Постанова № 7406609, 02.12.2009, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.12.2009
Номер справи
23/318/08-ап
Номер документу
7406609
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

Іменем УКРАЇНИ

02 грудня 2009 року Справа № 23/318/08-АП

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії

головуючий суддя Юхименко О.В.,

суддя Баранник Н.П.,

суддя Мірошниченко М.В.,

при секретарі Красота А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу Спеціалізованої Державної податкової інспекції

по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі,

апеляційну скаргу Заступника прокурора Запорізької області,

на постанову господарського суду Запорізької області від 26.11.2008р.

у справі № 23/318/08-АП

за позовом Спеціалізованої Державної податкової інспекції

по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі,

пр. Леніна, 190- А, м. Запоріжжя, 69035;

за участю Прокуратури Запорізької області,

вул . Матросова, 29-А, м. Запоріжжя, 69057;

до відповідача Відкритого акціонерного товариства «Дніпроенерго»,

вул. Добролюбова, 20, м. Запоріжжя, 69006;

про стягнення 16.932.020,00 грн., -

встановили: Спеціалізованою Державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі (далі СДПІ), за участю Прокуратури Запорізької області, подано позов до Відкритого акціонерного товариства «Дніпроенерго» про стягнення 16.932.020,00 грн. частини прибутку, у відповідності зі статтею 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року N 489-V.

Господарський суд Запорізької області (суддя Садовий І.В.) своєю постановою від 26.11.2008р. у позові відмовив.

Рішення суду мотивоване тим, що у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2004 р. N 794 «Про утворення Національної акціонерної компанії «Енергетична компанія України» пакет акцій ВАТ «Дніпроенерго» у розмірі 76,04%, що належав державі, переданий до Статутного фонду НАК «Енергетична компанія України». Отже, ВАТ «Дніпроенерго» не відноситься до переліку господарюючих субєктів, про яких йде мова в абзаці 2 частини 1 статті 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року N 489-V. Порядок розподілу прибутку, строк та порядок виплати дивідендів, у відповідності зі статтею 41 Закону України «Про господарські товариства», пунктом 3 частини 2 статті 159 Цивільного кодексу України, є компетенцією загальних зборів акціонерів. Крім того, позов подано поза межами компетенції держподаткінспекції, а за результатами перевірки не було прийнято жодного рішення щодо визначення суми зобовязання субєкта господарювання.

Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим актом, у поданих апеляційних скаргах Спеціалізована ДПІ та заступник прокурора Запорізької області, вказують не порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Згідно до реєстраційної картки СПД одним із засновників ВАТ «Дніпроенерго» є Держава в особі Міністерства палива та енергетики України.

З огляду на приписи статті 15 Закону України «Про господарські товариства» від 19 вересня 1991 року N 1576-XII прибуток товариства утворюється з надходжень від господарської діяльності після покриття матеріальних та прирівняних до них витрат і витрат на оплату праці. З балансового прибутку товариства сплачуються проценти по кредитах банків та по облігаціях, а також вносяться передбачені законодавством України податки та інші платежі до бюджету.

Відповідно до вимог статті 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року N 489-V акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать акції (частки, паї), та їх дочірні підприємства, - сплачують до Державного бюджету України частину прибутку (доходу) у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів.

Базові нормативи відрахування частини прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності господарських організацій у 2006 році затверджені Наказом Фонду державного майна України від 12.02.2007 N 249 згідно з їх галузевою належністю для Міністерства палива та енергетики України у розмірі 40%.

Частина чистого прибутку (доходу) сплачується господарськими організаціями до державного бюджету у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств.

При цьому, Акт перевірки є лише носієм доказової інформації.

А стягнення заборгованості перед бюджетом відноситься до компетенції держподаткінспекції в силу пункту 11 частини 1 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року N 509-XII.

Посилання за змістом позову на Порядок і нормативи відрахування господарськими організаціями до загального фонду державного бюджету частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2006 році, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2006 р. N 678 мало суто інформаційний характер.

