Постанова № 74060067, 14.05.2018, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
14.05.2018
Номер справи
916/2019/13
Номер документу
74060067
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2018 року Справа № 916/2019/13м.Одеса, пр-т Шевченка, 29

Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Мишкіної М.А.,

суддів Будішевської Л.О., Таран С.В.

(склад судової колегії змінений відповідно до розпоряджень в.о.керівника апарату суду щодо призначення повторного автоматизованого розподілу судової справи №169 від 12.02.2018р. та №477 від 16.04.2018р; протоколів повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.02.2018р. та від 16.04.2018р. )

при секретарі судового засідання Станковій І.М.

за участю представників сторін:

від Міністерства охорони здоров'я України - Дяк Ю.М. - за довіреністю;

від ПАТ «Укрмедпром» - Ястремський В.П. - за довіреністю;

від ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» - Дарієнко В.Д. - ліквідатор;

від ДПІ у Суворовському районі м. Одеси - не з'явився;

від Суворівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одеса - не з'явився;

від Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Одеса - не з'явився;

від ТОВ «Агрохімбіосервіс» - ОСОБА_4. - директор;

від Головного територіального управління юстиції в Одеській області - Волков Д.О. - за довіреністю;

від Прокуратури м. Одеси- Коломійчук І.О. - прокурор відділу;

від Арбітражного керуючого Дарієнка Віктора Дмитровича - Дарієнко В.Д. - ліквідатор;

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційні скарги Міністерства охорони здоров'я України та Публічного акціонерного товариства «Укрмедпром»

на ухвалу господарського суду Одеської області від 11 липня 2017 року

у справі № 916/2019/13

за заявою Державного підприємства «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров'я України»

до боржника Дочірнього підприємства «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» Публічного акціонерного товариства «Укрмедпром»

кредитори:

1) Державна податкова інспекція у Суворовському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби Одеської області;

2) Суворівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одеса;

3) Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Одеса;

4) Товариство з обмеженою відповідальністю «Агрохімбіосервіс»

за участю:

1) Головного територіального управління юстиції в Одеській області;

2) Прокуратури м. Одеси;

3) Арбітражного керуючого Дарієнко Віктора Дмитровича

про банкрутство

суддя суду першої інстанції: Найфлейш В.Д.

час і місце постановлення ухвали: 11.07.2017р., м.Одеса, господарський суд Одеської області, зала судових засідань №15

Сторони належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги.

В судовому засіданні 14.05.2018р. оголошувалась перерва до 17год 00хв.

В судовому засіданні 14.05.2018р. згідно ст.233 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

встановив:

Постановою господарського суду Одеської області від 11.04.2017р. припинено процедуру розпорядження майном Дочірнього підприємства «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» Публічного акціонерного товариства «Укрмедпром» (надалі - ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром», Боржник, Завод,), припинено повноваження розпорядника майном ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром» арбітражного керуючого Дарієнка Віктора Дмитровича, визнано банкрутом ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром», відкрито відносно ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром» ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, ліквідатором ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром» призначено арбітражного керуючого Дарієнка Віктора Дмитровича.

23.05.2017р. арбітражний керуючий Дарієнко В.Д. подав суду першої інстанції скаргу на бездіяльність Міністерства охорони здоров'я України та Публічного акціонерного товариства «Укрмедпром» в порядку ч. 4 ст. 40 ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», в якій просив суд зобов'язати Міністерство охорони здоров'я України погодити ліквідаційну масу ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром» та розмістити на офіційному веб-сайті Міністерства охорони здоров'я України оголошення про конкурс щодо визначення організатора торгів (аукціону) з продажу майна Боржника.

В обґрунтування скарги Дарієнко В.Д. зазначив, що згідно статті 1 Статуту Дочірнього підприємства «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром» Підприємство засноване на державній власності та належить до сфери управління Міністерства охорони здоров'я України. Уповноваженими органами управління ДП "Завод "Біопром-Одеса" є Міністерство охорони здоров'я України та Публічне акціонерне товариство «Укрмедпром». Статтею 9 Статуту Дочірнього підприємства "Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів" Публічного акціонерного товариства "Укрмедпром" передбачені повноваження Міністерства охорони здоров'я України та Публічного акціонерного товариства "Укрмедпром". Відповідно до пункту 9.1.6. статті 9 Статуту Дочірнього підприємства "Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів" Публічного акціонерного товариства "Укрмедпром" Міністерство охорони здоров'я України, крім іншого, надає згоду на відчуження майна, що належить до основних фондів Підприємства, оренду та передачу майна Підприємства і пропозицій щодо умов договору відчуження, оренди та передачі з метою забезпечення ефективного використання майна. Крім того відповідно до п.10 ч. 1 статті 6 ЗУ "Про управління об'єктами державної власності" Міністерство охорони здоров'я України делегує функції з управління об'єктами державної власності господарським структурам в даному випадку - Публічному акціонерному товариству «Укрмедпром» та здійснює контроль за діяльністю господарських структур в даному випадку - ПАТ «Укрмедром». Дарієнком В.Д. як ліквідатором Боржника на адресу Міністерства охорони здоров'я України (надалі -МОЗ України) та ПАТ «Укрмедпром» було направлено звернення від 17.04.2017р. та пакет документів з вимогами погодити ліквідаційну масу ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром» та розмістити на офіційному сайті Міністерства охорони здоров'я України оголошення про конкурс щодо визначення організатора торгів (аукціону) з продажу майна ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром».

У відповідь на своє звернення від 17.04.2017р. арбітражним керуючим Дарієнко В.Д. отримано відповідь ПАТ «Укрмедпром» Міністерства охорони здоров'я України № 03/153 від 03.05.2017р. про неможливість погодження ліквідаційної маси Банкрута з підстав відсутності проведення передбаченої ст. 41 ЗУ „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" інвентаризації та невизнання проведеної 17.04.2017р інвентаризації у зв'язку із оскарженням постанови господарського суду Одеської області від 11.04.2017р. про визнання банкрутом ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів», якою, зокрема, призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Дарієнко В.Д.

