
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 травня 2018 р. Справа№805/802/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б.,
за участі секретаря судового засідання Широбокової М.О.,
розглянувши в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області
про визнання протиправною бездіяльності, визнання неправомірними дії та зобов’язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом, з урахуванням уточнень до Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - Управління) про визнання протиправною бездіяльності щодо не розгляду заяви про виплату пенсії від 14 грудня 2017 року, визнання неправомірними дії щодо не нарахування та виплати пенсії за віком на підставі заяви про виплату пенсії від 14 грудня 2017 року, зобов’язання повторно розглянути заяву про виплату пенсії від 14 грудня 2017 року.
В обґрунтування позову зазначає, що є пенсіонером за віком, знаходився на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Кіровському районі м. Донецька. Змінив постійне місце проживання та зареєструвався в м. Селидове Донецької області, про що свідчить штамп у паспорті. Після чого звернувся з заявою до Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про взяття на облік та виплату пенсії за віком за місцем реєстрації в паспорті.
Листом від 28 грудня 2017 року № 12056/02 Селидовське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повідомило, що відповідно до ОСОБА_2 України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» заява на запит пенсійної справи за новим місцем проживання подається пенсіонером особисто до органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації), у зв’язку з чим, заява та пакет документів не підлягають розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «Пічкур проти України», яке набрало статусу остаточного 07.02.2014 року зазначив, що право на отримання пенсії як таке стало залежним від місця проживання заявника. Це призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України. У п. 54 згаданого рішення Європейський суд з прав людини зазначив, що наведених вище міркувань достатньо для висновку про те, що різниця в поводженні, на яку заявник скаржився, порушувала статтю 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою, у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2018 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 19 лютого 2018 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2018 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2018 року підготовче провадження закрито та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
Розпорядженням від 07 травня 2018 року № 175 проведено повторний автоматичний розподіл справ, у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю судді Черникової А.О. За результатами повторного автоматичного розподілу вказаної судової справи, справу передано на розгляд судді Голубовій Л.Б.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 07 травня 2018 року адміністративну справу № 805/802/18-а прийнято до провадження.
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином. Заяву про відкладення розгляду справи суду не надав.
Відповідачем надано відзив на адміністративний позов (а.с. 44-46). В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що позивач на обліку в Управлінні не перебуває, з заявою щодо призначення пенсії або про запит пенсійної справи для взяття на облік до Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області не звертався.
Постановою Кабінету міністрів України від 18.02.2016 року № 136 «Про затвердження порядку здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, пенсій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України» (далі - Порядок), встановлено механізм проведення перевірок щодо виявлення та припинення пенсіонних виплат пенсіонерам, які по передбаченим законодавством підставах втратили право на їх отримання. Пунктом 9 Порядку визначено, що у разі виявлення під час здійснення верифікації та моніторингу невідповідності інформації, на підставі якої призначено (продовжено), нарахована або здійснено державну виплату, Мінфін надсилає розпоряднику бюджетних коштів та/або іншому органу, який здійснює виплати за рахунок коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, рекомендацію щодо зупинення або припинення таких виплат відповідним реципієнтам або групі реципієнтів.
Разом з тим, пунктом 12 Порядку визначено право розпорядника бюджетних коштів, який здійснює виплати за рахунок коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, щодо зупинення або припинення державних виплат, приймати рішення, а також продовження виплат реципієнту.
Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому ч. 3 ст. 35 та статтею 46 ОСОБА_2 України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до положень ч. 2 ст. 1 ОСОБА_2 України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року №1706, встановлено, що адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього ОСОБА_2 визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.
Відповідно до паспортних даних позивача, він був зареєстрований у м. Донецьк до серпня 2017 року. Тобто, позивач в розумінні закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» є внутрішньо переміщеною особою не зважаючи на зміну місця реєстрації.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 595 «Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей», якою затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької і Луганської області (далі - Порядок).
Відповідно до п. 8 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької і Луганської області, особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати, протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Таким чином вбачається необхідність отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 637 встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року №13-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1) затверджено «Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Розділом II Порядку № 22-1 передбачено перелік документів, які необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший.
Згідно п. 4.1. вказаної Постанови орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (п.4.3. Постанови).
Позивач не звертався до відповідного управління Пенсійного фонду України з заявою про поновлення виплати пенсії за формою, встановленою додатком № 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1.
14 грудня 2017 року позивач звернувся до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою, яка не відповідає встановленій чинним законодавством формі, у зв’язку з чим, вказану заяву було розглянуто відповідачем в порядку ОСОБА_2 України «Про звернення громадян» та надано відповідну відповідь листом від 28 грудня 2017 року. Таким чином, Селидовське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області діяло у спосіб та у межах передбачених Конституцією та Законами України, та жодним чином не порушило права позивача.
З зазначених причин відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить копія паспорта серії ВС № 863487 (а.с. 10). Згідно паспортних даних позивач зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 11).
