Рішення № 74044368, 17.05.2018, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
17.05.2018
Номер справи
583/2722/17
Номер документу
74044368
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 583/2722/17

2-а/583/48/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2018 року Суддя Охтирського міськрайонного суду Сумської області Ярошенко Т.О., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (місцезнаходження: вул. Пушкіна, 1, м. Суми, код ЄДРПОУ 21108013) про зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

02.10.2017 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що 31.10.2016 року Охтирським міськрайонним судом Сумської області зобов’язано Міністерство Внутрішніх Справ України повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсії позивачу відповідно до Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб». 24.02.2017 року Міністерство Внутрішніх Справ України виконало постанову суду. В зв’язку з тим, що пенсію перераховано не було позивач 14.07.2017 року звернувся до відповідача. 05.08.2017 року від Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області надійшла відповідь, що позивачу буде проведено перерахунок пенсії після виділення коштів з Державного бюджету України.

Посилаючись на необґрунтованість відмови відповідача перерахувати пенсію, позивач просив зобов’язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року з урахуванням грошового забезпечення поліцейських Національної поліції, виплатити недонараховану пенсію та виплачувати перераховану пенсію в подальшому.

Позивач в судове засідання не з’явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позові.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, письмового відзиву на позов чи будь-яких клопотань від нього не надійшло.

Ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 02.10.2017 року позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху.

Після усунення недоліків ухвалою суду від 17.10.2017 року було відкрито провадження та призначено справу до розгляду на 26.10.2017 року, яка через неявку сторін була відкладена на 09.11.2017 року.

09.11.2017 року протокольною ухвалою справу було відкладено на 22.11.2017 року та наданий строк для подання письмових заперечень відповідачу.

Від відповідача надійшли письмові заперечення, в яких посилається на те, що позивач перебуває на обліку у головному управління з 01.07.2013 року як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України « про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». 29.03.2017 року надійшло повідомлення з Пенсійного фонду України про підстави проведення перерахунку пенсії відповідно до Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 « Про грошове забезпечення поліцейський Національної поліції». У травні 2017 року надійшла довідка про грошове забезпечення ОСОБА_1 для проведення перерахунку пенсії. За результатами звернення позивача головним управлінням надано відповідь, що відповідно до ст. 8 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсія буде перерахована після виділення додаткових коштів з Державного бюджету. Головне управління не приймало рішення про відмову у перерахунку та виплаті пенсії позивачу. Крім того позивач пропустив шестимісячний трок звернення до суду тобто з 01.01.2016 року, у зв’язку з чим просили відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с.58-59).

Протокольною ухвалою суду справу було відкладено на 11.12.2017 року за клопотанням відповідача і ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 19.12.2017 року провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії закрито.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.03.2018 року ухвалу Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 19.12.2017 року скасовано, а справу передано на розгляд суду першої інстанції.

Ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 20.04.2018 року адміністративну справу №583/2722/17 прийнято до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

В зв’язку з тим, що після отримання відповідачем 27.04.2018 року копії ухвали суду від 20.04.2018 року про прийняття до провадження адміністративної справи №583/2722/17 пройшов встановлений в ухвалі суду 15-денний строк для подання відзиву на позов та 5-денний строк для подання заперечень щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, будь-яких клопотань, заперечень та письмового відзиву на позов відповідач до суду не подав, 17.05.2018 року було винесено ухвалу про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши повідомлені обставини, які є достатніми для ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Дана справа відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 ухваленому у зразковій справі 820/6514/17, тому є типовою.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх спав, капітану міліції, якому з 01.07.2013 року призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що копією пенсійної справи (а.с.32-52).

Постановою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 31.10.2016 року позовні вимоги ОСОБА_1. задоволено. Зобов’язано Міністерство Внутрішніх Справ України повідомити Пенсійний Фонд України про те, що із 01.01.2016 року виникли підстави для перерахунку раніше призначеної починаючи із 01.07.2013 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», враховуючи грошове забезпечення поліцейських Національної Поліції України (а.с.5-6).