У скарзі Дарієнко В.Д. зазначив, що бездіяльність МОЗ України порушує права учасників провадження у справі про банкрутство, зокрема, ліквідатора боржника, на належне проведення ліквідаційної процедури, оскільки без погодження ліквідаційної маси боржника, без публікації оголошення з метою визначення організатора проведення аукціону з продажу майна боржника неможливо реалізувати майно боржника, скласти ліквідаційний баланс, затвердити звіт ліквідатора та закінчити ліквідаційну процедуру. Бездіяльність МОЗ України не відповідає положенням ч.12 ст.96 ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», якими визначено обов'язок органів, уповноважених управляти державним майном, погоджувати переліки ліквідаційних мас та зміни і доповнення до них у справах про банкрутство державних підприємства. Саме такої правової позиції дотримується Вищий господарський суд України в постанові від 19.05.2015р. у справі №4/47 та господарський суд Одеської області в ухвалі від 19.10.2016р. у справі №5017/1402/2012.

23.05.2017р. ПАТ «Укрмедпром» подало суду першої інстанції клопотання про зупинення провадження у справі №916/2019/13 до розгляду Одеським апеляційним господарським судом апеляційних скарг ПАТ «Укрмедпром» на ухвалу господарського суду Одеської області від 28.03.2017р. та постанову ухвалу господарського суду Одеської області від 11.04.2017р. та ухвалення остаточного рішення в них.

Ухвалою господарського Одеської області від 11.07.2017р. (суддя Найфлейш В.Д.) задоволено скаргу ліквідатора Дочірнього підприємства «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» Публічного акціонерного товариства «Укрмедпром» арбітражного керуючого Дарієнко В.Д. на незаконні дії та бездіяльність Міністерства охорони здоров'я України та ПАТ „Укрмедпром" від 23.05.2017р.; зобов'язано Міністерство охорони здоров'я України розглянути та погодити перелік ліквідаційної маси ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром»; зобов'язано Міністерство охорони здоров'я України у п'ятиденний строк з дня отримання ухвали розмістити на офіційному сайті Міністерства оголошення для визначення кандидатури організатора аукціону з реалізації майна ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром». Ухвала обґрунтована посиланням на норми п.3 ст.49, ч.4 ст.40, ч.ч.1,2 ст.41, ч.3 ст.49, ч.12 ст.96 ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (надалі - Закон про банкрутство), пунктів 4,6 Порядку організації проведення аукціонів у провадженні у справах про банкрутство та вимоги до їх організаторів щодо майна державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує п'ятдесят відсотків, що належать до сфери управління Міністерства охорони здоров'я України та центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України №598 від 22.08.2014р., положення, які містяться у пунктах 1,9 Статуту Боржника та вмотивована наступним. На виконання ч. 2 ст.41 Закону про банкрутство ліквідатором боржника арбітражним керуючим Дарієнком В.Д. була проведена інвентаризація майна банкрута, про що свідчить акт інвентаризації нерухомого майна від 31.03.2017р., яке було включено до складу ліквідаційної маси. Ліквідатор банкрута арбітражний керуючий Дарієнко В.Д. 17.04.2017р. звернувся до Міністерства охорони здоров'я з листом, в якому просить суд погодити ліквідаційну масу ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром» та розмістити на офіційному сайті Міністерства охорони здоров'я України оголошення про конкурс щодо визначення організатора торгів (аукціону) з продажу майна боржника. У відповідь на своє звернення від 17.04.2017р. арбітражним керуючим Дарієнко В.Д. отримано відповідь ПАТ «Укрмедпром» Міністерства охорони здоров'я України № 03/153 від 03.05.2017р. про неможливість погодження ліквідаційної маси Банкрута з підстав відсутності проведення передбаченої ст.41 ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" інвентаризації та невизнання проведеної 17.04.2017р інвентаризації у зв'язку із оскарженням постанови господарського суду Одеської області від 11.04.2017р. про визнання банкрутом ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром», якою, зокрема, призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Дарієнко В.Д.

Міністерство охорони здоров'я України як орган уповноважений управляти майном Дочірнього підприємства „Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів" Публічного акціонерного товариства „Укрмедпром" в силу положень ч. 12 ст. 96 Закону про банкрутство зобов'язане погодити перелік ліквідаційної маси банкрута та розмістити на офіційному веб-сайті оголошення про конкурс щодо визначення організатора торгів(аукціону), оскільки непогодження ліквідаційної маси банкрута та відмова у розміщені на офіційному веб-сайті оголошення може бути наслідком неможливості реалізації ліквідатором майна боржника, включеного до такого переліку, та належне проведення ліквідаційної процедури державного підприємства-банкрута у встановлений законодавством строк. Вказана правова позиція підтримана Вищим господарським судом України згідно Постанови №4/47 від 19.05.2015р.

Враховуючи те, що безпідставне непогодження Міністерством охорони здоров'я України переліку ліквідаційної маси банкрута є порушенням вимог чинного законодавства України, що має наслідком затягування провадження у справі про банкрутство та неможливість реалізації ліквідатором майна банкрута з метою спрямування виручених від його продажу коштів на погашення вимог кредиторів, місцевий господарський суд задовольнив скаргу ліквідатора боржника - арбітражного керуючого Дарієнко В.Д. на незаконні дії та бездіяльність Міністерства охорони здоров'я України.

Також, в оскаржуваній ухвалі зазначено, що в матеріалах справи міститься клопотання ПАТ «Укрмедпром» про зупинення провадження по справі до розгляду Одеським апеляційним господарським судом апеляційних скарг ПАТ „Укрмедпром" на ухвалу господарського суду Одеської області від 28.03.2017р та постанову господарського суду Одеської області від 11.04.2017р та ухвалення остаточного рішення по ним. Це клопотання судом відхилено у зв'язку з тим, що апеляційні скарги ПАТ „Укрмедпром" на вищезазначені судові акти розглянуті, в результаті чого Одеським апеляційним господарським судом винесено постанови від 12.06.2017р, якими залишено без змін ухвалу від 28.03.2017, а також залишено без змін постанову від 11.04.2017р. Крім того, відповідно до ч.4 ст.8 ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» ухвали та постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, прийняті господарським судом у справі про банкрутство, набирають законної сили з моменту їх прийняття, якщо інше не передбачено цим Законом.

Не погодившись з ухвалою суду від 11.07.2017р., Міністерство охорони здоров'я України звернулось з апеляційною скаргою, в якій просило скасувати оскаржену ухвалу та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні скарги арбітражного керуючого Дарієнка В.Д. щодо бездіяльності МОЗ України та ПАТ «Укрмедпром».

