Рішення № 74053583, 05.02.2018, Оболонський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
05.02.2018
Номер справи
756/17485/17
Номер документу
74053583
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

05.02.2018 Справа № 756/17485/17

пр. №2/756/2668/18

ун. №756/17485/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

05 лютого 2018 року суддя Оболонського районного суду м. Києва Шевчук А.В. розглянувши в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів, -

в с т а н о в и в:

У грудні 2017 року Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації звернулося до суду в порядку цивільного судочинства з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів, надміру виплачених за допомогою на дітей одиноким матерям.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що рішенням Управляння праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації від 10.09.2012 року ОСОБА_1 було призначено допомогу на дітей одиноким матерям на період з ІНФОРМАЦІЯ_1 року по 31.08.2030 року включно та допомогу при народженні дитини на період з ІНФОРМАЦІЯ_1 року по 31.08.2012 року в сумі 9170,00 грн. одноразово та з 01.09.2012 року по 31.08.2018 року включно у сумі 1 400,97 грн. щомісячно.

Як зазначив позивач, 17.11.2015 року до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації надійшов лист служби у справах дітей Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації №1828 від 11.11.2015 року, в якому зазначено, що ОСОБА_1 веде антисоціальний спосіб життя, вихованням дитини не займається, не створює належні умови для її проживання та розвитку, постійно залишає малолітнього на тривалий час з дідусем.

В згаданому листі також зазначено, що спеціалістом Служби у справах дітей Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації спільно з фахівцем соціальної роботи центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 18.08.2015 та 11.11.2015 року здійснено обстеження житлово-побутових умов проживання дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, після чого Оболонською районною в м. Києві державною адміністрацією надано пропозиції щодо призупинення відповідачу виплати державної соціальної допомоги на дитину.

Таким чином, на підставі поданих обґрунтованих пропозицій Служби у справах дітей Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації, у зв'язку з нецільовим використанням коштів і незабезпеченням відповідачем належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини, приховування факту проживання відповідача окремо від дитини, управлінням прийняті рішення про припинення виплати допомоги на дітей одиноким матерям та припинення виплати допомоги при народженні дитини. Вказані обставини, на думку позивача, призвели до безпідставно отриманих відповідачем коштів за період з 01.12.2015 року по 31.12.2015 року у розмірі 1 751,07 грн.

Відповідачу неодноразово були надіслані повідомлення № 1617-13474 від 17.12.2015 року, № 1617-17473 від 17.12.2015 року, № 01-34-1486 від 03.02.2017 року, № 01-34-1502 від 15.02.2017 року, з вимогою повернути безпідставно отримані кошти. Однак, вказані вимоги позивача ОСОБА_1 виконані не були, що стало причиною для звернення до суду.

Суд, керуючись вимогами ч. 1 ст. 274 ЦПК України, ухвалив розглянути справу в порядку спрощеного провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику сторін, які беруть участь у справі, на підставі наявних в справі доказів.

Відповідач про розгляд справи повідомлявся належним чином. Відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову до суду з підтвердженням направлення позивачу, копії відзиву та доданих до нього документів, суду не надав.

Згідно ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Суд, перевіривши матеріали справи та дослідивши надані докази, встановив наступне.

Матеріальна підтримка сімей з дітьми здійснюється шляхом надання таким сім'ям державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми регулюється відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751(далі - Порядок).

Ст. 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та п. 33 Порядку встановлено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

З матеріалів справи вбачається, що у ОСОБА_1 народився син - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2

Призначення державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється управлінням праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації відповідно до пп. 29 п. 9 Положення про управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації від 27 грудня 2010 року №18к (у редакції розпорядження Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації від 27 жовтня 2016 року №614). Виплата вказаної допомоги здійснюється Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат відповідно до Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27 січня 2007 року №65.

31.08.2012 року ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації з заявою про призначення їй одноразової допомоги при народженні дитини відповідно до ст. 10 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та допомоги на дітей одиноким матерям, відповідно до ст. 18-1, ст. 18-2 Закону (в редакції від 10.07.2011 року), а саме не утримання малолітньої дитини - сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року.

За результатами розгляду звернення ОСОБА_1, рішенням Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації від 10.09.2012 року призначено допомогу на дітей одиноким матерям на період з ІНФОРМАЦІЯ_1 року по 31.08.2030 року включно та допомогу при народженні дитини на період з ІНФОРМАЦІЯ_1 року по 31.08.2012 року в сумі 9 170,00 грн. одноразово та з 01.09.2012 року по 31.08.2018 року включно у сумі 1 400,97 грн. щомісячно.

Зазначену виплату призначено на підставі ст. 18-1, 18-2 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» затвердженої постновою КМУ від 27.12.2001 року № 1751.

