Рішення № 74053715, 05.02.2018, Оболонський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
05.02.2018
Номер справи
756/17484/17
Номер документу
74053715
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

05.02.2018 Справа № 756/17484/17

пр. №2/756/2667/18

ун. №756/17484/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

05 лютого 2018 року суддя Оболонського районного суду м. Києва Шевчук А.В. розглянувши в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів, -

в с т а н о в и в:

Позивач управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації звернулося до суду в порядку цивільного судочинства з позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів, надміру виплачених за допомогою на дітей одиноким матерям.

Свої позовні вимоги обґрунтовували тим, що 29.10.2012 року до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації звернулася ОСОБА_1 з заявою про перерахунок раніше призначеної допомоги на дітей одиноким матерям, відповідно до ст. 18-1 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п. 34 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», а саме на утримання малолітньої дитини - сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в якій зазначила, що у шлюбі не перебувала та з батьком дитини спільно не проживає. При цьому, у вказаній заяві власним підписом зобов'язалася повідомити про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги.

Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у місті Києві державної адміністрації від 06.11.2012 року ОСОБА_1 було призначено допомогу на дитину як одинокій матері на період з 01.10.2012 року по 30.06.2020 року включно.

При цьому, згідно повідомлення Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції у м. Києві від 07.02.2015 року № 49/02-47 стало відомо, що до актового запису про народження дитини відповідача - ОСОБА_3 на підставі заяви батьків про визнання батьківства від 06.02.2015 року № 49 по Відділу державної РАЦС Оболонського РУЮ у м. Києві внесені відомості про батька.

Однак, відповідач про вказаний факт позивача не повідомила. Таким чином, Управлінням праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації було прийнято рішення від 18.02.2015 року про припинення виплати ОСОБА_1 допомоги на дітей одиноким матерям з 01.03.2015 року.

Оскільки, ОСОБА_1 не повідомила Управління праці та соціального захисту населення про факт визнання батьківства відносно її дитини, та порушила умови отримання соціальної допомоги, внаслідок чого їй безпідставно було виплачено кошти у розмірі 385,80 грн. за період з 01.03.2015 року по 31.03.2015 року.

З огляду на наявність у відповідача переплати, Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації неодноразово зверталося до ОСОБА_1 з повідомленнями про необхідність повернути зазначені кошти, однак вказані вимоги відповідачем в добровільному порядку виконані не були, що стало причиною для звернення до суду.

Суд, керуючись вимогами ч. 1 ст. 274 ЦПК України, ухвалив розглянути справу в порядку спрощеного провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику сторін, які беруть участь у справі, на підставі наявних в справі доказів.

Відповідач про розгляд справи повідомлялася належним чином. Відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову до суду з підтвердженням направлення позивачу, копії відзиву та доданих до нього документів, суду не надала.

Згідно ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Суд, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані докази, встановив наступне.

Матеріальна підтримка сімей з дітьми здійснюється шляхом надання таким сім'ям державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей.

З матеріалів справи вбачається, що у ОСОБА_2 народився син - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми регулюється відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751(далі - Порядок).

Призначення державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється управлінням праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації відповідно до пп. 29 п. 9 Положення про управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації від 27 грудня 2010 року №18к (у редакції розпорядження Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації від 27 жовтня 2016 року №614). Виплата вказаної допомоги здійснюється Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат відповідно до Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27 січня 2007 року №65.

29.10.2012 року до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації звернулася ОСОБА_1 з заявою про перерахунок раніше призначеної допомоги на дітей одиноким матерям, відповідно до ст. 18-1 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п. 34 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», а саме на утримання малолітньої дитини - сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, в якій зазначила, що у шлюбі не перебуває та з батьком дитини спільно не проживає.

Рішенням Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у місті Києві державної адміністрації від 06.11.2012 року ОСОБА_1 було призначено допомогу на дитину як одинокій матері на період з 01.10.2012 року по 30.06.2020 року включно.

За приписами ст. 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та п. п. 46, 49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога, у разі виникнення обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо) або які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомити органи праці і соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

У заяві від 29.10.2012 року ОСОБА_1 власним підписом зобов'язалася повідомити про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги.

Однак, 07.02.2015 року до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації надійшло повідомлення Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Оболонського районного управління юстиції у м. Києві № 49/02-47, з якого стало відомо, що до актового запису про народження дитини відповідача - ОСОБА_3 на підставі заяви батьків про визнання батьківства від 06.02.2015 року № 49 по Відділу державної РАЦС Оболонського РУЮ у м. Києві внесені відомості про батька.

Однак, відповідач про вказаний факт позивача не повідомила. Таким чином, Управлінням праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації було прийнято рішення від 18.02.2015 року про припинення виплати ОСОБА_1 допомоги на дітей одиноким матерям з 01.03.2015 року.

За приписами ст. 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та п. 33 Порядку встановлено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Відповідно до п. 36 Порядку виплата допомоги припиняється або зупиняється на підставі поданих обґрунтованих пропозицій органу опіки та піклування за поданням центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді або уповноваженої особи, визначеної виконавчим органом об'єднаної територіальної громади, до органу соціального захисту населення з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Враховуючи викладене, управлінням праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації 18.02.2015 року було прийнято рішення про припинення виплати відповідачу допомоги на дітей одиноким матерям з 01.03.2015 року.

Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації неодноразово надсилало ОСОБА_3 повідомлення від 14.04.2015 року №1617-5990 та від 09.02.2017 року № 01-34-1815, у яких відповідача було зобов'язано повернути надміру перераховані кошти у сумі 385,80 грн. за призначеною допомогою на дітей одиноким матерям. Проте станом на грудень 2017 року ОСОБА_3 не повернула кошти, надміру виплачені за допомогою на дітей одиноким матерям.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Зважаючи на те, що ОСОБА_3 було приховано факт визнання батьківства відносно її малолітньої дитини - сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що свідчить про недобросовісність дій відповідача, кошти, виплачені останній за призначеною допомогою на дітей одиноким матерям за період з 01.03.2015 року по 31.03. 2015 року підлягають поверненню.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації є законними та обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України суд присуджує з відповідача в дохід держави судовий збір у сумі 1600,00 грн.

З огляду на вищенаведене, відповідно до ст. 19 Конституції України, ст. 1215 Цивільного кодексу України, Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, керуючись ст. ст. 5, 12, 13, 81, 141, 259, 263, 264, 265 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

в и р і ш и в:

Позов Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, проживає за адресою: 04212, АДРЕСА_1, на користь Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (зареєстроване місцезнаходження юридичної особи: м. Київ, вул. Озерна, 18-А, код ЄДРПОУ 37445416) грошові кошти у сумі 385 (триста вісімдесят п'ять) гривень 80 (вісімдесят) копійок, надміру виплачені за допомогою на дітей одиноким матерям.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, проживає за адресою: 04212, АДРЕСА_1, судовий збір у сумі 1600 (тисяча шістсот) гривень 00 (нуль) копійок в дохід держави.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його прголошення.

Заочне рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання заяви про перегляд заочного рішення або апеляційної скарги, якщо заяву про перегляд заочного рішення або апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя А.В.Шевчук