В обґрунтування апеляційної скарги скаржник зазначив, що ухвала є необґрунтованою, прийнятою на підставі неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права; ухвала підлягає скасуванню з огляду наступного:

- скаржник не отримував скаргу ліквідатора В.Д., про що зазначалося у судовому засіданні 11.07.2017р., проте суд на це уваги не звернув;

- імперативна норма ч.12 ст.96 Закону про банкрутство передбачає перелік процедур у справах про банкрутство державних підприємств, при яких такі процедури провадяться із погодженням відповідних органів управління. Отже зазначена норма не встановлює обов'язку для органу управління щодо погодження ліквідаційної маси боржника, а визначає таке право та наслідки відмови у його реалізації;

- погодження ліквідаційної маси передбачає, що перелік такої маси повинен бути складений у відповідності до діючого законодавства, не містити розбіжностей та задовольняти орган, який його повинен погодити. Суд в оскаржуваній ухвалі звернув увагу на непогодження МОЗ України ліквідаційної маси боржника, що є правом, а не обов'язком Міністерства охорони здоров'я України Цим обставинам судом першої інстанції не було надано належної оцінки, що призвело до ухвалення незаконного рішення;

- Міністерство охорони здоров'я (як уповноважений орган управління Центру) не надавало погодження на укладання між ДП «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров'я України» та ТОВ «АГРОБІОХІМСЕРВІС» 14.04.2016р. договору про відступлення права вимоги №52/8-16, за умовами якого ДП «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров'я України» передало, а ТОВ «АГРОБІОХІМСЕРВІС» прийняло на себе право вимоги за договором №02-11/09/2 про надання поворотної фінансової допомоги від 02.11.2009р., укладеним між ДП «Державний фармакологічний центр Міністерства охорони здоров'я» і ДП «Одеський завод бактерійних препаратів»;

- оскільки МОЗ України не надавало погодження на укладання вищезазначеного договору, то первісний кредитор ДП «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров'я України» не мав необхідного обсягу цивільної дієздатності для укладання зазначеного договору - недотримання формальної процедури, прав та інтересів органу управління, держави, або третіх осіб кореспондує право органу управління не погоджувати ліквідаційну масу;

- в порушення законодавства суд першої інстанції не лише зобов'язав МОЗ України та ПАТ «Укрмедпром» погодити ліквідаційну масу боржника, а і розмістити на офіційному порталі МОЗ України оголошення про проведення аукціону, що прямо порушує положення ч.12 ст.96 Закону про банкрутство;

- судом порушений Порядок організації проведення аукціонів в провадженні у справах про банкрутство та вимоги до їх організаторів щодо майна державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує п'ятдесят відсотків, що належать до сфери управління Міністерства охорони здоров'я України та центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 22.08.2014р. №598 - із оголошення про конкурс щодо визначення організатора торгів (аукціону) з продажу майна банкрута, що надійшло до Міністерства охорони здоров'я України від арбітражного керуючого Дарієнка В.Д. листом від 17.04.2017р. №02-2019, вбачається, що воно не відповідає вимогам пунктів 5, 6 Порядку, зокрема не містить відомостей про найменшу суму винагороди організатору аукціону, відсутня характеристика майна боржника (наявний лише перелік цього майна із площею), не зазначено поштову адресу, за якою подаються заява та документи, що підтверджують відповідність організаторів аукціону встановленим вимогам. Крім того, щодо кінцевого терміну прийняття від кандидатур організаторів аукціону заяв та документів, що підтверджують їх відповідність встановленим вимогам, зазначений п'ятиденний термін з дня розміщення оголошення на офіційному сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України, а не Міністерства охорони здоров'я України;

- судом першої інстанції не з'ясовувалось та не було встановлено в оспорюваній ухвалі, що арбітражним керуючим Дарієнко В.Д. направлялось відповідний текст оголошення до Міністерства аграрної політики та продовольства України для його публікації та чи здійснена зазначеним Міністерством відповідна публікація;

- докази щодо відповідності тексту оголошення вимогам Порядку є неналежними та недопустимими, тому як зазначений текст визначає як орган управління ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром» - Міністерство аграрної політики та продовольства України, який й повинен приймати відповідні заяви та документи та здійснювати відповідні публікації оголошень, а не МОЗ України, до якого прийнята відповідна оспорювана ухвала;

- оскаржуваною ухвалою суд першої інстанції, зобов'язавши МОЗ України вчинити певні дії порушив дискреційні повноваження Міністерства, які полягають в тому, що адміністративний орган, приймаючи рішення, може діяти з певною свободою розсуду, тобто, коли орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин;

- суд першої інстанції в порушення норм процесуального права не надав належної оцінки тому факту, що постанова Одеського апеляційного господарського суду від 12.06.2017р. у справі №916/2019/13 та ухвала господарського суду Одеської області від 28.03.2017р. у справі №916/2019/13, а також постанова господарського суду Одеської області від 11.04.2017р. та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 12.06.2017р. у справі №916/2019/13 оскаржені МОЗ України, ПАТ «Укрмедпром» МОЗ України та прокуратурою Одеської області в касаційному порядку, що в свою чергу виключає можливість погодження ліквідаційної маси боржника органами управління.

31.07.2017р. ПАТ «Укрмедпром» також подало апеляційну скаргу на вищезазначену ухвалу, в якій просило скасувати ухвалу господарського Одеської області від 11.07.2017р., у задоволенні скарги арбітражного керуючого Дарієнка В.Д. щодо бездіяльності МОЗ України та ПАТ «Укрмедпром» відмовити.

Зміст апеляційної скарги ПАТ «Укрмедпром» є аналогічним зі змістом скарги Міністерства охорони здоров'я України та додаткових аргументів не містить.

18.12.2017р. вищезазначені апеляційні скарги надійшли до Одеського апеляційного господарського суду разом із матеріалами оскарження ухвали від 11.07.2017р. (у зв'язку з перебуванням справи у Вищому господарському суді України).

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 21.12.2017р. (з урахуванням ухвали від 28.12.2017р.) (головуючий суддя Лавриненко Л.В., судді Аленін О.Ю., Жеков В.І.) відкрите апеляційне провадження за апеляційними скаргами Міністерства охорони здоров'я України та ПАТ «Укрмедпром» на ухвалу господарського суду Одеської області від 11.07.2017 р. по справі № 916/2019/13; встановлено строк учасникам провадження у справі про банкрутство № 916/2019/13 для подання відзиву на апеляційні скарги протягом 5 днів з дня отримання ухвали про відкриття апеляційного провадження у справі; зобов'язано Міністерство охорони здоров'я України доплатити судовий збір в сумі 222 грн.; витребувано у господарського суду Одеської області справу №916/2019/13. 10.01.2018р. матеріали справи №916/2019/13 надійшли до суду апеляційної інстанції.

