, що належить до сфери управління Національної поліції України - керівник відповідного органу, закладу, установи або особа, на яку покладено виконання таких функцій.
Пунктом 3 розділу IV Порядку визначено, що рішення про призначення виплати ОГД приймається керівником органу поліції або навчального закладу, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, у п'ятнадцятиденний строк з дня затвердження висновку, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням заявника із зазначенням підстав такої відмови.
З аналізу вищезазначених правових норм вбачається, що працівник поліції, для виплати одноразової грошової допомоги у разі визначення інвалідності подає фінансовому підрозділу заяву (рапорт) із документами (а також копії, які звіряються з оригіналом документа), що визначені цим пунктом. Фінансовий підрозділ протягом десяти днів з моменту реєстрації документів готує висновок про призначення одноразової грошової допомоги, який підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський. Керівник територіального органу поліції у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати ОГД, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови-письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.
Відповідач листом №37/01/17-18 від 15.01.2018 відмовив позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги з підстав того, що звільнення позивача зі служби з поліції здійснено не внаслідок причин зазначених у пунктах ст.97 Закону України «Про Національну поліцію».
Як встановлено судом позивача звільнено зі служби в поліції згідно з наказом Головного управління поліції у Львівській області від 05.02.2016 №46о/с з 10 лютого 2016 року. Інвалідність ОСОБА_1 встановлено згідно з Довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках 24.02.2016.
Суд зазначає, що законодавством України, що регулює зазначений вид правових відносин, не встановлено залежності між виплатою одноразової грошової допомоги у разі визначення інвалідності та зверненням до медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності.
Водночас, суд, застосовуючи зазначені вище норми законодавства щодо встановлених обставин щодо дати звільнення зі служби в поліції (10.02.2016) та встановлення інвалідності (24.02.2016), вважає, що висновок відповідача про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги у разі визначення інвалідності позивачу у зв’язку з тим, що він її отримав, в період проходження служби в поліції, є таким, що не відповідає законодавству.
Таким чином, з 24.02.2016 у позивача виникло право на отримання одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням ІІІ групи інвалідності.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач неправомірно відмовив у виплаті одноразової грошової допомоги, чим допустив порушення принципу верховенства права та юридичної визначеності, елементами якого є «законні очікування».
Статтею 99 Закону України «Про Національну поліцію» визначено розміри одноразової грошової допомоги.
Відповідно до ч.1 ст. 99 Закону України «Про Національну поліцію», розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
Згідно з підпунктом в) п. 4 ч. 1 ст.99 Закону України «Про Національну поліцію» визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 4, інвалідності: - III групи - 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
Відповідно до ч. 4 ст. 100 Закону України «Про Національну поліцію» одноразова грошова допомога у випадках, зазначених у частині другій цієї статті, призначається і виплачується за останнім місцем проходження служби поліцейським.
Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Тому, зважаючи на те, що визначення позивачеві інвалідності відбулося внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби саме в органах внутрішніх справ та зважаючи на положення абз. 3 пункту 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію», суд дійшов висновку, що одноразова грошова допомога позивачеві має бути призначена та виплачена у розмірі, передбаченому п. 4 ч. 1 ст. 99 Закону України «Про міліцію» та підпункту 2 пункту 3 Порядку та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.2017 № 788, а саме: в розмірі 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 01 січня календарного року.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положення ч.1 ст. 9 КАС України передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 вказаного Кодексу.
Таким чином, на підставі наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.8 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 72, 73, 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -
в и р і ш и в :
адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Національної поліції у Львівській області від 28.12.2017 у призначенні ОСОБА_1 одноразової допомоги, у зв’язку із встановленням позивачу 3 (третьої) групи інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов’язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, встановленого для працездатних осіб станом на 01 січня календарного року.
Зобов’язати Головне управління Національної поліції у Львівській області виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, у зв’язку із захворюванням пов’язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ в розмірі 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 01 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду із урахуванням п.п 15.5 п.5 розділу VII Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення складено 17.05.2018.
Суддя Лунь З.І.