Позивач має право на пенсію за віком, про що свідчить пенсійне посвідчення серії ААИ № 115376 видане 24 червня 2014 року (а.с. 13).
У зв’язку зі зміною місця проживання/реєстрації позивач звернувся с заявою про взяття на облік та виплату пенсії за віком (а.с. 14).
Листом від 28 грудня 2017 року № 12056/02 Селидовське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повідомило, що відповідно до ОСОБА_2 України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» заява на запит пенсійної справи за новим місцем проживання подається пенсіонером особисто до органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації), у зв’язку з чим, заява та пакет документів не підлягають розгляду. Крім того, зазначило, що для запиту пенсійної справи необхідно особисто звернутися з заявою та надати документи, в тому числі довідку внутрішньо переміщеної особи або рішення про відмову у видачі довідки (а.с. 15-16).
Позивач в заяві від 18 січня 2018 року повідомив, що особисто звертався до Управління з заявою від 28 грудня 2017 року, однак йому відмовлено в прийнятті документів у зв’язку з тим, що відсутня довідка внутрішньо переміщеної особи (а.с. 17).
Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо не розгляду заяви від 14 грудня 2017 року про виплату пенсії, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч. 1 ст. 47 ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсії виплачуються щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі, за зазначеним в заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством, зокрема, в інших випадках, передбачених ч.1 ст. 49 цього ОСОБА_2.
Пунктом 2.9 Порядку передбачено, що подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).
Судом встановлено, що позивач зареєструвався у встановлено законом порядку та змінив місце реєстрації та звернувся с заявою про взяття на облік.
Відповідно до положення абзацу 2 пункту 9 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року № 207 (далі - Правила) відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України.
02 серпня 2017року в паспорті позивача зроблено відмітку, щодо зміни місця проживання, яке зареєстровано за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 11).
Відповідно до частини другої статті 2 ОСОБА_2 України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання чи міста перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Позивач змінив місце свого постійного проживання та реєстрації, яке знаходиться на підконтрольній Українській владі території, і не бажає отримувати статус внутрішньо переміщеної особи, тому його право на отримання пенсії не може ставитись у залежність від наявності у позивача довідки внутрішньо переміщеної особи та виконання вимог нормативно-правових актів, які встановлюють порядок для осіб із таким статусом.
Право на свободу пересування і вибору місця проживання в межах держави як невід’ємне право кожної людини закріплено також Загальною Декларацією прав людини 1948 року. Це право, як і інші права і свободи людини, є невідчужуваним, непорушним та не може зазнавати жодних обмежень, зокрема не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками місця мешкання. Отже, зміна місця проживання позивача не може позбавляти його права на виплату пенсії через впроваджений механізм реєстрації внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до ч.1 ст.1 ОСОБА_2 України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно зі ст. 4 вказаного ОСОБА_2, факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього ОСОБА_2.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього ОСОБА_2, на момент їх виникнення.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» № 637 від 05.11.2014 року, встановлено, що продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою.
Відповідно до пунктів 10-12 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 08.06.2016 року структурний підрозділ з питань соціального захисту населення протягом трьох робочих днів з дня складення акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї (крім осіб, зазначених в абзаці другому пункту 7 цього Порядку) та отримання електронної справи отримувача соціальної виплати вносить на розгляд комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - комісії), подання про призначення (відновлення) або про відмову в призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати.
Проте реєстрація особи як внутрішньо переміщеної надає можливість державним органам врахувати її особливі потреби. Серед таких особливих потреб доступ до належного житла та правової допомоги, доступ до спеціальних державних програм, зокрема адресних програм для внутрішньо переміщених осіб, тощо. Очевидно, що статус внутрішньо переміщеної особи надає особі спеціальні, додаткові права (або «інші права», як це зазначено у ст. 9 ОСОБА_2 № 1706-VII), не звужуючи, між тим, обсяг конституційних прав та свобод особи та створюючи додаткові гарантії їх реалізації.
За приписами статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.
Як зазначив Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у рішенні в справі «Пічкур роти України», яке набрало статусу остаточного 07 лютого 2014 року право на отримання пенсії як таке стало залежним від місця проживання заявника. Це призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України (пункт 51 цього рішення).
У п. 54 вказаного рішення ЄСПЛ зазначив, що наведених вище міркувань ЄСПЛ достатньо для висновку про те, що різниця в поводженні, на яку заявник скаржився, порушувала ст.14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою, у поєднанні за ст. 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Крім того, закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Верховна Рада України може змінити закон виключно законом, а не шляхом прийняття підзаконного правового акта. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України відносяться до категорії підзаконних.
З огляду на вищевикладене, постанови Кабінету Міністрів України, на які посилається відповідач, є підзаконними нормативно-правовими актами, які приймаються у відповідності до виконання ОСОБА_2 України.
Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки (пункти 1, 6).
ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року, ані ОСОБА_2 України від 02.09.2014р. №1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», ані будь-яким іншим ОСОБА_2 України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат.