10.01.2018р. Дарієнко В.Д. подав суду відзив на апеляційні скарги, в якому зазначив, що ухвала скасуванню не підлягає, у задоволенні апеляційних скарг необхідно відмовити з огляду наступного:

- посилання скаржників на те, що вони не отримували скаргу на дії МОЗ України та ПАТ «Укрмедпром» спростовуються неодноразовими призначеннями судом скарги до розгляду у судових засіданнях, що надавало можливість скаржникам ознайомитись як із самою скаргою, так і з іншими матеріалами справи. Крім того, Дарієнко В.Д. супровідним листом від 07.07.2017р. подав суду першої інстанції копії фіскальних чеків, які свідчать про направлення останнім скаржникам копії скарги; за даними ПАТ «Укрпошта» скарга була отримана ПАТ «Укрмедпром» та Міністерством охорони здоров'я України 09.07.2017р. та 10.07.2017р., тобто до судового засідання 11.07.2017р. Крім того, 06.07.2017р. скан-копія скарги від 23.05.2017р. була направлена на електронні адреси скаржників;

- посилання в апеляційних скаргах на те, що погодження переліку ліквідаційної маси Боржника є їх правом, а не обов'язком, не узгоджується із нормами чинного законодавства, а саме - Міністерство охорони здоров'я України як орган уповноважений управляти майном ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром» в силу положень ч. 12 ст. 96 Закону про банкрутство зобов'язане погодити перелік ліквідаційної маси банкрута та розмістити на офіційному веб-сайті оголошення про конкурс щодо визначення організатора торгів(аукціону), оскільки непогодження ліквідаційної маси банкрута та відмова у розміщені на офіційному веб-сайті оголошення може бути наслідком неможливості реалізації ліквідатором майна боржника, включеного до такого переліку, та належне проведення ліквідаційної процедури державного підприємства-банкрута у встановлений законодавством строк. Вказана правова позиція висловлена Вищим господарським судом України у постанові у справі №4/47 від 19.05.2015р.;

- посилання в апеляційних скаргах на невідповідність складеного ліквідатором оголошення для визначення кандидатури організатора аукціону з реалізації майна ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» вимогам Порядку №568, спростовується вимогами Порядку та текстом оголошення - Порядок не передбачає, якісь певні критерії майна, які повинні бути відображені в оголошенні для відображення характеристик майна боржника.

В оголошенні ліквідатором визначено спосіб подачі заяв від кандидатів на організатора аукціону: в письмовому вигляді на поштову адресу ліквідатора Дарієнка В.Д.: 65023, м. Одеса, вул. Садова, 18 оф. 5, та на електронну адресу: davidal@ukr.net. Твердження в апеляційних скаргах ПАТ «Укрмедпром» та МОЗ України про незазначення в оголошенні поштової адреси ліквідатора, являється надуманим;

- щодо посилання в апеляційних скаргах на згадування в одному пункті оголошення ліквідатором Мінагрополітики України, то дійсно в одному примірнику оголошення було допущено механічну описку і замість МОЗ України зроблено відсилку на Мінагрополітики України, однак вказана описка ліквідатором була виправлена, примірник оголошення для публікації на веб-сайті Міністерства охорони здоров'я України не містить згадування Мінагрополітики України;

- оскарження скаржниками ухвали господарського суду Одеської області від 11.07.2017 року не звільняє МОЗ України від обов'язку погодити перелік ліквідаційної маси ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром» та розмістити на офіційному сайті Міністерства оголошення для визначення кандидатури організатора аукціону з реалізації майна ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» на виконання ухвали від 11.07.2017р., адже ч.4 ст.8 Закону про банкрутство встановлено, що ухвали та постанова про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, прийняті господарським судом у справі про банкрутство, набирають законної сили з моменту їх прийняття;

- ухвала господарського суду Одеської області від 28.03.2017р. та постанова господарського суду Одеської області від 11.04.2017р. переглядались в апеляційному та касаційному порядку і залишені без змін, що підтверджується постановами Одеського апеляційного господарського суду від 12.06.2017 року і ухвалою та постановою Вищого господарського суду України від 16.11.2017р. відповідно.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду 12.01.2018р. призначено розгляд апеляційних скарг Міністерства охорони здоров'я України та ПАТ «Укрмедпром» на 13.02.2018р.

30.01.2018р. арбітражний керуючий Дарієнко В.Д. подав суду апеляційної інстанції заяву про закриття апеляційного провадження за апеляційними скаргами ПАТ «Укрмедпром» та Міністерства охорони здоров'я України; про залучення до матеріалів справи листа Міністра охорони здоров`я.

У зв'язку із перебуванням у відпустці головуючого судді Лавриненко Л.В., суддів Аленіна О.Ю., Жекова В.І., розпорядженням в.о.керівника апарату №169 від 12.02.2018р. призначено повторний автоматизований розподіл судової справи №916/2019/13.

Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.02.2018р. визначено наступний склад колегії суддів: головуючий суддя - Мишкіна М.А., судді Будішевська Л.О., Величко Т.А.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 15.02.2018р. (головуючий суддя Мишкіна М.А, судді Будішевська Л.О., Величко Т.А.) прийнято матеріали оскарження ухвали від 11.07.2017р. у справі №916/2019/13 до провадження у зміненому складі суду: головуючий суддя Мишкіна М.А., судді: Будішевська Л.О., Величко Т.А. за правилами спрощеного позовного провадження зі стадії підготовки справи до апеляційного розгляду; зобов`язано арбітражного керуючого Дарієнка В.Д. надати суду докази надсилання сторонам у справі про банкрутство копії його заяви від 30.01.2018р. про закриття апеляційного провадження та про залучення до матеріалів справи листа Міністра охорони здоров`я; встановлено іншим сторонам у справі про банкрутство строк для подання суду апеляційної інстанції відзиву на апеляційні скарги до 01.03.2018р. згідно з нормами ст.263 ГПК України з наданням з відзивом доказів його направлення іншим учасникам справи.

26.02.2018р. арбітражний керуючий Дарієнко В.Д. подав суду апеляційної інстанції докази на виконання ухвали суду від 15.02.2018р.; 27.02.2018р. - копію ухвали Верховного суду від 21.02.2018р. у справі №916/2019/13 для залучення до матеріалів справи.