Просять постанову господарського суду Запорізької області скасувати та ухвалити нове рішення. Позов задовольнити.

ВАТ «Дніпроенерго», Відповідач, скаргу оспорив. В запереченнях на апеляційну скаргу вказує на те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на приписи статті 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року N 489-V сплачують до Державного бюджету України частину прибутку (доходу) акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать акції (частки, паї), та їх дочірні підприємства.

У відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2004 р. N 794 «Про утворення Національної акціонерної компанії «Енергетична компанія України» пакет акцій ВАТ «Дніпроенерго» у розмірі 76,04%, що належав державі, переданий до Статутного фонду НАК «Енергетична компанія України». Отже, ВАТ «Дніпроенерго» не відноситься до переліку господарюючих субєктів, про яких йде мова в абзаці 2 частини 1 статті 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року N 489-V.

Крім того, згідно до Статуту, реєстру власників іменних цінних паперів, та інформації з Єдиного державного реєстру, держава як акціонер Відповідача не значиться.

Згідно з частиною 2 статті 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року N 489-V для господарських товариств, більш ніж 50 відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходиться у статутних фондах господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, встановлено лише напрям сплати дивідендів - безпосередньо до Державного бюджету України.

При цьому, порядок розподілу прибутку, строк та порядок виплати дивідендів, є компетенцією виключно загальних зборів акціонерів.

«Частина прибутку (доходу)» не відноситься до переліку загальнодержавних податків (зборів, обовязкових платежів). Закон України про держбюджет не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обовязків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України.

Крім того, стаття 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року N 489-V передбачає собою добровільну сплату частини прибутку та дивідендів. Намагання СДПІ стягнути з ВАТ в примусовому порядку частину прибутку не відповідає приписам а ні частини 4 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, а ні частини 2 статті 19 Конституції України.

В засіданні, відкритому 28.10.2009р., розгляд справи відкладався.

Судовий розгляд адміністративної справи здійснювався з повним фіксуванням судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу «Камертон».

Сутність спору: В період з 13.05.2008р. по 20.06.2008р., уповноваженими фахівцями держподаткінспекції проведена виїзна планова документальна перевірка фінансово-господарської діяльності Відкритого акціонерного товариства «Дніпроенерго», код за ЄДРПОУ 00130872, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007р. по 31.03.2008р.

За результатами перевірки складений Акт № 145/08-05/00130872.

В акті перевірки вчинено записи про порушення статті 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року N 489-V.

Так, згідно з абзацом 2 частини 1 статті 63 цього Закону акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать акції (частки, паї), та їх дочірні підприємства, - сплачують до Державного бюджету України частину прибутку (доходу) у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів.

ВАТ «Дніпроенерго» засноване відповідно до Наказу Міністерства енергетики та електрифікації України від 13.07.1995р. № 122 шляхом перетворення Державного підприємства «Дніпроенерго» у Державну акціонерну енергогенеруючу компанію.

На підставі рішення загальних зборів акціонерів від 24.03.1998р., Розпорядженням Виконавчого комітету Ленінської районної Ради від 08.04.1998р. № 215-р Державна акціонерна енергогенеруюча компанія «Дніпроенерго» перереєстрована у Відкрите акціонерне товариство.

На виконання Указу Президента України від 22 січня 2004 року N 69/2004 «Про заходи щодо підвищення ефективності управління електроенергетичним комплексом», Постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2004 р. N 794 утворено Національну акціонерну компанію «Енергетична компанія України» у формі відкритого акціонерного товариства.

Статутний фонд Компанії сформований шляхом передачі до нього пакетів акцій, що належать державі у статутних фондах господарських товариств, зазначених у додатках. У тому числі акції ВАТ «Дніпроенерго», що належать державі, у розмірі 76,04%.