Виходячи із правової, соціальної природи пенсій право громадян на одержання призначеної пенсії не може пов'язуватись з такою умовою, як постійне проживання, знаходження за адресою реєстрації. Держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає, знаходиться особа.
Відповідно до п. 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок №22-1), заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Пунктом 1.7 Порядку № 22-1 встановлено, що днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Посилання відповідача в відзиві на п. 1.7 Порядку № 22-1, відповідно до якого заява, що пересилається поштою, може бути розглянута органами Пенсійного фонду, крім випадків призначення (поновлення) пенсії, судом оцінюється критично, оскільки вказане твердження Управління не є підставою для розгляду заяви в порядку, передбаченому ОСОБА_2 України «Про звернення громадян».
Крім того, положеннями п. 1.5 Порядку № 22-1 передбачено можливість подачі такої заяви як особисто пенсіонером, так і його уповноваженим представником, при цьому, відсутні вказівки на те, що останній повинен звертатися до органу Пенсійного фонду України особисто та позбавлений можливості надіслати заяву та належні документи поштою.
Згідно п. 2.8. Порядку № 22-1 поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Приписи п. 2.22 Порядку № 22-1 визначають, що за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або довідка відповідних органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування. Іноземці та особи без громадянства подають також посвідку на постійне проживання.
Позивачем при зверненні до Управління надано паспорт громадянина України в якому зазначено місце реєстрації за адресою: вул. Шкільна, буд. 65, м. Селидове Донецької області. Однак відповідач не прийняв заяву зазначивши, що для постановлення на облік необхідно надати довідку внутрішньо переміщеної особи.
Документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію (абз. 1 п. 2.23 Порядку № 22-1).
Відповідно до абз. 1 п. 4.1 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
За правилами абз. 1 п. 4.3 Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Разом з тим, всупереч наведеним вимогам Порядку № 22-1, Селидовським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 не було прийнято рішення про поновлення вплати пенсії або про відмову в її поновленні. Натомість, заяву було розглянуто та надано відповідь в порядку ОСОБА_2 України «Про звернення громадян», хоча це не передбачено ні положеннями ОСОБА_2, ні приписами Порядку № 22-1.
Системний аналіз наведених норм вказує на те, що підставою для поновлення виплати пенсії або відмови в її поновленні є відповідне рішення органу Пенсійного фонду України, прийняте за наслідками розгляду відповідної заяви особи.
Разом з тим, як встановлено зі змісту листа Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 28 грудня 2017 року № 12056/02 вбачається, що заява ОСОБА_1 за правилами Порядку № 22-1 Управлінням не розглядалася, а відтак рішення за його наслідками не приймалося.
Судом враховується, що Верховний Суд України у постановах від 18.03.2014 року у справі № 21-11а14 та від 22.04.2014 року у справі № 21-484а13 висловив правову позицію у подібних правовідносинах, згідно якої підставою для повідомлення про відмову у поновленні виплати пенсії є відповідне рішення, прийняте з цього питання.
За таких обставин, оскільки відповідного рішення відповідач по суті заяви не приймав, суд приходить до висновку, що заява позивача про взяття на облік та поновлення виплати пенсії в установлені законодавством порядок та строки не розглянута, відтак, при її розгляді Селидовським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області допущена протиправна бездіяльність, яка призвела до порушення прав позивача.
Відтак, після визнання протиправною бездіяльності, відповідач зобов'язаний повторно розглянути заяву позивача від 14 грудня 2017 року і прийняти рішення, передбачене Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1.
Стосовно визнання неправомірними дії Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не нарахування та виплати пенсії за віком на підставі заяви від 14 грудня 2017 року, суд зазначає, що позивач не знаходиться на обліку відповідача, у зв’язку з чим в Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на даний час відсутні підстави для нарахування та виплати пенсії. У зв’язку з чим, позовні вимоги в частині визнання неправомірними дії щодо не нарахування та виплати пенсії є передчасними та задоволенню не підлягають.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення заявлених позивачем вимог про визнання протиправною бездіяльності, визнання неправомірними дії та зобов’язання вчинити певні дії.
За вимогами ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб’єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Згідно частини 3 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України У виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п’ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Відповідно до частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВІРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце реєстрації відповідно паспорта громадянина України: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Шкільна, буд. 65, РНОКПП НОМЕР_1) до Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження згідно даний з ЄДР: 85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв праці, 6, код ЄДРПОУ 41247274) про визнання протиправною бездіяльності, визнання неправомірними дії та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не розгляду заяви ОСОБА_3 про взяття на облік та поновлення раніше призначеної пенсії.
Зобов'язати Селидовське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про взяття на облік та поновлення раніше призначеної пенсії за віком та прийняти рішення, передбачене Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ОСОБА_2 України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1.
В іншій частині позовних вимог – відмовити.
Стягнути з Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 41247274) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати з судового збору у розмірі 1 409 (одну тисячу чотириста дев’ять) гривень 60 копійок.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 17 квітня 2018 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Голубова Л.Б.