Також арбітражний керуючий Дарієнко В.Д. подав Одеському апеляційному господарському суду:

- 27.02.2018р. для залучення до матеріалів справи та для відома копію Верховного Суду від 21.02.2018 року у справі № 916/2019/13 про відмову Міністерству охорони здоров'я України у прийнятті до розгляду Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду заяви про перегляд постанови Вищого господарського суду України від 16.11.2017р. та ухвали Вищого господарського суду України від 16.11.2017р. у справі № 916/2019/13;

- 28.03.2018р. для залучення до матеріалів справи копії двох ухвал від 19.03.2018р. щодо відмови у допуску справи №916/2019/13 щодо перегляду ухвали Вищого господарського суду України від 16.11.2017р. до провадження Верховного суду та щодо відмови у допуску справи №916/2019/13 щодо перегляду постанови Вищого господарського суду України від 16.11.2017р. до провадження Верховного суду; для інформації копію ухвали господарського суду м.Києва від 06.03.2018р. у справі №3910/2536/18;

- 03.04.2018р. для залучення до матеріалів справи копію постанови Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі №823/795/17 від 22.03.2018р. із правовою позицією.

14.05.2018р. ліквідатор Дарієнко В.Д. подав апеляційному господарському суду клопотання з додатковими поясненнями до відзиву, в якому просить суд виправити пункти 2 та 3 резолютивної частини ухвали від 11.07.2017р., виклавши їх в певній редакції (із зазначенням стягувача, реквізитів МОЗ України як боржника та ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром»), посилаючись на те, що ухвала від 11.07.2017р. є виконавчим документом, проте не відповідає вимогам ст.4 ЗУ «Про виконавче провадження» (відсутні реквізити стягувача та боржника, а також строк пред'явлення ухвали до примусового виконання).

У судовому засіданні 14.05.2018р. розглянуто та відхилено ухвалою від 14.05.2018р. клопотання ліквідатора Дарієнко В.Д. про закриття апеляційного провадження.

В судовому засідання 14.05.2018р. представники скаржників підтримали доводи та вимоги апеляційних скарг.

Ліквідатор Дарієнко В.Д., представник кредитора ТОВ «Агрохімбіосервіс» заперечували проти задоволення апеляційних скарг.

Прокурор підтримав вимоги апеляційних скарг ПАТ «Укрмедпром» та Міністерства охорони здоров'я України.

Представник ГТУЮ в Одеській області зазначив, що у нього відсутня позиція щодо предмету апеляційного розгляду.

Відповідно до ст.269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.

Згідно ч.1 ст.271 ГПК України апеляційні скарги на ухвали суду першої інстанції розглядаються в порядку, передбаченому для розгляду апеляційних скарг на рішення суду першої інстанції з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та учасників справи про банкрутство, які з'явились у судове засідання, обговоривши доводи апеляційних скарг на предмет повноти встановлення обставин, що мають значення для вирішення спору, відповідності ним висновків суду першої інстанції та правильності застосування норм матеріального права, дотримання норм процесуального права, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 41 ГПК України (в редакції, чинній до 15.12.2017р.) провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом, з врахуванням вимог Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Згідно із ч.6 ст.12 ГПК України (в діючій редакції) господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Відповідно до ч.4 ст.40 ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає скарги на дії учасників ліквідаційної процедури; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Судом першої інстанції встановлено, підтверджено при апеляційному розгляді справи та не оспорюється учасниками справи про банкрутство ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром», що постановою господарського суду Одеської області від 11.04.2017р. (залишеною без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду 12.06.2017р.), зокрема: припинено процедуру розпорядження майном ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» (завод «Біопром-Одеса») ПАТ «Укрмедпром»; припинено повноваження розпорядника майном ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» (завод «Біопром-Одеса») ПАТ «Укрмедпром» арбітражного керуючого Дарієнка Віктора Дмитровича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 284 від 31.05.2013р. Міністерства юстиції України); визнано банкрутом ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» (завод «Біопром-Одеса») ПАТ «Укрмедпром»; відкрито відносно ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» (завод «Біопром-Одеса») ПАТ «Укрмедпром» ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців; ліквідатором ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» (завод «Біопром-Одеса») ПАТ «Укрмедпром» призначено арбітражного керуючого Дарієнка Віктора Дмитровича; оприлюднено на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення про визнання ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» (завод «Біопром-Одеса») ПАТ «Укрмедпром» банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, текст якого додається; припинено повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.41 Закону про банкрутство ліквідатор - фізична особа, яка відповідно до судового рішення господарського суду організовує здійснення ліквідаційної процедури боржника, визнаного банкрутом, та забезпечує задоволення вимог кредиторів у встановленому цим Законом порядку. Ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та оцінку майна банкрута; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості; має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, що звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується згідно з цим Законом позачергово за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута; з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю. Виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банкрута провадиться ліквідатором у першу чергу за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута, або отриманого для цієї мети кредиту; заявляє в установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство і є неоплаченими; подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає в установленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов'язковому зберіганню, на строк не менше п'яти років з дати визнання особи банкрутом; продає майно банкрута для задоволення вимог, внесених до реєстру вимог кредиторів, у порядку, передбаченому цим Законом; повідомляє про своє призначення державний орган з питань банкрутства в десятиденний строк з дня прийняття рішення господарським судом та надає державному реєстратору в електронній формі через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомості, необхідні для ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у порядку, встановленому державним органом з питань банкрутства; у разі провадження банкрутом діяльності, пов'язаної з державною таємницею, вживає заходів з ліквідації режимно-секретного органу. Для цього за погодженням із Службою безпеки України визначає склад ліквідаційної комісії режимно-секретного органу, яка формується в установленому законодавством порядку; веде реєстр вимог кредиторів; подає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", інформацію центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Згідно із ч.ч.1-4 ст.42 Закону про банкрутство усі види майнових активів (майно та майнові права) банкрута, які належать йому на праві власності або повного господарського відання на дату відкриття ліквідаційної процедури та виявлені в ході ліквідаційної процедури, включаються до складу ліквідаційної маси, крім грошових коштів, що знаходяться на банківському рахунку умовного зберігання (ескроу) банкрута, об'єктів житлового фонду, в тому числі гуртожитків, дитячих дошкільних закладів та об'єктів комунальної інфраструктури, які в разі банкрутства підприємства передаються в порядку, встановленому законодавством, у комунальну власність відповідних територіальних громад без додаткових умов і фінансуються в установленому порядку. Під час ліквідації режимно-секретного органу матеріальні носії секретної інформації (технічна документація, вироби, їх дослідні зразки тощо) передаються замовнику відповідно до договору, укладеного на виконання відповідних робіт. Про передачу замовникові матеріальних носіїв секретної інформації складається письмовий акт, який погоджується з відповідним органом Служби безпеки України. Майно, визначене родовими ознаками, що належить банкруту на праві володіння або користування, включається до складу ліквідаційної маси. Індивідуально визначене майно, що належить банкруту на підставі речових прав, крім права власності і господарського відання, не може бути включене до складу ліквідаційної маси. Майно банкрута, що є предметом забезпечення, не включається до складу ліквідаційної маси і використовується виключно для задоволення вимог кредитора за зобов'язаннями, які воно забезпечує. Продаж майна банкрута, що є предметом забезпечення, здійснюється в порядку, передбаченому цим Законом, виключно за згодою кредитора, вимоги якого воно забезпечує, або суду. Кошти, що залишилися після задоволення забезпечених вимог та покриття витрат, пов'язаних з утриманням, збереженням та продажем предмета забезпечення, підлягають включенню до складу ліквідаційної маси.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що 31.03.2017р. було проведено інвентаризацію майна банкрута - ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів», що підтверджується актом інвентаризації нерухомого майна від 31.03.2017р.(т.21, а.с.132).