За приписами ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п. п. 46, 49 Порядку особи, яким виплачується державна допомога, у разі виникнення обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо) або які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомити органи праці і соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

17.11.2015 року до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації надійшов лист служби у справах дітей Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації №1828 від 11.11.2015 року, в якому зазначено, що ОСОБА_1 веде антисоціальний спосіб життя, вихованням дитини не займається, не створює належні умови для її проживання та розвитку, постійно залишає малолітнього на тривалий час з дідусем.

В згаданому листі також зазначено, що спеціалістом Служби у справах дітей Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації спільно з фахівцем соціальної роботи центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 18.08.2015 та 11.11.2015 року здійснено обстеження житлово-побутових умов проживання дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, після чого Оболонською районною в м. Києві державною адміністрацією надано пропозиції щодо призупинення відповідачу виплати державної соціальної допомоги на дитину.

Відповідно до ст. 11 Закону та п. 13 Порядку виплата допомоги при народженні дитини припиняється у разі нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання коштів незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини, на підставі пропозицій центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді або уповноваженою особою, визначеною виконавчим органом об'єднаної територіальної громади.

У разі встановлення факту нецільового використання коштів зазначені органи подають керівнику органу, що призначив допомогу, пропозиції щодо припинення її виплати.

Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Відповідно до п. 36 Порядку виплата допомоги припиняється або зупиняється на підставі поданих обґрунтованих пропозицій органу опіки та піклування за поданням центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді або уповноваженої особи, визначеної виконавчим органом об'єднаної територіальної громади, до органу соціального захисту населення з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Враховуючи викладене, на підставі обґрунтованих пропозицій Служби у справах дітей Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації, у зв'язку з нецільовим використанням коштів і незабезпечення ОСОБА_1 належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини - сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, приховування факту проживання відповідача окремо від дитини, Управлінням праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації прийнято рішення від 17.11.2015 року про припинення відповідачу виплати допомоги на дітей одиноким матерям з 01.12.2015 року, та рішення від 18.11.2015 року про припинення відповідачу виплати допомоги при народженні дитини з 01.12.2015 року.

Управління праці та соцільного захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації неодноразово надіслало ОСОБА_1 повідомлення № 1617-13474 від 17.12.2015 року, № 1617-17473 від 17.12.2015 року, № 01-34-1486 від 03.02.2017 року, № 01-34-1502 від 15.02.2017 року, у яких відповідача було зобов'язано повернути надміру перераховані кошти у сумі 350,10 грн. за призначеною допомогою на дітей одиноким матерям та 1 400,97 грн. за призначеною допомогою при народженні джитини. Проте станом на грудень 2017 року ОСОБА_1 не повернула надміру виплачені кошти.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Зважаючи на те, що відносно ОСОБА_1, яка отримує допомогу на дітей одиноким матерям та допомогу при народженні дитини, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, Управлінням праці та соціального захисту населення Оболонської районної у м. Києві державної адміністрації, встановлено факт нецільового використання зазначених коштів, а отже з вини відповідача було безпідставно отримано допомогу за період з 01.12.2015 року по 31.12.2015 року у розмірі 1 751,07 грн., внаслідок чого вони підлягають поверненню.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації є законними та обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України суд присуджує з відповідача в дохід держави судовий збір у сумі 1600,00 грн.

З огляду на вищенаведене, відповідно до ст. 19 Конституції України, ст. 1215 Цивільного кодексу України, Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, керуючись ст. ст. 5, 12, 13, 81, 141, 259, 263, 264, 265 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

в и р і ш и в:

Позов Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, місце проживання: 04074, АДРЕСА_1, на користь Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації (розрахунковий рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат: 03165, м. Київ, пр. Комарова, 7, р/р 35414014054086, КПКВ - 1513045, КЕКВ - 2730, код 22886300 ГУДКСУ в м. Києві МФО 820019) надміру виплачені кошти допомоги при народжені дитини у розмірі 350 (триста п'ятдесят) грн. 10 (десять) коп.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, місце проживання: 04074, АДРЕСА_1, на користь Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в м. Києві державної адміністрації (розрахунковий рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат: р/р 35416012054086, КПКВ - 1513043, КЕКВ - 2730, код 22886300 ГУДКСУ в м. Києві МФО 820019 надміру виплачені кошти допомоги при народженні дитини у розмірі 1 400 (одна тисяча чотириста) грн. 97 (дев'яносто сім) коп.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, місце проживання: 04074, АДРЕСА_1, на користь держави судовий збір у розмірі 1 600 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня його прголошення.

Заочне рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання заяви про перегляд заочного рішення або апеляційної скарги, якщо заяву про перегляд заочного рішення або апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя А.В.Шевчук