У відповідності зі Статутом ВАТ «Дніпроенерго» в новій редакції, зареєстрованим 15.10.2007р., та відповідно до умов плану санації Товариства, пакет акцій, що належить державі, складає 50% плюс 1 акція.

Відрахування частини чистого прибутку (доходу), у відповідності з Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2007 р. N 68, здійснюється у розмірі, визначеному базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, які затверджуються Фондом державного майна за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Базові нормативи відрахування частини прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, затверджені Наказом Фонду державного майна України від 12.02.2007 N 249.

Згідно до «Звітів про фінансові результати», форма № 2, чистий прибуток підприємства за звітні періоди складає:

за І квартал 2007 року рядок 220 59.552.000,00 грн.;

за І півріччя 2007 року рядок 220 106.073.000,00 грн.;

за 9 місяців 2007 року рядок 220 70.373.000,00 грн.;

за 2007 рік рядок 220 121.938.000,00 грн.;

Отже, за позицією заявників апеляційної скарги, за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2007 році ВАТ «Дніпроенерго» мало нарахувати та сплатити до Державного бюджету України частину прибутку (доходу) у розмірі 16.932.020,00 грн. В тому числі по періодах: півріччя 2007р. 17.165.052,00 грн., три квартали 2007р. 7.219.020,00 грн., 2007р. 16.932.020,00 грн.

Стягнення з Відкритого акціонерного товариства «Дніпроенерго» 16.932.020,00 грн. частини прибутку, у відповідності зі статтею 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року N 489-V, було предметом судового позову.

Колегія суддів, заслухавши представників сторін, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесені оскарженої постанови, знаходить апеляційні скарги такими, що підлягають задоволенню.

Як встановлено судом першої інстанції, про що зазначено вище, власником пакету акцій у Статутному фонді Товариства «Дніпроенерго», що належав державі, стала утворена у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2004 р. N 794 Національна акціонерна компанія «Енергетична компанія України». Отже, корпоративні права належать на праві власності самій компанії як окремій юридичній особі, а не державі.

Відповідно, ВАТ «Дніпроенерго» не відноситься до переліку господарюючих субєктів, про яких йде мова в абзаці 2 частини 1 статті 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року N 489-V.

Така позиція видається колегії суддів помилковою.

По-перше, за визначенням Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23 лютого 2006 року N 3480-IV Акція - іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства.

І власником є особа, яка отримала цінні папери у власність безпосередньо в емітента (або в особи, що видала цінний папір) чи андерайтера під час розміщення цінних паперів.

Національну акціонерну компанію «Енергетична компанія України» утворено у формі Відкритого акціонерного товариства, та на виконання Указу Президента України від 22 січня 2004 року N 69/2004 «Про заходи щодо підвищення ефективності управління електроенергетичним комплексом», згідно з постановою Кабінету Міністрів України N 794.

У відповідності з Указом Президента України від 22 січня 2004 року N 69/2004 Кабінету Міністрів України зобовязано, зокрема, визначити в установленому порядку перелік відкритих акціонерних товариств електроенергетичного комплексу, пакети акцій яких залишилися в державній власності, та вирішити питання щодо їх закріплення в установленому порядку в державній власності.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2004 р. N 794 «Про утворення Національної акціонерної компанії "Енергетична компанія України» Статутний фонд Компанії сформований, зокрема, шляхом передачі до нього 100 відсотків акцій, що належать державі у статутних фондах господарських товариств, зазначених у додатках.

При цьому, розмір статутного фонду Компанії на етапі її утворення визначається виходячи з номінальної вартості пакетів акцій господарських товариств, зазначених у додатках. Пакети акцій у статутних фондах господарських товариств у розмірах, зазначених у додатках 1 і 2, залишені у державній власності .

Слід зазначити, що Національна акціонерна компанія «Енергетична компанія України» створена з метою ефективного функціонування та розвитку електроенергетичної галузі, проведення єдиної технічної, інноваційної, фінансової та інвестиційної політики.