22.05.2017р. в.о. директора ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» передав, а арбітражний керуючий Дарієнко В.Д. прийняв основні засоби, незавершене будівництво, статутні та інші документи боржника, що підтверджується Актом прийому-передачі у матеріалах справи (т.21, а.с.22).

Ліквідатор банкрута арбітражний керуючий Дарієнко В.Д. 17.04.2017р. звернувся до Міністерства охорони здоров'я з листом №02-2019, в якому просив погодити ліквідаційну масу ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром» та розмістити на офіційному сайті Міністерства охорони здоров'я України оголошення про конкурс щодо визначення організатора торгів (аукціону) з продажу майна божника.

Обставина звернення Дарієнка В.Д. до Міністерства охорони здоров'я з листом від 17.04.2018р. та отримання цього листа не заперечується Міністерством, про що зазначено скаржником у його апеляційній скарзі (стор.7 апеляційної скарги Міністерства охорони здоров'я на ухвалу господарського суду Одеської області від 11.07.2017р.)

ПАТ «Укрмедпром» своїм листом №03/153 від 03.05.2017р. (на лист №02-2019 від 17.04.2017р.) «Щодо погодження ліквідаційної маси» повідомило арбітражного керуючого Дарієнка В.Д. про неможливість погодження ліквідаційної маси ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» з підстав відсутності проведення передбаченої ст. 41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» інвентаризації та невизнання проведеної 17.04.2017р. інвентаризації у зв'язку із оскарженням постанови господарського суду Одеської області від 11.04.2017р. про визнання банкрутом ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром», якою, зокрема, призначено ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Дарієнко В.Д.

Згідно із ч.12 ст. 96 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» плани санації, мирові угоди та переліки ліквідаційних мас та зміни і доповнення до них у справах про банкрутство державних підприємств або підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, підлягають погодженню з органом, уповноваженим управляти державним майном. У разі відсутності такого погодження план санації та мирова угода затвердженню господарським судом не підлягають, а включене до переліку ліквідаційної маси майно банкрута не може бути реалізованим.

Згідно статті 1 Статуту Дочірнього підприємства «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» Публічного акціонерного товариства «Укрмедпром» Підприємство засноване на державній власності та належить до сфери управління Міністерства охорони здоров'я України. Уповноваженими органами управління ДП «Завод «Біопром-Одеса» є Міністерство охорони здоров'я України та Публічне акціонерне товариство "Укрмедпром".

Статтею 9 Статуту ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром» визначені повноваження Міністерства охорони здоров'я України та Публічного акціонерного товариства «Укрмедпром».

Відповідно до пункту 9.1.6. статті 9 Статуту ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром» Міністерство охорони здоров'я України, крім іншого, надає згоду на відчуження майна, що належить до основних фондів Підприємства, оренду та передачу майна Підприємства і пропозицій щодо умов договору відчуження, оренди та передачі з метою забезпечення ефективного використання майна.

Також відповідно до п.10 ч.1 ст.6 ЗУ «Про управління об'єктами державної власності» Міністерство охорони здоров'я України делегує функції з управління об'єктами державної власності господарським структурам в даному випадку - Публічному акціонерному товариству «Укрмедпром», та здійснюють контроль за діяльністю господарських структур в даному випадку - ПАТ «Укрмедпром».

Суд першої інстанції в оскаржуваній ухвалі дійшов вірного висновку, що безпідставне непогодження Міністерством охорони здоров'я України переліку ліквідаційної маси банкрута є порушенням вимог чинного законодавства України, що має наслідком затягування провадження у справі про банкрутство та неможливість реалізації ліквідатором майна банкрута з метою спрямування виручених від його продажу коштів на погашення вимог кредиторів, та задовольнив скаргу ліквідатора ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром» арбітражного керуючого Дарієнко В.Д. в частині зобов'язання Міністерства охорони здоров'я України розглянути та погодити перелік ліквідаційної маси ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром».

МОЗ України та ПАТ «Укрмедпром» аргументують вимоги апеляційних скарг зокрема та головним чином тим, що погодження переліків ліквідаційної маси боржника-банкрута за змістом норми ч.12 ст.96 Закону про банкрутство є правом органу управління майном боржника, а не його обов'язком, та вирішуючи порушене ліквідатором питання такого погодження МОЗ України може керуватися власним розсудом, тобто фактично може ухвалити будь-яке рішення, обґрунтованість якого не ставиться під сумнів і не може перевірятись судом, адже це є втручанням у дискреційні повноваження органу.

Відповідно до ч.12 ст.96 Закону про банкрутство плани санації, мирові угоди та переліки ліквідаційних мас та зміни і доповнення до них у справах про банкрутство державних підприємств або підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, підлягають погодженню з органом, уповноваженим управляти державним майном. У разі відсутності такого погодження план санації та мирова угода затвердженню господарським судом не підлягають, а включене до переліку ліквідаційної маси майно банкрута не може бути реалізованим.

На думку колегії суддів, зазначення у нормі Закону «…..підлягають погодженню з органом, уповноваженим управляти державним майном» передбачає «погодження» як проходження певної процедури шляхом вивчення запропонованих ліквідатором переліків ліквідаційних мас відповідним органом, уточнення окремих позицій в цих переліках, тощо, з подальшим наданням обґрунтованого рішення у разі непогодження таких переліків.