На виконання вказаної постанови суду від 31.10.2016 року,Міністерство Внутрішніх Справ України 10.05.2017 року надіслало довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с.8).

31.07.2017 року Головне управління Пенсійного фонду в Сумській області надіслало на адресу ОСОБА_1 листа, в якому повідомили, що перерахунок та виплату пенсії буде забезпечено після виділення коштів з Державного бюджету України, оскільки відповідно до ст. 8 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсії звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів державного бюджету України (а.с.7).

Спірні правовідносини врегульовані ст.ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, які звільнилися з військової служби, та деяких інших осіб», Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію», Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VIII від 23.12.2015року.

Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Постановами Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02.12.2015 року, та № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9.03.2006 року № 268» встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, які звільнилися з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до вимог ст. 51 цього Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи, що саме Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою КМ України від 13.02.2008 року № 45, визначена процедура перерахунку пенсії військовослужбовців до яких віднесений позивач, у зв'язку зі зміною розміру одного з видів грошового забезпечення.

Так п.п. 2 і 3 Порядку визначено, що головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Згідно із п. 4 Порядку, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З зазначених положень нормативно-правових актів вбачається, що позивач у зв’язку зі збільшенням посадового окладу має право на перерахунок пенсії з першого числа наступного місяця після набрання цим наказом чинності, тобто з 01.01.2016 року.

Доводи відповідача про те, щоперерахунок та виплату перерахованої пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, є необґрунтованими, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).

Згідно зі статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини у справах «Кечко проти України», «Ромашов проти України», «Шевченко проти України» зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов’язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов’язань.

Отже, з огляду на вище викладене, бездіяльність відповідача щодо не проведення позивачу перерахунку його пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», є протиправною.

Згідно приписів ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсії не проведений з вини органів Пенсійного фону України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, перерахунок та виплата провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Щодо доводів відповідача, про те, що позивач пропустив строк звернення до суду, суд приходить до висновку, що у відповідності до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

У Рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта, яка поширюється на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.

На день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» - Постанова Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» діяла і є чинною.

З огляду на це, суд вважає, що МВС України допустило протиправну бездіяльність, яка полягає у запізнілому направлені Пенсійному фонду України інформації про підстави перерахунку пенсії позивачу.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі ВАС України від 30.01.2017 року у справі № 806/1865/16.

З урахуванням викладеного вище, з метою дотримання балансу приватних та публічних інтересів у межах спірних правовідносин належним способом відновлення порушеного права позивача буде зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року з урахуванням отриманої довідки №11/130-127 від 10.05.2017 року.

Таким чином, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» позивач має право на перерахунок пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року.

Дана справа відповідає ознакам зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм викладених у рішенні Верховного Суду по справі №820/6514/17 (Пз/9901/8/18), яке набрало законної сили 17.03.2018 року.

Відповідно до частини 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Суд враховує при ухваленні рішення у цій справі правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №820/6514/17 (Пз/9901/8/18).

З огляду на викладене,враховуючи аналогічні правові висновки Верховного Суду, викладені у зразковій справі № 820/6514/17, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року, а тому, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За таких обставин, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь позивача ОСОБА_1 640,00 грн. витрат по сплаті судового збору (а.с.1).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 72, 73, 74, 77, 90, 139, 241-246, 262, 263, 295-297 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області (місцезнаходження: вул. Пушкіна, 1, м. Суми, код ЄДРПОУ 21108013) про зобов’язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду в Сумській області (місцезнаходження: вул. Пушкіна, 1, м. Суми, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованому за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Сумській області про грошове забезпечення від №11/130-127 (253) від 10.05.2017 року для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, сплачений ним судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.

Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи в порядку письмового провадження, - в той же строк з дня складання повного судового рішення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарги подаються учасниками справи через Охтирський міськрайонний суд Сумської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Охтирського міськрайонного суду

Сумської області ОСОБА_2