Отже, передача в установленому порядку до статутного фонду Компанії пакетів акцій відкритих акціонерних товариств електроенергетичного комплексу, які перебувають у державній власності, не змінює правову природу форми власності - у статутному фонді акції належать державі.

Таким чином, Відкрите акціонерне товариство «Дніпроенерго» було і є акціонерною компанією, у статутному фонді якої державі належать акції у розмірі 76,04% (50% плюс 1 акція відповідно до умов плану санації Товариства в межах справи про банкрутство).

Відповідно, згідно зі статтею 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року N 489-V господарські організації сплачують до Державного бюджету України частину прибутку (доходу): <…> акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать акції (частки, паї), та їх дочірні підприємства, - у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів.

При цьому, частина прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України або місцевих бюджетів за результатами фінансово-господарської діяльності 2006 року (крім частини прибутку (доходу), сплаченої відповідно до статті 67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» (3235-15) та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2007 році у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств; відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах; порядок відрахування частини прибутку (доходу) встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відрахування частини чистого прибутку (доходу), за змістом Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2007 р. N 68, здійснюється у розмірі, визначеному базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, які затверджуються Фондом державного майна за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Базові нормативи відрахування частини прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів за результатами фінансово-господарської діяльності господарських організацій у 2006 році затверджені Наказом Фонду державного майна України від 12.02.2007 N 249 згідно з їх галузевою належністю для Міністерства палива та енергетики України у розмірі 40%.

За визначенням статті 1 Бюджетного кодексу України бюджет - план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду; доходи бюджету - усі податкові, неподаткові та інші надходження на безповоротній основі, справляння яких передбачено законодавством України. Нормативно-правовими актами, що регулюють бюджетні відносини в Україні, є Конституція України; цей Кодекс; закон про Державний бюджет України; інші закони, що регулюють бюджетні правовідносини.

Отже, сплата частини прибутку є обовязком певних юридичних осіб, який передбачений Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року N 489-V. Цей платіж прямо встановлений Законом, і не може бути поставлений в залежність від рішень органів управління товариством.

А стягнення заборгованості перед бюджетом відноситься до компетенції держподаткінспекції в силу пункту 11 частини 1 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року N 509-XII.

За результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2007 році Відкрите акціонерне товариство «Дніпроенерго» мало нарахувати та сплатити до Державного бюджету України частину прибутку (доходу) у розмірі 16.932.020,00 грн.

За таких обставин, позов Спеціалізованої Державної податкової інспекції є обґрунтованим, подано в межах повноважень контролюючого органу, та підлягає задоволенню з огляду на викладене вище.

А недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, є підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.

Доводи представника ВАТ «Дніпроенерго» про обовязковість судових рішень у подібних правовідносинах не заслуговують на увагу.

У відповідності зі статтею 11 Закону України «Про судоустрій України» від 7 лютого 2002 року N 3018-III обов'язковість урахування (преюдиціальність) судових рішень для інших судів, органів прокуратури, слідства, дізнання визначається процесуальним законом.

Згідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України не доказуються при розгляді інших справ обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Керуючись ст. 195, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд,

П О С Т А Н О В И В

Апеляційні скарги Заступника прокурора Запорізької області та Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі задовольнити.

Постанову господарського суду Запорізької області від 26.11.2008р. у справі № 23/318/08-АП скасувати.

Позов Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Запоріжжі задовольнити.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Дніпроенерго», вул. Гребельна, 2, м. Запоріжжя, 69096, код за ЄДРПОУ 00130872, на користь загального фонду Державного бюджету України, - 16.932.020,00 грн. (шістнадцять мільйонів девятсот тридцять дві тисячі двадцять гривень 00 коп.).

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Касаційна скарга подається протягом одного місяця з дня складення судового рішення у повному обсязі.

Постанову складено у повному обсязі 03.12.2009р.

Головуючий суддя О.В.Юхименко

Суддя Н.П.Баранник

Суддя М.В.Мірошниченко