Текстуальний аналіз норми ч.2 ст.96 Закону надає підстави саме для такого її тлумачення судом, позаяк якщо погодитись з позицією скаржників, то норма Закону вказувала би на необхідність надання згоди органом управління державним майном, а не погодження з органом переліків ліквідаційних мас.

Натомість, МОЗ України ат ПАТ «Укрмедпром», отримавши перелік ліквідаційних мас банкрута від ліквідатора, обґрунтоване рішення та відповідь не надали, обмежившись констатацією своєї незгоди в загальному вигляді, без будь-якого іншого обґрунтування, ніж невизнання законності введення ліквідаційної процедури стосовно ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром», що визнано представниками апелянтів у судовому засіданні апеляційного господарського суду 14.05.2018р.

Процедура погодження засновником переліку ліквідаційної маси має на меті встановити дійсний перелік активів боржника за участі засновника з метою унеможливлення виведення активів боржника зі складу ліквідаційної маси іншими способами, як реалізації майна з публічних торгів, або його передання органам місцевого самоврядування, як об'єктів комунальної власності. Відтак, думка скаржників щодо права засновника не погоджувати перелік об'єктів ліквідаційної маси є таким, що суперечить нормам законодавства про банкрутство про необхідність реалізації активів боржника у ліквідаційній процедурі у визначений законом строк. За наявності спірних об'єктів у переліку ліквідаційної маси засновник боржника вправі виділити їх в окремий список та розглянути спірні питання по таких об'єктах в судовому засіданні за участі сторін.

Таким чином, стверджувана в скарзі ліквідатора бездіяльність МОЗ України та ПАТ «Укрмедпром» не була спростована ані в суді першої інстанції, ані при апеляційному розгляді справи, навпаки, фактично визнається цими особами, оскільки «погодження» ними трактується як право відмовитись від вирішення порушеного ліквідатором питання по суті.

Посилання скаржників на те, що вони не отримували скаргу ліквідатора В.Д., про що зазначалося у судовому засіданні 11.07.2017р., підставою для скасування або зміни оскаржуваної ухвали у вищезазначеній частині слугувати неспроможні, оскільки по-перше - ані ЗУ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ані Господарським процесуальним кодексом України (в редакції, чинній станом на день подання скарги Дарієнком В.Д.) не визначено обов'язку особи направляти скаргу, подану до суду, усім учасникам справи про банкрутство, а по-друге - під час розгляду скарги судом першої інстанції, а саме 06.07.2017р. Дарієнко В.Д. направив ПАТ «Укрмедпром» та Міністерству охорони здоров'я копії скарги - як засобами поштового зв'язку, так і на електронні адреси скаржників (т.21, а.с. 146-147, аркуші 172-176 матеріалів оскарження ухвали господарського суду Одеської області від 11.07.2017р.), отже процесуальні права МОЗ України ат ПАТ «Укрмедпром» не були порушені.

Твердження скаржників стосовно ненадання Міністерством охорони здоров'я погодження на укладання між ДП «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров'я України» та ТОВ «АГРОБІОХІМСЕРВІС» 14.04.2016р. договору про відступлення права вимоги №52/8-16, та, як наслідок, відсутності у первісного кредитора ДП «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров'я України» необхідного обсягу цивільної дієздатності для укладання зазначеного договору колегія суддів відхиляє, оскільки ухвалою господарського суду Одеської від 28.03.2017р. (залишеною без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 12.06.2017р.) відмовлено в задоволенні клопотання Міністерства охорони здоров'я України про визнання недійсним договору про відступлення права вимоги від 14.04.2016р.

Отже доводи апеляційних скарг ПАТ «Укрмедпром» та Міністерства охорони здоров'я не спростовують законність та обгрунтованість оскаржуваної ухвали в частині зобов'язання МОЗ України розглянути та погодити перелік ліквідаційної маси ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром».

В частині результатів розгляду вимог скарги арбітражного керуючого Дарієнка В.Д. про зобов'язання МОЗ України розмістити на офіційному веб-сайті Міністерства охорони здоров'я України оголошення про конкурс щодо визначення організатора торгів (аукціону) з продажу майна боржника колегія суддів зазначає наступне.

Суд першої інстанції при розгляді вищезазначеної частини скарги з посиланням на п.п.4,6 Порядку організації проведення аукціонів у провадженні у справах про банкрутство та вимоги до їх організаторів щодо майна державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує п'ятдесят відсотків, що належать до сфери управління Міністерства охорони здоров'я України та центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України №598 від 22.08.2014р. дійшов висновку про необхідність зобов'язання МОЗ України у п'ятиденний строк з дня отримання ухвали розмістити на офіційному веб-сайті Міністерства охорони здоров'я України оголошення про конкурс щодо визначення організатора торгів (аукціону) з продажу майна боржника

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції без законних на те підстав та передчасно зобов'язав МОЗ України у п'ятиденний строк з дня отримання ухвали розмістити на офіційному сайті Міністерства оголошення для визначення кандидатури організатора аукціону з реалізації майна ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром».

Відповідно до ст.43, ч.1 ст.44 Закону про банкрутство майно, яке підлягає реалізації у ліквідаційній процедурі, оцінюється ліквідатором. Початковою вартістю цілісного майнового комплексу є сукупність визнаних у встановленому цим Законом порядку вимог кредиторів. Під час продажу майна банкрута на аукціоні вартість майна, що визначається ліквідатором, є початковою вартістю. Оцінка майна державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, здійснюється обов'язково із залученням суб'єктів оціночної діяльності у порядку, визначеному Законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні". Після проведення інвентаризації та оцінки майна ліквідатор здійснює продаж майна банкрута такими способами: проведення аукціону; продаж безпосередньо юридичній або фізичній особі. Вибір способів продажу активів здійснюється ліквідатором з метою забезпечення його відчуження за найвищою ціною.

Згідно ч.ч.1,3 ст.49 Закону продаж майна боржника в провадженні у справі про банкрутство здійснюється в порядку, встановленому цим Законом, шляхом проведення торгів у формі аукціону, за винятком майна, продаж якого відповідно до законодавства України здійснюється шляхом проведення закритих торгів. Порядок організації проведення аукціонів у проваджені у справах про банкрутство та вимоги до їх організаторів стосовно майна державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує п'ятдесят відсотків, установлюються органом, уповноваженим управляти державним майном.

Відповідно до ч.13 ст.96 Закону початкова вартість майна, майнових прав державних підприємств або підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує 50 відсотків, визначається відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".

Згідно пунктів 1-6 Порядку організації проведення аукціонів у провадженні у справах про банкрутство та вимоги до їх організаторів щодо майна державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує п'ятдесят відсотків, що належать до сфери управління Міністерства охорони здоров'я України та центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України №598 від 22.08.2014р., цей Порядок встановлює процедуру організації проведення аукціонів у провадженні у справах про банкрутство та вимоги до їх організаторів щодо майна державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує п'ятдесят відсотків (далі - боржники), які належать до сфери управління Міністерства охорони здоров'я України та центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони здоров'я (далі - МОЗ України або відповідна Служба). Визначені цим Порядком повноваження МОЗ України або відповідної Служби здійснюють структурні підрозділи МОЗ України або відповідної Служби, відповідальні за забезпечення виконання ними повноважень органу управління об'єктами державної власності. Замовником аукціону є керуючий санацією або ліквідатор, призначений у справі про банкрутство боржника господарським судом у порядку, встановленому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон). Організатор аукціону визначається замовником за погодженням з МОЗ України або відповідною Службою залежно від того, до сфери управління якого органу належить боржник. У ліквідаційній процедурі ліквідатор має право самостійно проводити торги на аукціоні відповідно до частини другої статті 44 Закону або залучити на підставі договору про проведення аукціону організатора аукціону. Організатор аукціону повинен відповідати таким вимогам: бути юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законом порядку, що має право здійснювати продаж майна шляхом проведення аукціону; мати досвід у проведенні аукціонів не менше трьох років; мати технічні можливості для забезпечення продажу майна боржника шляхом проведення аукціону (з урахуванням виду і особливостей майна, що підлягає продажу); запропонована ним сума винагороди є найменшою. Організатором аукціону не може бути заінтересована особа стосовно боржника, кредиторів та замовника аукціону. З метою виявлення кандидатур організаторів аукціону замовник не пізніше ніж за три місяці до дати проведення аукціону надсилає МОЗ України або відповідній Службі для розміщення на їх офіційних веб-сайтах та розміщує на офіційному веб-сайті боржника оголошення, що має містити такі відомості:вимоги до кандидатури організатора аукціону відповідно до пункту 5 цього Порядку; кінцевий термін прийняття від кандидатур організаторів аукціону заяв та документів, що підтверджують їх відповідність встановленим вимогам; інформацію про боржника, продаж майна якого здійснюватиметься на аукціоні; характеристику майна боржника, продаж якого здійснюватиметься на аукціоні, що вказує на необхідність наявності в організатора цього аукціону технічних можливостей для його проведення; текст проекту договору про проведення аукціону із зазначенням основних істотних умов договору (крім умови про суму винагороди та інформації про організатора аукціону); поштову адресу, за якою подаються заява та документи, що підтверджують відповідність кандидатур організаторів аукціону встановленим вимогам; контактні телефони для довідок. Розміщення на офіційному веб-сайті МОЗ України або відповідної Служби оголошення для виявлення кандидатур організаторів аукціону здійснюється протягом п'яти днів з дня його надходження.

Аналізуючи норми чинного законодавства, суд доходить до висновку, що у зв'язку із невирішенням по суті питання погодження з органом, уповноваженим управляти державним майном, переліків ліквідаційних мас ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів», наразі не визначено, яке саме майно банкрута може бути реалізованим в порядку, передбаченому Законом, відтак, місцевий господарський суд ухваливши рішення про зобов'язання МОЗ України у п'ятиденний строк з дня отримання ухвали розмістити на офіційному сайті Міністерства оголошення для визначення кандидатури організатора аукціону з реалізації майна ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром» неправильно застосував норми матеріального права (ст.ст.41, 43, 49, 96 Закону про банкрутство, п.6 Порядку організації проведення аукціонів у провадженні у справах про банкрутство та вимоги до їх організаторів щодо майна державних підприємств та підприємств, у статутному капіталі яких частка державної власності перевищує п'ятдесят відсотків, що належать до сфери управління Міністерства охорони здоров'я України та центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони здоров'я, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України №598 від 22.08.2014р.).

Викладене є підставою для скасування відповідної частини оскаржуваної ухвали згідно із п.4 ч.1, ч.2 ст.277 ГПК України.

На підставі вищевикладеного апеляційні скарги ПАТ «Укрмедпром» та Міністерства охорони здоров'я підлягають частковому задоволенню а ухвала господарського суду Одеської області від 11.07.2017р. у справі №916/2019/13 - частковому скасуванню (пункт 3 резолютивної частини ухвали), з відмовою у задоволенні скарги ліквідатора Дарієнко В.Д. в частині вимог про зобов'язання Міністерства охорони здоров'я України у п'ятиденний строк з дня отримання ухвали розмістити на офіційному сайті Міністерства охорони здоров'я України оголошення про конкурс щодо визначення організатора торгів (аукціону) з продажу майна ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром».

В іншій частині ухвала від 11.07.2017р. залишається без змін із відхиленням клопотання ліквідатора про виправлення пункту 2 резолютивної частини ухвали від 11.07.2017р., позаяк це клопотання стосується питання виправлення недоліків (на думку ліквідатора) ухвали як виконавчого документа, що має вирішуватись в порядку, передбаченому ст.328 ГПК України, а не при апеляційному перегляді оскаржуваної ухвали за апеляційними скаргами інших учасників справи про банкрутство.

Керуючись ст.ст.129, 232, 233,234, 236, 240, 269, 270, 275, 277, 281-283 ГПК України,

колегія суддів -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційні скарги задовольнити частково.

Ухвалу господарського суду Одеської області від 11.07.2017р. у справі №916/2019/13 скасувати частково (пункт 3 резолютивної частини ухвали).

У задоволенні скарги ліквідатора Дарієнко В.Д. в частині вимог про зобов'язання Міністерства охорони здоров'я України у п'ятиденний строк з дня отримання ухвали розмістити на офіційному сайті Міністерства охорони здоров'я України оголошення про конкурс щодо визначення організатора торгів (аукціону) з продажу майна ДП «Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів» ПАТ «Укрмедпром» - відмовити.

В іншій частині ухвалу від 11.07.2017р. залишити без змін.

Постанова, в порядку ст.282 ГПК України, набирає законної сили з дня її прийняття, згідно ст.284 ГПК України.

Постанова суду апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення, згідно положень ст.ст.286,287 ГПК України.

Повна постанова складена 17.05.2018р.

Головуючий суддя Мишкіна М.А.

Суддя Будішевська Л.О.

Суддя Таран С.В.